Ljute paprike poznate i pod nazivom ljute papričice su široko rasprostranjene u meksičkoj kuhinji te ih samo rijetki mogu konzumirati zbog njihove ljutine. S obzirom na stupanj ljutine razlikujemo puno sorti koje su prikladne za sušenje, konzerviranje u ulju i octu ili pečenje i konzerviranje.
U današnje vrijeme najčešće se konzumiraju sušene i mljevene u prah ili pripremljene u obliku raznih ljutih umaka koji se mogu kupiti u trgovinama. Zato što jedna biljka daje veliki urod koji može biti i preko 50 plodova po biljci može ih se vrlo lako spremiti za zimnicu kako bi vas grijale u hladnim zimskim mjesecima.
Osim što su iznenađenje za svako nepce, ljekovite su i za ljudski organizam jer sadrže kapsaicin koji pozitivno utječe na probavu, ali i želudac, ako se konzumira u umjerenim količinama. Konzumacija ljutih paprika izaziva znojenje stoga vrlo lako možete prepoznati da li je neka paprika bila slabije, srednje ili jako ljuta.
Karakteristike ljute paprike
Ljute paprike pripadaju sitnoplodnim paprikama, posebna vrsta običnih paprika koje pripadaju porodici pomoćnica. Dobile su naziv po ljutkastom okusu koji može varirati od blago ljutog to iznimno jakog koji se mjeri Scovillovom skalom. Ljutina ploda ovisi o količini kapsaicina koju paprika ima u svojoj kori i oko sjemenki, a predstavlja sastojak koji je zaslužan za sve pozitivne učinke na ljudski organizam.
Karakteristike ljute paprike ovise o sorti koja se uzgaja, ali fizičkim izgledom su slične običnoj slatkoj paprici.
Stabljika u prosjeku naraste 60 - 100 cm i formira se u oblik grma. Listovi su kao i stabljika zelene boje, izduženi te zaobljenog oblika s istaknutim lisnim žilama. Korijen je plitak i slabije razvijen, ali je biljka otporna na sušna razdoblja jer je podrijetlom iz toplijih krajeva gdje se pretežno i uzgaja.
Plod ljute paprike su male paprike koje mogu biti od žute, narančaste, crvene pa sve do zelene boje, ovisno o sorti. Dužina ploda varira također od 5 - 15 cm, a nakon sjetve, plod možete očekivati u rasponu od 80 do 100 dana. Urod po jednoj biljci varira u rasponu od 40 - 100 plodova po biljci što također ovisi o sorti. Plod se, kao i kod obične slatke paprike, sastoji od vanjske opne koja je u sredini šuplja i ispunjena sitnim sjemenkama koje ovoj paprici daju ljutinu. Vanjsku opnu obavija sjajna kožica dok je unutrašnjost paprike šuplje. Peteljke su žarko zelene boje te povezuju vrh ploda sa stabljikom. Oblik ploda može biti različiti od okruglog, izduženog pa do nepravilnog.
Ljute papričice za preradu
Danas se križanjem raznih sorti došlo do raznih vrsta ljutih paprika koje se koriste u kulinarstvu i medicini. S obzirom na Scovilleove jedinice birajte one koje vam odgovaraju s obzirom na ljutinu. U nastavku iz svakog skupa ljutih paprika, pri čemu se mislim na skupine blagih, srednje ljutih i jako ljutih paprika, izdvojit ćemo po jednu vrstu koja bi bila najbolja za pripremu zimnice, ali i koje su najpopularnije za uzgoj na našem području. U pripremi ljutih papričica za zimnicu možete koristi Ancho, Anaheim, Serrano i Habanero.
Ancho ljuta paprika
Ancho paprika je blago ljuta paprika tamnocrvene boje. Ljuto slatkog je okusa koji podsjeća na voće bobice i zeleni čaj, a naziva se i Poblano paprikom. Može se uzgajati na našem području i koristiti za pripremu u ulju ili octu. Stabljika može narasti 70 - 150 m, a ima zelene, izdužene i zašiljene listove te bijele cvjetove. Prvi plodovi mogu se brati nakon 65 dana od sadnje, a zeleni plodovi su blaži od crvenih koji su potpuno zreli.
Anaheim ljuta paprika
Ova sorta jedna je od blažih i koristi se za kiseljenje i konzerviranje u ulju te je popularna za pripreme zimnice. Plodovi su u početku zelene boje te su u fazi pune zrelosti crveni. Dozrijevaju u roku 70 - 90 dana od sijanja dok je veličina ploda oko 18 cm. Naziva se još i Verde paprikom i pripada sorti chilli papričica.
Serrano ljuta paprika
Serrano sorta je srednje ljutine, ali joj ljutina varira s obzirom na veličinu ploda. Što je manja veličina paprika to je ljuća, a plod je dugačak sa suženim vrhom. Plod je u početnoj fazi razvoja zelene boje te tijekom dozrijevanja poprima crvenu ili narančastu boju. Prikladna je za konzerviranje i pripremu zimnice, a bere se 65 - 85 dana nakon sadnje. Cvjetovi su bijele boje, a jedna biljka možda dati i do 50 plodova.
Habanero ljute paprike
Jedna od najljućih sorti paprika je Habanero koja je mala, ali iznimno ljuta paprika. Prikladna je za kiseljenje u ulju i octu, a plod je u početku zelene boje te tijekom dozrijevanja postaje narančast i crven. Plod je u prosjeku dug oko 4 cm, a najviše se proizvodi u Meksiku, ali se uzgaja i na našem području.
Berba i kupovina
Ljutu papriku možete uzgojiti i na našem području, ali imajte na umu da one zahtijevaju iznimno toplo vrijeme stoga ih je potrebno saditi u kasno proljeće kako bi dozrijevale tijekom ljeta, a berba se obavila krajem ljeta ili početkom jeseni. Prilikom rasta je potrebno da ovakve rajčice imaju dnevno najmanje 6 sati svijetla.
Prilikom berbe morate biti oprezni jer koža ljutih paprika sadrži ljutinu pa bilo kakav daljnji kontakt s očima, nosom ili ustima bi mogao biti opasan. Berbu nemojte obavljati bez gumenih rukavica jer ljutina može izazvati suzenje očiju i iritaciju sluznice nosa. Ljute paprike nemojte trgati sa stabljike kako ne bi oštetili biljku jer svi plodovi ne dozrijevaju u isto vrijeme te ako ju oštetite nećete imati sirovine za daljnje branje. Plodove možete najlakše odrezati sa stabljike tako da ostavite 2 - 3 cm peteljke na paprici. Plodove berite redovito tijekom dozrijevanja kako bi se biljka obnavljala i davala što više novih plodova. Nakon sadnje okvirno vrijeme za berbu je 60 - 100 dana, a s obzirom na sortu možete i po boji ploda odrediti njegovu zrelost. Većina ljutih paprika je zrela za berbu kada poprimili crvenu ili narančastu boju, ali postoje sorte koje su zelene i žute boje kada su potpuno zrele.
Ljute paprike možete kupiti u specijaliziranim trgovinama i obratite pažnju na to da su svježe i da nemaju oštećenja na kožici. Ako postoji mogućnost, bilo bi dobro ljutu papriku i probati kako bi znali koji stupanj ljutine vam odgovara. Prilikom kupovine obratite pažnju koju sortu kupujte jer kao što je i prije napomenuto svaka sorta ima posebnu ljutina koja varira i unutra same sorte s obzirom na klimatske uvjete u kojima se uzgaja.
Recepti za ljutu papriku
Ljuta paprika može se pripremati kao zimnica na nekoliko načina, a to su konzerviranje u ulju ili octu te pečenje i nakon toga uranjanje u ulje. Ljubitelji ljutih paprika sigurno imaju svoje posebne recepte za pripremu ovih poslastica koje su zamjena za kisele krastavce, kisele obične paprike ili neku drugu vrstu zimnice.
Kod pripreme obratite pažnju i na dodatnu opremu koja će vam biti potrebna, a to su gumene rukavice, maska za lice i nož koji ćete trebati dobro oprati nakon rezanja i čišćenja ljutih paprika. Ako pak koristite tavu ili pleh za pečenje paprika također ga poslije upotrebe dobro operite kako ne bi ostalo ljutine koju će paprike pustiti.
Obavezno proučiti prije pripreme!
Ljuta paprika u octu
Konzervirati ljute paprike možete u octu. Ovako pripremljene paprike možete konzumirati cijelu zimu poslužujući ih uz glavna jela kao salatu. Kod pripreme pripazite da ljute paprike izravno ne dirate rukama nego koristite rukavice i ne udišite pare koje ljute paprike ispuštaju. Navedena količina sastojaka je dovoljna za 4 staklenke ljutih paprika.
Sastojci
- 400 g ljutih paprika
- 1 l vode
- 1 l octa
- 8 suhih listova lovorovog lista
- 8 češnja češnjaka
- 4 velike žlice soli
Priprema
- Ljute paprike operite i očistite od peteljki i sjemenki. Narežite ih na kolutove debljine 2 - 3 cm.
- U posudu stavite vodu, ocat i sol te ju stavite na umjerenu vatru da prokuha. Tekućinu promiješajte nekoliko puta kako bi se sve zajedno sjedinilo.
- U čiste i suhe staklenke koje ste prethodno zagrijali u pećnici na 180°C na 5 - 10 minuta, stavite narezane ljute paprike.
- Češnjak očistite i ravnomjerno rasporedite u svaku staklenku. Na vrhu staklenke ostavite oko 2 cm prostora, odnosno nemojte ih prepuniti.
- Skuhanu tekućinu ulijte u staklenke tako da vam prekriju sve narezane ljute paprike.
- Staklenke zatvorite s poklopcima i ostavite ih da se ohlade te ih spremite na hladno i tamno mjesto.
Ljuta paprika u ulju
Ljuta paprika u ulju idealna je za osobe koje imaju probleme sa želucem, a vole ljute okuse. Paprika koja se priprema na ovaj način blažeg je okusa, ali sve ovisi o sorti paprike koja se priprema kao zimnica. Navedena količina sastojaka dovoljna je za 5 staklenki ljutih paprika.
Sastojci
- 500 g ljutih paprika
- 1 velika žlica octa
- 200 ml ulja
- 5 češnja češnjaka
- sol po želji
Priprema
- Ljute paprike operite i posušite kuhinjskom krpom ili papirnatim ručnicima.
Paprike posložite na tavu i lagano ih prepržite s jedne strane 5 minuta te ih okrenite i prepržite s druge strane 5 minuta.
Nakon kratkog prženja stavite ih u staklenke. Češnjak očistite i stavite u svaku staklenku po jedan režanj.
U posudi pomiješajte ocat, ulje i sol te sve dobro izmiješajte. Tekućinom prelijte ljute paprike u staklenkama.
Staklenke zatvorite i ostavite da odstoje 24 sata prekrivne pamučnom krpom. Nakon toga staklenke pustite da odstoje mjesec dana prije nego što ih konzumirate.
Pečena ljuta paprika
Ljute paprike kao i slatku papriku možete prije kiseljenja kratko prepeći kako bi okus bio što intenzivniji. Pečena paprika imat će bolji okus jer će ljuta paprika pustiti još više svoju aromu. Ako ste veliki ljubitelj ljute paprike svakako isprobajte ovaj recept. Navedena količina sastojaka dovoljna je za oko 10 staklenki ljutih paprika.
Sastojci
- 1 kg ljutih paprika
- 10 češnja češnjaka
- 2 velike žlice soli
- 2,5 dl octa
- 3,5 dl suncokretovog ulja
- šaka svježih listova peršina
Priprema
- Ljute paprike operite i dobro posušite pamučnom kuhinjskom krpom ili papirnatim ručnikom.
- Na pleh posložite paprike zajedno s peteljkom, a svaku papriku probodite jednom s vilicom.
- Pećnicu zagrijte na 220°C i stavite paprike peći oko 10 minuta. Ako na nekim mjestima kožica pocrni to je normalno.
- Nakon što ljute paprike izvadite iz pećnice, ostavite ih da se ohlade.
- U posudu stavite ocat, ulje i sol i sve dobro izmiješajte da se sjedini. Posudu stavite na štednjak na laganiju vatru da se zagrije i prokuha oko 4 minute.
- Nakon što je prokuhala, tekućinu maknite sa štednjaka i ostavite da se ohladi.
- Češnjak očistite i narežite na male dijelove.
- Peršin operite pod mlazom hlade vode i narežite na sitno.
- U staklenke koje ste prethodno zagrijali u pećnici na 180°C na 10 minuta, počnite slagati pečene ljute paprike i između svakoga reda stavite češnjak i peršin. Količinu ravnomjerno rasporedite na količinu ljutih paprika koje pripremate.
- Kada ste poslagali sve paprike u staklenke prelijte ih s prethodno pripremljenom tekućinom octa, ulja i soli.
- Nakon što ste ih napunili tekućinom zatvorite ih i spremite na hladno i tamno mjesto te ih nakon mjesec dana možete konzumirati.
Čuvanje i skladištenje
Ljute paprike najbolje je skladištiti u staklenke koje se mogu hermetički zatvoriti s poklopcima. Paprike koje ste pripremili kao zimnicu možete čuvati u smočnici ili u podrumu, a ako nemate tu mogućnost, spremite ih u hladnjak. Važno je da su spremljene na hladno, mračno i tamno mjesto. Kuhinja nije najbolje mjesto za čuvanje ovakve vrste namirnica jer su pretopla.
Kada pripremate ljute paprike s octom tada ih možete držati izvan hladnjaka, ali pečene ljute paprike i ljute paprike u ulju čuvajte u hladnjaku kako ne bi došlo do kvarenja. Nakon pripreme ove varijante zimnice potrebno ju je ostaviti otprilike mjesec dana da odstoji prije nego što se konzumira.
Zimnica od ljutih paprika može imati rok trajanja do godinu dana ako se adekvatno skladišti, a ako se skladišti u hladnjaku, probajte ju potrošiti u roku do 2 mjeseca.
Savjeti
Za kiseljenje ljutih paprika najbolje je koristiti čistu morsku sol kako salamura ne bi bila mutna i neukusna. Prilikom kiseljenja u octu koristiti bijeli (alkoholni) ocat ili jabučni ocat s 5% kiselosti.
Ljuta paprika se slaže s češnjakom pa ako želite dodati neki začin tijekom kiseljenje onda koristite njega.
Što je paprika manja to joj je veća ljutina stoga dobro proučite sortu koju konzervirate.
Upotreba u kuhinji
Ljute paprike pripremljene kao zimnica najčešće se konzumiraju u kombinaciji s mesom i prilogom kao glavno jelo. Ljubitelji ovoga specijaliteta konzumiraju ih i same uz suhomesnate proizvode. Slaže se sa svim vrstama mesa i povrća, ali ne preporučuje ih se kombinirati s ribom jer je blaža namirnica koja ne podnosi jake okuse.
Usitnjene se mogu dodati raznim varivima i juhama kojima će dati ljutkastu aromu. Mogu biti i začin za umake ako ih prije dodavanja narežete na manje kockice kako bi se smjesa lijepo sjedinila. Osim za umake, često se koristi i za pripreme namaza te se dodaje na isti način kao i kod pripreme umaka.
Ljekovita svojstva
Ljute paprike su zdrave ako ih konzumirate u umjerenim količinama jer su bogate antioksidansima kao što su vitamini C, B i K1. Pridonose zdravlju kostiju i bubrega, ali i ubrzavaju i potiču probavu. Ujedno potiču i metabolizam i korisne su kod poticanja mršavljenje
Kapsaicin je zaslužan za ljekovitost ljutih paprika i za antiseptičko djelovanje te u probavnom sustavu sprječava bakterije truljenja i poboljšava probavu. Djeluje kao zaštita za sluznicu želudca i smanjuje lučenje želučane kiseline.
Foto: Muratcan Kırmızıgül / Pixabay
Zimnica od paprika
Odgovori