Lovački, ciganski ili mađarski grah naziv je za ukusnu zimnicu koja se priprema na jednostavan način i zahtjeva nekoliko sati kuhanja. Najbolje ga je pripremiti od sastojaka koji vam ostanu nakon kuhanja ajvara, rajčice, paprike, mrkve i luka. Lovački grah je ljut, ali doziranjem manje količine ljutih sastojaka možete napraviti blažu varijantu.
Povrće za pripremu lovačkog graha možete lako nabaviti i nisu skupi, a možete ga jesti uz razna variva i meso. Savršena je zimnica jer se može jesti s raznim jelima, a koristi se kao prilog, salata, ali i kao namaz.
Karakteristike graha
Grah je jednogodišnja zeljasta biljka koja se svrstava u porodicu mahunarki, a potječe iz Južne Amerike. U Europi se počeo uzgajati u 16. stoljeću, a uspijeva u umjereno kontinentalnoj klimi s umjerenim padalinama.
Cvijet graha je nepravilnog oblika, skupljen u grozdove od 3 - 5 cvjetova te ljubičaste boje. Raste u pazušcima listova, a iz njega se razvija plod mahuna dužine 10 - 20 cm koja dužim zrenjem unutar ovojnice stvara tvrda zrna graha. Mlade mahune su mekane i imaju mekana zrna, a mogu biti žute, zelene ili prošarane. Zrno zrele mahune može biti smeđe, bijelo, crveno, crno ili prošarano.
Grah za preradu
Grah se dijeli na visoke i niske sorte, a razlikuje se po visini stabljike. Visoke sorte se tijekom rasta moraju podupirati i vezati dok niske sorte imaju stabljike u obliku grma. Za pripremu lovačkog graha izaberite sorte graha Zrnaša koji ima nekoliko podsorti, a najbolje su Tetovac, Ognjeni jezik i Trešnjevac.
Krupni bijeli grah Tetovac
Tetovac je krupni bijeli grah koji je dobar za pripremu variva. Zrna su krupna, mekana i brašnasta i nije mu potrebna duga termička obrada. Nakon kuhanja je jako ukusan, ali stabljiku ćete tijekom rasta morati podupirati jer pripada sorti visokog graha.
Ognjeni jezik
Ognjeni jezik je sorta graha Zrnaša koji se može konzumirati dok je mlad ili kada je potpuno zreo. Pripada ranim sortama, a može narasti do 60 cm i vrlo je rodna sorta. Koristi se za pripremu lovačkog graha jer podnosi termičku obradu i nakon kuhanja je mekan i ukusan.
Trešnjevac
Grah Trešnjevac je široko rasprostranjen i jedna od najbolji sorti koja se koristi za pripremu zimnica i variva. Stabljika može narasti do 2 m, a često se sije uz kukuruz kako bi se stabljika mogla penjati tijekom rasta dok svaka mahuna sadrži 6 - 7 zrna.
Berba i kupovina
Niske sorte dozrijevaju prije visokih i mogu se brati prije kolovoza kada počinju dozrijevati visoke sorte. Berba graha započinje u srpnju, a najbolji način berbe je iščupati cijelu stabljiku i ostaviti mahune da se prosuše sve dok vanjska ovojnica ne bude suha na dodir i lomljiva. Nakon sušenja mahune postavite na pamučnu tkaninu i prekrijte s drugom tkaninom i drvenim štapom "istucite" tako da zrna ispadnu.
Zrna graha nakon berbe moraju biti tvrda, suha i bez mirisa. Na sebi na smiju imati rupice ili naznake oštećenja od kukaca. Ako primijetite takva zrna odmah iz izdvojite kako ne bi pokvarila ostali grah i kako se nametnici ne bi proširili. Mahune možete pojedinačno brati, ali tada će proces branja trajati puno duže i može doći do rasipanja zrna.
Suha zrna graha možete kupiti u rinfuzi, a termički obrađen grah možete kupiti pakiranog u konzerve. Svježi grah se prodaje na tržnici, ali i u trgovinama, a konzervirani se priprema puno brže od rinfuznog.
Recepti za lovački grah
Lovački grah može biti blaži ili pikantniji, a sve ovisi o sastojcima koje dodajte tijekom pripreme. Možete dodati sušene začine, ali i svježe feferone ili čili papričice. Sva jela koja u nazivu sadrže riječ "lovački" smatraju se ljutima i pikantnima, ali ako ne volite takav okus ova zimnica će biti jednako ukusna i bez tog jednog sastojka.
Obavezno proučiti prije pripreme!
Blagi lovački grah
Blagi lovački grah izvrsnog je okusa, a odličan je što se može jesti i sa začinjenim jelima. Pripremite ga u većoj količini kako bi ga imali tijekom cijele zime, a glavne sastojke možete nabaviti krajem jeseni kada se najčešće priprema.
Navedena količina sastojaka dovoljna je za 10 kg lovačkog graha.
Sastojci
- 3 kg crvene paprike
- 3 kg rajčice
- 3 kg suhog ili konzerviranog graha
- 3 dl ulja
- 3 dl jabučnog octa
- 2 žlice soli
- 1 žlica šećera
- 3 mrkve
- 2 glavice luka
- 5 češnja češnjaka
- 1 mala žlica svježeg timijana
- 1 mala žlica svježeg lista peršina
Priprema
- Crvenu papriku i rajčicu operite, očistite i narežite na sitne kockice veličine 3 - 4 cm.
- Luk i mrkvu ogulite i narežite mrkvu na kolutiće, a luk na sitne kockice.
- Češnjak očistite i narežite na sitno.
- U posudu stavite ulje i na štednjak na laganu vatru. Dodajte narezani luk i pržite ga sve dok ne dobije zlatnu boju.
- U luk dodajte češnjak i mrkvu te ih kratko popržite samo da se karameliziraju.
- Dodajte narezanu rajčicu, papriku, sol i šećer i sve dobro promiješajte. Rajčica i paprika će pustiti vodu u kojoj će se svi sastojci polako kuhati.
- Grah stavite u drugu posudu i kuhajte ga dok ne bude mekan. Ako kuhate suhi grah potrebno ga je namočiti večer prije nego ga namjeravate pripremati.
- Drugo jutro ga ocijedite i stavite u posudu s vodom i kuhajte oko sat vremena na laganoj vatri. Konzervirani grah kuhajte 10 - 15 minuta jer je već prethodno termički obrađen.
- Nakon što se skuhao, grah procijedite, a vodu u kojoj se kuhao nemojte baciti.
- U posudu s povrćem dodajte ocat i dobro promiješajte sve sastojke. Ostavite da se sve zajedno lagano kuha oko 1 sat. Ako primijetite da ponestane tekućine, dodajte malo vode u kojoj se grah kuhao.
- Nakon što se smjesa povrća kuhala predviđeno vrijeme, dodajte grah, svježi timijan i listove peršina. Sve sastojke promiješajte da se sjedine i ostavite da se kuha oko pola sata.
- Staklenke stavite na lim i stavite ih u pećnicu na 150°C na 15 minuta da se steriliziraju.
- Kada je lovački grah kuhan stavite ga u vrele staklenke i zatvorite s poklopcem i okrenite naopako.
- Staklenke umotajte krpom i ostavite da se ohlade te ih spremite u smočnicu ili podrum.
Ljuti lovački grah
Ljubitelji ljute kuhinje mogu u lovački grah dodati feferone ili čili papričice, ovisno o tome koju razinu ljutine preferiraju. Za razliku od blage varijante ova zimnica sadrži samo jedan začin više. Navedena količina sastojaka dovoljna je za oko 4,5 kg lovačkog graha.
Sastojci
- 1 kg svježeg ili konzerviranog graha
- 1 kg rajčice
- 2 kg paprike
- 2 feferon paprike
- 1 glavica češnjaka
- 4 glavice crvenog luka
- 3 mrkve
- 3 dl maslinovog ulja
- 1 žlica lista svježeg peršina
- 2 žlice šećera
- 1 dl octa
- sol i papar po želji
Priprema
- Rajčicu i papriku operite, očistite i narežite na kockice.
- Češnjak očistite i narežite na sitne kockice
- Mrkvu ogulite i narežite na tanje kolutove.
- Ogulite luk i nasjeckajte ga na sitne kockice.
- U posudu stavite ulje i na laganu vatru da se zagrije.
- Na ulje stavite luk i dinstajte ga dok ne dobije zlatnu boju. Dodajte rajčicu, papriku, češnjak i mrkvu te sve miješajte i dinstajte nekoliko minuta.
- U posudu dodajte ocat, šećer te sol i papar po vlastitom ukusu.
- Sve sastojke miješajte i kuhajte od pola sata do 1 sat. Svi sastojci moraju omekšati, ali ne smije sva tekućina ispariti. Po potrebi možete dodati malu količinu vode.
- Grah stavite u drugu posudu i kuhajte ga oko sat vremena. Ako kuhate suhi grah večer prije ga namočite u vodi. Ako pripremate konzervirani grah, dovoljno ga je kuhati 10 - 15 minuta.
- Kuhani grah procijedite i dodajte povrću. Sve sastojke dobro promiješajte dok se ne sjedine i kuhajte ih oko 20 minuta. Miješajte cijelo vrijeme kako vam ne bi zagorio.
- Feferone ili čili papričice očistite i narežite na sitne kockice i dodajte u lovački grah. Sve dobro izmiješajte.
- Dodajte i nasjeckane listove peršina i promiješajte.
- U pećnici zagrijte staklenke na 150°C na 15 minuta.
- U zagrijane staklenke stavite pripremljeni lovački grah i odmah zatvorite s poklopcima.
- Staklenke okrenite naopako, umotajte s krpom i ostavite da se ohlade, a nakon toga spremite u smočnicu.
Svi recepti za zimnicu od graha, luka, mrkve, paprike i rajčice!
Čuvanje i skladištenje
Nakon pripreme lovačka salata se sprema u staklenke i ostavlja na tamno, hladno i suho mjesto gdje se može čuvati do 6 mjeseci. Nakon što otvorite staklenku lovačkog graha pojedite ju u roku od tjedan dana i držite u hladnjaku.
Savjeti
Povrće možete rezati na kockice ili trake ovisno koji vam oblik više odgovara. Možete dodati razne sušene začine prema vlastitom ukusu, ali i svježe ljute papričice narezane na sitne kockice.
Upotreba u kuhinji
Lovačku salatu možete poslužiti uz svinjsko, pileće ili teleće pečeno meso. Ako ne znate što poslužiti uz tjesteninu ili rižu, onda je lovački grah savršen prilog. Prilikom posluživanja pazite da ga ne kombinirate sa začinjenom hranom nego birajte neutralne namirnice.
Može se poslužiti kao namaz na kruh, a dodatno ga možete obogatiti sa svježim povrćem. Slično kao i ajvar, najviše se koristi kao prilog roštilju, posebno prženim ili pečenim kobasicama, ali i raznim drugim suhomesnatim proizvodima.
Ljekovita svojstva
Grah je namirnica bogata esencijalnim aminokiselinama, ali i mineralima poput natrija, kalcija, željeza, fosfora, magnezija i kalija. Ima jako malo kalorija i mogu ga konzumirati osobe na dijeti. Zbog ljutih sastojaka može doći do iritacije želuca i crijeva.
Foto: P.O.sitive Negative / Unsplash
Zimnica od graha
Odgovori