Ako se pitate kako i tijekom zime možete uživati u domaćim proizvodima napravljenim od kupina, u nastavku ćete pronaći svoj odgovor. Mnogi aspekti konzumacije svježih bobica izvan sezone zahtijevaju planiranje unaprijed i konzerviranje, a kupine nisu iznimka. Ako želite kupine u svojim granolama i mueslijima u prosincu, na vama je da ih ljeti konzervirate u svim mogućim i dostupnim oblicima toliko da vam potraje do sljedeće sezone berbe.
Preporučujemo početi s jednostavnim postupcima i procesima konzerviranja, a zatim dodajte nešto novo svake godine. A ako ste već iskusni u pripremi zimnice, isprobajte i kompliciranije recepte, čak i tijekom zime sa smrznutim kupinama.
Vrste zimnice od kupine
U nastavku se nalaze ideje, savjeti i recepti kako napraviti slatku zimnicu od kupine i uživati u njenom slatkom okusu tijekom cijele godine.
Priprema kupina za zimnicu
Iako biste mislili da će se mekano voće raspasti tijekom konzerviranja, kupine se izvanredno drže. Otkrit ćete da su konzervirane kupine puno bolje u pečenim proizvodima od smrznutih, a također su savršene za dodavanje žitaricama za doručak, zobenim pahuljicama ili jogurtu.
Priprema za kupine nije komplicira i ne zahtijeva mnogo vremena. Ono što je najvažnije je da odaberete zdrave i neoštećene plodove.
Kupine su vrlo osjetljive, pa preporučujemo da budete što nježniji dok ih ispirete vodom. Kupine možete oprati uranjanjem u vodu ili stavljanjem u cjedilo i pod laganim mlazom oprati pod vodom iz slavine. Budite pažljivi jer će se kupine uslijed grubog rukovanja raspasti. Rasporedite ih na ručnik i pustite da se osuše nekoliko minuta.
Sušenje kupina
Sezona kupina je kratka, stoga nemojte zaboraviti napraviti zalihe. Kupine možete dehidrirati cijele i takve ih koristiti u daljnjoj preradi ili ih pretvoriti u prah. Mogu se sušiti u dehidratoru, pećnici i na suncu, odaberite način koji vam najviše odgovara i uživajte u ukusnim bobicama i tijekom zime.
Sušenje kupina u dehidratoru
Prije nego započnete prilagodite temperaturu dehidratora prema uputama proizvođača (obično se bobice suše na 55 - 60°C. Kupine namočite u vodi i octu u omjeru 4:1 otprilike 5 minuta. Temeljito isperite bobice hladnom vodom. Obavezno izdvojite kupine koje su možda već oštećene ili bobice koje ne želite dehidrirati. Poslažite ih na kuhinjske krpe i ostavite da se potpuno osuše. Poslažite ih na pladnjeve u jednom sloju bez da se dodiruju i stavite u dehidrator na približno 18 - 30 sati, ovisno o debljini vaših kupina (ako imate vrlo krupne, njih prepolovite) i o razini vlage u vašem domu.
Nakon 10 sati kupine će početi izgledati više poput malina! Prije provjere je li gotovo, izvadite jednu ili dvije kupine i ostavite da se potpuno ohlade. Mnoge biljke se još više učvrstite kad se ohlade, pa ne nemojte provjeravati i pretpostavljati da nisu spremni jednostavno zato što drugačije reagiraju kad su topli.
Kada ih protrljate između vrhova prstiju, dehidrirane kupine će se smrviti i zvučati poput gužvanja papira. Kupine nikada ne možete previše osušiti, ali možete ih sagorjeti, pa pazite da ih ne postavite i ne izgubite cijelu seriju kupina.
Kupite također možete prije dehidriranja izblendati (svježe ili smrznute) u pire te kasnije pretvoriti u prah. Procijedite tekućinu kako biste uklonili sjemenke, a zatim gustu smjesu izlijte na pladnjeve i osušite u dehidratoru. Trebat će vam puno manje vremena, a opet će vam pružiti izvrsnu osnovu za izradu praha od kupina.
Sušenje kupina u pećnici
Sušenje kupina u pećnici dovoljno je jednostavan i odličan način da potrošite sav višak kupine koje imate pri ruci. Samo ih operite i pustite da se osuše na ručniku. Zatim ih stavite na pleh za pečenje prekriven papirom za pečenje u jednom sloju i postavite na najnižu razinu koju vaša pećnica može postići. Na otprilike 65°C bobice će se sušiti 6 sati.
Sušenje kupina na suncu
Sušenje kupina na suncu može uspjeti samo onima koji žive u područjima s vrućim ljetima, 3 - 4 dana od najmanje 37°C zaredom. Osim toga, trebate mrežu na kojoj ćete sušiti kupine, jer zrak treba u potpunosti cirkulirati te mreža ili gaza kojom ćete pokriti kupine kako vam ih ptice ne bi pojele. Ako su noći vlažne, obavezno ih unesite u kuću i ujutro odmah iznesite na sunce.
Blanširanje kupina
Mnogo voće ima bolji ako ga prije zamrzavanja blanširano - kratko prokuhamo. Blanširanje je postupak ubijanja enzima koji stare u voću, tako da zamrznute namirnice ne postanu drvene, stare i neukusne. Iako mnogi "stručnjaci" predlažu blanširanje svježeg voća i povrća 3 minute, pa čak i više, no u većini slučajeva će rezultirati kašom.
Rješenje? Blanširajte kupine samo 20 - 30 sekundi, ovisno o sorti kupina i veličini. Ako vam tijekom stavljanja kupina u vodu, voda prestane ključati, to znači da ste stavili previše voća. Trik je u tome da imate proključale vode i manje kupina.
Nakon blanširanja, kupine je važno ohladiti čim ga izvadite iz kipuće vode, pa prije uranjanja u kipuću vodu pripremite posebnu posudu s ledom i hladnom vodom ili jednostavno napunite sudoper hladnom vodom iz slavine i nakon vađenja iz kipuće vode odmah uranjajte kupine u hladnu vodu dok se ne ohlade. Tako ćete spriječiti da se kupine nastave kuhati. Izvadite ih i stavljajte na ručnik dok se potpuno ne osuše na sobnoj temperaturi.
Zamrzavanje kupina
Zamrzavanje bobica zapravo je tako lako da ćete se iznenaditi i bit će vam žao što to niste i prije radili. A najbolje od svega je da će vaše smrznute, domaće kupine biti bolje od kupovnih, čak i smrznutih, organskih, pakiranih borovnica, a vjerojatno i jeftinije.
Prva i najvažnija napomena je da zamrzavanje zadržava više hranjivih sastojaka hrane nego konzerviranje. Jedan od načina za zamrzavanje kupina je jednostavno uranjanje u otopinu vode i octa u omjeru 4:1 par minuta, osušite i zatim ih zamrznite.
Da biste se uspješno zamrznuli kupine, položite suhe bobice na pladanj obložen papirom za pečenje. Stavite u zamrzivač dok se bobice ne smrznu (otprilike 4 sata), a zatim ih spakirajte u vrećice u određenoj količini, na primjer 500 g. Tako ćete moći jednostavno koristiti samo potrebnu količinu smrznutih kupina.
Zamrznute kupine možete čuvati do godinu dana u zamrzivaču. Najbolji način da ih odmrznete je pustiti ih da odstoje na sobnoj temperaturi ili staviti vrećicu sa smrznutim kupinama u hladnu vodu. Tako će se kupine nježno otopiti i pustiti manje tekućine. Možete ih i odmrznuti u mikrovalnoj pećnici, ali imajte na umu da će pustiti puno tekućine i biti prilično sočni što nije nužno loše, ovisno o tome za što ih koristite.
Foto: Reginal / Pixabay
Odgovori