Maslac od kikirikija nesumnjivo je najpoznatiji u Americi gdje se skoro svakodnevno jede uz doručak na kruhu ili tostu. Amerikanci su ujedno i najveći izvoznici ovoga proizvoda iako začeci komercijalne proizvodnje ovoga namaza potječu iz Kanade, a poznat je bio još u kulturama Inka i Azteka koji su ga prvi počeli praviti.
Kada bi ga morali opisati rekli bi da je namaz odnosno jedna vrsta paste koja se pravi od tri sastojka, a to su prženi kikiriki, šećer i ulje. Naravno postoje i razne kombinacije pa neki šećer mijenjaju s medom ili umjesto suncokretovog ulja stavljaju ulje od kikirikija, kokosa ili čak i maslinovo ulje.
Za početak trebate znati da postoje dvije vrste maslaca od kikirikija, hrskavi i glatki. Hrskavi maslac od kikirikija, kao što mu i sam naziv govori u sebi sadrži veće komade kikirikija što daje maslacu posebnu strukturu, a glatki maslac je kompaktna smjesa jednake gustoće.
Smatra se da pravi maslac od kikirikija treba sadržavati 90% kikirikija dok preostalih 10% čine ostali sastojci odnosno šećer, ulje i ostali. Zato izbjegavajte kupnju maslaca od kikirikija koji se sastoje od raznih aditiva i emulgatora već odvojite sat vremena i napravite domaći maslac / namaz od kikirikija.
Karakteristike kikirikija
Kikiriki pripada jednogodišnjim biljkama i plod ove biljke raste pod zemljom te se smatra gomoljem dok u botaničkom smislu spada u biljke mahunarke. Stabljika kikirikija naraste u prosjeku 40 cm i uspravna je te razgranata. Nove grane izlaze iz pazušaca listova, a listovi su ovalni i neparno posloženi na stabljiku. Listovi po sebi imaju sitne dlačice s donje strane lista dok je list s gornje strane gladak.
Plod se razvija na jako čudan način. Naime, cvjetovi biljke se razvijaju iznad zemlje, a naknadno zbog težine padaju prema tlu i ulaze u zemlje te se razvijaju pod zemljom gdje iz njih sazrijevaju mahune kikirikija. Cvjetovi se sastoje od pet žutih latica koji rastu na dugoj stabljici koja izlazi iz samog dna biljke. Plod je mahuna koja ima svijetlosmeđu ljusku s okomitim linijama u kojoj se razvijaju 2 ili 3 zrna kikirikija koja su ovalnog i izduženog oblika i svijetlosmeđe do svijetložute boje. Zrno se sastoji od dvije polovice koje su međusobno povezane te ih je lagano razdvojiti. Svako zrno je obavijeno s crveno smeđom lomljivom opnom.
Plod kikirikija može se prerađivati u maslac, ulje, brašno i pahuljice, a sadrži visoku količinu bjelančevina i masti.
Vrste kikirikija
Postoje najčešće četiri vrste kikirikija koje se uzgajaju, ali dvije koje su prikladne za pripremu maslaca od kikirikija. Kako bi napravili kvalitetan proizvod važno je imati i adekvatne sastojke tako da se za izradu maslaca od kikirikija preporučuje odabir Runner kikirikija ili Valencija kikirikija.
Runner kikiriki
Ova sorta se najčešće uzgaja i najpoznatija je u svijetu zbog svojih visokih prinosa. Ako ga sami sadite imat ćete dovoljno sirovine za izradu maslaca od kikirikija stoga se i preporučuje u izradi namaza. Runner kikiriki prilikom termičke obrade ispušta dovoljnu količinu ulja zbog čega je izvrstan za pripremu maslaca i raznih namaza.
Valencija kikiriki
Iako ima manje plodove od ostalih vrsta, manje ćete trebati čekati nakon sadnje da izvadite zreo plod iz tla. Unutar mahune nalazi se 3 - 6 kikirikija koji su slatkastog okusa pa prilikom pripreme maslaca od kikirikija nećete morati dodavati prevelike količine šećera ili meda jer ova sorta ima dovoljno svoje slatkoće.
Berba i kupovina
Kikiriki se bere tako da se stabljika vadi iz zemlje kao i sve druge biljke koje imaju gomolj. Vadi se krajem rujna jer mu je u prosjeku potrebno 4 - 5 mjeseci da počne davati prve plodove što naravno ovisi i o posađenoj sorti kikirikija. Prilikom vađenja plodova cijela biljka se vadi iz zemlje i stavlja se na sušenje te se s nje nakon što je potpuno suha skidaju plodovi kikirikija. Da je biljka spremna za vađenje prepoznat ćete po lišću koje mora biti žute boje, krajem rujna ili početkom listopada odnosno prije nego što započnu prvi hladni dani.
Ako ne možete kikiriki sami uzgojiti onda ga možete kupiti na tržnici, u trgovini ili u specijaliziranim trgovinama zdrave hrane. Možete ga naći da se prodaje u ljuskama ili već oljušten. Kupujete li ga u ljusci obratite pažnju na same ljuske. Na njima ne bi trebalo biti tragova vlage jer to znači da nije adekvatno skladišten i plod iznutra može biti oštećen. Također obratite pažnju da ljuska nema oštećena od kukaca, a možete ga i pomirisati kako bi vidjeli da ne miriši na vlagu i ustajalost.
Recepti za maslac od kikirikija
Maslac od kikirikija ima osnovna 3 sastojka, a to su kikiriki, šećer i ulje. Možete se igrati s raznim kombinacijama okusa sve dok vam se baza sastoji od osnovna 3 sastojka. Možete dodati čokoladu, cimet, vaniliju i mnoge druge sastojke. Za početak možete početi s osnovnim domaćim maslacem odnosno namazom od kikirikija i kasnije prema vlastitim preferencijama eksperimentirati.
Obavezno proučiti prije pripreme!
Domaći maslac od kikirikija
Za pripremu domaćeg maslaca potrebna su vam 3 sastojka i dobar blender ili sjeckalica. Važno je da imate malo jaču sjeckalicu jer kikiriki koji prethodno prepržite bit će tvrd pa ako ne želite da vam slaba sjeckalica pregori nemojte pokušavati pripremati maslac s takvim kuhinjskim aparatom. Navedena količina sastojaka dovoljna je za staklenku zapremnine 720 ml.
Sastojci
- 1 kg očišćenog kikirikija
- 100 ml meda
- 50 ml sezamovog ulja
- sol po želji
Priprema
- Tavu stavite na štednjak na laganu vatru i stavite očišćeni kikiriki i pržite 5 minuta.
- Tijekom prženja kikiriki protresite povremeno kako bi se ravnomjerno ispržio.
- Nakon 5 minuta na kikirikiju ćete moći vidjeti kapljice ulja što je znak da kikiriki maknete s vatre i ostavite 2 ili 3 minute da se malo ohladi
- Nakon toga stavite kikiriki u blender ili sjeckalicu i počnite s usitnjavanjem.
- Nakon što vidite da se kikiriki usitnio na jako male komadiće dodajte med i sol po želji. Za početak možete staviti jednu malu žličicu soli. Sve nastavite ponovo miksati u blenderu ili sjeckalici.
- Kada vidite da je smjesa postala kremasta i da su se sastojci sjedinili dodajte sezamovo ulje te smjesu ponovo izmiksajte dok ne postane kremasta i sastojci se ne sjedine.
- Maslac od kikirikija iz blendera ili sjeckalice prespite u staklenku i možete ga odmah jesti ili skladištiti za kasniju upotrebu.
Čokoladni maslac od kikirikija
Ako volite jako slatke namaze ova kombinacija okusa će vas oduševiti. Naime, kombinacija čokolade i maslaca zadovoljit će potrebu za slatkim svakog slatkoljupca. Imat ćete osjećaj kao da jedete čokoladni namaz, ali u ovome slučaju bit će to domaći namaz bez dodataka aditiva. Navedena količina sastojaka dovoljna je za staklenku zapremnine 720 ml.
Sastojci
- 800 g očišćenog kikirikija
- 200 g tamne čokolade
- 1 mala žlica soli
Priprema
- Očišćeni kikiriki stavite u tavu i stavite na laganu vatru na štednjak.
- Povremeno protresite tavu kako bi se kikiriki sa svih strana ravnomjerno ispržio.
- Nakon 5 minuta kikiriki će početi puštati ulje te ga tada maknite s vatre i ostavite da se ohladi 3 ili 4 minute.
- Stavite u sjeckalicu kikiriki i uključite ju. Sjeckajte kikiriki sve dok se ne napravi kremasta smjesa.
- Povremeno zaustavite sjeckalicu i žlicom skinite s rubova maslac koji se nakupio i skinite ga u sredinu sjeckalice.
- Nakon što kikiriki postane kremast u sjeckalicu stavite tamnu čokoladu koju ste prije toga izlomili na jako sitne komade.
- Možete čokoladu čak i naribati kako bi se bolje sjedinila s maslacem i također neka čokolada bude na sobnoj temperaturi bar 24 sata prije pripreme i nikako ju prije pripreme nemojte držati u hladnjaku.
- Dodajte i sol i nastavite i dalje sjeckati u sjeckalici kako bi se smjesa sjedinila.
- Kada vidite da su se svi sastojci sjedinili i da ste dobili smeđu do tamnosmeđu kremastu smjesu isključite sjeckalicu i smjesu premjestite u staklenku
Hrskavi maslac od kikirikija
Cimet i javorov sirup pretežno se vežu uz zimska razdoblja, stoga ako volite ove začine ovaj maslac možete konzumirati tijekom cijele godine. Javorov sirup možete nabaviti u supermarketima ili trgovinama zdrave hrane. Navedena količina sastojaka dostatna je za jednu staklenku zapremnine 750 ml.
Sastojci
- 1 kg očišćenog kikirikija
- 2 velike žlice javorovog sirupa
- 1 velika žlica cimeta
- 2 velike žlice kokosovog ulja
Priprema
- 800 g očišćenog kikirikija stavite u tavu i stavite na štednjak na laganu vatru te sve pržite 5 minuta.
- Povremeno tavu protresite kako bi se kikiriki ravnomjerno ispržio.
- Nakon što se kikiriki ispržio kratko ga ohladite 3 ili 4 minute prije nego ga stavite u blender ili sjeckalicu.
- Kikiriki sjeckajte najmanje 10 minuta odnosno dok ne dobijete kremastu smjesu.
- Dio smjese zalijepit će se za stjenke pa povremeno zaustavite sjeckalicu i skinite nakupine maslaca te ih vratiti u sredinu sjeckalice ili blendera.
- Kada ste dobili kremastu smjesu isključite sjeckalicu i u smjesu dodajte javorov sirup, cimet i kokosovo ulje. Sve zajedno blendajte još 2 - 3 minute.
- Nakon toga dodajte preostalih 200 g kikirikija i blendajte još jednu minutu samo da se malo usitni, ali ne i da se skroz stopi sa smjesom.
- Smjesu premjestite u staklenku i konzumirajte odmah ili skladištite za kasniju upotrebu.
Čuvanje i skladištenje
Kada skladištite sirovinu prije same prerade u maslac od kikirikija morate pripaziti da ga spremite u posude koje možete zatvoriti s poklopcem ili folijom. Također nemojte čekati da prođe puno vremena od kupnje kikirikija do same prerade jer što dulje stoji, veća je mogućnost da će povući na sebe vlagu iz okruženja te će početi pljesniviti. Neočišćeni kikiriki morate čuvati na suhom, tamnom i hladnom mjestu. Nemojte plod usitnjavati prije nego ga planirate prerađivati jer to može dovesti do njegovog sušenja i propadanja.
Nakon što napravite maslac potrebno ga je držati zatvorenog u staklenki na hladnom i tamnom mjestu. Ako ga držite u smočnici onda ga je potrebno pojesti u roku mjesec dana jer nakon toga roka moguća je pojava pljesni, a ako ga držite u hladnjaku pojedite ga u roku 2 - 3 mjeseca od dana pripreme.
Savjeti
Prije nego što ga počnete usitnjavati u blenderu ili sjeckalici, kikiriki lagano prepržite u tavi. Prženi kikiriki dat će bolji okus maslacu i tijekom prženja će pustiti ulje zbog čega će biti kremastiji. Naravno, prženje prilikom pripreme maslaca nije obavezno već opcionalno.
Preporučuje se koristiti sezamovo ulje u pripremi maslaca od kikirikija dok neki koriste suncokretovo jer ono, kao ni sezamovo, nema neki poseban okus koji bi kod pripreme mogao prevagnuti i zamaskirati pravi okus kikirikija u maslacu. Maslinovo i kokosovo ulje nije najbolji izbor prilikom pripreme zbog svojeg intenzivnog okusa koji može prevagnuti kod pripreme maslaca.
Ako vam kikiriki prilikom prženja pocrni bacati, njega također možete koristiti za pripremu maslac od kikirikija.
Kao što je već i napomenuto u receptima, morate imati dobru sjeckalicu ili blender jer računajte na to da ćete kikiriki usitnjavati najmanje 10 minuta. Ako koristite slabiju sjeckalicu postoji mogućnost da vam pregori zbog dugotrajne opterećenosti.
Prilikom usitnjavanja kikiriki će vam u početku biti zrnast i brašnast te mrvičast. Što ga dulje budete usitnjavali počet će vam se pretvarati u maslac odnosno dobiti će kremastu strukturu. Pretvaranja kikiriki u maslac možete očekivati tek nakon 7 - 10 minuta usitnjavanja zato trebate biti strpljivi.
Dodavanjem ulja maslac postaje kremastiji i lakše će se razmazivati stoga ako želite da je više tekući dodajte malo više ulja.
Upotreba u kuhinji
Maslac od kikirikija u kulinarstvu se pretežno koristi kao i svi drugi namazi u kombinaciji s kruhom, krekerima ili tostom. Za doručak ili kao međuobrok maže se na kruh dok ga neki kombiniraju uz džem od šumskog i bobičastog voća. Neki ga koriste i u pripremi kolača ili zdravih žitnih pločica kada se koristi kako bi povezao žitarice u kompaktnu smjesu.
Odlično se slaže i s jabukom pa se preporučuje i ta kombinacija kao i dodavanje prilikom pripreme raznih napitaka s voćem.
Ljekovita svojstva
Kikiriki sam po sebi je jako zdrava namirnica iako neki smatraju da je pun masnoća i nezdrav. Naprotiv, kikiriki na 100 g sadrži 20 g bjelančevina što je iznimno dobar omjer. Osim bjelančevina sadrži i vitamine i minerale kao što su vitamin E, vitamin B6 i B3, magnezij, bakar i mangan.
Preporučuje se i njegova konzumacija ako se bavite sportom i trenirate jer, iako mnogi smatraju da je nezdrav, zapravo su u krivu i više koristi donosi našem zdravlju. Samo, naravno, ne treba pretjerivati u konzumaciji. Također, kikiriki je jedna od visoko rizičnih alergena, pa budite sigurni da niste alergični prije pripreme maslaca od kikirikija.
Foto: Steve Buissinne / Pixabay
Zimnica od kikirikija
Odgovori