Mandarina je voće koje svi rado konzumiraju. Osim što je iznimno zdrava, poznata je po svom sočnom i slatkom mesu te eteričnoj kori koja tijekom lakog guljenja ispušta izuzetno intenzivne mirise. Upravo te karakteristike čine ju izvrsnom namirnicom za pripremu zdravih napitaka kao što su sokovi i sirupi, ali i za pripremu finog likera predivne boje.
Sama priprema likera nije toliko zahtjevna. Potrebne su vam neprskane, zrele mandarine, rakija ili votka, šećer, staklenka i svjetlost te malo strpljenja kako bi svi sastojci pustili svoje arome i okuse.
Iskoristite koru mandarina koju bi ionako bacili i upustite se u slatku avanturu pripreme ovog likera koji možete konzumirati kao aperitiv, koristiti u kuhinji ili jednostavno uliti u dekorativne bočice i pokloniti dragoj osobi kao mali znak pažnje.
Karakteristike mandarine
Mandarina (lat. Citrus reticulata) zimzeleno je stablo iz porodice ruta (Rutaceae). Visine do 3 m, naizmjeničnih i tamnozelenih listova ušiljenog vrha, stablo mandarine u travnju i svibnju daje predivne, mirisne cvjetiće u obliku vjenčića s 4 - 5 bijelih latica. Početkom jeseni pa sve do siječnja, ubiru se njeni plodovi. Okruglog su oblika, mesnati i sočni, pomalo spljošteni, izuzetno mirisni, narančaste boje, tanke kore koja se lako guli, a u svojoj nutrini kriju sitne svijetle i duguljaste sjemenke.
Porijeklom je iz jugoistočne Azije. Najbolje se uzgaja u suptropskim krajevima pošto je osjetljiva na niske temperature. Voli toplu klimu, sunčano mjesto, zaštićeno od vjetra te rahlu zemlju. Kod nas najbolje uspijeva u dolini rijeke Neretve, ali i duž cijele obale srednje i južne Dalmacije. U unutrašnjosti Hrvatske uzgaja se kao sobna biljka te se sredinom svibnja iznosi na terasu, a dolaskom hladnijih dana, sprema se u kuću na zaštićeno mjesto.
Vrlo je medonosna biljka te su pčele na njenim cvjetovima rado viđeni gosti koji sakupljajući nektar stvaraju prinose od 15 - 20 kg meda po košnici.
Mandarine za preradu
Iako u svijetu postoji nekoliko stotina sorti mandarina, samo su neke predviđene za preradu i pripremu zimnice. Najčešće su to one slatkog i sočnog ploda, tanke kožice koja se lako guli te one sa što manje koštica.
Sorte mandarina dijele se prema dozrijevanju te tako razlikujemo: vrlo rane sorte, rane sorte, srednje kasne sorte i kasne sorte. U nastavku vam donosimo pregled sorti koje su najrasprostranjenije u Hrvatskoj i samim tim lako nam dostupne u trgovinama, tržnicama, trgovačkim centrima, ali i plantažama.
Chachara
Ova mandarina spada u vrlo rane sorte te dozrijeva krajem rujna i početkom listopada. Krupnog je ploda, izvrsnog i sočnog okusa, optimalnog odnosa šećera i kiseline te bez sjemenki što je čini odličnim izborom za izradu likera, sokova, pekmeza.
Zorica rana
Najzastupljenija je sorta mandarina u Neretvi koja dozrijeva sredinom i krajem rujna. Ističe se srednje krupnim plodovima, plosnato - okruglog oblika, bez sjemenki, ugodno slatko - kiselkastog okusa. Prepoznatljiva je po svojoj tankoj kori koja uvijek zadržava zelenkasto - žutu boju. Idealna je za pripremu likera zbog svoje sočnosti i pomalo reskog okusa.
Okitsu
Rana je sorta mandarine koja svoje plodove daruje tijekom listopada. Plosnatog je ploda, izuzetno sočnog i slatkog okusa te zbog toga nosi titulu najslađe mandarine. Sam plod, vrlo je atraktivnog izgleda, bez fizičkih nedostataka, glatke korice te je kao takva jedna od najdražih sorti mandarina prema izboru kupaca. Svojom slatkoćom savršen je izbor za pripremu likera.
Kawano wase
Stara sorta koja potječe iz Japana te obilno dozrijeva početkom listopada pa sve do sredine studenog. Odličan je izbor za pripremu zimnice zbog sočnosti i slatkoće ploda, ali joj je mana njena tanka kora koja nerijetko puca tijekom transporta.
Saigon
Jedna je od najboljih kasnih neretvanskih mandarina koja se bere sredinom studenog. Velikog je i plosnatog ploda, srednje debele korice, žuto - narančaste boje. Meso ploda je čvrsto, sočno, izvrsnog okusa te fine strukture te se zbog tih karakteristika može koristiti za pripremu zimnice, naročito likera.
Owari
Najpoznatija i najrasprostranjenija sorta mandarina u dolini Neretve te je prva sorta koja se počela uzgajati na našim prostorima. Dozrijeva u studenom i prosincu pa stoga spada u kasne sorte. Krase je plosnati plodovi, srednje veličine, izvrsnog okusa s pokojom sjemenkom. Zbog kasnog dozrijevanja, ova sorta je odlična za pripremu likera koji će se savršeno uklopiti u blagdansko ozračje i jelovnik.
Berba i kupovina
Krajem rujna započinje berba mandarini. Ovisno o sorti, traje do početka siječnja kad dozrijevaju najkasnije sorte mandarina. Za razliku od ostalog voća, koje se može slobodno brati pažljivim trganjem ploda s grane, kod mandarina je to poseban pothvat. Naime, plodovi se s grančica moraju pažljivo rezati škarama pošto se jako teško odvajaju od istih, ali i tako ostaju svježi na peteljci, puni ukusnog soka.
Berba mandarina odvija se u posljednjoj fazi zriobe, točnije kada plod dosegne najveću razinu slatkoće, a razina kiseline opadne. Taj faktor se prepoznaje po boji ploda. Naime, 2/3 kore ploda tada poprimi žuto - narančastu boju.
Kako ne bi došlo do truljenja plodova u skladištenju i transportu, mandarine se beru po suhom vremenu.
U dolini Neretve, u današnje je vrijeme berba mandarina prava turistička atrakcija. Velik broj turista dolazi organizirano iz okolnih županija kako bi se okušali u berbi mandarina, ali ponešto i naučili o samom uzgoju te sami sebi ubrali ove slatke i mirisne plodove.
Mandarine su dostupne za kupovinu na tržnicama i u trgovinama. Pri kupnji obratite pozornost na izgled kore, trebala bi biti sjajna, narančasta bez oštećenja što znači da je plod zdrav i ukusan. Izaberite one plodove koji su teški za svoju veličinu, jer je to garancija da sadrže više soka i da su svježi, nedavno ubrani.
Recepti za liker od mandarina
Poznat pod nazivom "mandarino", ovaj slatki alkoholni napitak, prekrasne narančaste boje, u tmurnim i zimskim danima će vas podsjetiti na zrake sunca, a ljeti, s nekoliko kockica leda, ugodit će vašem nepcu.
Kako bi uživali u okusu, mirisu i aromi predivnih mandarina, pripremili smo za vas nekoliko brzih i jednostavnih recepata za čiju će vam pripremu trebati malo mućkanja, ali puno strpljenja. Rezultat koji će te dobiti zavidno je desertno piće na kojem će vam mnogi biti zahvalni.
Obavezno proučiti prije pripreme!
Domaći liker od mandarina
Ovo je recept za koji nema određene količine sastojaka koji su vam potrebni za pripremu likera. Sve što trebate je odabrati nekoliko mandarina, sterilizirati staklenku i priprema može početi.
Sastojci
- mandarine
- šećer
- rakija (lozovača) ili votka
Priprema
- Od željene količine mandarina namijenjenih za liker, dvije trećine dobro ogulite i rasporedite na komade, a od jedne trećine iscijedite sok.
- U staklenku, na dno složite red mandarina, posipajte šećerom (na 1 mandarinu ide 1 - 1,5 žlica šećera. Ako mandarine nisu jako slatke, povećajte količinu šećera).
- Postupak ponovite dok ne iskoristite sve mandarine.
- Zalijte voće sokom od preostale trećine mandarina te dolijte alkohol do vrha staklenke.
- Držite staklenku na suncu mjesec dana uz povremeno mućkanje da se šećer otopi.
- Ako mandarine izbiju na vrh staklenke, okrenite staklenku, ako ne pušta tekućinu.
- Nakon mjesec dana liker procijedite i prelijte ga u željene boce te čuvajte na tamnom mjestu do otvaranja.
- Poslužite liker dobro rashlađen.
Liker od kore mandarine
Ako možete pribaviti neprskane mandarine za jelo, obavezno sačuvajte koru te od nje pripravite mirisan i ukusan liker. Od ove količine sastojaka dobit ćete oko jednu litru likera.
Sastojci
- 500 ml kvalitetnije votke
- 5 mandarina
- 350 g šećera
- 350 ml vode + 1 šalica vode
Priprema
- Mandarine dobro operite, osušite i ogulite te narežite na trakice.
- Posložite u čistu teglicu, prelijte votkom i čuvajte na hladnom mjestu.
- Svaki dan promućkajte teglicu, a nakon tjedan dana provjerite je li spremna tako što ćete koricu izvaditi i provjeriti je li lomljiva. Ako je kora hrskava, spremna je za pripremu likera.
- U lonac stavite šećer i vodu, stavite na srednje laganu vatru te zagrijavajte uz povremeno miješanje dok se šećer ne otopi.
- Ostavite da se ohladi na sobnoj temperaturi.
- U čistu, steriliziranu bocu procijedite kroz sito alkohol iz teglice, dodajte mu šećerni sirup, dobro promućkajte i probajte. Ako je prejako, dodajte još šalicu vode te promućkajte.
- Liker čuvajte u hladnjaku.
Liker od mandarina s rumom
Kako smo već spomenuli, mandarine svojim mirisom i okusom definitivno dominiraju u prefinom likeru, no jednako je ukusna verzija omiljenog nam likera uz dodatak uvijek finog ruma. Od količine navedenih sastojaka, dobit ćete oko jednu litru likera.
Sastojci
- 8 mandarina
- 900 ml ruma
- 100 ml vode
- 300 g šećera
Priprema
- Neprskane mandarine dobro operite te im ogulite koru pazeći da imate što manje bijele unutrašnjosti.
- Očišćene mandarine ocijedite.
- U velikoj staklenci pomiješate iscijeđeni sok, koru i rum pa ostavite da odstoji 30 dana. Povremeno protresite.
- Nakon 30 dana skuhajte sirup od šećera.
- U loncu zagrijavajte vodu i šećer dok se ne otopi pa ga ostavite da se ohladi na sobnoj temperaturi te njime prelijte sadržaj staklenke.
- Procijedite liker kroz sitno cjedilo ili gazu, prelijte u čistu bocu te čuvajte oko 15 dana na tamnom mjestu prije konzumiranja.
Čuvanje i skladištenje
Omiljeni napitak prelijte u čiste dekorativne boce s istaknutim datumom. Čuvajte ih na hladnom i tamnom mjestu, bez straha od kvarljivosti, pošto je alkohol sam po sebi jedna vrsta konzervansa.
Imajte na umu da svoj najbolji okus liker dobiva ako odstoji par mjeseci na polici. Međutim, nakon godinu dana, počet će gubiti svoj okus i svijetlu boju.
Otvoreni liker čuvajte u hladnjaku te iskoristite što je prije moguće kako bi se spriječio proces oksidacije kojim se gubi okus likera.
Savjeti
Prilikom izrade likera, bitno je napomenuti kako je količinu šećera moguće mijenjati prema vlastitom ukusu, ovisno o tome volite li slađi liker ili ne. Isto tako, ako su mandarine jako slatke, količina šećera se može smanjiti ili, u suprotnome, dodati ako su kisele.
Koristite li mandarine kupljene u trgovini, preporučujemo vam da ih prije konzumiranja 1 - 2 h namočite u hladnoj vodi kako bi se očistile od raznih pesticida kojima su tretirane.
Upotreba u kuhinji
Liker je, zbog svoje boje, vrlo efektno desertno piće koje se najčešće pije kao aperitiv, rashlađeno s nekoliko kockica leda. Savršeno se uklapa u kreme ili biskvite čime daje osvježavajući okus raznim slasticama, no zbog alkohola ga je u te svrhe potrebno koristiti u malim količinama.
Ljekovita svojstva
Mandarina je oduvijek bila simbol zdravog voća i glavna asocijacija uz nju je vitamin C kojeg sadrži u velikim količinama. Jednako tako, bogata je i vitaminom A, folnom kiselinom, ali i mineralima, posebno kalijem, kalcijem, magnezijem, bakrom i željezom.
Izvor je narančastog karotenoida beta - kriptoksantina koji smanjuje rizik od pojave raka pluća. Osim toga, mandarine imaju i određeni udio vlakana, koji doprinose snižavanju kolesterola, ublažavaju konstipaciju, daju osjećaj sitosti te tako pomažu u regulaciji težine.
Vrlo je bitno spomenuti kako se konzumacijom mandarina poboljšavaju funkcije mozga kao i pamćenje. Smirujuće djeluju na živčani sustav pa se preporučuju kod nervoze i stresa, ali i kod ublažavanja alergija.
Mandarina se koristi i u aromaterapiji te se tako od nje pravi eterično ulje koje uz osvježavanje prostora pomaže i kod raznih tegoba kao što su rad jetre, nesanica, proljev, zatvor ili nadutost. Uljem se ublažavaju bolovi pri artritisu i reumi, a primjenom na koži suzbijaju se pojave akni i sprječava se pojava strija tijekom trudnoće.
Želite li se nakon napornog dana osloboditi stresa i osvježiti u pjenušavoj kupki, par kapi ovog aromatičnog ulja u vodi je sve što vam je potrebno kako bi se opustili i uživali u ugodnom mirisu.
Foto: Seksak Kerdkanno / Pixabay
Zimnica od mandarina
Odgovori