U vrijeme sezone, mahune su jeftine i, ako se pravilno skladište, mogu se čuvati i do 2 godine što ih čini savršenom namirnicom za dugoročno skladištenje i pripremu zimnice. Osim toga, obično nisu alergena hrana i mogu se uklopiti u svaku vrstu prehrane zbog čega je okosnica pripremanja zimnice.
Zbog relativno niske cijene, niskog kolesterola i skoro nikakvih prepreka u dugotrajnom skladištenju - uravnoteženi s visokim udjelom proteina, visokim sadržajem vlakana, visokim udjelom vitamina i minerala te velikom svestranošću - mahune će tijekom zime biti izvrstan dodatak bilo kojem obroku i zdrava zamjena za meso.
Među svim skupinama hrane koja se obično jede diljem svijeta, nijedna skupina nema mješavinu proteina i vlakana koja pozitivno utječe na zdravlje više od mahunarki (skupinu kojoj također pripadaju grah, grašak, leća i slanutak) i samih mahuna.
Vrste zimnice od mahuna
U nastavku saznajte sve informacije o osnovnom skladištenju, sortama mahuna, načinima pripreme, vremenu namakanja, zdravstvenim prednostima, zamrzavanju i kuhanju, zajedno s nekoliko dobrih recepata koji će vam pomoći da skladištenje mahuna bude dio vaše ovogodišnje zimnice.
Priprema mahuna za zimnicu
Ovo je jedna od namirnica koja dobro podnosi dugotrajno skladištenje i najbolje ih je zamrzavati. Ali prije zamrzavanja ili nekog drugog načina dužeg skladištenja, morate ih očistiti. Mahune rastu u grmovima i beru se ručno, a nakon berbe potrebno je ukloniti vrhove s donjeg i gornjeg dijela ploda. Ako ih držite u hladnjaku bez da ste ih prethodno oprali, ostat će svježe tjedan dana, ali najbolje ih je zamrznuti u roku od 1 - 2 dana nakon berbe.
Svježe mahune su tvrde na dodir i kada ih prelomite pucaju, a ako su stare onda se samo presavijaju, bez pucanja. Ako su mlade, u unutrašnjosti će biti mekane i male sjemenke graha, no ako su stare one će biti tvrđe i veće. Ove pojedinosti je važno znati kada ih spremate za zimnicu jer blanširanje starijih mahuna traje malo duže.
Mahune prije termičke obrade operite u hladnoj vodi kako bi uklonili sve nečistoće i potencijalno preostale insekte. Nakon čišćenja peteljki, možete ih narezati na manje dijelove dužine od 4 - 5 cm, ali ih možete skladištiti i u jednom komadu.
Sušenje mahuna
Mahune su povrće koje u sebi sadrži veću količinu vode i zato se mogu sušiti. Očišćene oprane i osušene mahune mogu se izrezati na manje dijelove ili sušiti u jednom komadu. Često se sumnja u ovakve načine skladištenja povrća, a posebno mahuna, ali sušenjem se ne uništavaju njene nutritivne vrijednosti već se samo iz njih izvlači voda i lakše ju je skladištiti duži period. Važno je da nakon sušenja mahune spremite na suho, tamno i hladno mjesto te da ih pakirate u hermetički zatvorene posude. Od 500 g svježih mahuna dobit ćete oko 50 g suhih, a možete ih sušiti u pećnici ili u dehidratoru.
Mahune nemojte sušiti u mikrovalnoj jer će vam izgorjeti i neće se osušiti dok sušenje na zraku također nije opcija jer trebaju biti izrazito povoljni vremenski uvjeti da bi pravilno osušile.
Sušenje u pećnici
Prije nego ih stavite sušiti u pećnicu, morate ih oprati, po želji izrezati i dobro posušiti. Posložite ih na lim obložen papirom za pečenje. Pećnicu zagrijte na 50°C i stavite mahune da se suše 2 - 3 sata. Svakih pola sata provjeravajte koliko su se osušile i možete ih povremeno promiješati.
Vrata pećnice ostavite malo otvorena kako bi vlaga mogla izlaziti. Nakon što primijetite da su se smežurale i da su suhe na dodir, izvadite ih iz pećnice i ostavite da se ohlade te ih spremite kao zimnicu.
Sušenje u dehidratoru
Dehidrator je savršen uređaj za sušenje povrća kao što su mahune. One u sebi sadrže velike količine vode koje je pomoću dehidratora lako ukloniti. Mahune narežite na manje komade ili ih stavite cijele na rešetke dehidratora. Uključite ga na 40°C i ostavite ih da se suše oko 5 sati, a možete i vrijeme sušenja produžite po potrebi. Povremeno provjerite u kakvom su stanju i kada se počnu skupljati i uvijati izvadite ih iz dehidratora. Ostavite ih da se ohlade i spremite u posude u kojima ćete ih dalje skladištiti.
Blanširanje mahuna
Blanširanjem mahune ostaju duže vremena svježe i ne gube oblik i boju. Prije blanširanja potrebno ih je narezati na dužinu od 3 - 5 cm te oprati u hladnoj vodi. Stavite ih u kipuću vodu da se kuhaju 2 - 3 minute, a ako ih blanširate u jednom komadu onda ih kuhajte najmanje 5 minuta. Nakon što ste ih kratko prokuhali, stavite ih u posudu s hladnom vodom i ledom i ostavite da odstoje onoliko minuta koliko su se kuhale.
Prije zamrzavanja ili spremanja u hladnjak, potrebno ih je dobro ocijediti i posušiti pamučnom krpom ili ručnikom. Višak vode u posudi ili vrećici doprinosi bržem propadanju namirnice i zbog toga ih je najbolje skroz posušiti. Ako slučajno mahune kuhate 1 - 2 minutu duže to neće utjecati na njihov izgled, okus niti kvalitetu jer dobro podnose termičku obradu.
Kiseljenje mahuna
Jedna od najpoznatijih zimnica s mahunama su kisele mahune. Pripremaju se u kućanstvima već dugi niz godina i domaćice ovaj način čuvanja obožavaju jer nije zahtjevan i upotrebljava se svega nekoliko sastojaka. Mahune očistite, operite i narežite te kuhajte u vodi, šećeru i soli. Nakon što omekšaju ulijete vinski ocat i kuhajte još 1 minutu. Skuhane mahune stavite u staklenke, prethodno zagrijane u pećnici, a u svaku staklenku ulijete tekućinu u kojoj ste ih kuhali. Staklenke zatvorite s poklopcima, prekrijte s kuhinjskom krpom i ostavite da se ohlade. Ovako pripremljene mahune možete jesti kao salatu uz meso ili variva.
Zamrzavanje mahuna
Prije zamrzavanja, mahune je potrebno dobro posušiti s papirnatim ručnicima ili pamučnom krpom. Ako na njima ostane kapljica vode, one će se kristalizirati tijekom zamrzavanja. Stvaranje kristala i zamrzavanje svježeg povrća s vodom može dovesti do oštećenja namirnice. Zbog glatke kože, mahune ćete lako posušiti i nećete imati problema s viškom vode u vrećici ili u plastičnoj posudi u kojoj ih spremate. Blanširane mahune se odmah nakon hlađenja zamrzavaju. Ovim načinom skladištenja održava se svježina namirnice, svi nutritivni sastojci te joj se produžuje rok trajanja.
Nakon čišćenja i pranja kratko ih blanširajte u kipućoj vodi i potopite u hladnoj. Dobro ih ocijedite i posušite te ih stavite u plastične vrećice ili posude s hermetičkim zatvaračem. Nakon toga ih spremite u zamrzivač i možete ih jesti u narednih 1 - 2 godine.
Svježe mahune se također mogu zamrznuti, a prije toga ih možete (po želji) narezati. Način spremanja ovisi o jelu koje namjeravate kasnije pripremati, ali prije blanširanja morate ih rezati. Uvijek ih režite na dužinu 3 - 5 cm jer će tako biti najlakše za konzumaciju. Ovaj način zamrzavanja je puno brži, ali mahune obavezno dobro operite i posušite.
Skladištenje mahuna
Mahune su povrće koje se može u hladnjaku držati do 3 dana ako ih čuvate u plastičnim vrećicama ili posudama. Rok trajanja im možete produžiti ako ih blanširate i zamrznete ili zamrznete u svježem obliku. Ovako spremljene mahune mogu se čuvati i do 2 godine, ali najbolje ih je pojesti u roku godine dana.
Nakon blanširanja mahune se spremaju u plastične vrećice ili posude s poklopcima i odmah stavljaju u zamrzivač. Optimalna temperatura za zamrzavanje mahuna je -18°C jer se na njoj sprječava razmnožavanje mikroorganizama, a namirnica ostaje onakva kakva je bila kad ste ju zamrznuli. Blanširane mahune držite u hladnjaku najduže 2 dana.
Kisele mahune, kao i zamrznute, mogu se čuvati duži period i to čak do godinu dana, a nakon kuhanja ih je potrebno spremiti u staklenke. Sušene mahune čuvaju se do 6 mjeseci, a prije pripreme ih je potrebno na kratko potopiti u vodi te se nakon toga mogu termički obrađivati. Čuvaju se na tamnom, suhom i hladnom mjestu u posudama koje se mogu hermetički zatvoriti. Nemojte ih držati u kuhinjskim elementima jer mogu povući vlagu i pokvariti se.
Foto: congerdesign / Pixabay
Odgovori