Majčina dušica je najčešće sušeni začin koji je jednako izvrsnog okusa kao da je upravo ubran u vrtu. Također je biljka koja se više dodaje tijekom samog kuhanja, a manje kao ukras jelima što ju čini idealnim kandidatom za konzerviranje.
Tijekom ljeta , majčina dušica bi uvijek trebala biti u stalnoj rotaciji vašeg dehidratora ili pećnice, a bit ćete nam zahvalni kad ove zime budete imali mogućnost dodati ju u juhu od leće, slani gulaš od govedine ili pečenu piletinu od limuna i češnjaka. Saznajte kako pravilno sušiti i skladištiti majčinu dušicu i na koje sve načine možete konzervirati biljku kako bi vam što duže bila svježa i puna okusa.
Vrste zimnice
Otporna, zimzelena biljka savršena je za konzerviranje, a posebno zamrzavanje i sušenje. Iako mnoge osjetljive biljke tijekom odmrzavanja ili redehidracije gube svoju teksturu, majčina dušica ostaje nepromijenjena zbog čega je idealna za preradu. U nastavku se nalaze ideje i recepti kako koristiti sušenu majčinu dušicu, pripremiti razne umake i namaze i mnoge druge vrste zimnica.
Sušenje majčine dušice
Ako ju želite koristiti kao začin, listove majčine dušice morate osušiti, a to možete učiniti sušenjem na zraku, u dehidratoru, mikrovalnoj pećnici ili običnoj pećnici. Najbolje i najprirodnije ih je sušiti na zraku, a najbrža varijanta je sušenja u mikrovalnoj pećnici.
Sušenje na zraku
Listovi majčine dušice mogu se sušiti na zraku i to u polusjeni tako da nisu direktno izloženi sunčevim zraka. Kada biljku sušite na ovaj način onda je potrebno listove brati sa stabljikama i povezati ih u buket. Buket zavežite pomoću špage što bliže kraju stabljike i okrenite ga naopako i objesite na prozračno mjesto gdje zrak stalno cirkulira. Važno je da u blizini mjesta gdje ste objesili biljku nema kukaca koji bi ju mogli oštetiti, ni puno vjetra koji bi vam mogao otpuhati suhe listove.
Ako ste ubrali pojedinačne listove njih možete osušiti tako da ih posložite na pleh ili pamučnu krpu i stavite ih u prozračnu prostoriju. Pleh ili krpu možete prekriti s gazom ili papirom kako biste spriječili kukce da unište biljku. Tijekom sušenja listove je potrebno što manje dirati, ali ih svaki dan okrećite kako bi se ravnomjerno osušili.
Sušenje u dehidratoru
Sušenje listova začinskog bilja u dehidratoru je zdrav, ali i brz način pripreme prirodnog začina. Listove je prije stavljanja u dehidrator potrebno oprati pod mlazom hladne vode i pomoću papirnatog ručnika ili pamučne krpe pokupiti višak vode.
Na rešetke dehidratora posložite listove tako da se ne preklapaju te ga uključite na 35 - 40°C. Provjeravajte svakih sat vremena kako bi se uvjerili da ih niste presušili, jer ako ih presušite izgubit će aromu i doći će do isparavanja esencijalnih ulja. Lišće u dehidratoru sušite najmanje 3 - 4 sata, a ako ni tada nisu suhi produžite vrijeme sušenja. Ovisno o kvaliteti i jačini dehidratora ovisit će i vrijeme sušenja. Listove sušite sve dok ne postanu suhi na dodir i lomljivi.
Sušenje u mikrovalnoj
Najbrži način sušenja listova je upotrebom mikrovalne pećnice koju je potrebno staviti na srednje do jaku temperaturu i uključiti na 20 - 30 sekundi nekoliko puta. Listove je prije stavljanja u mikrovalnu pećnicu potrebno posložiti na tanjur te ih možete, ali i ne morate oprati prije procesa sušenja. Nakon što prođu prva dva kruga sušenja provjerite u kakvom su stanju listovi te po potrebi ponovite postupak sušenja.
Sušenje u pećnici
Listove majčine dušice možete osušiti i u običnoj pećnici i jedan je od bržih procesa sušenja. Pećnicu zagrijte na 35 - 40°C i na pleh koji ste obložili s papirom za pečenje posložite ubrane listove majčine dušice. Nemojte da vam se listovi preklapaju jer se tada neće sušiti ravnomjerno, a tijekom sušenja upalite sustav ventilacije na pećnici ili malo ostavite otvorena vrata kako bi para tijekom sušenja mogla izlaziti. Listove sušite pola sata do sat vremena ovisno o jačini pećnice te ih svakih 15 - 20 minuta provjeravajte. Kada postanu suhi na dodir i lomljivi te se smežuraju to je znak da su suhi.
Mljevenje majčine dušice
Listovi majčine dušice koje ste osušili ne morate mljeti već se mogu koristiti odmah nakon sušenja. Ako želite usitnjene listove dovoljno ih je prilikom začinjavanja jela protrljati među prstima kako bi se izlomili na manje dijelove. Suhi listovi majčine dušice iznimno su krhki i nije ih potrebno usitnjavati mehanički.
Mljevenje listova majčine dušice može utjecati na okus začina i ovim postupkom gubi ljekovita svojstva. Zato ako koristite svježe listove za dodavanje u jelo bez prethodnog rezanja na manje dijelove.
Foto: Irenna86 / Pixabay
Odgovori