Majčina dušica je biljka koja se svrstava u skupinu ljekovitih i začinskih biljaka koja nema niti jedan štetan sastojak. Naziva se još i bakinom dušicom, timijanom, divljim bosiljkom, mažuranom, bukovicom i čabracom te poljskim i vrtnim timijanom.
Jelima daje poseban okus koji je gorkasto ljut te ima intenzivan miris. Pretežno se koristi u mediteranskoj kuhinji, a okusom neke podsjeća na klinčić. U povijesti se pretežno koristila u medicinske svrhe i to posebno u Staroj Grčkoj i Egiptu te se tek kroz niz godina počela koristiti i kao začin za mnoga jela od juha pa sve do marinada za pečeno meso.
Karakteristike majčine dušice
Majčina dušica je biljka koja ima zeleni puzajući grm koji se svrstava u porodicu usnatica. Prvo se uzgajala na području Mediterana, ali danas se proširila na sve dijelove svijeta gdje prevladava topla klima. Pripada samoniklim biljkama koje su trajnice i ima mnogo podvrsta koje su nastale križanjem raznih sorti. Zbog istoga podrijetla slična je mažuranu, origanu, bosiljku i ružmarinu koji se isto svrstavaju u mediteranske biljke.
Stabljika majčine dušice je uspravna ili polegnuta te je okrugla ili četverokuta s drvenastim donjim dijelom. Guste i tanke stabljike mogu narasti do 20 cm visine, a listovi su sivo zeleni, uski i eliptični ili lancetasti s okruženim vrhom. Unakrsno su nasuprotni i mogu biti dugački oko 5 mm te široki oko 3 mm. Neke sorte imaju gladak rub te su kožnati i goli dok neki imaju dlačice, a za stabljiku su pričvršćeni s kratkim, sivozelenim peteljkama. Korijen majčine dušice je duboko ukorijenjen, a biljka zato što raste u toplijim krajevima dobro podnosi sušu.
Cvijet majčine dušice je sitan i može biti od bijele do svijetlo ljubičaste boje, ovisno o sorti koja se uzgaja. Ugodnog je mirisa i smješten je u okrugle cvatove koji se nalaze na vrhovima svakog ogranka. Cvjetaju od svibnja do rujna, a nakon cvatnje nastaje plod odnosno kalavac s 4 okrugla ploda.
Majčina dušica za preradu
Majčina dušica pripada istoj skupini začina kao što je timijan stoga postoji oko 300 vrsta koje su nastale križanjem raznih sorti. Na području Europe najbolje uspijeva vrtna majčina dušica koja se još naziva i običnom majčinom dušicom, a koristi se zbog svog blagog i uravnoteženog okusa. Kao začin se još koriste i sorte Thymus serpyllum Lemon Curd, Thymus serpyllum Lucy i Kimova majčina dušica.
Vrtna majčina dušica
Naziva se običnom majčinom dušicom i poljskim timijanom, a najpoznatija je sorta koja se uzgaja na našem području. Pojavljuje se u divljini kao samonikla biljka, a ima puzajuću stabljiku i ružičaste cvjetove. Okus i miris su blagi te je medonosna biljka koja ima i ljekovita svojstva. Koristi se za proizvodnju čaja i eteričnog ulja, ali se i suši te koristi kao začin.
Thymus serpyllum Lemon Curd
Ovo je višegodišnja sorta otporna na razne vremenske uvjete, dobro podnosi sušu i ima puzajuću stabljiku. Koristi se kao začin, a ima listove izrazito zelene boje i intenzivnog mirisa po limunu, a cvjetovi su bijelo ružičaste boje.
Thymus serpyllum Lucy
Otporna višegodišnja puzajuća sorta majčine dušice koja ima ružičaste cvjetove te male i zelene listove. Koristi se kao začin u kulinarstvu i ima antibakterijska i antigljivična svojstva. Otporna je na sušu i prilikom uzgoja zahtjeva dosta sunca, a s obzirom na to da ima jako malo cvjetova uzgaja se pretežno zbog lišća.
Kimova majčina dušica
Kimova majčina dušica je sorta koja se pretežno uzgaja kao ukrasna biljka, ali zbog svog posebnog okusa se koristi i kao začin. Ima cvjetove crvene boje, a cvate ljeti dok su listovi sitni i mirišu na kim po čemu je i dobila naziv. Izvrstan je začin za pirjano povrće i meso.
Berba i kupovina
Majčina dušica je samonikla biljka koja se može uzgajati u vrtu, na balkonu ili u posudama na prozorskoj dasci. U prirodi raste najviše u kamenjarima, suhim travnjacima te na livadama, a najbolje uspijeva na osunčanim i toplim mjestima. Na koji god način ju uzgajate, važno je da znate pravilno brati listove, jer je riječ o biljci trajnici od koje možete dugi niz godina imati kvalitetno lišće.
Samonikle biljke majčine dušice najčešće ćete moći pronaći u primorskim krajevima i tada ju je potrebno brati tako da otkinete ili režete sa srpom ili škarama listove i stabljiku biljke.
Nemojte rezati drvenasti dio biljke jer on nije ljekovit, ali ni jestiv. Nikada ju nemojte čupati iz zemlje jer tada ne dajete biljci mogućnost da se obnovi i rodi nove listove već ostajete bez daljnje namirnice za pripremu začina. Majčina dušica najčešće se bere od svibnja do rujna ovisno o kojoj je sorti riječ te na kakvom području raste, ali tada ima i najviše ljekovitih sastojaka. Berbu listova uvijek obavljajte prije cvatnje dok je vrijeme sunčano i toplo. Možete ju brati sve do prvih mrazova nakon čega biljka ulazi u fazu mirovanja i ako ju ne želite oštetiti listove više nemojte rezati.
Stabljiku majčine dušice možete kupiti već zasađenu u posudicu te ju možete dalje uzgajati na balkonu ili u kuhinji. Biljka se prodaje najčešće u trgovinama zdrave hrane, ali ponekad se može pronaći u trgovinama gdje se prodaje kao svježe začinsko bilje. Sušene listove majčine dušice puno je lakše nabaviti te ju možete pronaći pakiranu u vrećice ili male staklene bočice.
Sušenje majčine dušice
Ako ju želite koristiti kao začin, listove majčine dušice morate osušiti, a to možete učiniti sušenjem na zraku, u dehidratoru, mikrovalnoj pećnici ili običnoj pećnici. Najbolje i najprirodnije ih je sušiti na zraku, a najbrža varijanta je sušenja u mikrovalnoj pećnici.
Sušenje na zraku
Listovi majčine dušice mogu se sušiti na zraku i to u polusjeni tako da nisu direktno izloženi sunčevim zraka. Kada biljku sušite na ovaj način onda je potrebno listove brati sa stabljikama i povezati ih u buket. Buket zavežite pomoću špage što bliže kraju stabljike i okrenite ga naopako i objesite na prozračno mjesto gdje zrak stalno cirkulira. Važno je da u blizini mjesta gdje ste objesili biljku nema kukaca koji bi ju mogli oštetiti, ni puno vjetra koji bi vam mogao otpuhati suhe listove.
Ako ste ubrali pojedinačne listove njih možete osušiti tako da ih posložite na pleh ili pamučnu krpu i stavite ih u prozračnu prostoriju. Pleh ili krpu možete prekriti s gazom ili papirom kako biste spriječili kukce da unište biljku. Tijekom sušenja listove je potrebno što manje dirati, ali ih svaki dan okrećite kako bi se ravnomjerno osušili.
Sušenje u dehidratoru
Sušenje listova začinskog bilja u dehidratoru je zdrav, ali i brz način pripreme prirodnog začina. Listove je prije stavljanja u dehidrator potrebno oprati pod mlazom hladne vode i pomoću papirnatog ručnika ili pamučne krpe pokupiti višak vode.
Na rešetke dehidratora posložite listove tako da se ne preklapaju te ga uključite na 35 - 40°C. Provjeravajte svakih sat vremena kako bi se uvjerili da ih niste presušili, jer ako ih presušite izgubit će aromu i doći će do isparavanja esencijalnih ulja. Lišće u dehidratoru sušite najmanje 3 - 4 sata, a ako ni tada nisu suhi produžite vrijeme sušenja. Ovisno o kvaliteti i jačini dehidratora ovisit će i vrijeme sušenja. Listove sušite sve dok ne postanu suhi na dodir i lomljivi.
Sušenje u mikrovalnoj
Najbrži način sušenja listova je upotrebom mikrovalne pećnice koju je potrebno staviti na srednje do jaku temperaturu i uključiti na 20 - 30 sekundi nekoliko puta. Listove je prije stavljanja u mikrovalnu pećnicu potrebno posložiti na tanjur te ih možete, ali i ne morate oprati prije procesa sušenja. Nakon što prođu prva dva kruga sušenja provjerite u kakvom su stanju listovi te po potrebi ponovite postupak sušenja.
Sušenje u pećnici
Listove majčine dušice možete osušiti i u običnoj pećnici i jedan je od bržih procesa sušenja. Pećnicu zagrijte na 35 - 40°C i na pleh koji ste obložili s papirom za pečenje posložite ubrane listove majčine dušice. Nemojte da vam se listovi preklapaju jer se tada neće sušiti ravnomjerno, a tijekom sušenja upalite sustav ventilacije na pećnici ili malo ostavite otvorena vrata kako bi para tijekom sušenja mogla izlaziti. Listove sušite pola sata do sat vremena ovisno o jačini pećnice te ih svakih 15 - 20 minuta provjeravajte. Kada postanu suhi na dodir i lomljivi te se smežuraju to je znak da su suhi.
Mljevenje majčine dušice
Listovi majčine dušice koje ste osušili ne morate mljeti već se mogu koristiti odmah nakon sušenja. Ako želite usitnjene listove dovoljno ih je prilikom začinjavanja jela protrljati među prstima kako bi se izlomili na manje dijelove. Suhi listovi majčine dušice iznimno su krhki i nije ih potrebno usitnjavati mehanički.
Mljevenje listova majčine dušice može utjecati na okus začina i ovim postupkom gubi ljekovita svojstva. Zato ako koristite svježe listove za dodavanje u jelo bez prethodnog rezanja na manje dijelove.
Čuvanje i skladištenje
Sušene listove majčine dušice čuvajte u staklenim, metalnim ili plastičnim posudama koje se mogu hermetički zatvoriti kako bi spriječili gubitak arome. Listove možete čuvati i u papirnatim vrećicama, ali je važno da ih držite dalje od izvora topline i vlage te kukaca.
Vrećice možete držati u kuhinjskim elementima, ali što dalje od štednjaka ili nape te drugih izvora topline. Suhi listovi ne smiju biti izloženi vlazi jer to dovodi do pojave plijesni i kvarenja namirnice. Ispravno osušena i uskladištena namirnica može se koristiti kao začin i do godinu dana od dana sušenja.
Upotreba u kuhinji
Majčina dušica dugo je bila zanemaren začin koji se isključivo koristio za pripremu čaja, a manje kao začin za jela. Dobro se slaže s drugim začinima kao što su lovor, celer, peršin, češnjak i mažuran te je često sastojak u začinskim mješavinama. Koristi se u pretežno u mediteranskoj i sredozemnoj kuhinji, a služi često kao začin za salate.
Dodaje se prilikom pripreme jela od povrća kao što je pečeni krumpir, ali i za začinjavanje umaka za tjesteninu. Suhi listovi majčine sušice dodaju se pred kraj kuhanja, posebno ako pripremate juhe ili variva. Možete ga dodati i kao začin za pizzu, sir, marinadu, ribu te razne vrste mesa od piletine i puretine.
Osim kao začin, zbog svog osebujnog mirisa koristi se i kao dekoracija. Imajte na umu da prevelika doza suhih listova majčine dušice može dovesti do prevladavanja okusa što će utjecati na kvalitetu jela. Sušeni listovi majčine dušice također imaju intenzivniji okus od svježih listova.
Ljekovita svojstva
Majčina dušica je jedna od najbolji i najljekovitijih biljaka. Smatra se najboljim lijekom za mnoge ženske bolesti, a njezina ljekovita svojstva bila su poznata i Starim Grcima i Egipćanima. Epitet ženske biljke dobila je zbog njenog učinka na smanjenje menstrualnih grčeva i bolova te reguliranje menstrualnih ciklusa.
Konzumacija majčine dušice kao začina dovodi do ublažavanja simptoma glavobolje i migrene, dezinficira sluznicu usta i ždrijela, liječi upale desni i uklanja neugodan zadah.
Osim u dentalnoj medicini pomaže i kod liječenja prehlade, gripe te upale grla i kašlja. Upotreba začina povećat će apetit i poboljšati probavu.
Foto: Karolina Grabowska / Pexels
Zimnica od majčine dušice
Odgovori