Liker od trešanja je slatkasti napitak popularan i omiljen naročito među ženama. Vrlo je jednostavan za izradu, jer ne zahtijeva puno truda, a potrebno je tek par jednostavnih namirnica od kojih je glavni, naravno, trešnja. Radi se još od davnina i sigurno ste već bili u prilici probati neki domaći bakin recept.
Najčešće se konzumira kao aperitiv, a naročito je poželjan u vrućim ljetnim danima, kada na visokim temperaturama, pravilno rashlađen, osvježava i zaslađuje nepce. Ovaj liker je idealan za one koji nisu ljubitelji jakih alkoholnih pića, jer je najčešće blag, a specifičan jak i neodoljiv miris će vas natjerati da ga barem probate.
Karakteristike trešnje
Trešnja (lat. Prunus avium) je voće kojem se raduju svi uzrasti, a postoje brojne sorte, oblici, boje i okusi ove malene, ali jako moćne delicije. Listopadna je vrsta drveća iz porodice Rosaceae, rod Prunus i ubraja se u koštuničavo voće kao što su breskva, višnja, šljiva i badem. Poznate su još od 300. godine prije Krista, a bile su jako popularne i u doba Rimljana, koji su već tada prepoznali mnogobrojna ljekovita svojstva i svakodnevno ih koristili.
Plod je okrugao, a boja može varirati od žute, roza, crvene do jako tamne, gotovo crne. Veoma zanimljiva činjenica je i ta da kod ploda trešnje, za razliku od njenih srodnika, možemo koristi i peteljku i sjemenke, koji također imaju svoje brojne koristi. Stablo trešnje može narasti do 20 m, kora je sivo-crvenkaste boje, a pupovi su jajoliki i obavijeni smeđom ljuskicom. Listovi su eliptični i mogu biti dugi do 12 cm, te su s donje strane prekriveni bijelim dlačicama. Prije listanja, na stablu trešnje, rastu prekrasni bijeli cvjetovi koji su gusto nagomilani, te u punom cvatu čine krošnju ove voćke veličanstvenom.
Danas se u svijetu uzgaja preko 1.500 vrsta trešanja, među koje se ubrajaju i divlje trešnje, no u Hrvatskoj je nažalost nema dovoljno, zbog velikog znanja i iskustva koje zahtjeva uzgoj ovog voća.
Trešnje za preradu
Kako smo već naveli postoje brojne vrste ploda trešnje koje se razlikuju po boji, okusu, punoći, slatkoći i sličnome, pa ćemo navesti tek neke. Ove trešnje su najslađe i najidealnije za preradu, a posebno za izradu likera.
Bing
Bing je jedna od najstarijih sorti. Ima krupan i jako sočan plod koji može težiti 8 - 9 g. Meso je hrskavo, sočno i slatko, a plod je svijetlocrven i visoke kvalitete. Međutim jedna mana mu je što ne podnosi hladnoću i niske temperature, te ova sorta uspijeva najviše u toplijim krajevima.
Carmen
Carmen ima veliki i sočan plod koji može težiti i do 20 g. Bubrežastog je oblika i jedna je od najpoznatijih ali i najslađih sorti. Meso ploda je crveno i hrskavo, a prepoznatljiva je još i po neodoljivoj i harmoničnoj aromi. Bere se početkom lipnja i idealna je za izradu likera i ostalih prerađevina.
Celeste
Celeste je porijeklom iz Kanade. Dozrijeva početkom lipnja, plod je također krupan, ali tamnije crvene boje. Meso je također tamno, čvrsto, veoma sočno i jako kvalitetno. Ova sorta je jedna od najidealnijih za preradu i izradu slatkih i sočnih poslastica.
Burlat
Burlat je francuska sorta tamno-crvene boje i srednje veličine. Dozrijeva krajem svibnja i teži 6 - 8 g. Bogat je kalijem, kalcijem i fosforom, a sadrži sličnu količinu vitamina kao i jabuke. Mesnati dio je čvrst, sladak i sočan. Najbolje uspijeva na visokim i suhim tlima.
Berba i kupovina
Trešnja se naviše uzgaja za konzumaciju kao svježe voće, a u manjim količinama za preradu i izradu raznih džemova, kompota, sokova i likera. Veoma je važno znati da plod trešnje, jednom kada je ubran više ne dozrijeva. Radi toga ih je važno brati kada su zrele. Plodovi se beru ručno, s peteljkom. Potrebno je pripaziti da se plod pri branju ne ošteti kako bi zadržao svoja estetska svojstva.
Zrelost ploda prepoznajemo po sjaju trešnje, njihovoj punoći i žarko zelenim peteljkama. Razlikujemo mekše i čvršće meso ploda, a u Hrvatskoj (zahvaljujući kvalitetnom tlu, mediteranskoj i kontinentalnoj klimi te zemljopisnom položaju) dozrijevaju od početka svibnja pa sve do polovice kolovoza.
Ako nemate svoju vlastitu trešnju i niste u prilici upustiti se u avanturu uzgoja ove voćke, ne očajavajte, jer trešnje su među prvim sezonskim voćem koje možete pronaći na tržnicama i u trgovinama. Iako su često jako skupe, kada saznate sve blagodati ovoga ploda, vjerujemo da ćete drugačije gledati na cijenu i da ćete se sljedeći put ipak upustiti u kupovinu. Bez obzira na sortu, pri kupnji obratite pažnju da odaberete plod koji je velik, mesnat i sjajan. Također je važno znati da imaju kratak vijek trajanja, pa obratite pažnju da ih uvijek kupujete s peteljkama.
Recepti za liker od trešanja
Za liker od trešanja postoje brojne varijacije. Za većinu su baza i proces izrade slični. Razlikuju se u korištenju alkohola i dodatnih začina s kojima se možete poigravati. U nastavku vam donosimo tri recepta koja možete napraviti u vlastitom domu.
Obavezno proučiti prije pripreme!
Domaći liker od trešanja
Recept za ovaj liker najviše zahtjeva strpljenje, ali priprema nikada nije bila jednostavnija. Za domaći liker od trešanja bit će vam potrebna samo tri sastojka i topao taman kutak gdje ćete pospremiti svoj napitak. Ovo je ujedno i jedan od najstarijih recepata za liker od trešnje, za koji ćete dobiti otprilike 1 l likera.
Sastojci
- 1 kg trešanja
- 0,7 l rakije (loza, a može se koristiti i votka)
- 700 g šećera
Priprema
- Trešnje najprije dobro operite i odstranite im peteljke.
- Trešnje zatim stavite u veću steriliziranu staklenku i prelijte rakijom.
- Ostavite staklenku na tamnom i toplom mjestu 3 tjedna.
- Nakon 3 tjedna procijedite rakiju kroz cijedilo kako se plodovi ne bi oštetili.
- U procijeđenu tekućinu dodajte šećer.
- Dobro sve promiješajte i vratite ponovno u staklenku.
- Staklenku prvo obložite prozirnom folijom ili papirom za pečenje i dobro zatvorite.
- Vratite staklenku na tamno i suho mjesto i ostavite da stoji 3 mjeseca.
- Naposljetku pripremite staklenu bocu od 1 l i ponovno procijedite tekućinu, ali ovoga puta kroz gazu i dalje pazeći da se plodovi ne oštete.
Liker od trešanja bez šećera
Ako ste nestrpljivi i ne volite pretjerano sladak liker imamo rješenje i za vas. Za ovaj recept će vam biti potrebna samo dva sastojka, a spreman je za piće već nakon 7 dana. Ovo je recept koji se danas najčešće koristi u ugostiteljstvu, jer je brzina pripreme jako važna. Od sastojaka u ovom receptu ćete dobiti nešto malo više od 0,7 l likera.
Sastojci
- 1 kg trešanja
- 0,7 l votke
Priprema
- Trešnje dobro operite i odstranite peteljku i sjemenke.
- Pronađite staklenku koja će biti dovoljno velika da možete sve skupa dobro promiješati.
- Ubacite očišćene trešnje u steriliziranu staklenku, a zatim natočite votku.
- Prije zatvaranja dobro sve promiješajte nekoliko minuta dugačkom žlicom.
- Na vrh stavite prozirnu foliju ili papir za pečenje i dobro zatvorite teglu.
- Još jednom dobro promiješajte sastojke, ali ovoga puta tako da ćete snažno protresti staklenku.
- Ostavite je da stoji na suhom i tamnom mjestu 2 dana.
- Nakon dva dana ponovno dobro promiješajte i protresite sastojke.
- Ponovite postupak dva do tri puta dnevno.
- Nakon 7 dana procijedite tekućinu kroz steriliziranu gazu i ulijte je u staklenu bocu.
Liker od trešanja s rumom
Postoje mnoge vrste alkohola s kojima se možete poigravati i eksperimentirati kada radite liker od trešanja. Nemojte se ustručavati ni sa začinima. Uvijek možete po želji i ukusu obogatiti liker okusima vanilije, cimeta ili nekog drugog, vama omiljenog začina. Dovoljno je dodati tek malo začina kako bi vaš liker bio bogatiji za još jedan okus. Mi vam donosimo recept s osnovnim sastojcima. Istražili smo i doznali da je recept s rumom jedna od najomiljenijih kombinacija, a iz našeg recepta ćete dobiti oko 1,5 l likera.
Sastojci
- 1 kg trešanja
- 600 g šećera
- 1,5 l bijelog ruma
Priprema
- Dobro operite trešnje i odstranite peteljke
- Razrežite trešnje ali samo do pola, kako bi alkohol izvukao najbolje iz kože ali i iz mesa ploda.
- Stavite sve sastojke u veću steriliziranu staklenku, potom na vrh stavite prozirnu foliju ili papir za pečenje i dobro zatvorite.
- Prvih nekoliko tjedana svakodnevno dobro protresite staklenku kako bi se sastojci što bolje pomiješali i sjedinili.
- Ostavite da stoji na tamnom i suhom mjestu tri do četiri mjeseca (što duže, to bolje).
- Na posljetku pripremite staklenu bocu (u ovom slučaju preporučujemo dvije boce od 1 l) i procijedite tekućinu kroz steriliziranu gazu, pazeći na plodove.
Čuvanje i skladištenje
Sam liker je najbolje skladištiti na hladnom mjestu ili u hladnjaku, a može izdržati i do godine dana. Trešnje iz staklenke je najbolje iskoristiti u što kraćem roku, a možete ih zamrznuti. Zamrznute mogu duže trajati.
Svježe trešnje je najbolje čuvati na hladnom mjestu. U hladnjaku mogu trajati i do 7 dana, ali ih je ipak najbolje konzumirati odmah. Važno je da su na hladnome jer pogrešno skladištenje može znatno oštetiti plod što će i uvelike utjecati i na okus.
Ako je ovo vaše omiljeno voće imamo dobru vijest za vas. I svježe trešnje možete zamrznuti i na taj ih načini sačuvati i do godinu dana. U slučaju da se odlučite za takav način skladištenja jako je važno da ih prethodno dobro operete, dobro osušite i posložite u jednom sloju. Tako u bilo koje doba godine možete posegnuti i zasladiti se ovom malenom voćkom.
Savjeti
Posebno obratite pažnju na svaki plod prije same pripreme likera. Plodovi moraju biti zreli, a važno je da vam ne zaluta niti jedan truli ili oštećeni plod jer može znatno utjecati na okus.
Jako je važno da liker, dok ga pripremate, ne bude izložen suncu radi isparavanja alkohola. Utjecaj sunca može znatno naštetiti samoj kvaliteti likera ili čak u potpunosti upropastiti sav vaš trud.
Bez obzira na to koji recept odlučite raditi, još jedna prednost je ta što možete uživati i u samim trešnjama koje su se namakale u alkoholu. Ni slučajno ih nemoj baciti, već ih možete rashladiti i koristi za deserte. Možete ih konzumirati same, bez ikakvih dodataka.
Upotreba u kuhinji
Osim kao aperitiv i sastojak za koktele, liker od trešanja se može koristiti i za izradu raznih deserta. Pa tako na primjer liker od trešanja s rumom možete uživati u jednostavnoj kombinaciji sa sladoledom od vanilije.
Trešnje iz staklenke možete iskoristiti i za izradu sorbeta od trešanja. U samo par koraka pretvorite ove bombice u osvježavajući desert. Smrznute trešnje stavite u blender i dodajte šećer. Nakon što ste ih izmiksali vratite u zamrzivač i eto još jedne delicije za vruće ljetne dane.
Ljekovita svojstva
Iako malene trešnje kriju brojna ljekovita svojstva, a svaki njezin dio ima svoju priču.
Sljedeći put kada budete konzumirali plod trešnje nemojte bacati ni peteljke ni sjemenke, jer i one kriju svoje male ali jako moćne tajne. Naime, peteljka trešnje se od davnina koristila za pripremu čajeva koji su koristili poboljšavanje zdravlja. Sadrži tanine, organske kiseline, flavonoide, minerale i šećere, te se zahvaljujući tome može koristi za izradu domaćeg čaja koji potiče izlučivanje mokraće i izbacivanje kamenca iz bubrega. Flavonoidi koje sadrži, prirodna su protuupalna sredstva i jačaju kolagen. Također je važno znati da su građevni elementi veznog tkiva kao što je hrskavica. Ne zanemarimo i sjemenke od kojih se mogu raditi ulja koje se nekada za sprječavanje mogućnosti pojave srčane kapi.
Sami plod trešnje je bogat vitaminima A, B i C, te je jako dobar izvor antioksidansa i prehrambenih vlakana. Siromašne su mastima (73 g ima tek 1g ukupnih masti), a ista količina sadrži tek 50 kalorija. Odličan su izbor voća za sve koji paze na liniju. Bogata je i kalijem i mineralima. Pospješuje probavu, povoljno djeluje kod dijabetesa i pomažu sniziti kolesterol u krvi.
Mogu se koristiti i u kozmetici za otklanjanje podočnjaka i njegu suhe kože. Kozmetičari koriste peteljke kao sastojak za izradu maske za lice.
Foto: keyouest / Pixabay
Zimnica od trešanja
Odgovori