Kao i brojni drugi likeri, liker od limuna pun je hranjivih i zdravih sastavnica i ako se koristi u umjerenim količinama može biti jako dobar za naš organizam. Jako je ukusan, divne arome i sočan zbog sočnosti plodova od kojih se izrađuje.
Upravo zbog svih njegovih dobrobiti koje donosi sa sobom, a koje možete pročitati u daljnjem tekstu, donosimo vam tri ukusna recepta za izradu likera od limuna. U tekstu ćete pronaći recept za izradu klasičnog likera, zatim liker od limuna bez kuhanja i za kraj jedan ukusni recept za krem liker od limuna.
Karakteristike limuna
Stabla limuna imaju raspon rasta u visinu od 3 do 6 m. Ako se sad i u posudama, a ne direktno u zemlju, stabla će ostati na visini nižoj od 3 m. Stabla rastu u jajolike oblike s granama koje sežu prema gore i van. Debla mogu postati prilično gusta, a grane na njima mogu imati trnje kad drveće dostigne zrelost. Ova biljka popularna je i u podnebljima gdje inače ne daje plod jer se uzgaja kao ukrasno stablo za vrtove ili kuće.
U topim klimatskim uvjetima stabla limuna povremeno će cvjetati i donositi plodove tijekom cijele godine. Međutim, većina stabala limuna tijekom ljeta daje najviše cvijeća i plodova te su tada najpopularniji. Ako vaše stablo limuna raste tijekom cijele godine, ali je izloženo hladnim zimama, može cvjetati, ali neće davati plodove. Isto tako može stvoriti bujno lišće, ali neće procvjetati zbog neodgovarajućih uvjeta. Plodovi limuna su ovalni, bogato žute boje, a zreli bi trebali biti čvrsti, ali ne i tvrdi na dodir. Cvjetovi su blago mirisni i rastu sami ili u grozdovima. Latice su na vrhu bijele, a odozdo rumene ljubičaste boje.
Limun za preradu
Postoje brojne vrste limuna kako na svijetu, tako i u našim krajevima. Dobar odabir sorte koju ćemo koristiti tijekom izrade likera je već pola posla. U prerađevinama najbolje je iskoristiti svježe, krupne i sočne limune, a najpoznatije i najbolje sorte za to su Mjesečar, Meyer i Lisbon.
Mjesečar
Jedna od najpoznatijih i najznačajnijih vrsta limuna za naše podneblje je upravo sorta Mjesečar. Dozrijeva zimi, a veliki i žuti plodovi čine ju tako popularnom i poznatom. Zbog svoje obilne cvatnje svakog mjeseca daje velik broj plodova. Nema posebnih temperaturnih uvjeta u kojima uspijevaju pa su joj pogodna gotovo sva područja, a možete ga saditi i u posudama te će i tako uspjeti samo će stablo biti manje i plodova će biti manje nego inače.
Plodovi ove sorte imaju izrazito visoku količinu vitamina C u svom sastavu i upravo zbog toga i svoje sočnosti su jako dobri za proizvodnju likera.
Meyer
Vrsta limuna Meyer je nešto manja nego uobičajeno stablo i upravo zbog toga prikladna je za sadnju u posudama, te ju to čini pogodnom za uzgoj na našim područjima. Potječe iz Kine, a ondje se najčešće uzgaja kao ukrasno stablo. Plod je okruglastog oblika, tamnije žute boje i slađeg okusa. Kao i sve vrste limuna i ova uspijeva u toplijim krajevima. Glavna pogodnost ove sorte je sladak okus i velika sočnost koji liker od limuna čini izuzetno dobrim.
Lisbon
Glavna karakteristika Lisbon sorte je ne podnošenje niskih ili jako visokih temperatura, pa su najpogodniji za uzgoj u posudama i držanje na toplim mjestima i pogodne su za uzgoj u našim krajevima. Cvjetaju tri puta godišnje i dosta obilno rađaju, plodovi su jako krupni i s debljom korom te kiselkastog okusa zbog čega je izrazito pogodan za izradu likera.
Berba i kupovina
Ovisno o klimi, agrumi mogu sazrijevati 6 - 8 mjeseci. Limun neće sazrijeti u potpunosti na stablu nego je potrebno da malo odstoje nakon branja, stoga pazite da ne dođe do preranog ili kasnog branja plodova. Najbolji pokazatelj zrelosti je okus i izražajna žuta boja.
Berite plodove tako da ih odrežete škarama za rezidbu ili povučete stabljiku ploda sa stabla. Poznata je i mehanička berba agruma, no ne preporučuje se jer je moguće oštećenje velikog broja plodova. Najbolji način je ručno branje i skladištenje plodova.
Neoštećeni agrumi mogu se čuvati nekoliko tjedana na hladnim temperaturama pa su dobri za prijevoz i izvoz u brojne države. Kako su ove voćke dobre za čuvanje na duže vrijeme njihova je kupovina moguća tijekom cijele godine. Najbolje je kupovati svježe, potpuno prirodno uzgojene proizvode kao i sve drugo voće i povrće.
Recepti za limoncello
Liker od limuna je poznat alkoholni napitak, osvježavajuć i divne arome popravit će svaki vaš dan, a brojnim ljekovitim svojstvima bit će potpun pogodak za cijeli vaš organizam.
Obavezno proučiti prije pripreme!
Domaći liker od limuna
Najbolji i najukusniji recept za izradu likera je onaj tradicionalni koji su izrađivali još naši stari. Po ovom receptu najbolje ćete znati što trebate dodati ili oduzeti kako bi vaš liker bio baš po vašem ukusu. Ovim receptom dobit ćete 3 l likera.
Sastojci
- 1 l vodke
- 10 neprskanih limuna
- 3,5 dl vode
- 300 g šećera
Priprema
- Ogulite limunovu koru (najbolje i najlakše je s nožićem za guljenje krumpira i ostalog voća i povrća). Pazite da imate što manje bijelog dijela jer to daje likeru gorčinu.
- Limunovu koricu stavite u staklenu bocu, prelijte votkom, dobro zatvorite i ostavite da tako stoji minimalno tjedan dana, a optimalno 2 - 3 tjedna. Povremeno ga samo lagano promućkajte.
- Kad prođe dva tjedna, pripremite šećerni sirup tako da skuhate vodu sa šećerom (dok se šećer ne otopi) pa maknite s vatre i pustite da se skroz ohladi.
- Procijedite votku koja će sad već biti žute boje i ukusnog limunskog okusa i mirisa te u nju umiješajte i postupno dodajte ohlađeni šećerni sirup.
- Kušajte povremeno kakvog vam je okusa pa po potrebi dodajte još šećernog sirupa.
- Nakon što ste dobili željeni okus dobro zatvorite boce u koje spremate liker i pijte ga po želji, no preporučuje se ostaviti ga da odstoji još neko vrijeme.
Liker od limuna bez kuhanja
Brz i ukusan recept za pravi, domaći liker od limuna pravi je pogodak ako nemate vremena za stajanje pored štednjaka i kuhanje sastojaka za liker. Ovim receptom dobit ćete 2 l likera od limuna.
Sastojci
- 8 limuna
- 1 l rakije
- 500 g šećera
- 1 dl vode
Priprema
- Ogulite limunovu koru tako da ostane što manje bijelog dijela kore i stavite je u staklenku.
- Ulijte rakiju i ostavite neka tako stoji 15 dana.
- Rastopite šećer u vodi, dodajte malo ekstrakta od vanilije po želji i pomiješajte s rakijom.
- Iscijedite sok limuna i sve pomiješajte s otopinom rakije i kore.
- Ulijte liker u boce, zatvorite te čuvajte na suhome mjestu još nekoliko tjedana prije upotrebe.
Krem liker od limuna
Drugi način za pravljenje likera od limuna je spraviti ga na krem način, a ne kao obični liker, odnosno alkohol s okusom. Krem liker je poznat po cijelom svijetu i izrazito je ukusan, a od sljedećeg recepta dobit ćete 3 l likera.
Sastojci
- 1 l alkohola
- 10 komada neprskanih limuna
- 1,4 kg šećera
- 2 l punomasnog mlijeka
- 1/2 l vrhnja za kuhanje
Priprema
- Najprije dobro operite limunove, odstranite eventualne peteljke, posušite ih i iscijedite sok, koji poslije možete iskoristiti za limunadu, zamrznuti ili izraditi nešto drugo.
- Ovdje nas sok ne zanima, koristimo samo kore limuna.
- Malim oštrim nožem odstranite ostatke kožica i soka iz kora, zatim ih prelijte alkoholom, i ostavite da stoji 48 h u dobro zatvorenoj posudi.
- Nakon 48 h, u veći lonac rastopite šećer u mlijeku, dodajte kore, koje ste prethodno izvadili iz alkohola, zagrijavajte do ključanja.
- Čim počne da ključati isključite i ostavite da se ohladi. Zatim ponovo zagrijte do ključanja, isključite i ostavite da se hladi.
- Dok je još toplo izvadite kore od limuna, dodajte vrhnje i dobro promiješajte.
- Kad se potpuno ohladi, dodajte alkohol i vanilin šećer po želji i ostaviti da stoji još 12 sati.
- Nakon toga sipajte u staklene boce i čuvajte na hladnom i tamnom mjestu.
Čuvanje i skladištenje
Čuvati i skladištiti limun možete i nekoliko tjedana sve dok su limuni svježi. Samo ih čuvajte na hladnom i tamnom mjestu i čak će biti bolji dok duže stoje, ali nakon par tjedana moraju se zamrznuti kako bi se kasnije mogli koristiti u preradi. Zaleđen limun se nakon nekog vremena može odmrznuti i ponovno koristiti te neće izgubiti okus, aromu i sočnost.
Liker od limuna potrebno je skladišti na tamnom mjestu isto kao i svjež limun. Kada je u pitanju liker, što duže stoji, on je bolji i kvalitetnijeg okusa. Nakon otvaranja boce pogodno je držati ga u hladnjaku no nije nužno jer se zbog alkohola u piću ne može uništiti ili pokvariti.
Savjeti
Za izradu likera potrebna je dobra baza, odnosno dobro, ukusno i sočno voće, svježi i neprskani plodovi. Pri izradi je važno paziti na količinu šećera koju stavljamo u napitak jer količina šećera ovisi o zrelosti voća pa je najbolje kušati tijekom izrade likera.
Čuvanje na tamnom mjestu, bez velikog doticaja svjetlosti i topline spriječit će hlapljenje alkohola i produžit će njegov rok.
Upotreba u kuhinji
Osim kao piće ovaj se liker koristi u brojnim izradama namaza, kao dekoracija jelima, ali se često zna naći i u receptima za kolače i izrade torti. Osim u kulinarske svrhe može se koristiti i kao dodatak raznim namazima za kožu, odnosno kremama.
Ljekovita svojstva
S vrlo visokim sadržajem vitamina C, a poznato je kako je limun voće s najvišom razinom vitamina C, limun je dobar antioksidans koji sudjeluje u borbi protiv slobodnih radikala, brani nas od stranih tijela, pomaže u suočavanju s alergijama, jača imunološki sustav i sprječava nastanak i razvoj raznih upala i bolesti. Također su izvrsni za smanjivanje stresa i iscrpljenosti.
S obzirom na to da imaju visok udio vitamina i minerala i malo kalorija, savršeno su pogodni za niskokaloričnu dijetu. Limun je vrlo osvježavajuć u slučaju gripe, vrućice ili jednostavno vrućeg vremena.
Svježa ili suha limunova kora puna je toničnih svojstava. Koristi se u pripremi određenih napitaka za poboljšanje apetita. Također djeluje blagotvorno na našim zubima pa se koristi za izbjeljivanje zubi, služi protiv stvaranja naslaga, smiruje rane i upaljene desni.
Foto: Nancy Dorsner / CC
Zimnica od limuna
Odgovori