Liker možete napraviti od gotovo bilo kojeg voća: jabuka, marelica, kupina, borovnica, trešanja, ali i od smokava. Zbog svog aromatičnog mirisa i slatkog okusa smokva je jedan od omiljenih aperitiva u našim krajevima.
Za pripremu domaćeg likera od smokava nije potrebno mnogo vremena i truda. Odabirom kvalitetnih smokava, obavili ste već pola posla. Ovaj članak daje pregled sorti smokava, uključujući njihovu prehranu, blagodati, kao i kako ih dodati u prehranu. U nastavku članka donosimo tri jednostavna recepta za liker od smokava - domaći recept, recept za liker od smokava bez šećera te recept
Karakteristike biljke
Smokva (lat. Ficus carica), je biljka koja priprada porodici duda (Moraceae). Obična smokva autohtona je na području koje se proteže od azijske Turske do sjeverne Indije, ali prirodne sadnice rastu u većini mediteranskih zemalja; uzgaja se u toploj klimi. U mediteranskoj regiji smokva se toliko koristi, i svježa i sušena, da se naziva "hranom za siromahe". Voće sadrži značajne količine kalcija, kalija, fosfora i željeza.
Biljka smokve je grm ili malo drvo, visoko od 1 - 12 metara. Ima široko, hrapavo, listopadno lišće. Listovi i stabljike pri lomljenju izlučuju bijeli lateks.
Plodovi smokve, poznati kao syconia, rađaju se pojedinačno ili u parovima iznad ožiljaka otpalog lišća ili u pazušcima lišća sadašnje sezone. Cvjetovi su staminirani (muški) ili tučak (ženski) i zatvoreni unutar strukture cvasti. Dugo oblikovani ženski cvjetovi karakteristični su za jestive plodove većine smokava u vrtu i voćnjaku. Druga vrsta drveća, poznata kao caprifig, daje nejestive smokve u kojima je smještena mlada osina smoka. Ima kratko oblikovane ženske cvjetove koji su prilagođeni navikama polaganja jaja osa smokve, a sadrži i muške cvjetove u blizini vrha.
Smokve su jedinstveno voće nalik suzi. Približne su veličine palca, ispunjene stotinama sitnih sjemenki i imaju jestivu ljubičastu ili zelenu koru. Meso ploda je ružičastog i blagog, slatkastog okusa. Znanstveni naziv smokve je Ficus carica. Plodovi i listovi prepuni su hranjivih sastojaka koji imaju pozitivne učinke na zdravlje organizma, a postoje stotine sorti smokava koje se uzgajaju diljem cijeloga svijeta.
Smokve za preradu
Hrvatska je poznata po nekoliko sorti smokava. Odabir određene sorte ovisi o tome što želite pripremiti. Smokve su zahvalno voće koje možete koristiti za razne zimnice, a navedene sorte su uobičajene za pripremu likera od smokava.
Zimica
Ova vrsta smokve je specifična po tome što rodi samo jednom u godini. Plod je okrugao, tamno ljubičaste boje. Tamno crvena boja mesa daje sladak i aromatičan okus i miris. Zimica se bere od kolovoza do listopada. Zbog svog slatkog okusa savršene su za pripremu sokova, marmelada i likera.
Zamorčića
Plod ove sorte je srednje veličine. Kora zamorčiće je tanka i lako se guli, a meso je bijele do blago crvene boje. Plod je vrlo sočan i sladak. Zamorčića se pretežito konzumira svježa ili se suši, a često se koristi i za pripremu domaćeg likera.
Termenjača
Termenjača je sorta smokve koja godišnje rodi dva puta. Prvi plodovi ove vrsti smokvi dozoru krajem lipnja. Imaju žućkasto rozo meso i sočnog su okusa. Drugi plodovi dozru sredinom kolovoza. Nisu sočni koliko i prethodne sorte na našem popisu i imaju tamnije crveno meso, no zahvaljujući sočnosti koristi se u pripremi likera.
Bijela petrovača
Bijela petrovača je poznata vrsta smokve koja je poželjna zbog svog obilnog roda. Kao i termenjača i ova sorta smokve rodi dva puta godišnje. Prvi plod je kvalitetniji te samim time bolji za pripremu raznih zimnica kao što su marmelade, pekmezi i likeri.
Berba i kupovina
Pričekajte dok smokve ne sazru za berbu. Kao i mnogo drugo voće, smokve više neće dozrijevati nakon što se uberu. Vrijeme za berbu smokava se može prepoznati kada peteljke počnu venuti, a plodovi vise. Ako prerano uberete plod smokve bit će gorkog okusa, a zrelo voće je slatko i ukusno. Savršeno zrela smokva također će na vrhu ispuštati nektar i biti meka na dodir. Ako imate vlastito drvo, plodove berite svakodnevno jer plodovi sazrijevaju postupno, pogotovo oni ranih sorti koje se najčešće konzumiraju svježe.
Sezona svježih smokava je sredinom ljeta, a vrijeme ovisi o sorti. Smokve se brzo kvare i osjetljive su, a obično ih je najbolje jesti u roku od jednog do dva dana nakon kupnje. Kad odabirete smokve, odaberite one punašne i nježne, bogate, duboke boje i bez modrica.
Ubrane plodove slažite u sanduke ili košare u najviše tri reda kako ne bi došlo do nagnječenja plodova. Zrele smokve imaju slatkast miris i ne treba ih prati dok ne budu spremne za jelo. Mogu se držati u hladnjaku otprilike dva dana. Kada kupujete suhe smokve, pazite da na njima nema plijesni i da su mekane. Suhe smokve možete držati na hladnom i tamnom mjestu ili u hladnjaku.
Recepti za liker od smokava
Bijele i crne smokve utkane su u tradiciju naše obale, a nevjerojatno su ukusne i u svježem i u sušenom stanju. Još od davnina smokve su se posluživale uz travnatu rakiju, a sada se nalaze u obliku likera koji je jednostavan za pripremu. Uživajte u ovim likerima od smokve kao aperitiv, uz pladnjeve od sira, jela od tartufa ili kao koktel.
Recepti za liker od smokve
Svježe smokve se mogu zamijeniti suhim smokvama, ako svježe smokve nisu dostupne. Predlažemo da za pripremu likera od smokava koristite svježe smokve jer će one dati aromatičniji okus za razliku od suhih smokava.
Obavezno proučiti prije pripreme!
Domaći liker od suhih smokava
Iako mnogi u pripremi likera najčešće koriste svježe smokve, domaći liker od smokava se pravi od prirodno sušenih smokava (na suncu). U nastavku vam donosimo recept za tradicionalni, klasični domaći liker od smokava koji će vas oduševiti bogatstvom okusa. Od navedene količine sastojaka u receptu dobit ćete otprilike 1 l likera.
Sastojci
- 400 g suhih smokvi
- 400 g šećera
- 800 ml domaće rakije
- 200 ml vode
- 200 g šećera (za sirup)
Priprema
- U veliku staklenku slažite red smokve, red šećera dok ne potrošite sve sastojke
- Smokve zalijte s 800 ml domaće rakije
- Zatvorite staklenku i ostavite da stoji na suncu mjesec dana
- Nakon mjesec dana, procijedite tekućinu kroz sitno cijedilo ili gazu
- Prokuhajte vodu i šećer dok se šećer potpuno ne otopi (postane proziran)
- Pripremljen sirup pomiješajte s procijeđenim likerom, sve dobro promiješajte i punite boce.
Liker od smokava s maraschinom
Ovaj liker od smokve izrađen od svježih smokava impresionira svojim okusom i bojom. Priprema je jednostavna, a liker možete konzumirati već za dva dana. Ovim ćete receptom dobiti 2 l domaćeg likera od smokava.
Sastojci
- 40 smokvi
- 6 dl vode
- 300 g šećera
- korica 2 limuna
- 2 l domaće rakije
- 3 dl maraschina ili likera od višanja
Priprema
- Domaće smokve stavite u lonac s vodom i šećerom.
- Kuhajte dok ne dobijete gusti sirup.
- U sirup naribajte koricu jednog limuna.
- Ohlađeni sirup procijedite kroz gazu ili sito.
- Pretočite ga u domaću rakiju i maraschino.
- Liker je spreman za konzumaciju nakon 2 dana.
Liker od smokava bez šećera
Smokve su same po sebi slatke te im samim time nije potrebno dodavati rafinirani šećer. Ovaj recept je savršen za one koji žele uživati u čistom okusu smokava. Sastojci u receptu dovoljni su za oko 1 l likera od smokava.
Sastojci
- 450 g smokava
- 350 ml votke
Priprema
- Smokve izrežite na manje komade.
- Svježe smokve mogu se zamijeniti suhim smokvama, ako svježe smokve nisu dostupne.
- Stavite ohlađeno voće u votku na 2 tjedna, povremeno protresti.
Liker od smokava s cimetom
Domaći liker čini lijep poklon domaćinu ili domaćici i lijep aperitiv ili piće nakon večere za vaše goste. Okusi smokve i cimeta u ovoj su verziji savršeni za blagdanske proslave. Ovaj slatki alkoholni napitak s okusom jeseni možete poslužiti uz platu s predjelom ili uz kavu nakon večere. Za kuhanje recepta potrebno je 10 minuta, ali pripazite da liker odstoji 8 dana. Trebate ga povremeno promućkati kako biste pomogli da se otopi šećer. Ovim receptom dobit ćete 250 ml likera.
Sastojci
- 230 g smokava
- 150 g šećera
- 1 štapić cimeta
- 1 štapić vanilije
- 280 ml votke
Priprema
- Lagano isperite smokve i osušite ih. Izrežite svaki komad na osam dijelova.
- Stavite smokve u veliku čistu staklenku.
- Dodajte šećer, štapić vanilije i cimeta te napunite votkom.
- Dobro zatvorite staklenku i čuvajte je 8 dana na hladnom mjestu.
- Svakodnevno protresite bocu dok se šećer ne otopi.
- Procijedite tekućinu u malu steriliziranu bocu.
- Zatvorite bocu i čuvajte na hladnom i tamnom mjestu.
Čuvanje i skladištenje
Prelijte svoje likere u čiste ukrasne boce i nalijepite na njih datum. Likeri će imati najbolji okus nakon nekoliko mjeseci stajanja na polici. Nakon jedne godine će početi gubiti svoju svijetlu boju i okus, ali neće se "pokvariti" jer je alkohol jedna vrsta konzervansa.
Domaći liker držite na mračnom i hladnom mjestu. Izbjegavajte izlaganje likera izravnoj sunčevoj svjetlosti. Iako UV zrake neće pokvariti alkohol, produljeno izlaganje suncu ima sličan učinak kao skladištenje na visokim temperaturama.
Otvorene boce s vremenom će se zbog oksidacije izgubiti svoj prvobitni okus i boju. Kako biste usporili proces oksidacije, otvorene boce držite u hladnjaku.
Savjeti
Plodovi smokve su prirodno vrlo slatki, zato pripazite s dodavanjem šećera. Iako nije potrebno, preporučujemo da liker držite u hladnjaku.
Izbjegavajte plastiku što je više moguće kada radite s jakim alkoholom. Staklo je uvijek poželjno. Tekućinu pažljivo procijedite kroz nekoliko slojeva gaze. Na kraju nježno iscijedite gazu kako biste izdvojili svu tekućinu i sok.
Upotreba u kuhinji
Liker od smokava se najčešće koristi kao aperitiv prije obroka zbog svog slatkog okusa. Odlično se slaže uz pladnjeve od sira i jela od tartufa. Liker od smokava se može koristiti i u kremama za kolače i biskvitima čime obogaćuje cjelokupni okus kolača ili torti. Može se koristiti i u pripremi raznih koktela jer se dobro slaže uz ostala alkoholna pića.
Ljekovita svojstva
Smokve su bogate prirodnim šećerima, mineralima i topivim vlaknima. Također su bogate mineralima, uključujući kalij, kalcij, magnezij, željezo i bakar, a dobar su izvor antioksidansa vitamina A i K koji doprinose zdravlju.
Smokve se često preporučuju kod problema s crijevima. Imaju svojstva prirodnog laksativa zbog visokog sadržaja vlakana. Prehrana bogata voćem i povrćem - uključujući svježe smokve, prirodno povećava kalij i stoga može pomoći snižavanju krvnog tlaka.
Bogate su dijetalnim vlaknima. Hrana bogata vlaknima pruža osjećaj sitosti i može smanjiti glad. Smokve također sadrže probiotik, koji pomažu već postojećim dobrim bakterija u crijevima, poboljšavajući probavni sustav.
Foto: Filip Višić
Zimnica od smokava
Odgovori