Šipak je plod divlje ruže i jedan od najljekovitijih plodova čiji pozitivni učinci datiraju još od kamenog doba. Svojom crvenom bojom u ranu jesen krasi rubove šuma, prostrane livade i poljske puteve te je omiljena biljka među šetačima koji rado posežu za plodovima čistog zdravlja.
Osim što je iznimno zdrav i prepun vitamina i hranjivih tvari, šipak je i vrlo zastupljen u prehrani te je izvrstan za preradu. Još od davnina koristi se za pripremu ukusnih i zdravih pripravaka. Police smočnica bile su prepune mirisnog pekmeza, džema, soka, marmelade i likera, a ta tradicija se nastavlja i danas.
Iako se šipak najčešće prerađuje u marmeladu ili sok, jednako je ukusan prerađen u liker koji nosi titulu najzdravijeg alkoholnog napitka. Sama izrada je vrlo jednostavna, a rezultat koji ćete dobiti je napitak prožet hranjivim tvarima, posebice vitaminom C, savršenog okusa i neodoljivog mirisa.
Karakteristike šipka
Šipak je plod listopadnog grma divlje ruže (lat. Rosa canina) koja pripada porodici ruža (Rosaceae). Ističe se svojom visinom (do 3 metra), oštrim bodljama te debelim granama glatke tamno zelene do sivkastosmeđe boju. Grane krase listovi bodljikave peteljke i pilastog ruba te cvjetovi sastavljeni od latica u obliku srca, ružičaste ili bijele boje. Divlja ruža je od svibnja do srpnja čest domaćin pčelama koje tada sa njenih cvjetova skupljaju pelud i nektar.
Sam plod divlje ruže, ovalnog oblika, crvene ili narančaste boje (što ovisi o sorti) pruža prefin slatko-kiseli okus. Veličine do 2 cm, iznutra ispunjen sitnim sjemenkama i bodljikavim dlačicama, dozrijeva u rujnu listopadu i studenom kada je i dostupan za branje. Uz ostale vitamine i hranjive tvari, obiluje vrlo velikom količinom vitamina C koji se ne gubi kuhanjem što je vrlo važno za pripremu zimnice, ali se nakon godinu dana u pekmezu ili likeru smanji na jednu četvrtinu prvotne vrijednosti.
U prirodi je divlja ruža rasprostranjena na području cijele Europe, srednje i zapadne Azije te sjeverozapadne Afrike, a u Hrvatskoj se može naći na sunčanim ili vlažnijim mjestima bogatima plodnim i glinenastim tlom.
Šipak za preradu
Oko 30 različitih vrsta divlje ruže raste u prirodnim staništima naših područja i svaki plod ruže je jestiv. Za preradu šipka u kulinarske i ljekovite svrhe, ipak se najčešće koriste samo tri vrste koje ćemo pobliže objasniti u nastavku članka.
Pasja ruža (Rosa canina)
Najrasprostranjenija je i najčešće komercijalno uzgajana vrsta divlje ruže u Hrvatskoj. Ističe se krupnim i mirisni ružičasto-bijelim cvjetovima te crveni, duguljastim plodovima poznatim kao šipak. Iako šipak obiluje vitaminom C zbog malene veličine i slabe mesnatosti kultivira se u sorte sa što većim i mesnatijim plodom te otpornijim na bolesti, kako bi se mogle lakše brati i koristiti za preradu, naročito za sok, pekmez ili liker. Treba napomenuti kako je kultivirana sorta šipka slabije kvalitete te daje slabije intenzivan okus prerađevinama kao šipak ubran u divljini.
Vinska ruža (Rosa rubiginosa)
Može izrasti 2 - 3 m u visinu, cvate cvjetovima manjima od pasje ruže, a šipak joj je crven, duguljast, promjera 1 - 2 cm. Plodovi su manje mesnati od šipka pasje ruže i oporog okusa te se kao takvi slabije koriste za preradu u pekmez, sok, liker, džem, čaj, marmeladu. Vinska ruža se najčešće može vidjeti na okućnicama gdje svojim cvjetovima krasi vrtove i terase, a miris jabuka po kojoj su karakteristični njeni listovi, pružaju predivan romantičan ugođaj.
Pješčana ili krumpirova ruža (Rosa rugosa)
Grmolikog je rasta (do 1,5 metara visine), predivnih tamno ružičastih ili bijelih cvjetova intenzivnog mirisa te jako bodljikavih grana nejednake dužine. Prirodno joj je stanište u istočnoj Aziji, a u našim se krajevima uglavnom koristi kao ukrasna biljka. Plod joj je vrlo velik jestivi šipak, iznimno sočan, mesnat i bogat vitaminom C te se zbog svojih karakteristika više koristi za pripremu marmelada, džema, pekmeza, soka, sirupa, čaja i likera nego ostale vrste šipka, a jednako je ukusan i zdrav ako se konzumira sirov.
Berba i kupovina
Jesen je idealno vrijeme za berbu šipka. U prošlosti su sakupljači plodova brali šipak te ga koristili za vlastite potrebe, ali i za otkup, a danas ih beremo za preradu u zimnicu, sok, čaj ili liker te za prodaju na tržnici.
Berba se odvija po sunčanom i suhom vremenu u razdoblju od rujna do studenog. Idealan za berbu, plod ne mora biti potpuno dozrio, ali mora imati čvrstoću kako bi bio dobar za daljnju preradu te ga se može prepoznati po svijetlocrvenoj boji. Prezreli plodovi, tamnocrvene boje, slađi su od ostalih, ali sadrže puno manje vitamina C nego nezreli plodovi te se kao takvi ne preporučuju za preradu.
Za berbu šipka preporučuje se korištenje rukavica i starije odjeće zbog izlaganja trnju divlje ruže, stoga pripremite svoje košarice i rukavice i krenite u zdravu avanturu branja šipka.
Šipak je dostupan za kupovinu na tržnici, a postoje i lokalni uzgajivači kod kojih možete obaviti kupovinu istog. Odlučite li se za te opcije, pripazite da je šipak tvrd na dodir, crven, neoštećen i zreo.
Recepti za liker od šipka
Iako se šipak prije prerade uglavnom suši, za pripremu likera ipak je bolji svjež, opran i očišćen od sjemenki. Sama priprema likera nije zahtjevna. Potrebna vam je velika staklenka, boce, šećer, rakija (najbolje lozovača) te šipak i ono najbitnije, malo vremena, strpljenja i dobra volja.
U nastavku vam donosimo nekoliko recepata za pripremu najzdravijeg alkoholnog napitka koji će vas osvježiti i opustiti, ali i pružiti vašem organizmu kapljice zdravlja.
Obavezno proučiti prije pripreme!
Domaći liker od šipka
Priprema likera po ovom receptu zahtijeva malo više posla i strpljenja, no krajnji rezultat će vas iznenaditi. Svojom lijepom crvenom bojom i izvrsnim okusom, poslužen s kockicama leda i listićem mente, domaći liker od šipka slatkim i blago kiselim okusom oduševit će svakog degustatora. Od ove količine sastojaka dobit ćete oko 1,5 l likera.
Sastojci
- čista, sterilizirana staklenka širokog otvora od 4,25 l
- 1 kg smrvljenog šipka
- 1,4 l blage rakije (najbolje lozovača)
- 40 dag šećera
- Boca za liker
Priprema
- Šipak očistite od nečistoća i grančica, isperite pod mlazom vode, ocijedite te staviti na osvijetljeno mjesto da se osuši.
- Osušeni šipak sameljite u električnoj sjeckalici za povrće.
- U čistu staklenku stavljajte red smrvljenog šipka pa red šećera i tako sve dok ne potrošite smjesu.
- Ulijte rakiju na šipak i šećer te staklenku zatvorite prozirnom prianjajućom folijom, a zatim i čepom.
- Staklenku čuvati na tamnom i toplom mjestu 4 tjedna uz svakodnevno protresanje kako bi se sastojci pomiješali.
- Nakon 4 tjedna procijedite smjesu od tekućine preko pamučne tkanine.
- Smjesu koja vam ostane u tkanini dobro izgnječite kako bi sva tekućina iscurila u staklenku (idealno bi bilo kroz prešu za čvarke, ako je imate) te opet dobro zatvorite staklenku i ostavite da odstoji još 4 tjedna.
- Opet procijedite tekućinu, kroz sitno sito ili gazu, a možete koristiti i filter od kave te prelijte u čistu dekorativnu bocu te konzumirajte po želji.
Liker od šipka s rumom
Bijeli rum u ovom receptu likeru će pružiti neodoljivu aromatičnu notu u kojoj ćete vrlo rado uživati. Poslužite ga rashlađenog nakon ručka ili tijekom hladnih zimskih večeri i obogatite se rapsodijom okusa. Od ove količine dobit ćete oko 500 ml likera.
Sastojci
- 500 g šipka
- 125 g otopljenog šećera
- 0,75 l bijelog ruma
Priprema
- Šipak očistite od nečistoća, dobro operite i osušite.
- Svaki plod prepolovite i propasirajte te stavite u čistu staklenku u koju ste ulili rastopljeni šećer.
- Prelijte sve rumom, zatvorite čepom i ostavite da odstoji oko mjesec dana na sobnoj temperaturi uz povremeno protresivanje staklenke.
- Nakon mjesec dana iz staklenke izvadite komadiće voća, a tekućinu procijedite kroz gazu, sito ili filter od kave u dekorativnu bocu.
Liker od šipka sa začinima
Iako je sam po sebi mirisan i aromatičan, ovaj liker će uz dodatak cimeta, klinčića, naranče i limuna postati prava riznica neodoljivih mirisa i okusa. Od navedenih sastojaka dobit ćete oko 500 ml likera.
Sastojci
- 500 g svježeg zrelog šipka
- 100 g smeđeg šećera
- 4 klinčića
- pola usitnjenog prutića cimeta
- naribana korica jednog limuna
- naribana korica jedne naranče
- 1,5 l rakije lozovače
Priprema
- S plodova šipka odstranite dio s peteljkom i vrh te ih tako očišćene operite, ocijedite i osušite.
- U staklenku posložite plodove i dodajte šećer, promiješajte i pokrijte te ostavite da odstoji 24 sata na hladnom mjestu.
- U staklenku dodati klinčić, cimet, koricu limuna i naranče te prelijte s rakijom te ostavite na svjetlom mjestu (ne na suncu!) da odstoji 2 mjeseca.
- Nakon 2 mjeseca sadržaj u boci izgnječite, pa procijedite tekućinu kroz gazu ili filtar od kave.
- Liker prelijte u čiste dekorativne boce i ostavite da odstoji još 4 tjedna na tamnom i hladnom mjestu kako bi se aroma i okus potpuno razvili.
Čuvanje i skladištenje
Liker čuvajte na tamnom i hladnom mjestu sa označenim datumom proizvodnje. Što duže stoji, to će više njegov okus i aroma biti izraženiji i dobiti na kvaliteti.
Poželjno je potrošiti liker u roku godine dana od proizvodnje jer će nakon toga gubiti na okusu i boji, a otvorenog se preporučuje čuvati u hladnjaku i potrošiti u što kraćem roku kako bi izbjegli proces oksidacije.
Savjeti
Iako se za pripremu likera preporučuje korištenje svježeg šipka, za preradu za pekmez ili marmeladu bolje je koristiti šipak koji se nakon berbe suši u pećnici kako bi zadržao svoju lijepu crvenu boju.
Tako osušenog možete ga čuvati oko godinu dana na hladnom mjestu, a od njega praviti ukusan čaj koji će vas ugrijati u hladnim večerima.
Upotreba u kuhinji
Liker od šipka je napitak koji se najčešće pije kao samostalno piće, poslužen rashlađen s kockicama leda i listićem mente u dekorativnim čašicama, a može se koristiti i u koktelima. Poškropite li biskvit s nekoliko kapljica ovog likera, dobit ćete mirisnu i mekanu podlogu za vaše torte i kolače, a umiješate li ih u kremu, svojim kiselkasto-slatkim okusom obogatit će vaše slastice.
Ljekovita svojstva
Kao što smo već spomenuli na početku, šipak je vrlo zdrav i prepun vitamina C kojeg posjeduje u izobilju, ali i vitamina A, E, D, P, K. Sadrži i minerale natrija, mangana, željeza, magnezija i sumpora te likopen, pektin, fruktozu, voćne kiseline, tanine i mnoge druge hranjive tvari.
Pripremljen u obliku finog aromatičnog čaja, šipak će vas zaštiti od prehlade i gripe, ali i pomoći protiv nakupljanja pijeska i kamenca u bubrezima.
Jačanje imuniteta, sprječavanje slabosti, reguliranje hormona, poticanje probave, čišćenje krvi, zaštita od srčanih bolesti, poticanje cirkulacije samo su neke od svojstva na koje utječe konzumiranje šipka u bilo kojem njegovom obliku.
Prerađen u ulje, šipak se koristi za održavanje čiste kože, odstranjivanje odumrlih stanica na koži, a vrlo je djelotvoran i kod alergija. Vrlo je čest u kremama kojima se tretira suha koža, ožiljci od opeklina, akni ili strija.
Foto: Jeremy Atkinson / CC
Zimnica od šipka
Zimnica od ruže
Odgovori