Postoji mnogo vrsta meda i sigurno ste čuli za med od kadulje, cvjetni med ili med od bazge, no jeste li kad čuli za med od borovih iglica? Jedan od posebnih vrsta meda koji sadrži visoke količine C vitamina nije najpoznatiji i najzastupljeniji med za konzumiranje na našim područjima, no nikako ga ne trebamo zanemariti.
Iako su borovi široko rasprostranjeni u Europi pa tako i na našem području, osim kao drvna građa ne koriste se u prehrani i kulinarstvu. Dostupnost borovih iglica upravo bi trebao biti poticaj da se ova vrsta meda više priprema, ali i konzumira.
Mnogi misle da ova vrsta bilja ne može biti ljekovita i da je zapravo nepotrebna za konzumaciju, ali iznenađujuće je koliko borove iglice mogu imati pozitivan utjecaj na zdravlje. Upravo velike količine vitamina C iz borovih iglica u kombinaciji s medom pozitivno utječu na ublažavanje tegoba upale grla i bronhitisa, a u zimskim mjesecima gdje ćete naći bolji razlog za konzumaciju ovoga meda.
Zbog male zastupljenosti ove vrste meda u komercijalnoj proizvodnji, najbolja opcija je da ga sami napravite u vlastitom domu, a na koji način se radi pročitajte u nastavku.
Karakteristike bijelog bora
Bijeli bor je vrsta crnogoričnog drveta koje je najrasprostranjenije na području Europe, a pripada porodici borovki. Raste na pjeskovitim, kamenitim te bogatim, ali i siromašnim tlima u različitim klimatskim uvjetima. Stablo može narasti do 40 m visine dok deblo može biti do 1 m širine, ali danas imamo i patuljaste vrste bora koje mogu narasti samo do 2 m visine zbog čega su korisni kao dekorativno drveće u dvorištima. Na vrhu mlađih stabla nalazi se krošnja koja je svijetlozelene boje i gušća, dok je kod starijih rijetka te su grane pršljenasto raspoređene. Korijen stabla je snažan i jako ukorijenjen te ima manje korijenje koje izbija iz glavnog korijena. Kora debla je kod mlađih stabala tanja i crvenkastosmeđe boje, a što je deblo starije postaje sivosmeđa, deblja i počinje pucati. Deblo ovog drveta ispunjeno je sa smolom koja izlazi na površinu zarezivanjem kore drveta.
Na granama se nalaze iglice koje su smještene u kitice koje se nalaze po dvije u paru. Kitice iglica su poluvaljkaste i spljoštene, uvijene, gipke, ali i ušiljene na vrhovima. Dužina iglica može biti 3 - 7 cm, a na stablu ostaju do 2 godine nakon čega se suše i opadaju. Boja iglica varira od svijetlozelene, plavkastozelene do tamnozelene.
Na početku kitica su smješteni češeri, ženski cvjetovi stabla dok su muški cvjetovi žuti, jajasti, dugi do 1 cm i skupljeni u 3 - 8 cm dugim nakupinama i sličnog izgleda kao ženski. Ženski cvjetovi su poznatiji i često se koriste i kao ukrasi u kućanstvu. Češeri su smeđe boje dugi 3 - 8 cm i za grane se drže pomoću drške koja izniče iz češera. Strukturom su drvenasti i čvrsti te se sastoje od puno drvenastih latica. Bor ima i sjemenke koje su tamnosmeđe boje i duge oko 3 mm.
Borove iglice za preradu
Postoje nekoliko vrsta bijeloga bora od kojih za pripremu meda koristi samo nekoliko njih, a to su Fastigiata bor, Pyramidalis Glauca bor i Nana bor.
Fastigiata bor
Ova vrsta bora ima iglice koje su plavozelene boje i može narasti u prosjeku do 5 m. Krošnja mu je uska u valjkasta te je idealan za sadnju na manjim površinama. Zbog svojeg manjeg rasta idealan je za sadnju u vrtu jer je s njega jednostavno brati iglice s grana. Iglice su u prosjeku veličine 3 cm što je optimalna dužina za pripremu meda.
Pyramidalis Glauca bor
Pyramidalis Glauca bor vrlo sporo raste i ima iglice plavozelene boje do tamnozelene. Pogodan je za uzgoj u vrtovima jer dostiže visinu do 2 m što je prihvatljiva visina za berbu iglica. Iglice u sebi sadrže visoku koncentraciju vitamina C što je poželjno za pripremu meda.
Nana bor
Bogata krošnja s puno malih iglica karakteristična je za ovu vrstu bora. Kako je za pripremu meda potrebno imati borove iglice ova vrsta bora podarit će vam dovoljno sirovine za pripremu meda. Iglice su svijetlozelene do tamnozelene boje. U prosjeku je dužina iglica oko 5 cm dok stablo može narasti do maksimalno 1,5 m.
Berba i kupovina
Kao prva i najvažnija stavka prilikom branja borovih iglica je da prilikom branja koristite rukavice kako smola s bora ne bi prešla na vašu kožu jer je teško skinuti smolu s kože. Borove iglice je najbolje brati kada su dužine 2 - 3 cm i plavozelene do svijetlozelene boje. Ako berete veće iglice, nećete pogriješiti, ali samo pazite da nisu tamnozelene boje jer je to znak da su starije od godine dana.
Iglice možete brati jednu po jednu ili cijelu kiticu iglica. Ako živite u blizini šume, iglice berite s drveća koje raste u takvom okruženju jer će biti manje zagađene od iglica koje uberete u svome vrtu ili dvorištu. Vrijeme za berbu iglica je tijekom cijele godine sve dok berete one iglice koje su svjetlije boje. Takve iglice ćete naći najviše u svibnju i lipnju pa u tom vremenskom periodu tempirajte izradu meda od borovih iglica.
Nabrane borove iglice možete spremiti u platnenu ili papirnatu vrećicu, ali nećete pogriješiti ako ih spremite i u plastičnu ili metalnu kutiju sve dok je ambalaža suha i čista.
Borove iglice nisu dostupne za kupnju u trgovinama i supermarketima, a nećete ih naći ni na tržnici niti u specijaliziranim trgovinama. Nisu zastupljene u kućanstvima te za nju ne postoji tržište stoga se niti ne prodaje. Zato ako ćete pripremati med od borovih iglica preporučujemo da se uputite u šumu i sami uberete borove iglice.
Recepti za med od borovih iglica
Med od borovih iglica nije med koji se priprema tako često i koji je široko rasprostranjen iako je borove iglice vrlo jednostavno naći u prirodi. Iako mu sam naziv govori da je riječ o medu i da se radi u kombinaciji s medom postoje i varijante kada ga se naziva medom iako se priprema od šećera. Možete ga ostaviti da odstoji pa onda konzumirati ili pripremati tako da ga kuhate. Koji ćete recept primijeniti ostavljamo vama na izbor, ali svakako ga isprobajte.
Obavezno proučiti prije pripreme!
Med od borovih iglica i šećera
Iako, kada se govori o raznim vrstama meda mislimo da se stvarno med i koristi u njihovoj pripremi, ali moguće ga je napraviti i od šećer. Proces pripreme je isti kao i kada imate med i također će vam trebati vremena da se napravi. Navedena količina sastojaka dostatna je za 1 kg meda od borovih iglica.
Sastojci
- 1 kg borovih iglica
- 1 kg bijelog šećera
Priprema
- Nabrane borove iglice operite pod mlazom hladne vode i ocijedite na pamučnoj krpi. Možete staviti i drugu pamučnu krpu te lagano pritisnuti.
- U staklenku zapremnine veće od 1 kg stavite tanak sloj šećera i nakon toga stavite red borovih iglica.
- Debljina sloja borovih iglica neka bude veći od sloja šećera koji ste stavili.
- Nastavite redati sloj šećera pa sloj borovih iglica.
- Pazite da ravnomjerno rasporedite količinu šećera i borovi iglica koje imate sve dok ne dođete do vrha staklenke.
- Staklenku zatvorite i ostavite na osunčanom i toplom mjestu da odstoji 40 dana. U šećer će se tijekom stajanja na suncu otopiti, a iglice će pustiti smolu te će se stvoriti tekuća tekstura.
- Nakon 40 dana smjesu šećera i borovih iglica procijedite kako biste uklonili borove iglice iz meda. Med možete procijediti u jednu staklenku ili nekoliko manjih prema vlastitoj želji.
- Zatvorite čvrsto staklene i spremite med u hladnjak kako bi se smjesa stisnula.
Med od borovih iglica i smeđeg šećera
Zdravija verzija meda od borovih iglica uključuje korištenje smeđeg šećera umjesto bijeloga koji se smatra nezdravim u odnosu na smeđi. Preferirate li smeđi šećer možete napraviti med od borovih iglica i s ovom vrstom šećera samo što vam ovdje nudimo mogućnost da med bude aromatičniji zbog stajanja iglica preko noći u prokuhanoj vodi.
Navedena količina dostatna je za 1,5 kg meda od borovih iglica. Kuhanjem se gubi dio vode kako bi se dobila što gušća smjesa.
Sastojci
- 100 komada borovih iglica od bijeloga bora
- 1 kg smeđeg šećera
- 1 mala žličica limunske kiseline koja se može nabaviti u trgovini
- 2 l vode
Priprema
Vodu stavite u posudu i stavite na štednjak na laganu vatru te čekajte da prokuha.
U posudu stavite borove iglice i pustite da kuhaju 20 minuta.
Nakon što je pola vode isparilo posudu skinite s vatre i ostavite borove iglice da jedan dan odstoje u prokuhanoj vodi. Posudu možete poklopiti kako neželjeni sastojci iz okoline ne bi došli u doticaj s tekućinom u posudi.
Sljedeći dan sadržaj iz posude procijedite od borovih iglica i stavite ponovo vodu na vatru te dodajte šećer.
Smjesu kuhajte na laganoj vatri sve dok se ponovo ne počne zgušnjavati. Voda tijekom ovoga procesa mora isparavati tako da ne poklapate posudu u kojoj se smjesa kuha.
Kada vide da se tekućina zgusnula do razine rastopljenog meda dodajte limunsku kiselinu i kuhajte još 6 minuta.
Skinite posudu sa štednjaka i sadržaj uspite u staklenke te dobro zatvorite.
Staklenke spremite na hladno i tamno mjesto. Med je, nakon što se ohladi, moguće konzumirati.
Med od kuhanih borovih iglica
Prije nego napravite med, borove iglice možete prokuhati prije nego napravite med. Ovakvom pripremom meda od borovih iglica smanjit ćete vrijeme čekanja za konzumaciju jer nećete morati čekati da med odstoji već samo da se ohladi i stisne.
Navedena količina dovoljna je za 1,5 kg meda od borovih iglica. Dio vode tijekom kuhanja će ispariti, a dio će rastopiti šećer.
Sastojci
- 50 komada borovih iglica
- 1 kg šećera
- 1 mala žličica limunske kiseline
- 2 l vode
Priprema
- Vodu stavite u posudu i stavite na štednjak na laganu vatru.
- U posudu stavite borove iglice i pustite da kuhaju 20 minuta.
- Nakon što je pola vode isparilo, sadržaj iz posude procijedite i vodu ponovo stavite na štednjak dok borove iglice možete baciti.
- U vodu koja se nalazi na štednjaku stavite šećer te ostavite šećer da se polako otopiti i čekajte da se tekućina zgusne odnosno dok još jedan dio vode ne ispari.
- Kada primijetite da se smjesa dovoljno zgusnula skinite sa štednjaka posudu i uspite limunsku kiselinu i nastavite miješati još 2 do 3 minute.
- Sadržaj iz posude nakon toga uspite u staklenke i zatvorite te ostavite na hladno i tamno mjesto.
Pčelinji med s borovim iglicama
Med možete nabaviti ili kod pčelara ili ako imate sreće i dvije tri košnice s vrijednim pčelicama čak i iz vlastitog uzgoja, a iglice ubrati na boru koji se nalazi negdje u prirodi. Jedino što ćete trebati uzeti u obzir prilikom pripreme ovoga meda je da ovaj med nakon pripreme treba odležati 40 dana na suncu tako da će morati određeno vrijeme prije nego što počne s konzumacijom ovog meda. Prilikom odabira meda koji ćete koristiti birajte uvijek neki neutralnog okusa kao što je cvjetni ili livadni kako ne bi prevladao miris i okus nekog od sastojka meda. Med poput bagremovog ili kestenovog je sam po sebi aromatičan i ne preporučuju se koristiti za izradu meda od borovih iglica, ali ako nemate nijedan drugi, možete koristiti i te dvije vrste meda. Navedena količina sastojaka dostatna je za 1 kg meda od borovih iglica.
Sastojci
- 1 kg borovih iglica
- 1 kg meda (vrstu meda sami odaberite)
- 1 limun
Priprema
- Nabrane borove iglice operite pod mlazom hladne vode i ocijedite. Stavite ih na pamučnu krpu i pustite da se osuše.
- Limun operite i obrišite pamučnom krpom te izrežite na kriške debljine 1 cm.
- U staklenku zapremnine veće od 1 kg stavite tanak sloj meda i nakon toga stavite red borovih iglica. Debljina sloja borovih iglica neka bude veći od sloja meda koji ste stavili.
- Nastavite redati sloj meda pa sloj borovih iglica. Između sloja borovih iglica i sloja meda stavite i kriške limuna.
- Pazite da ravnomjerno rasporedite količinu meda i iglica koje imate sve dok ne dođete do vrha staklenke.
- Staklenku zatvorite i ostavite na osunčanom i toplom mjestu da odstoji 40 dana.
- Nakon 40 dana med procijedite kako biste uklonili borove iglice iz meda. Možete med procijediti u jednu staklenku ili nekoliko manjih.
- Zatvorite čvrsto staklene i spremite med u hladnjak.
Čuvanje i skladištenje
Med o borovih iglica preporučuje se čuvati na tamnom i hladnom mjestu kako sunce ne bi uništilo ljekovita svojstva. Ova vrsta meda osjetljiva je na toplinu stoga ga se preporučuje čuvati u hladnjaku, smočnici ili podrumu.
Kao i sve vrste meda i ova se treba spremati u staklenke te dobro zatvoriti kako se ne bi izgubila aroma, ali i da med ne pokupi razne mirise iz okoline u kojoj je skladišten. Konzumirati se treba odmah nakon otvaranja i u roku od mjesec dana dok još ima ljekovita svojstva. Ako ga niste otvorili, može stajati na hladnom i tamnom mjestu i do godine dana.
Upotreba u kuhinji
Med od borovih iglica može se koristiti svakodnevno tako da se uzimaju 2 - 3 žličice samog meda od borovih iglica. Ne preporučuje ga se dodavati ga u čajeve kao ostale vrste meda, jer ova vrsta meda tada gubi sve zdrave sastojke.
Konzumacija ove vrste meda nije namijenjena za dodavanje u razna jela ili kolače već je isključivo namijenjenog za poboljšanje zdravstvenog stanja te ga se zbog toga preporučuje konzumirati samoga ili eventualno namazanog na kruh kao poslasticu.
Ljekovita svojstva
Već smo spomenuli kako borove iglice imaju mnogo vitamina C koji u kombinaciji s medom pozitivan utječe na razne upalne procese u tijelu. Sastojci u borovim iglicama potiču iskašljavanje i izbacivanje sekreta iz dišnih puteva te pozitivno utječe na sprječavanje bronhitisa i upala grla. Posebno je koristan za konzumaciju u zimskim mjesecima kako do ne bi došlo do oboljenja dišnih puteva.
Osim vitamina C borove iglice bogate su i vitaminom A i karotenoidom koji djeluju na poboljšanje zdravlja očiju.
Treba napomenuti i da med od borovih iglica smiju koristiti djeca starija od 1 godine, ali trudnice ne, jer navedeni proizvod jer može dovesti do oštećenja ploda i neželjenih posljedica.
Foto: LUM3N / Pixabay
Zimnica od meda
Odgovori