Danas postoje razne zdravije varijante brašna s kojima možete zamijeniti klasično bijelo pšenično. Laneno brašno je jedno od mnogih varijanti čija je popularnost znatno narasla, upravo zbog njegove ljekovitosti, ali i okusa. Odlična je alternativa za sve koji izbjegavaju gluten.
Priprema se od sjemenki lana koje možete pronaći u gotovo svakoj trgovini. Priprema nije zahtjevna, potrebno vam je malo slobodnog vremena i volje, stoga odvojite malo vremena i napravite domaće laneno brašno. U nastavku donosimo recepte.
Karakteristike lana
Lan je biljka koja pripada porodici lanovki. Latinski naziv mu je Linum, a danas ovoj biljci pripada više od 180 grmova, trajnica, raslinja i drugih biljaka. Njegova iznimna ljekovitost i široka upotreba prepoznata je još u dalekoj povijesti i danas se uzgaja diljem svijeta.
Lan se koristi zbog vlakana od koji se proizvodi posteljina, odjeća, ručnici, šatori i sl., za proizvodnju izolacijskog materijala i papira i u prehrambenoj industriji. Od lanenih sjemenki proizvodi se brašno - različiti pekarski proizvodi, ulje i još puno toga.
Postoje različite vrste lana, neke sorte sade se isključivo na južnim predjelima gdje je klima topla, a zemlja suha, dok postoje i sorte kojima odgovaraju vlažna tla i umjerena klima. Korijen je vrlo nježan i vretenast. Stabljika je uspravna i glatka te može narasti i do 120 cm. Cvjetovi su samooplodni, a sam plod je tobolac koji je okruglog oblika i na samom vrhu pomalo zašiljen. Unutar ploda nalaze se sjemenke, najviše njih 10-ak. U procesu pupanja i cvatnje joj je potrebno često zalijevanje, a nakon toga ne traži toliko njege i brige.
Lan za preradu
Zbog svoje popularnosti, broj sorti raste svake godine. U Hrvatskoj se uzgaja 20-ak sorti od kojih su najpopularniji pravi lan, rupičasti lan, žuti planinski lan, bijelo-žuti lan te uskolisni lan. U nastavku donosimo njihove karakteristike i upotrebu.
Pravi lan
Ova sorta se pretežito uzgaja u Europi jer joj odgovara toplija klima. Stabljika je uspravna, može narasti do 80 cm. Na njoj se nalaze glatki listovi i cvjetovi. Plod je okruglog oblika unutar kojeg se nalazi sjeme svijetlo-smeđe boje i pomalo spljoštenog oblika, od kojeg se proizvodi laneno ulje. Sjemenke pravog lana, odlične su za pripremu lanenog brašna.
Rupičasti lan
Ova sorta pojavljuje se na mjestima koja i nisu baš idealna za uzgoj, poput područja kamenitog tla. Biljka je vrlo izdržljiva i nije joj potrebno puno njege. Stabljika je uspravna i na njoj se nalaze sitniji listići prekriveni uljem koje apsorbira vlagu što biljci pomaže u sušnim razdobljima.
Žuti planinski lan
Kao što i sam naziv kaže, ova sorta raste na planinskim područjima. Upravo zbog boje cvjetova, naziva se i zlatni lan. Stabljika je uspravna, može narasti do 40 cm i zelene je boje, a na njoj se nalaze listovi i žuti cvjetovi.
Bijelo-žuti lan
Ova sorta često raste kao samonikla biljka, može se pronaći na brdovitom području. Stabljika je uspravna i glatka, a na njoj se nalaze listovi i bijelo-žuti cvjetovi čiji je miris vrlo ugodan.
Uskolisni lan
Uskolisni lan također je jedna od izdržljivijih sorti lana, može se pronaći na stjenovitom području. Odlično podnosi vruća ljeta i suha razdoblja. Stabljika je uspravna i glatka, a na njoj rastu tanji i uži listovi i bijeli svjetovi. Sjemenke se nalaze unutar ploda i svijetlo-smeđe su boje.
Berba i kupovina
Razdoblje berbe lana razlikuje se kod svake sorte. Berba započinje kada plod dostigne svoj potpun stupanj zrelosti. Kada iz tobolca ispadne sjeme, tada je u potpunosti zrelo i spremno za skladištenje ili upotrebu. Berba se odvija ručno ili uz pomoć strojeva.
Lan možete pronaći na raznim bio odjelima, no zbog njegove popularnosti, danas ga gotovo svaka trgovina ima. Prilikom pripreme lanenog brašna, možete kupiti već mljevene ili cijele sjemenke.
Kako napraviti brašno od lana
Brašno od lana priprema se od mljevenih sjemenki lana. Priprema je vrlo jednostavna, potreban vam je blender ili mlinac za kavu. U 5 minuta, imat ćete spremno domaće laneno brašno koje možete koristiti na razne načine. Mljeveni lan zdraviji je od cjelovitih sjemenki jer sadrži veći postotak omega-3 masnih kiselina. U nastavku donosimo upute kako pripremiti brašno uz pomoć mlinca za kavu i blendera.
Mljevenje u mlincu za kavu
Ova opcija malo je bolja od blendera jer mljevene sjemenke više nalikuju strukturi brašna. Lan je puno mekši od zrna kave stoga ćete već u par sekundi imati mljevene sjemenke u strukturi brašna. Sjemenke lana stavite u mlinac i ručno (ili uz pomoć električnog mlinca) ih usitnite. Brašno ne smije sadržavati veće komadiće i ako je potrebno, proces mljevenja ponovite sve dok sjemenke ne postanu prah. Kako biste se uvjerili da nema krupnijih dijelova sjemenki, brašno možete prosijati kroz sito.
Mljevenje u blenderu
Sjemenke možete samljeti i u blenderu. Bit će pravilne strukture, no proces mljevenja ćete vjerojatno morati ponoviti nekoliko puta. Sjemenke lana moraju postati prah i ne smije biti većih komadića. Željenu količinu sjemenki stavite u blender i miksajte dok ne dobijete strukturu brašna. Kako bi bili sigurni da nema većih komadića, brašno prosijajte kroz sito.
Čuvanje i skladištenje
Laneno brašno možete spremiti u običnu kuhinjsku vrećicu i čuvati ga u hladnjaku gdje može stajati do 2 mjeseca. Ako pripremate veće količine, preporuka je da se brašno čuva u zamrzivaču kako bi ostalo upotrebljivo čak do godinu dana.
Upotreba u kuhinji
Laneno brašno ima istu svrhu kao i pšenično-bijelo brašno. S njime možete pripremati razne slastice - kolače, torte, kekse, krafne i slično, ali i kruh, pogačice, kiflice, uštipke itd. Namjena mu je ista kao i za druga brašna, no laneno je znatno zdravije.
Kruh od lanenog brašna recept
Boja kruha od lanenog brašna je tamnija, a okus drugačiji od "uobičajenog", no fantastičan. Nutritivna vrijednost je vrlo visoka i odličan je izbor za sve koji izbjegavaju gluten. Priprema je jednostavna, a u svega nekoliko minuta možete sami napraviti domaću, zdraviju varijantu kruha. Od navedenih sastojaka dobiti ćete kruh manje veličine.
Sastojci
- 2 i 1/3 šalice lanenog brašna
- 1 šalica tople vode
- 1 žlica praška za pecivo
- 1 žličica sode bikarbone
- 1 žličica jabučnog octa
- 1/2 žličice soli
Priprema
- Pećnicu zagrijte na 180°C.
- U većoj zdjeli pomiješajte suhe sastojke - dodajte laneno brašno, prašak za pecivo, sodu bikarbonu i sol. Promiješajte i dodajte jabučni ocat i vodu.
- Mijesite tijesto dok ne postane ljepljivo i kompaktno.
- Zamotajte ga u kuglicu i pustite neka odstoji 2 minute.
- Oblikujte željeni oblik i stavite u podmazani pleh. Na vrh možete dodati nekoliko sjemenki lana ili sezama.
- Kruh pecite 60 minuta.
- Kora bi trebala biti zlatno-smeđe boje i prije rezanja pustite neka se malo prohladi.
- Kruh od lanenog brašna možete čuvati u hladnjaku do 7 dana ili ga zamrznuti i potrošiti u roku 3 mjeseca
Ljekovita svojstva
Lanene sjemenke smatraju se iznimno ljekovitima. Bogate su omega- masnim kiselinama, vlaknima i proteinima. Imaju visoku nutritivnu vrijednost i znatno pomažu kod jačanja imuniteta.
Pomaže u mršavljenju - potiče rad crijeva regulira probavu te snižava kolesterol i šećer u krvi. Ne sadrži gluten stoga je odlična alternativa onima koji ga izbjegavaju.
Djeluje kao laksativ, pomaže kod čišćenja crijeva i potiče rad dobrih bakterija. Brašno je bogato antioksidansima koji pomažu pri jačanju imuniteta te štite tijelo i organizam od raznih bolesti.
Foto: Chie Carroll / Pixabay
Odgovori