Tijekom vrućih, ljetnih dana, najčešće, osvježenje tražimo u sočnim limunima, no tijekom zime ih koristimo najčešće u čaju. Mnogi ne znaju da domaće i sočne limune mogu pretvoriti u domaću marmeladu kako bi u njihovom okusu mogli uživati tijekom cijele godine.
Iako nisu često spominjane niti korištene mi vam donosimo par recepata za ukusan namaz za svaki obrok. U nastavku teksta nalazi se klasični recept za marmeladu s limunom, zatim recept za marmeladu bez konzervansa i recept za marmeladu s limunom i narančom za još bolji okus, ali i poseban recept za marmeladu bez šećera.
Karakteristike limuna
Limun se smatra kao jedna od najkorisnijih namirnica na svijetu, a stablo na kojemu raste je iz roda Citrus (porodica Rutaceae). Zanimljiva činjenica je da je stablo limuna nastalo križanjem, najvjerojatnije, pomela i citrone, a već dugi niz godina uspijeva kao samostalno stablo.
Stablo limuna pripada u manja stabla, od 3 do 6 metara, a za vrijeme cvata njegovi su cvjetići ljubičaste boje. Plod je žute ili zelene boje, ovisi o sorti, a kora je lagano hrapava ili glatka. Unutrašnjost ploda je bezbojna, a krasi ga i peteljka i zeleni dugački listići.
Limun se širom svijeta uzgaja u brojnim varijacijama između kojih nema određene razlike osim u vanjskoj boji kore. Unutrašnjost te nutritivne vrijednosti iste su za sve varijacije.
Limun za preradu
Često će uzgajivači limuna reći kako postoji sedam glavnih vrsta limuna, a to su Sorrento, Pink, Verna, Panache i Villafranca, a najpoznatije vrste limuna su Meyer, Eureka i Lisbon. Razlika u ovih sedam vrsta najčešće je njihov vanjski izgled kore. Kao što smo već rekli iznutra su svi jednake, bezbojne boje i jednakih nutritivnih vrijednosti.
Meyer
Vrsta limuna Meyer ima nešto niže stablo nego uobičajeno stablo i upravo zbog toga prikladna je za sadnju u posudama. Potječe iz Kine, a onda se uzgaja u ukrasnim posudama kao ukrasno stablo. Plod je okruglastog oblika, tamnije žute boje i slađeg okusa. Kao i sve vrste limuna i ova uspijeva u toplijim krajevima.
Eureka
Vrsta limuna Eureka poznata je po tvrđoj kori nego ostale vrste. A njezin plod je izrazito kiseo. Boja kore je ružičasta, a glavna odlika ove vrste je to što je otpornija na niske temperature od ostalih vrsta.
Lisbon
Lisbon vrsta limuna isto kao i Eureka ima posebno kiseo sok. Drvo ove vrste je jako bujno te ima bodlje. Plodovi su krupni s debljom korom jake, žute boje.
Berba i kupovina
Rijetko koje domaćinstvo na našim prostorima uzgaja stablo limuna, no ako ste to ikad željeli probati potrebno je znati da tijekom prve četiri godine, u mladom nasadu limuna, stablo ne daje plodove. Tek nakon četiri godine razvoja kreću se razvijati plodovi koji su spremni za berbu.
Zasadite li stablo ili dva limuna bit će vam potrebno puno truda kako bi to stablo uspjelo i donijelo vam plodove, no ipak, ono neće godišnje donositi puno plodova nego ćete ih morati skupljati ako želite imati veću količinu. Tijekom skupljanja limuna nikako ga ne trebate ostaviti na sobnoj temperaturi. Ukoliko ga ostavite na sobnoj temperaturi, limun će se stvrdnuti nakon samo nekoliko dana i nećete moći iscijediti njegov sok više, a nakon toga kreće faza propadanja limuna.
Limune ćete najbolje zaštiti ako ih čuvate u zatvorenoj vrećici u hladnjaku, tako ćete očuvati njihovu sočnost i do mjesec dana. Ukoliko ga želite čuvati na još duži period možete ga zalediti kako bi ga sačuvali od truljenja i od gubitka svojih vrijednosti.
Limun možemo pronaći po cijelom svijetu, a najčešće se uvozi u većinu zemalja. Najčešće kupujemo limun i pri njegovoj kupnji trebamo paziti na njegovu kvalitetu. Kao i svako drugo voće ili povrće, najpovoljnije je kupovati lokalno jer smo tako zaštićeni od brojnih pesticida kojima špricaju voćke koje dolaze iz dalekih država.
Pri kupnji limuna potrebno je gledati na njegovu koru. Ponajprije tražimo znakove truljenja i pokušavamo izbjeći takve voćke, uz to moramo paziti da limuni nisu jako mekani. Ukoliko želimo od limuna napraviti sok, tražit ćemo one voćke s tanjom korom i sitnije, a ako ih želimo koristiti za prerađivanje, kao što bi ih koristili za marmeladu, tražit ćemo veće limune s debljom korom.
Recepti za marmeladu od limuna
Marmelada od limuna je, nažalost jedna od manje popularnih namaza, no svakako je vrijedi probati. Donosimo nekoliko različitih recepata za ukusnu marmeladu od limuna, bez puno šećera i većinom spravljene od domaćih i prirodnih sastojaka.
Obavezno proučiti prije pripreme!
Domaća marmelada od limuna
Uvijek je dobro znati osnovni recept kako bismo bili sigurni sviđa li nam se što, a onda nakon toga možemo dodavati druge sastojke i eksperimentirati s njima. Od 1 kg limuna i 400 g šećera dobit ćete 4 staklenke marmelade od limuna.
Sastojci
- 1 kg limuna
- 400 g šećera
Priprema
- Operite dobro limune zatim ih stavite u lonac s hladnom vodom i ostavite poklopljene preko noći.
- Ogulite limune, izrežite ih na manje komade (odstranite bijelu koru) i odstranite sjemenke s tim da koru pola limuna narežete na trakice i stavite u posudu s vodom.
- Kuhajte vodu s korom dok ne provrije, iscijedite i ponovite postupak tri puta.
- Stavite komade limuna u lonac, malo ih prignječite štapnim mikserom ili nekim drugim pomagalom, a kad provrije dodajte šećer, te miješajte na laganoj vatri dok se šećer ne rastopi.
- Dodajte trakice kore od limuna i kuhajte još pola sata na laganoj vatri, učestalo miješajući.
- Izlijte marmeladu u sterilizirane staklenke.
Marmelada od limuna bez šećera
Velik broj ljudi bori se s brojnim šećernim bolestima, zbog toga donosimo vam recept za ovaj ukusni namaz bez šećera koji će zadovoljiti svakog. Od navedenih sastojaka dobit ćete 4 teglice marmelade.
Sastojci
- 8 šalica kašastog soka od limuna
- 1/4 šalice čistog pektina razrijeđenog s pola čaše soka od limuna
- 4 velika limuna, debele kore
- 2 velike naranče
- 1/4 iscijeđenog soka od naranče
Priprema
- Prva dva sastojaka stavite kuhati zajedno u veliki lonac, na laganoj vatri.
- Dok se smjesa zagrijava, očistite voće koje vam je potrebno za izradu ove marmelade te očistite koštice iz voća.
- Nakon što se smjesa prva dva sastojka dovoljno zagrije, ubacite na kockice isjeckano voće te kuhajte sat vremena na laganoj vatri.
- Kada se smjesa krene zgrušavati ubacite sok od naranče i kuhajte još nekoliko minuta.
- Vruću marmeladu stavite u sterilizirane staklenke i čuvajte na hladnom i mračnom mjestu.
Marmelada od limuna s maslacem
Osim klasičnog recepta marmelade postoje brojne druge inačice kako napraviti ukusnu marmeladu. Upravo jedna od varijacija osnovnog recepta je recept u koji idu jaja i maslac. Ovim postupkom dobit ćete 3 staklenke marmelade od limuna.
Sastojci
- 3 - 4 žlice naribane limunove korice (od neprskanih limuna)
- 100 ml svježe cijeđenog limunovog soka
- 250 ml šećera
- 6 žlica maslaca ili margarina
- 3 jajeta
Priprema
- Naribajte koricu neprskanih limuna, a potom iscijedite sok. Za ovaj dio potrebno vam je dva limuna.
- Pomiješajte limunovu koricu i sok sa šećerom i stavite kuhati na umjerenu vatru.
- Pustite da prokuha, a potom skroz smanjite vatru i kuhajte pet minuta. Neka se samo pojavljuju mjehurići vrenja.
- Dodajte maslac i miješajte dok se u potpunosti ne otopi
- Zatim maknite s vatre i ostavite da se hladi na sobnoj temperaturi.
- Izmutite jaja vilicom, pa u njih lagano ulijevajte prohlađenu smjesu s limunom, te dobro promiješajte.
- Vratite na umjerenu vatru i, neprestano miješajući, kuhajte 10 - 15 minuta dok se smjesa ne zgusne.
- Maknite s vatre i odmah ulijte u zagrijanu steriliziranu staklenku.
Marmelada od limuna i naranče
Osim klasične marmelade, samo s limunom, uvijek joj možemo dodati neko drugo voće, ako mislimo da će se te dvije vrste slagati u džemu. U ovom receptu predstavljamo vam marmeladu od limuna i naranči. Od sastojaka u ovom receptu dobit ćete 5 staklenki ukusne marmelade.
Sastojci
- 1 kg limuna
- 2 - 3 naranče
- 1 l vode
- 1 kg šećera
Priprema
- Naranče i limun narežemo na polovice i umočimo u vodu.
- Tako pustimo par sati, ili čak bolje preko noći.
- Drugi dan (ili par sati poslije) procijedimo vodu, naranče i limune narežemo na kockice (zajedno sa korom), a u vodu stavimo šećer i stavimo kuhati na srednju vatru.
Kad voda počne kuhati, dodamo kockice naranče i limuna, pojačamo vatru i pustimo da se kuha sve dok se ne zgusne.
Stavljati u teglice, pa u hladnjak.
Čuvanje i skladištenje
Baš kao i svaki drugi džem i marmeladu potrebno je spremiti na hladno mjesto gdje nema posebno velikog doticaja sunčeve svjetlosti. Najpovoljnija mjesta za spremanje svake zimnice, pa tako i ove su smočnice, podrumi ili hladnjaci.
Posebno je bitno da prije samog spremanja marmelade u staklenke, staklenke dobro steriliziramo kako ne bi došlo do stvaranja bakterija i uništavanja zimnice.
Za dugi vijek marmelade potrebno ju je dobro zatvoriti i ne otvarati dok ju ne planiramo upotrijebiti.
Savjeti
Što se tiče samog recepta koji planirate koristiti morate pripaziti na sastojke koji u njega idu, ako netko ne voli osjetiti malo gorkog okusa u marmeladi ne preporučuje se korištenje kore tijekom pravljenja marmelade.
Izbjegavajte korištenje trulih, prezrelih ili nedovoljno zrelih plodova. Svaki od njih može loše utjecati na kvalitetu vaše marmelade.
Upotreba u kuhinji
Kao i svaka druga marmelada i marmelada od limuna može se koristiti za klasične stvari. Kao ukusan namaz tijekom jutarnjeg doručka na kruh ili na palačinke, kao nadjev nekim keksima ili kolačima, no postoje brojni vrhunski kuhari koji ovu marmeladu koriste svakodnevno kako bi dodali posebnu aromu svojim jelima ili pak za ukras na tanjurima.
Marmelada od limuna jedna je od ne tako čestih pojava na stolu. U rijetko kojem dućanu je možemo naći za kupiti no upravo zato se trebamo odvažiti i probati napraviti ovaj ukusan namaz.
Ljekovita svojstva
Limun se smatra superhranom zbog svoje sposobnosti da štiti od velikog broja bolesti. Sposobnost je dobio od velikog broja nutrijenata koji sadrži. Upravo ti nutrijenti, od kojih su neki vitamin C, B, kalcij, kalij, magnezij, povoljno djeluju na rad jetre, crijeva, želuca, imunog i živčanog sustava.
Posebno zdravo je piti tekućinu s limunom, odnosno koristiti napitke od limuna. Čaša vode s limunom pomaže sniziti krvi tlak, sprečava grčenje i bolove u mišićima, štiti od stresa i depresije i pomaže pri mršavljenju zato što limun ima niski udio šećera u svom sastavu.
Marmelada od limuna pomaže jačanju imuniteta tijekom zimskih dana, bogata je vitaminima ove voćke i smatra se jednim od najboljih alternativnih metoda za suzbijanje prehlade i gripe.
Foto: silviarita / Pixabay
Zimnica od limuna
Odgovori