Patlidžan je biljka kojoj se često ne pridaje dovoljno pozornosti, a zapravo je odlična i postoje brojni načini na koje se može pretvoriti u ukusan obrok.
Osim kao prilog uz ljetni roštilj, patlidžan je popularan u vrijeme kada se pravi zimnica jer je među glavnim sastojcima ajvara. Međutim, postoji verzija ajvara koja se radi većinski od patlidžana, a ne od paprike. Uz pinđur, tu spada i malidžano. Njegova posebnost je to što se radi od zelenih, a ne crvenih paprika i što u nekim receptima ima poseban sastojak koji mu daje novi i jedinstven okus.
Kako biste saznali o čemu je točno riječ, nastavite čitati i upoznajte se sa svim sastavnim namirnicama ovog zanimljivog namaza.
Karakteristike patlidžana
Patlidžan je jednogodišnja zeljasta biljka. Može narasti do 70 cm visine. Ima velike, široke listove, a neke vrste imaju i trnje. Cvjetovi su mu uglavnom pojedinačni i bijele su ili svjetlo ljubičaste boje. Patlidžanima za rast pogoduje puno sunca i vlažna zemlja.
Poznati su po svojoj tamno ljubičastoj boji, iako postoji mnogo razlika između sorata. Postoje patlidžani koji su oblikom okrugli i maleni, a tako i oni koji su duguljasti. Mogu biti ljubičaste boje, bijeli ili prošarani, a čak i žuti i zeleni.
Karakteristike paprike
Paprika je jednogodišnja povrtna kultura. Njezina stabljika je uspravna i može doseći visinu do 80 cm. Cvjetovi su joj uglavnom bijele boje, a listovi i korijen su joj jednostavne građe.
Plodovi paprike mogu biti podijeljeni pregradama na nekoliko dijelova. Plodovi raznih sorti međusobno se razlikuju po veličini, obliku i bojama. Razlikujemo krupnoplodne, sitnoplodne i čili papričice.
Patlidžan za preradu
Sorte patlidžana, osim po izgledu, razlikuju se i po uvjetima i načinu njihova uzgoja. Generalno su poznati po tome što upijaju mnogo ulja, tako da je prilikom bilo kakve obrade potrebno paziti da se s uljem ne pretjeruje. U nastavku se možete upoznati sa sortama koje su vam najdostupnije.
Obični patlidžan
Najraširenija je sorta patlidžana, poznata još i pod nazivom Američki patlidžan. Ima velike, mesnate, tamno ljubičaste plodove. Ova sorta odlična je za sve vrste prerade.
Talijanski patlidžan
Talijanski patlidžan prilično je sličan običnom patlidžanu. Veličinom je nešto manji, a okusom slađi od običnog. Također je tamno ljubičaste boje i plodovi su mesnati. Njegova unutrašnjost je mekša, nego kod običnog patlidžana. Odličan je za sve vrste prerade.
Paprika za preradu
Za pravljenje namaza poput malidžana, najbolje su paprike koje su više mesnate. Nekoliko je vrsta koje možete koristiti i opisat ćemo ih u nastavku. Imajte na umu da su ove paprike dostupne u više boja i da za pripremu malidžana uvijek birate one koje su zelene boje.
Kapija
Ovaj tip paprike jedan je od poznatijih i omiljenijih tipova u pripremi zimnica poput ajvara i malidžana. Plodovi su mesnati i plosnati, a mogu biti crvene i zelene boje. Stožastog su oblika i imaju zašiljene vrhove. Vrlo su unosne sorte i uglavnom se uzgajaju na otvorenom. Jedna od sorti koja je odlična za malidžano zove se Kurtovska kapija.
Rog
Roge paprike često se miješaju s Kapija paprikama, međutim, razlike među njima postoje. Rogate paprike nisu spljoštene, ali su također duguljastog, stožastog oblika. Plodovi su im mesnati i boja im varira između žute, zelene i crvene. Često se koriste za izradu ajvara, a zelene su odlične i za malidžano.
Babura
Paprika babura najpoznatiji je tip paprike, s mnogo različitih sorti. Njihovi plodovi su većinom prizmatičnog oblika i imaju mnogo različitih boja. Babure su okusom pomalo slatkaste. Najviše se konzumiraju svježe, ali dobre su i za zimnicu. Sorta babure Kalifornijsko čudo je jedna od mesnatijih sorata ovog tipa i dobra za izradu malidžana.
Obavezno proučiti prije pripreme!
Berba i kupovina
Paprike se beru ručno, a preporučuje se koristiti i škare za branje plodova kako bi se minimiziralo oštećenje na granama i izbjeglo njihovo kidanje. Grane paprike lako pucaju, stoga budite pažljivi. Paprike je najbolje brati tijekom sunčanog dana, a nikako odmah poslije kiše, jer mokri plodovi lakše trunu.
Za branje paprika potrebno je ustanoviti tehnološku i fiziološku zrelost plodova. Plodovi su u svojoj tehnološkoj zrelosti kada dosegnu punu veličinu, karakterističnu boju i spremni su za konzumiranje. Fiziološka zrelost dolazi poslije, kada se boja kod nekih dodatno mijenja i povećava se njezin intenzitet. Od sadnje do tehnološke zrelosti potrebno je uglavnom od 60 do 80 dana, a do fiziološke zrelosti dolazi oko mjesec dana nakon tehnološke.
Kada ćete brati paprike, ovisi o vašoj želji i potrebi. Neke sorte koje su dobre za izradu malidžana svoju zelenu boju imaju u tehnološkoj zrelosti, a crvenu dobivaju kasnije u fiziološkoj pa je preporučljivo brati ih u tehnološkoj zrelosti.
Prilikom kupovine paprike, njihovu boju je lako zamijetiti. Tražite plodove koji izgledaju mesnato, svježe i neoštećeno, za najveću kvalitetu svoje zimnice. Paprike su tijekom cijele godine dostupne u trgovinama, a možete ih naći i na tržnicama, pogotovo tijekom njihove sezone.
Ako imate svoje patlidžane, berite ih kada postignu karakterističnu veličinu, boju i čvrstoću sorte. Od sadnje do zrelosti treba im oko 60 dana. Berite ih pomoću škara. Prilikom berbe, ostavite im nekoliko centimetara peteljke kako biste smanjili oštećenje grana.
Patlidžani su također dostupni tijekom cijele godine u trgovinama. Prilikom kupovine birajte neoštećene plodove koji izgledaju svježe i koji imaju sjaj. Potražite ih i na tržnicama.
Recepti za namaz od patlidžana
Proces pripreme malidžana identičan je pripremi ajvara. Vremenski je zahtjevniji te je potrebno isplanirati barem jedan slobodan dan kako bi se sve dobro pripremilo. U nastavku ćete pronaći dva zanimljiva recepta za malidžano i odabrati onaj koji više odgovara vašem ukusu.
Domaći malidžano
Malidžano je odličan način za pripremu patlidžana. Iako je sličan pinđuru, zanimljiv je zbog svoje boje. Ova verzija malidžana zove se i bijeli ajvar. Od ovih sastojaka možete dobiti otprilike 3,5 kg malidžana.
Sastojci
- 5 kg patlidžana
- 2 kg zelene paprike
- 4 češnja češnjaka
- 3 jušne žlice soli
- 1,5 jušna žlica šećera
- 5 dl ulja
- 2 ljute papričice
Priprema
- Paprike i patlidžane operite i posušite krpom ili papirnatim ručnikom.
- Patlidžane, ako su veliki, prerežite na četiri dijela. Ispecite patlidžane i paprike na roštilju ili u pećnici.
- Pecite ih na roštilju sa svih strana dok ne poprime crne mrlje i dok im se koža ne počne lagano odizati. U pećnici ih pecite na 200°C. Tijekom pečenja u pećnici morat ćete ih izvaditi kada poprime boju na jednoj strani kako biste ih preokrenuli. Preokrenute ih vratite i pustite da se peku.
- Nakon pečenja ih ostavite zatvorene u plastičnoj vreći ili posudi s poklopcem da se ohlade. Takvim postepenim hlađenjem u zatvorenoj posudi ili vreći postići ćete njihovo lakše guljenje.
- Kada se ohlade, papriku ogulite i očistite od sjemena. Patlidžane ogulite.
- Oguljeno povrće stavite u mrežice ili cjedilo i pustite da se ocijedi najmanje četiri sata ili ostavite da se cijedi tijekom noći.
- Ocijeđeno povrće sameljite pomoću mašine za mljevenje mesa. Sameljite posebno paprike, posebno patlidžane.
- Staklenke za malidžano i njihove poklopce dobro operite i posušite. Stavite ih u nezagrijanu pećnicu na 100°C kako biste ih sterilizirali.
- U veću posudu stavite dio ulja i zagrijte ga. Na ulje prvo stavite paprike i dodajte im ljute papričice. Ako volite ljuto, dodajte koju papričicu više nego je navedeno u sastojcima.
- Pržite ih na laganoj vatri otprilike 15 minuta dok ne ispari što više vode. Dok pržite papriku, dodajte im jednu žlicu soli i malo ulja.
- Nakon što ste ispržili paprike, dodajte im patlidžan. Cijelu smjesu pržite 45 minuta, miješajući i postepeno dodajte ostatak ulja.
- Pred kraj prženja dodajte šećer i ostatak soli te pržite još nekoliko minuta.
- U zadnjoj minuti dodajte nasjeckani češnjak i skinite s vatre. Bitno je da se češnjak ne kuha unutra, kako ne bi poprimio loš okus.
- Vruć malidžano stavite u vruće staklenke i dobro zatvorite. Stavite staklenke u posudu koju ste prethodno obložili krpama te ih zamotajte. Pustite ih tako da stoje 24 sata da se potpuno ohlade.
- Kada se staklenke ohlade, čuvajte ih na tamnom i hladnom mjestu.
Makedonski malidžano
Za razliku od prošlog recepta, ovakav malidžano imat će nešto drugačiji i neobičniji okus. Naime, sastojak po kojemu se najviše razlikuju je senf. Od ove količine sastojaka, dobit ćete otprilike 4,5 kg zimnice.
Sastojci
- 5 kg patlidžana
- 4 kg zelene paprike
- 1 l ulja
- 1,5 dl alkoholnog octa
- 200 g šećera
- 100 g soli
- 150 g senfa
Priprema
- Paprike i patlidžane operite. Nakon pranja ih dobro posušite čistom krpom ili papirnatim ručnikom.
- Paprike i patlidžane potrebno je ispeći. Paprike možete peći cijele, a patlidžane, ako su veliki, možete prerezati na četiri dijela. Pecite ih na roštilju ili u pećnici.
- Na roštilju ćete lako primijetiti kada je povrće gotovo, jer će dobiti po sebi crne mrlje i koža će se malo odignuti. Bitno je da se ispeče sa svih strana. Ako ih pečete u pećnici, pecite ih na 200°C u zagrijanoj pećnici. Kada se ispeče s jedne strane, potrebno ih je izvaditi i preokrenuti na drugu stranu te ponovno vratiti u pećnicu.
- Ispečene patlidžane i paprike ostavite zatvorene u plastičnoj vreći ili u posudi s poklopcem dok se ne ohlade. Tako će se lakše guliti i čistiti.
- Paprike očistite od vanjske kože i iznutra od sjemenki, a patlidžane oljuštite.
- Ostavite ih u cjedilu ili mrežici da se dobro ocijede. Možete ih ostaviti nekoliko sati, a najbolje preko noći.
- Kada se ocijede, sameljite paprike i patlidžane pomoću mašine za mljevenje mesa.
- Pripremite staklenke za malidžano. U nezagrijanu pećnicu stavite oprane, osušene staklenke i njihove poklopce i pećnicu uključite na 100°C.
- U veliku posudu nalijte ulje i pustite da se zagrije. Kada se zagrije, na ulje staviti samljevenu smjesu i pržiti. Pržite na umjerenoj vatri sat vremena uz stalno miješanje.
- Pri kraju prženja dodajte šećer, sol, ocat i senf i pržite još nekoliko minuta.
- Vruć malidžano sipajte u vruće tegle. Tegle dobro zatvorite i spremite u posudu koju ste obložili krpama.
- Pustite da se tako ohladi. Ohlađene ih spremite na tamno i hladno mjesto.
Svi recepti za zimnicu od paprike i patlidžana!
Čuvanje i skladištenje
Dobro pripremljen malidžano jednostavan je za skladištenje. Kao i ostatak zimnice, najbolje mjesto za njega je podrum, zatim smočnice i hladnjaci.
Malidžano se preporučuje držati na tamnom, hladnom i suhom mjestu kako bi se najlakše spriječilo kvarenje. Ako ste pravilno sterilizirali staklenke i dobro ih zatvorili, nema razloga za brigu. Vaš malidžano može trajati sve do iduće sezone. Dakle, najbolje ga je potrošiti u roku od godine dana.
Otvoreni malidžano čuvajte u hladnjaku. Ovakva vrsta zimnice poprilično je dugotrajna čak i nakon otvaranja. Idealno ju je potrošiti u roku 7 - 14 dana, ali može vam trajati i nekoliko mjeseci.
Savjeti
Prilikom pečenja paprika i patlidžana u pećnici, na posudu na kojoj ih pečete poželjno je staviti aluminijsku foliju ili papir za pečenje. Ako povrće pusti vode prilikom pečenja, vodu možete izbaciti u onom trenutku kada povrće vadite van da ga okrenete na drugu stranu.
Nemojte pretrpavati posudu u kojoj pečete povrće kako bi se brže i bolje ispeklo. Pecite manje ture u više navrata.
Upotreba u kuhinji
Malidžano je ukusan namaz kojega gotovo možete jesti i samog. Najjednostavnije ga možete poslužiti uz kruh, osobito domaći ili domaću lepinju, i s mladim sirom. Izvrstan je namaz za sve vrste slanih peciva. Može se servirati kao zaseban prilog uz mnoga jela, pogotovo tjesteninu i variva.
Odličan je kao prilog uz sva mesna jela. Meso s roštilja posebno je ukusno uz priloge poput malidžana.
Ljekovita svojstva
Jedna od prednosti pravljenja zimnice je što znate koje ste točno sastojke koristili. To čini namaze poput domaćeg malidžana, zdravijim odabirom. Glavni sastojci su mu patlidžani i paprike, koji imaju brojna dobra svojstva, a ako su iz vašeg uzgoja, posebno su izvrsni.
Paprike su bogate vitaminima, vlaknima i brojnim tvarima koje pomažu u očuvanju našeg zdravlja. Odlične su za održavanje ljepote kože i kose, a isto tako pomažu i u očuvanju dobrog vida.
Patlidžani su također bogati vlaknima, čime pomažu u održavanju rada metabolizma. Dobri su za očuvanje zdravlja kardiovaskularnog sustava, a i kostiju jer su dobar izvor željeza i kalcija.
Zimnica od patlidžana
Odgovori