Mandarine su ukusne, ali zimi su dostupne samo ograničeno vrijeme. Konzerviranje u žele, džem ili marmeladu sjajan je način da uživate u slatkom okusu mandarina tijekom cijele godine. Čak i ako nikada prije niste konzervirali mandarine, možete ih duže sačuvati i bez ukuhavanja.
Skladištenje agruma jednostavno je jer se prirodni šećeri u voću i prirodni pektin u kori koriste za geliranje i očuvanje voća. U nastavku donosimo savjete za osnovno skladištenje mandarina te popis svih vrsta zimnica koje možete napraviti s njima.
Vrste zimnice od mandarina
U nastavku vam donosimo najbolje načine za uživanje u ovom ukusnom jesenskom voću.
Priprema mandarina za zimnicu
Za razliku od ostalog povrća i voća, sobna temperatura je često neprijatelj prilikom dužeg čuvanja mandarina. Istovremeno, izlaganje jako visokim ili niskim temperaturama su ujedno i najsigurniji način da se unište bakterije koje uzrokuju kvarenje. Iako mandarina ima nježne arome jedinstvene za agrume koje se uništvaju zagrijavanjem, za uništavanje bakterija, a očuvanje okusa, preporučuje se korištenje soli ili kiseline.
Upotrijebite najbolje voće koje možete pronaći - kvaliteta gotovog proizvoda izravno je povezana s kvalitetom voća koje koristite. Voće koje se već gotovo kvari rezultirat će lošom zimnicom. Kako biste to izbjegli, kupujte visokokvalitetno voće izravno od uzgajivača. Mnogi uzgajivači isporučit će vam mandarine odmah nakon branja. Za preradu izaberite samo svježe mandarine koje nisu jako mekane, pljesnive ili bez boje.
Mandarine se mogu čuvati poput naranče, cijele, u kriškama, osušene ili zamrznute, izbor je na vama. Prstima ogulite kožu i uklonite preostali bijeli dio kore, bacite je - bezukusna je i spužvasta. Kako biste što lakše ogulili bijelu tanku kožicu s mandarina preporučuje se blanširanje. Ako mandarina ima koštice, uklonite ih. U osnovi, sve što je bijelo, gorko je i može se i treba ukloniti.
Prilikom guljenja i čišćenja mandarina, sačuvajte sav sok koji iscuri, možete ga zamrznuti ili odmah popiti.
Sušenje mandarina
Dehidrirane mandarine su zabavan međuobrok, posebno za djecu. Slatke su poput bombona, ali bez prerađenih šećera i boja. Ako su u potpunosti dehidrirane, mogu se čuvati godinama ako ih vakumirate i 6 mjeseci do godine dana ako ih čuvate u staklenci s hermetičkim poklopcem. Ako su djelomično dehidrirane, pojedite ih u roku od nekoliko tjedana. Čuvajte ih dalje od izravne sunčeve svjetlosti! Sušiti možete i plodove (kriške mandarine), ali i koru.
Ako želite sušiti samo koru mandarine, ogulite ju, a ako želite sušiti cijele mandarine, dobro ih operite, posušite i režite na kolutiće. Mandarine su pune soka, pa će vam za rezanje trebati oštar nož. Ako ne možete narezati mandarine na kolutiće, ogulite ih i sušite samo koru, a plod i sok mandarine iskoristite za marmeladu ili džem. Također, ako ih ne možete lijepo narezati, prvo ih malo zamrznite (ne do kraja nego tek toliko da se ne kidaju kad ih režete), kako bi se lakše mogle izrezati.
Sušenje mandarina u dehidratoru
U dehidratoru možete sušiti mandarine izrezane na kolutiće ili samo koru. Ako ćete sušiti samo koru, nakon pranja ih ogulite. Poslažite narezane kriške na pladanj dehidratora u jednom sloju. Premažite ih ravnomjerno tankim slojem limunovog soka. Dehidrirajte na 50°C otprilike 10 - 12 sati, ovisno o tome koliko ste debele kriške narezali.
Potpuno dehidrirana kriška mandarine bit će suha i ne smije biti ljepljiva na dodir. Također će biti donekle savitljiva i može se pokidati na pola, ali ne i mrviti. Ako ju ne možete među prstima prepopoloviti na pola, vratite ih u dehidrator na još nekoliko sati!
Općenito se smatra da je nešto "potpuno dehidrirano" ako se ukloni minimalno 95% vlage, što se ne-znanstveno određuje izgledom i osjećajem. Međutim, mandarine možete i "osušiti", ali ne i "potpuno dehidrirati" radi drugačije teksture. Ako želite da vaše mandarine budu mekane i pomalo vlažne (poput konzistencije grožđica), možete ih kraće vrijeme dehidrirati na istoj temperaturi; otprilike 8 sati.
Kad su potpuno dehidrirane, mandarine možete skladištiti godinama, ali ako ih samo djelomično osušite, trebate ih pojesti u roku od nekoliko tjedana.
Sušenje mandarina u pećnici
Proces sušenja u pećnici je isti kao i proces sušenja u dehidratoru. Mandarine je potrebno oprati i narezati na kriške, ili oguliti ako ćete sušiti samo koru. Temperaturu pećnice namjestite na najmanju moguću, obično je to 60°C. Na dva pleha od pećnice stavite papir za pečenje i poslažite mandarine u jednom sloju, bez da se dodiruju. Stavite plehove na gornju i donju trećinu pećnice. Sušite, povremeno okrećući kriške mandarine, dok se potpuno ne osuše, otprilike 2 - 2,5 sata. Posebno pazite tijekom posljednjeg sata kako biste bili sigurni da kriške ne izgore.
Sušenje mandarina na zraku
Mandarine se mogu učinkovito sušiti na zraku, no s obzirom na to da su pune soka, najčešće na zraku sušimo samo koru mandarine ili tanko narezane kriške. Da biste uspješno osušili koricu mandarine, stavite ih na tanjurić i ostavite na topom i suhom mjestu par dana dok ne postane suha i hrskava. Za vrijeme sezone grijanja, koricu mandarine također možete sušiti na radijatoru uz povremeno okretanje radi ravnomjernijeg sušenja.
Nakon sušenja, mandarine ohladite 30 do 60 minuta prije spremanja u vrećice ili staklenke. Izbjegavajte spremati toplu koricu ili kriške, jer bi moglo dovesti do znojenja i nakupljanja vlage. Boja, okus, aroma i hranjiva vrijednost kore počet će se smanjivati nakon godinu dana čuvanja. Za dugotrajnije čuvanje možete dobro zamotanu koru držati u zamrzivaču. Za najbolji okus i kvalitetu upotrijebite ih u roku od 2 godine.
Sušenje kore mandarine
Poput bilja, i kore mandarine postaju oštrije sušenjem. Boja kore također s godinama postaje sve tamnija. Neki kažu da se vrijednost i okus osušenih kora mandarine povećavaju s godinama, pa neka vas tamna boja sušene kore mandarine ne odbije od procesa sušenja!
Lagano ogulite mandarinu. Nemojte koristiti nožić, jer postoji mogućnost da zarežete plod i sok navlaži koru, što ne želite. Počnite guliti s vrha ploda s mjesta na kojem je nekad virila stabljika prema natrag u klinovima kao kad gulite bananu.
Dalje, nazubljenim nožem pažljivo ostružite veći dio bijele kore na unutarnjoj strani kore što će spriječiti da vaše osušene korice budu pregorke.
Ostrugane kore mandarine stavite na lim i ostavite ih na suncu da se osuše. Okrećite kore jednom dnevno tijekom 5 dana, dok se potpuno ne osuše. Vrijeme koje je potrebno može varirati ovisno o klimi i vremenu, a preko noći ih unesite unutra i ponovno ujutro iznesite na sunce. Osušene kore moraju biti tvrde i hrskave. Čuvajte ih u hermetički zatvorenoj posudi.
Kako napraviti prah od mandarina
Komercijalno, svi sokovi od citrusa mogu se dehidrirati u prah. Dehidrirani prah od soka od mandarine bio je posebno popularan 1930-ih do 1950-ih, prije nego što su hlađenje i zamrzavanje postali uobičajeni načini skladištenja namirnica kod kuće i omogućili proizvođačima da prodaju svježi sok i koncentrat smrznute pulpe s kojim smo danas svi upoznati.
Kod kuće jednostavno nemamo tehnologiju za dehidraciju sokova od citrusa u prah. Nakon puno truda, na kraju ćete dobiti samo ljepljivu melasu sličnu mulju, a pokušaj daljnjeg sušenja uništio bi bilo koji okus i hranjivu vrijednost koja je ostala.
Blanširanje mandarina
Blanširanje mandarina je korisno ako želite oguliti pojedinačno kriške mandarina od tanke bijele kožice koliko možete. Ogulite mandarinu, odvojite kriške i uklonite sve žilave, bijele dijelove. U loncu zagrijte vodu do ključanja, a u drugoj posudi pripremite led koji prelijte hladnom vodom. Mandarine blanširajte u serijama. Uronite kriške mandarine u kipuću vodu na 10 sekundi. Predugo blanširanje učinit će mandarine krhkim, pa se strogo držite kratkog vremena blanširanja. Izvadite ih kipuće vode i odmah uronite u hladnu kako biste zaustavili proces kuhanja. Kada su kriške mandarine rashlađene, izvadite ih na ručnik i odvojite membranu (tanku kožicu) i bacite, a oguljene mandarine koristite za daljnju preradu.
Zamrzavanje mandarina
Ako nekako završite s obiljem mandarina i ne želite da se voće pokvari, zamrzavanje mandarina jednostavna je opcija koja dugotrajnost ploda povećava pravilno vrijeme skladištenja do tri mjeseca ili više. Iako je moguće zamrznuti cijele mandarine, važno je napomenuti da će voće imati drugačiju konzistenciju, koja je izrazito vodenasta kad se odmrzne.
Za agrume koji pripadaju sortama mandarina - klementine, kao i hibride poput tanđela i tanga - najbolje je zamrznuti ih na četvrtine. Prije smrzavanja klementina, ogulite ih, ostavljajući što manje bijelih dijelova i koštica i podijelite na četvrtine. Stavite četvrtine u vrećice za vakumiranje i zamrznite. Tako se mogu čuvati i do 3 mjeseca. Odmrzavajte ih jednostavno na sobnoj temperaturi 30 minuta. Smrznute mandarine koristite u salatama ili smoothiejima.
Foto: Daria-Yakovleva / Pixabay
Odgovori