Kukuruzni kruh je svjetlo žuti kruh slatkastog okusa. Poznat od davnina, svrstava se u skupinu najstarijih krušnih proizvoda koji se konzumiraju još i danas. Zbog jeftine namirnice, kukuruza, koja se koristi u pripremi često se smatrao hranom siromašnih ljudi, a u novije vrijeme zbog toga što ne sadrži gluten ili ga sadrži u malim količina, popularan je kod osoba koje boluju od celijakije.
Namirnica je bogata s ugljikohidratima i dobra za održavanje pravilnog rada organa i cijelog sustava ljudskog organizma. Tijelu daje veliku količinu energije, a sadrži i više kalorija od uobičajenih vrsta kruha, ali je i bogat mineralima i vitaminima. U pripremi ovoga kruha možete koristiti kvasac ili ga možete pripremati i bez njega ako ste alergični ili imate intoleranciju na njega, obje verzije su jednako ukusne.
Karakteristike kukuruza
Kukuruz je jednogodišnja biljka koja pripada porodici trava, a podrijetlom je s područja Srednje Amerike točnije Meksika i Gvatemale.
Stabljika kukuruza je snažna, uspravna i gola te svjetlozelena dok je biljka još mlada, a s vremenom poprima tamnozelenu boju. Nerazgranata je i može narasti do 2 m dok je korijen dobro razvijen i ukorijenjen. Iz donjeg dijela korijena grana se puno manjeg korijenja koje je vidljivo i na površini zemlje. Listovi su naizmjenični, dugi 30 - 80 cm i široki 4 - 12 cm. U korijenu list prelazi u rukavac i obavija stabljiku te je na dodir hrapav.
Cvijet kukuruza može biti muški ili žensk. Muški cvjetovi smješteni su na vrhovima stabljike, a ženski cvjetovi su skupljeni u debelim klipovima koji se nalaze u pazušcima listova. Muški cvjetovi su metličastog oblika i imaju puno malih klasića obavijenih pljevicama, a imaju tri prašnika. Ženski cvjetovi tijekom cvatnje imaju nitaste cvatove koji se nazivaju kukuruznom svilom, a iz ženskog cvata nastaje klip koji je obavijen zelenim listovima. Na klipu se nalaze zrna koja mogu biti od žute do plave pa čak i crvene boje, a zrna služe kao prehrambena namirnica u ljudskoj prehrani.
Od kukuruza se može raditi i palenta, koja je slična kukuruznom brašnu, samo što ima puno veće čestice i njena priprema zahtjeva manje vremena od pripreme kruha.
Kukuruzno brašno za pripremu
Kukuruzno brašno priprema se od zrna kukuruza tako da se melje u mlinovima, a možete ga pripremiti i u vlastitoj kuhinji uz pomoć blendera ili mlinca za kavu, ali i malog kućanskog mlina za brašno. Od davnina se kukuruzno brašno koristilo za pripremu zasitnih kukuruznih pogača koje su ujedno bile i jedne od glavnih prehrambenih proizvoda seoskom stanovništvu.
Iako ih se često poistovjećuje s kruhom one nisu pravi kruh jer se ne pripremaju od brašna već od kukuruzne krupice koja ima krupnije čestice. Od kukuruzne krupice nije moguće pripremati kruh upravo zbog njene strukture te je kruh moguće pripremati od isključivo fino mljevenog brašna.
Kukuruzno brašno ne sadrži gluten i koristi se kao zamjena za raženo i pšenično brašno, ali sadrži i više kalorija (331 kalorija na 100 g brašna). Zbog toga što ne sadrži gluten, prilikom pripreme kukuruznog kruha, tijesto se neće dići i kruh neće biti mekan kao kod pripreme drugih vrsta kruha. Ima finu strukturu i mliječno je žute boje sa sitnim bijelim česticama.
Tijesto pripremljeno od kukuruznog brašna je slatkastog okusa i nema posebno intenzivan miris. Postoje sorte kukuruza koje imaju plave plodove tako da brašno može biti i plave boje i takvo brašno se najčešće može pronaći u Južnoj Americi, a na našem području pretežno prevladava brašno žute boje.
Kukuruzno brašno može se samljeti na krupno, srednje ili sitno, a najkrupniji proizvod je kukuruzna krupica koja se ne svrstava u vrste brašna. Što su čestice brašna veće to sadrži više vlakana, a za pripremu kruha najbolje je koristiti srednje krupno brašno dok je sitno brašno predviđeno za pripremu finih poslastica kao što su palačinke ili muffini. Prilikom pripreme tijesta, kukuruzno brašno je najbolje miješati s drugim vrstama kako bi se dobila prozračnija struktura kruha.
Berba i kupovina
Plod kukuruza se bere od kolovoza do rujna, a odnosi se na berbu klipa. Velike poljoprivredne površine se beru s kombajnom dok se manje površine beru ručno. Berba se odvija onda kada kukuruzne niti odnosno kukuruzna svila potamni i postane tamno smeđa. Plod unutar zelenih listova mora biti tamnožute boje, a zrno mora biti jako tvrdo. Kukuruz je biljka čiji plod dozrijeva jednolično i zrna se ne osipaju tako da se berba obavlja kada je plod u punoj zriobi.
Kako se ne bi ostvarili gubici, berbu je najbolje obaviti odmah nakon što plod potpuno sazre jer mogu nastati štete od glodavaca ili nametnika te polijeganja stabljike. Berba se obavlja kada vlažnost zrna na klipu padne ispod 30%, a radi se tako da se klip bere na pregibu gdje se spaja sa stabljikom. Klipove nakon berbe morate očistiti od zelenih listova i smeđih svilenih niti i nakon toga ih kruniti s klipa. Zrno s klipa se može kruniti ručno ili pomoću posebnih strojeva za runjenje.
Zrna kukuruza možete kupiti od proizvođača kukuruza, a rijetko ga možete pronaći u trgovinama. Ako brašno sami pripremate možete ga samljeti pomoću mlina za brašno, blendera ili mlinca za kavu. Za pripremu kruha možete kupiti već fino mljeveno kukuruzno brašno. Prilikom kupnje važno je da je brašno žute boje te da nije zgrudano i vlažno.
Recepti za kukuruzni kruh
Najpoznatiji i jedan od najstarijih kruhova koji se pripremaju u kućanstvima je kukuruzni kruh. Mnogo je recepata koji navode najbolji način pripreme ovoga slatkastog kruha i svima je ista jedna stvar, a to je da je potrebno pomiješati više vrsta brašna kako biste dobili ukusan prozračan i jestiv kukuruzni kruh. Koristeći samo kukuruzno brašno dobit ćete tvrdi kruh koji nije baš najbolji za vaš želudac i probavni sustav. Ako se odlučite za pripremu kukuruznog kruha morate znati da ga možete pripremati uz pomoć kvasca, ali i pomoću praška za pecivo ovisno o tome želite li tradicionalnu ili zdraviju varijantu kruha.
Obavezno proučiti prije pripreme!
Domaći kukuruzni kruh
Kukuruzni kruh koji se priprema od čistog mljevenog kukuruza je žute boje i zbijene teksture te ima tvrdu koru. Zbog toga se kukuruzni kruh priprema tako da se miješa s drugim vrstama brašna koje daju prozračniju strukturu tijesta. Najčešće brašno koje se dodaje je pšenično bijelo glatko brašno koje u kombinaciji s kukuruznim brašnom rezultira kruhom svjetložute boje. Navedena količina sastojaka dovoljna je za oko 500 g kukuruznog kruha.
Sastojci
- 250 g kukuruznog brašna
- 250 g pšeničnog glatkog brašna
- 1 vrećica suhog kvasca
- 1/2 vrećice praška za pecivo
- 1 velika žlica soli
- 4 dl mlijeka
- 1 žlica maslinovog ulja
Priprema
- U posudu stavite sve suhe sastojke i dobro izmiješajte.
- U drugu posudu stavite 3 dl mlijeka te ga na laganoj vatri na štednjaku prokuhajte. Nakon što je prokuhalo maknite ga sa štednjaka te ulijte 1 dl hladnog mlijeka.
- Kuhačom promiješajte mlijeko i polako uz miješanje dodajte prethodno sjedinjene suhe sastojke. Smjesu miješajte sve dok se ne sjedini u tijesto.
- Rukama zamijesite tijesto i ostavite ga da odstoji u posudi oko sat vremena prekrivenog pamučnom krpom kako bi se diglo.
- Pleh za pečenje ili kalup za kruh pospite brašnom i stavite oblikovano tijesto. Maslinovim uljem premažite gornji dio tijesta.
- Ostavite tijesto da odstoji još 20 minuta prije pečenja.
- Pećnicu zagrijte na 180°C i stavite tijesto na pečenje. Pecite kruh 20 - 25 minuta. Kruh prilikom pečenja provjeravajte te po potrebi produžite vrijeme pečenja.
- Nakon što je kruh pečen izvadite ga iz pećnice i iz pleha ili kalupa i stavite na čistu suhu kuhinjsku krpu te ga umotajte.
- Nakon što se kruh ohladio možete ga rezati i konzumirati.
Beskvasni kukuruzni kruh
Ako ste alergični ili ne podnosite kvasac najbolje, kukuruzni kruh možete napraviti i bez upotrebe kvasca. Od količine navedene u receptu dobit ćete otprilike 500 g kruha.
Sastojci
- 120 g kukuruznog brašna
- 480 g glatkog pšeničnog brašna
- 1,5 vrećice praška za pecivo
- 2 velike žlice soli
- 3 velike žlice maslinovog ulja
- 400 ml mineralne vode
- sjemenke sezama po želji
Priprema
- U plastičnu posudu stavite sve suhe sastojke i dobro izmiješajte
- U drugu posudu pomiješajte 2 velike žlice maslinovog ulja i mineralnu vodu.
- Mokre sastojke polako dodajte u suhe sastojke i umijesite glatko tijesto.
- Kalup za kruh ili peh nauljite s preostalim maslinovim uljem i tijesto stavite u kalup ili na pleh. Ako kruh želite posipati sa sjemenkama dodajte ih na tijesto.
- Pećnicu zagrijte na 200°C i stavite kruh da se peče 45 - 60 minuta. Kruh provjerite nakon pola sata pečenja i ovisno o jačini pećnice pecite ga još 15 - 20 minuta.
- Kada je pečen izvadite ga iz pećnice i ako želite hrskavu koricu poprskajte ga s malo vode.
- Umotajte ga u pamučnu krpu i ostavite ga da se ohladi te ga nakon toga spremite u plastičnu vrećicu.
Čuvanje i skladištenje
Kukuruzni kruh pripremljen samo od kukuruznog brašna ima duži rok trajanja od onoga koji se priprema u kombinaciji s drugim vrstama brašna. Čisti kukuruzni kruh može se konzumirati i do tjedan dana od dana pripreme dok miješani kukuruzni kruh se može jesti 3 - 5 dana od dana pripreme. Ako kruh ne čuvate na ispravan način postat će tvrd i suh i neće se moći jesti, a ako ga odmah nakon pečenja spremite u vrećicu sigurno će se pojaviti plijesan. Nemojte kruh spremati u hladnjak jer će vam se brzo osušiti.
Držate ga na hladnom i suhom mjestu, daleko od izvora topline. Nakon pripreme dobro ga je držati u pamučnoj krpi dok se ne ohladi nakon čega ga možete staviti u vrećicu. Kruh spremljen u vrećici možete i zamrznuti na rok i do 3 mjeseca, a kako bi ga odmrznuli, dovoljno ga je ostaviti na sobnoj temperaturi preko noći. Ako mu želite vratiti hrskavu koricu možete ga na kratko ugrijati u pećnici ili u mikrovalnoj.
Savjeti
Prilikom pripreme kukuruznog kruha u tijesto možete dodati sjemenke sezama, orašaste plodove, sjemenke bundeve ili lana. Kukuruzni kruh sa sjemenkama je dobar za probavu.
Prije pripreme kruha, kukuruzno brašno dobro je preliti s vrućom vodom i pustiti da se ohladi pa tek onda miješati s drugim brašnom u tijesto. Tako će se omekšati čestice brašna i kruh će biti mekaniji.
Upotreba u kuhinji
Kukuruzni kruh konzumira se kao i ostale vrste kruhova, a zbog svoje slatkoće i okusa često se kombinira s džemovima i marmeladama te se jede uz doručak. Najbolje ga je konzumirati uz razne vrste čajeva, ali jede se i u kombinaciji sa svježe cijeđenim sokovima. Kao dodatak namazanoj šniti kruha možete koristiti sušene ili svježe bobice, orašaste plodove, ali i razne druge žitarice i sjemenke poput sezama i maka.
Može se jesti i uz razna variva kao što su grah i mahune. Zbog svoje slatkoće može biti savršen prilog uz gulaše koji su jačeg, a ponekad i ljućega okusa. Probajte ga konzumirati i u kombinaciji s raznim varivima i gulašima od divljači.
Ljekovita svojstva
Kukuruzno brašno priprema se od zrna kukuruza koje sadrži mnogo vrijednih i korisnih nutritivnih vrijednosti. Kukuruzni kruh koji se priprema od kukuruznog brašna bogat je magnezijem, natrijem, cinkom, željezom, kalcijem, fosforom, bakrom te kalijem i folnom kiselinom. Sadrži i vitamine kao što su vitamin E, A te B.
Redovitom konzumacijom kukuruznog kruha čistite tijelo od toksina, ali i smanjujete kolesterol u krvi, razinu šećera te ubrzavate gubitak težine. Tijelo će vam imati i dovoljno energije jer je kalorijski i energetski bogata namirnica. Zbog toga se ne preporučuje konzumirati više od 3 do 5 šnita kukuruznog kruha dnevno i potrebno ga je konzumirati u razumnim količinama.
Recepti za kruh
Odgovori