Listopad je vrijeme šipka, poznatijeg kao šipurak ili divlja ruža. Super voćka prepuna vitamina i minerala kojeg, uz sve dobrobiti koje nosi, krasi i neodoljiv okus. Pripada botaničkom rodu ruža te se smatra jednom od najstarijih biljaka koja se koristila u narodnom liječenju. Šipak je simbol zdravlja, plodnosti i ponovnog rođenja.
Njegovi plodovi koriste se na više načina. Zimnice su samo jedna od mnogih njegovih prerađevina, koristi se u proizvodnji marmelada, džemova, sirupa, sokova i likera. Neki preferiraju od sušenih plodova napraviti čaj koji je također izuzetno zdrav.
Za pripremu marmelade trebat će vam svega nekoliko sastojaka - odabrana voćka, šećer ili neko drugo sladilo te voda. Marmelada od šipka iziskuje malo više vremena prilikom pripreme jer je samom šipku potrebno duže vrijeme kuhanja kako bi omekšao. Ovo voće može se kombinirati i s drugim voćkama pa u nastavku donosimo nekoliko recepata za pripremu domaće marmelade od šipka.
Karakteristike šipka
Divlji šipak te njegova ljekovitost spominju se u zapisima Veda te se koristio još u kamenom dobu, napitak pripremljen od šipka nazivaju eliksir zdravlja. Danas se uzgaja diljem svijeta i uspijeva na raznim teritorijalnim područjima. Mnogi ga vole zasaditi u svoj vrt jer je jednostavan za održavanje te su njegov rast i plodnost gotovo uvijek uspješni.
Raste u obliku grma kojeg štite oštre bodlje pa se prilikom branja plodova obavezno koriste rukavice. Cvjetanje se odvija od svibnja pa sve do srpnja, ovisno o sorti šipka. Cvijet je bijele ili ružičaste boje, a sami plodovi su najčešće narančasto-crvene boje. Neke sorte nose plodove žute, ljubičaste ili čak crne boje. Oblik im je ovalnog oblika te je slatko-kiselog okusa.
Upotrebljava se svjež ili osušen, ako je plod očišćen od dlačica i koštica može se zamrznuti, kuhati ili konzervirati. Ova voćka ima veliku prednost pri proizvodnji marmelada, pekmeza i džemova jer sadrži veliku količinu pektina koji se prilikom kuhanja ispušta pa nisu potrebni dodatni sastojci za zgrušavanje.
Odgovaraju joj vruća ljeta i blage zime te velika količina svjetlosti. Ako se sadi u vrtu, bilo bi poželjno odabrati mjesto gdje će biti zaštićen od vjetra. Otporno je na biljne nametnike i klimatske promjene.
Šipak za preradu
Najpopularniji proizvodi od šipka su čaj i zimnice upravo zato što ova voćka ne gubi vitamine i minerale prilikom kuhanja. Za preradu šipka, potrebno je ubrati crvene zrele plodove koji se naknadno očiste od koštica i dlačica iako prema nekim receptima, ni to nije potrebno.
Berba plodova odvija se u jesen, no sazrijevanje ovisi o svakoj sorti i uvjetima u kojima je ona rasla. Također, džem i marmeladu možete pripremiti i od latica cvijeća, a listovi se suše i koriste pri proizvodnji čaja.
U nastavku slijedi opis i karakteristike triju sorti divljeg šipka koje se najčešće koriste za pripremu marmelada.
Rosa canina
Rosa canina ili divlja ruža je jedna od najpoželjnijih jer donosi mnoštvo plodova i jednostavno se održava. Vrlo je bujnog rasta i rodnosti. Drugi naziv joj je pasja ruža. Odlično uspjeva na sunčanim mjestima, često se može pronaći na rubovima šume. Grm ove sorte raste i do 3 metra te sadrži duge, oštre bodlje. Cvjetovi su joj krupni, mirisni te im boja zna varirati od bijele prema ružičastoj. Plodovi su joj dugolikog oblika, crvene boje, a sazrijevanje plodova odvija se u jesen, rujan i listopad, idealno vrijeme za pripremu ukusne marmelade.
Rosa corymbifera Laxa
Rosa corymbifera Laxa (ruža sa krupnijim plodom) ima velike krupne plodove što joj je i najveća prednost prilikom uzgoja te daljnju preradu. Zahtjeva minimalnu brigu prilikom rasta. Idealna je sorta za plantažni uzgoj i daljnju preradu, posebno marmepade. Grm ove sorte raste do 2,5 metra, veoma je bujnog rasta. Odlično uspjeva na svim teritorijalnim područjima. Plodovi su duguljastog oblika, crvene boje. Sazrijevanje se odvija u rujnu i listopadu.
Rosa canina Inermis
Rosa canina Inermis (ruža s manje trnja) je popularna upravo iz razloga što grm sadrži manje bodlji od ostalih sorti. Otporna je na nametnike i biljna oboljenja pa je veoma pogodna za biološku proizvodnju i uzgoj u svrhu daljnje prerade. Za pogodan rast, priželjkuje osunčana i brdovita mjesta. Plodovi su duguljastog oblika, crvene boje. Sazrijevanje i berba odvijaju se u rujnu i listopadu.
Berba i kupovina
Sazrijevanje plodova šipka odvija se u jesen - rujan, listopad i studeni. Važno je naglasiti kako je najbolje ubirati plod koji nije još u potpunosti dozrio, tada je on svijetlo-crvene boje te sadrži veći postotak vitamina C. Zeleni, tvrdi, premekani i pomalo gnjili plodovi, nisu za berbu.
Kod berbe, obavezno je nositi rukavice jer je grm šipka prepun trnja. Poželjno je odabrati sunčan dan jer se nakon berbe, plodovi moraju očistiti i pripremiti za proces sušenja.
Prilikom kupovine plodova šipka treba se obratiti pozornost na njegov izgled. Plodovi moraju biti zreli, ne premeki ni tvrdi. Preporučuje se kupnja voćke na tržnici ili kod domaćeg uzgajivača.
Recepti za marmeladu od šipka
Prije same pripreme marmelade, obavezna je sterilizacija staklenki. Za pripremu marmelade od šipka trebat će vam nešto više slobodnog vremena jer se šipak mora duže kuhati kako bi dosegao određenu mekoću.
Obavezno proučiti prije pripreme!
Domaća marmelada od šipka
U nastavku slijede upute za pripremu marmelade od šipka. Od navedene količine sastojaka, dobiti će te jednu staklenku marmelade. Ako vam je to premalo, količinski sastojke povećajte. Prije samog kuhanja šipka, potrebno ga je očistiti. Preporučuje se nositi jednokratne rukavice. Omjer voćki i šećera je 3:1, no vi možete dodati veću količinu šećera ili ga zamijeniti s nekim drugim sladilom.
Sastojci
- 3 kg šipka
- 1 kg šećera
Priprema
- Najprije šipak morate očistiti. Odrežite mu crne "kapice" te ga temeljito operite.
- Očišćeni šipak istresite u veliki lonac ili dva manja.
- Dodajte količinski vode da prekrije sav šipak i bude još nekih 2 cm iznad.
- Šipak kuhajte sve dok ne omekša. Pripazite, ako vam voda ispari, nadomjestite ju.
- Skuhani šipak ostavite da odstoji 30-ak minuta.
- Potrebno ga je pasirati. Kako bi vam bilo lakše, dodajte malo vode u kojoj se šipak kuhao.
- Pasiranu smjesu stavite u lonac te joj dodajte šećer.
- Kuhajte marmeladu 30-ak minuta na laganoj vatri uz konstantno miješanje kako ona ne bi zagorjela.
- Gotovu marmeladu prelijte u staklenku te ju dobro zatvorite.
- Nakon što se ohladi na sobnoj temperaturi, spremite ju na hladno i tamno mjesto.
Marmelada od šipka bez šećera
U nastavku slijedi recept za domaću marmeladu od šipka bez šećera. Ako vam bude nedostajalo sladila, dodajte med ili steviju. S ovim receptom ne morate se brinuti oko ne zdravih sastojaka marmelade. Postupak pripreme je jednak kao i u prethodnim receptima. Zbog izostavljanja šećera, proces zgrušavanja će duže trajati.
Sastojci
- 2kg očišćenog šipka
- 1 limun
Priprema
- Šipak operite i očistite. Odstranite crne kapice, dlačice i sjemenke.
- Stavite ga kuhati sve dok ne omekša.
- Skuhani šipak pasirajte. Kako bi vam bilo lakše, dodajte vode iz lonca.
- Pasiranom šipku dodajte limunov sok te stavite kuhati.
- Kuhajte na laganoj vatri uz stalno miješanje sve dok smjesa ne postigne željenu gustoću.
- Gotovu marmeladu prelijte u prethodno steriliziranu staklenku.
- Pričekajte da se ohladi na sobnoj temperaturi pa ju spremite u hladnjak.
Marmelada od šipka i jabuka
Kombinacija šipka i jabuke je izrazito zdrava za naše zdravlje. Marmelada od šipka i jabuka ima vrhunski okus te je smatrana jednom od najzdravijih marmeladi iako sadrži šećer. Šećer možete zamijeniti s drugim sladilom poput meda. Sama priprema ne razlikuje se previše od one u prethodnom receptu. Količinski od navedenih sastojaka dobiti će te jednu staklenku marmelade.
Sastojci
- 1,25 kg očišćenog šipka
- 500 g jabuka
- 1 kg šećera
- 1 limun
- 1,5 l vode
Priprema
- Šipak najprije temeljito operite, zatim očistite - otklonite crne kapice, prerežite ga na pola te izvadite sjemenke.
- Očišćen šipak stavite u lonac, prekrijte ga vodom te stavite kuhati dok ne omekšaju.
- Jabuke dobro operite i očistite od sjemenki. Koru možete i ne morate guliti, vama na izbor.
- Skuhani šipak izvadite iz lonca, no vodu zadržite te u nju stavite kuhati jabuke.
- Kuhajte jabuke 20-ak minuta.
- Nakon što se jabuke malo ohlade, pasirajte ih.
- Slobodno dodajte malo vode iz lonca kako bi postupak bio lakši.
- Šipak također je potrebno pasirati.
- Smjese pomiješajte te joj dodajte limunov sok,šećer i vodu iz lonca u kojem su se kuhale voćke.
- Mješavinu kuhajte sat vremena na laganoj vatri uz konstantno miješanje.
- Gotovu marmeladu prelijte u staklenku te dobro zatvorite.
- Pričekajte da se ohladi na sobnoj temperaturi, zatim ju spremite na hladno i tamno mjesto.
Čuvanje i skladištenje
Prije same pripreme marmelade obavezna je sterilizacija staklenki te kratki proces vakuumiranja. Nakon što izlijete marmeladu u staklenku i dobro ju zatvorite, potrebno je okrenuti ju na poklopac i pustiti tako 10-ak minuta kako bi se napravio vakuum.
Marmeladu čuvajte na hladnom i tamnom mjestu. Ako je pravilno skladištite i prethodno vakuumirate, marmelada može stajati i do godinu dana. Nakon otvaranja, zimnicu je obavezno staviti u hladnjak te potrošiti u razdoblju od tjedan dana.
Savjeti
Plodovi se suše cijeli ili se prije sušenja prerežu po dužini. Prerezane plodove treba očistiti od sjemenki i dobro oprati.
Osušeni šipak čuvajte u pamučnim ili lanenim vrećicama na hladnom i prozračnom mjestu, potrošite ga u roku od godine dana.
Ljekovita svojstva
Šipak je prepun vitamina i minerala za naše tijelo. Pozitivno djeluje na imunitet organizma te se može koristiti i s drugim ljekovitim biljem. Bogat je vitaminom C, D, P, K, B1, B2 te B3.
Pomaže pri prehladi, vrućici i gripi. Zaustavlja mučninu i proljev te pomaže pri umoru i slabosti.
Pomaže u ublažavanju probavnih smetnji, visokog krvnog tlaka i cirkulacijskih tegoba koje su posljedica stresa. Koristi se kao prirodno sredstvo za ublažavanje bolova kod menstruacije i grčeva.
Šipak je odlična voćka i za kožu pa se često prerađuje u ulje. Prirodni sastojci potaknuti će odstranjivanje odumrlih stanica na koži, smanjiti proširene pore i očistiti nečistoće na koži. Djelotvoran je kod kožnih oboljenja i alergija.
Latice cvijeta koriste se za pripravku ružinog meda, ulja i sirupa te u proizvodnji kozmetičkih proizvoda i vodica.
Foto: Alan Levine / Flickr
Zimnica od šipka
Zimnica od ruže
Odgovori