Marmelada od trešanja savršen je dodatak vašoj zimnici. Kao i svaka dobra marmelada, sve počinje s dobrim odabirom kvalitetnog voća. Period prodaje trešanja u trgovinama je obično kratak, pa su trešnje obično u središtu pozornosti od svibnja do kolovoza. Ako imate viška trešanja i ne znate što biste s njima, napravite marmeladu u kojoj ćete uživati tijekom cijele godine.
Bez obzira na sortu, trešnje su plodovi s niskim sadržajem pektina. Često proizvođači marmelada dodaju komercijalni pektin da bi ubrzali postupak zgušnjavanja, ali on nije potreban, a mi vam donosimo recepte kako napraviti domaću marmeladu bez dodataka. Kod izrade domaće marmelade od trešanja dovoljno je dodati malo limunovog soka koji sam pomaže kod dobitka one dobro poznate teksture marmelade.
U ovom ćete članku imati prilike saznati koje sorte trešanja su poželjne u pripremi marmelada. Donosimo i tri jednostavna i brza recepta za marmeladu od trešanja koja morate isprobati.
Karakteristike biljke
Trešnja je plod biljke roda prunus te je mesnata koštunica i pripada u skupinu koštičavog voća. Komercijalne trešnje dobivaju se iz sorti nekoliko vrsta, poput slatkog prunus avium i kiselog prunus cerasus. Naziv "trešnja" također se odnosi na drvo trešnje i šumu, a ponekad se primjenjuje na bademe i vizualno sličnu cvjetnicu u rodu prunus, kao u "ukrasnoj trešnji" ili "cvijetu trešnje". Divlja trešnja može se odnositi na bilo koju vrstu trešnje koja raste izvan uzgoja, iako se na prunus avium na Britanskim otocima često posebno govori pod nazivom "divlja trešnja".
Mnoge trešnje povezane su s podrodom prunus subg. cerasus, koji se razlikuje po tome što ima cvjetove u malim krugovima od nekoliko zajedno (ne pojedinačno, ni u grozdovima) i po tome što ima glatke plodove sa samo slabim žlijebom uz jednu stranu ili bez brazde. Podrod je podrijetlom iz umjerenih područja sjeverne hemisfere s dvije vrste u Americi, tri u Europi i ostatkom u Aziji. Ostalo voće trešnje rađa se na grozdama i naziva se "ptičja trešnja".
Trešnje za preradu
Trešnje su jedno od prvih koštičavih plodova koji su nam dostupni ljeti. Iako su u trgovinama često jednostavno označeni kao "trešnje", u svijetu se uzgaja više od 1.000 sorti. Svaka vrsta ima jedinstveni slatki ili trpki okus, što neke čini boljim za konzumaciju svježe, a druge pogodnima za pite i druge slatke poslastice.
Sweetheart
Za razliku od mnogih stabala trešanja, stabla trešnje Sweetheart se samooprašuju, pa nije potrebno saditi drugo drvo trešnje u blizini. Dozrijevaju ljeti i imaju plod nekoliko tjedana. Ove velike, jarko crvene trešnje cijenjene su zbog svog oblika srca i čvrste teksture, ali uglavnom zbog prepoznatljivog, preslatkog, blago trpkog okusa. Zbog svoje teksture i okusa savršene su za pripremu sokova, likera, pekmeza i marmelada.
Hrušt
Hrušt je jedna on najstarijih i najpoznatijih sorti trešanja. Plodovi ove sorte su izrazito krupni te ih karakterizira tamnocrvena boja i blago srcolik oblik. Zbog svog slatkog okusa koriste se za izradu marmelada, džemova, sokova i sirupa. Hrušt dozrijeva sredinom srpnja i djelomično se može samooploditi.
Birla
Birla trešnja ili poznatija još kao Burlatova rana, porijeklom je iz Francuske. Birla sazrijeva krajem svibnja. Plod je čvrst i tamnocrvene boje. Mesnati dio je čvrst i sladak. Ovu sortu je moguće oploditi i s drugim ranim sortama iako se djelomično može i sama oploditi. Odličan je odabir za izradu marmelade od trešanja.
Berba i kupovina
Prvi cvjetovi trešanja znak su da je došlo proljeće, a samim time i brzi dolazak ljeta u kojem možemo uživati u njihovim plodovima. Mnoštvo različitih sorti trešanja vrijeme i temperatura određuju početak branja trešanja. Jedno zrelo drvo trešnje standardne veličine proizvesti će 28 do 47 l trešanja godišnje, dok patuljasta trešnja proizvede oko 9 do 14 l.
Količina šećera značajno raste u posljednjih nekoliko dana sazrijevanja, pa pričekajte da se plod ubere dok potpuno ne pocrveni. Trešnja je zrela kada je čvrsta na dodir i potpuno obojena. Trešnje neće dozrijeti kad se uklone sa stabla. Ako ih ne planirate odmah upotrijebiti berite ih sa peteljkom.
Tijekom berbe potrebno je paziti da se trešnja ne ošteti otkidanjem drvenaste ostruge koja će dati plodove u budućnosti. Nije potrebno brati trešnje s peteljkom ako ih berete za kuhanje ili konzerviranje. Trešnje se mogu čuvati na hladnim temperaturama 0-2°C 10 dana. Stavite ih u vrećice za zamrzavanje i u hladnjak.
Ako je moguće, probajte trešnje prije nego što ih kupite. Slatkoća se razlikuje od sorte do sorte, ali i od tjedna azrijevanja i branja. Uvijek tražite na oko sjajne, deblje trešnje sa svježim zelenim stabljikama i tamnom bojom.
Recepti za marmeladu od trešanja
Za izradu marmelade od trešanja nije potrebno mnogo vremena i sastojaka, ali ćete zato dobiti zimnicu za prste polizati. Postoje brojni recepti pomoću kojih možete napraviti svoju marmeladu od trešanja bez previše muke. Izaberite jedan od tri koja vam donosimo ili iskušajte svaki od njih kako biste pronašli savršen recept za vas.
Obavezno proučiti prije pripreme!
Domaća marmelada od trešanja
Izrada marmelade kod kuće apsolutna je poslastica na koju vrijedi potrošiti vrijeme. Ništa ne može nadmašiti domaću marmeladu. Savršeno odgovara u kolačima ili namazana na kruh. Dodatkom konzervansa te pravilnim skladištenjem, vaša će marmelada biti dobra za konzumaciju duže vremena. Od količine sastojaka navedene u nastavku dobit ćete oko 2 staklenke marmelade od trešanja.
Sastojci
- 750 g trešanja
- 500 g šećera
- sok 1 limuna
- vrećica konzervansa (po želji)
Priprema
- Trešnje operite i očistite od koštica. 3/4 trešanja prepolovite, a 1/4 ostavite cijelu.
- Trešnje premjestite u lonac zajedno s limunovim sokom i stavite kuhati na laganu vatru.
- Upotrijebite pasirku za krumpir ili vilicu i lagano zdrobite trešnje. Kuhajte oko 7 minuta.
- Dodajte šećer i zagrijte na vrlo niskoj temperaturi sve dok se sav šećer ne otopi.
- Prokuhajte 10 minuta i usitnite štapnim mikserom. Marmelada ne smije imati komadiće voća, stoga ako je potrebno procijedite kroz cijedilo ili gazu i vratite na kuhanje.
- Maknite s vatre i stavite nekoliko kapi marmelade na ohlađeni tanjurić.
- Stavite tanjurić na minutu u hladnjak, a zatim prođite prstom kroz marmeladu. Ako se napravi nabor i ljepljiva je, marmelada je gotova.
- Ako nije sasvim spremno, kuhajte još nekoliko minuta i ponovno testirajte.
- Na kraju dodajte vrećicu konzervansa i sve dobro promiješajte.
- Gotovu marmeladu stavite u vruće staklenke i odmah zatvorite poklopcem.
- Ostavite da se ohladi, a zatim čuvajte na hladnom i tamnom mjestu
Ovako pripremljenu marmeladu možete čuvati godinama, ali najbolje ju je jesti u prvoj godini. Nakon otvaranja, staklenku je potrebno čuvati u hladnjaku.
Marmelada od trešanja bez šećera
Za izradu slatke i ukusne marmelade od trešanja ne trebaju vam više od 2 sastojka. U maloj seriji prirodnih trešanja i prirodnog šećera bez pektina ili konzervansa možete odmah uživati ili spremiti za kasnije u zamrzivač. Možete dodati i konzervans ako joj želite produžiti rok trajanja. Pripremom ovog recepta dobit žete oko 2 staklenke marmelade.
Sastojci
- 140 g trešanja
- 110 g meda
- korica 1 limuna
- sok 1 limuna
- vrećica konzervansa (po želji)
Priprema
- Stavite sve sastojke u srednje veliki lonac.
- Smjesu promiješajte da se svi sastojci sjedine.
- Pustite da lagano vrije na srednje jakoj vatri uz često miješanje.
- Zatim smanjite toplinu na srednje nisku (ili nisku, prema potrebi) i pustite da se kuha približno 20 minuta.
- Usitnite štapnim mikserom ili procijedite kroz gazu i vratite kuhati još otprilike 10 minuta
- Dodajte vrećicu konzervansa i dobro promiješajte.
- Maknite s vatre i pustite da se hladi oko 10 - 20 minuta, a zatim marmeladu punite u unaprijed sterilizirane staklenke.
- Ostavite da se ohladi na sobnoj temperaturi, a zatim stavite u hladnjak.
Marmelada od trešanja bez konzervansa
Za pripremu ukusne marmelade koju ćete moći dugo skladištiti ne morate dodavati konzervanse. Ovim receptom ćete dobiti jednostavnu i ukusnu marmeladu od trešanja bez pektina i konzervansa jer oni nisu potrebni kako biste uživali u marmeladi. Pripremom ovoga recepta dobit ćete oko srednje velike 2 staklenke marmelade.
Sastojci
- 675 g trešanja
- 200 g šećera
- 1 žličica vanilija ekstrakta
Priprema
- Stavite malu posudu u zamrzivač koju ćete koristiti za testiranje marmelade.
- U veliki duboki lonac dodajte višnje, šećer i vaniliju. Pustite da zakuha, uz često miješanje.
- Usitnite štapnim mikserom ili procijedite kroz gazu kako biste dobili kremoznu strukturu i vratite na vatru dok ne prokuha.
- Kad zavrije, kuhajte dok se ne zgusne, oko 10 minuta.
- Kad vam se čini dovoljno gusta, izvadite tanjur iz zamrzivača. Stavite malu žlicu marmelade na tanjur i pustite da odstoji 30 sekundi. Nagnite ga. Ako prebrzo klizi, nastavite kuhati u koracima od 1 - 2 minute. Ako ne klizi, marmelada je gotova.
- Sipajte u staklenke i ohladite na sobnoj temperaturi.
Ovako pripremljenu marmeladu iskoristite u roku od 2 tjedna, a nakon otvaranja, staklenku čuvajte u hladnjaku.
Čuvanje i skladištenje
Klasične marmelade pune su visoke koncentracije šećera (većina recepata sastoji se od jednakih udjela voća i šećera), koji djeluje kao konzervans. Marmelade zaslađene zamjenskim zaslađivačima podložni su tome da ne traju toliko dugo. Nakon što kupite ili uberete trešnje, važno je da ih čim prije spremite u hladnjak. Trešnje su prilično osjetljivo voće, gube sočan okus na sobnoj temperaturi.
Ako se pravilno čuvaju, trešnje će u hladnjaku trajati oko tjedan dana. Ako ih želite zadržati dulje, razmislite o zamrzavanju plodova u hermetičkim plastičnim vrećicama. Dok budete spremni za upotrebu u vašim omiljenim receptima za svježu trešnju, one će i dalje biti sočne i ukusne.
Marmelada od trešanja koja sadrži konzervans na hladnom i suhom mjestu u smočnici može stajati do godinu dana, a marmelada od trešanja bez konzervansa može biti jestiva i do nekoliko mjeseci. Označite staklenku nazivom zimnice i datumom kako biste znali što se nalazi unutra i kada ste je napravili.
Savjeti
Ako nije sezona trešanja, marmeladu od trešanja možete napraviti i sa smrznutim trešnjama. Zagrijte ih sa šećerom da se polako odmrzavaju. Svježe trešnje dat će najbolji rezultat, ali smrznute trešnje su praktičnije jer do njih možete doći u bilo koje doba godine.
Upotreba u kuhinji
Trešnje se mogu jesti sirove ili se mogu koristiti u raznim receptima poput kolača, torti, pita i torti od sira. Ukusan su preljev za zdjelicu jogurta ili vašu žitaricu za doručak.
Marmelada od trešanja je odličan obrok za zdravi doručak. Sve što vam treba je vaša domaća marmelada, stolni margarin ili maslac i tost. Marmelada od trešanja je savršena u pripremi raznih kolača i torti. Neizostavni je sastojak u pripremi Schwarzwald torte. Kako biste obogatili svoju marmeladu od trešanja možete dodati različite začine koji će upotpuniti cjelokupni okus.
Dodavanje štapića cimeta tijekom kuhanja pružit će prekrasnu toplinu i okus; samo ga nemojte zaboraviti ukloniti kada je marmelada gotova. Za dekadentni pekmez promiješajte nekoliko žlica ruma nakon vrenja.
Ljekovita svojstva
Malo je onih koji znaju da ovo ukusno voće ima brojne osobine koje su dobre za vaše zdravlje. Ovo živopisno crveno voće izvrstan je spoj slatkih okusa s trncima kiselosti. Trešnja nazvana jednom od najzdravijih superhrana, ima ljekovitu vrijednost jer je bogata antioksidantima, dobra je protuupalna tvar i korisna je u prevenciji od gihta.
Također je jedno od rijetkih voća koje sadrže melatonin koji može pomoći u liječenju nesanice. Trešnje sadrže hormon zvan melatonin koji pomaže u postizanju dobrog i mirnog sna. U mozgu se nalazi epifaza koja luči hormon melatonin. Poznato je da regulira cikluse spavanja i buđenja i kontrolira unutarnji tjelesni sat. Trešnje su niskokalorične što znači da šalica trešanja sadrži manje od 100 kalorija. Trešnje su voće koje sadrži brojne vitamine koji jačaju metabolizam i pomažu kod izbacivanja toksina iz tijela.
Sadrže optimalnu količinu kalija, a time pomažu u uklanjanju viška sadržaja natrija iz tijela i uravnotežuju količinu kalija i natrija što automatski pomaže u održavanju razine krvnog tlaka.
Trešnje su alkalne prirode. Kad god dođe do povećanja kiselog sadržaja u tijelu, trešnje mogu dobro doći da uravnoteže razinu Ph neutralizirajući je i sprječavajući želučane probleme poput kiselosti ili probavne smetnje.
Konzumacija trešanja može pomoći u izgradnji krvnih stanica što automatski olakšava cirkulaciju i povećava razinu energije.
Zimnica od trešanja
Odgovori