Med od maslačka je zapravo sirup od maslačka. U kućnoj radinosti možete napraviti pripravak koji neće biti pravi med, ali će imati slična ljekovita svojstva kao. Med od maslačka prave pčele i to je onaj pravi med. Iako je maslačak korov i stvara probleme u vrtovima i travnjacima ipak ima više pozitivnih karakteristika.
Maslačak raste svugdje i široko je poznat u narodu, ali i ljekovit zbog čega se često koristi u kulinarstvu, ali i medicini. Žuti cvijet koji se pretvara u leteće sjemenje i šupljikava stabljika kao djeci su nam bili predmet za igru, ali kada zdravlje postane prioritet važniji su nam ljekoviti sastojci ove biljke.
Karakteristike maslačka
Maslačak je zeljasta biljka trajnica iz porodice glavočika koja raste na području Europe, Afrike i Azije, u područjima s umjerenom klimom i pretežno na pašnjacima i livadama, ali i u vrtovima te na oranicama. S obzirom na to da je već poznat stoljećima ima i mnoge nazive stoga se nemojte iznenaditi ako čujete da ga neki nazivaju gorkim zeljem, konjskom žućenicom, popovim gumancem, mliječnjakom, regratom, ali najčešći alternativni naziv je radič (iako je radič potpuno druga biljka). U narodu ga se smatra korovom jer uspješno prezimljava u hladnim razdobljima godine čak i pod snijegom.
Stabljika maslačka visoka je između 15 - 25 cm, ovisno o okruženju u kojem raste. Unutrašnjost stabljike je šuplja, a na vrhu se nalazi cvijet sa sitnim i izduženim žutim laticama. Cvjeta do podneva te se nakon toga ostatak dana cvijet zatvara. Nakon što cvjetanje prođe, cvijet se trajno zatvori i vanjski dio cvijeta koji je zelene boje obavija žute listove koji se nakon zatvaranja počnu sušiti. Nakon što se latice osuše slijedi drugo cvjetanje maslačka. Cvijet je pri drugom cvjetanju bijel i pahuljast i sa sjemenkama. Drugim cvjetanjem, maslačak se razmnožava tako da pahuljaste padobrančiće, na koje je prikačena sjemenka, vjetar raznosi te oni nakon kontakta sa zemljom klijaju i ukorjenjuju se.
Listovi maslačka rastu iz korijena te su izduženi i duguljasti i nazubljeni. Boja listova može biti od svijetlozelene, kada su još mladi, pa sve do tamnozelene koja ukazuje na stare listove. Korijen ove biljke je vretenast i skraćuje se na kraju vegetacijske sezone.
Maslačak za preradu
Postoje razne vrste maslačka i to čak njih 2.290, ali na našem području je najpoznatiji i najrasprostranjeniji Širokolisni maslačak. Ovu vrstu možete naći na oranicama, pašnjacima i livadama. Iako ima puno vrsta maslačka ne postoji prevelika razlika između različitih vrsta. Jedina razlika vidljiva je u veličini glavice cvijeta koja je sve manja što je nadmorska visina veća. Postoji i mala razlika u obliku lista s obzirom na vrstu. Neke vrste imaju mekše listove dok su kod drugih vrsta listovi uži i čvršći s obzirom u kojim klimatskim uvjetima raste.
Širokolisni maslačak moguće je na pronaći na livadama i pašnjacima. Prosječne je visine oko 20 cm te ima kao i sve vrste maslačka žuti cvijet sa sitnim listovima. Pošto je široko rasprostranjen moći ćete ga nabaviti u svojoj okolini.
Berba i kupovina
Maslačak se ne uzgaja kao posebna biljka da ga se sije, iako je i to moguće. Radije ga uberite na livadi ili pašnjaku koji je dalje od naseljenih područja ili prometnica. Za pripremu meda koriste se žuti cvjetovi koje berite kada je sunčano i suho vrijeme te prije podne dok su još otvoreni. Nakon branja, cvjetove odmah upotrijebite i nemojte čekati da prođe više od 12 sati od berbe do pripreme meda.
Kupiti cvjetove maslačka nije moguće jer se nitko ne bavi takvom vrstom prodaje sirovine. Cvjetove maslačka sami ćete morati ubrati ili uzgojiti.
Recept za med od maslačka
Med od maslačka posebna je vrsta slatke zimnice upravo zbog dugotrajnog procesa pripreme koja varira od 2 sata pa sve do 2 dana. Jedak i oštar okus ovoga meda ne odgovara baš svima te će vam za konzumaciju ove vrste meda trebati određeni period da se priviknete.
Boja meda varira od intenzivno zlatnožute boje do tamnožute pa čak i prema smeđoj. Što je svjetlija nijansa meda to znači da je veće čistoće. Naravno, ovaj podatak o boji vrijedi za med od maslačka koji proizvode pčele. Med koji ćete vi praviti imat će jak okus, srednje slatkoće i u ustima će ostavljati opor okus koji je pomalo osvježavajući.
Okus i miris će medu dati maslačak koji je kao biljka sam po sebi gorak, pa budite spremni na kombinaciju slatko-gorkog okusa.
Obavezno proučiti prije pripreme!
Domaći med od maslačka
Priprema domaćeg meda od maslačka nije jednostavna kao priprema nekih drugih vrsta meda. Trebat ćete se malo potruditi jer proces kuhanja meda može potrajati i do 4 sata. Zbog toga se naoružajte sa sastojcima i strpljenjem.
Ubrane cvjetove maslačka prije kuhanja morate razdvojiti, odnosno morate odvojiti latice od ostalog dijela cvijeta jer u pripremi ovoga meda trebate samo latice. Zbog velike količine latica koje su potrebne, ovaj dio pripreme sastojaka oduzima veći dio vremena.
Navedena količina sastojaka dovoljna je za skladištenje u staklenku od 740 ml s tim da imajte na umu da količina meda ovisi o dužini kuhanja i gustoći koju ste postigli, a zapremina šalice treba biti 330 ml. Voda će tijekom kuhanja ispariti pa ćete dobiti količinu meda koja neće napuniti staklenku do vrha.
Sastojci
- 4 šalice latica cvjetova maslačka
- 4 šalice vode
- 2 i pol šalice šećera
Priprema
- Latice, koje ste prethodno odvojili s cvijeta maslačka, dobro operite pod mlazom hladne vode i dobro ocijedite u cjedilu.
- Pazite da uzmete dovoljno sitno cijedilo da vam latice ne bi iskliznule u odvod.
- Latice i vodu stavite u posudu i na štednjak te pustite da prokuha.
- Nakon što voda i latice prokuhaju smjesu ostavite da kuha na laganoj vatri 30 minuta.
- Posudu skinite sa štednjaka i ostavite da odstoji minimalno 6 sati.
- Preko krpe ili cijedila ocijedite smjesu koja se prethodno hladila. Latice bacite, a smjesu odnosno tekućinu koja je ostala nakon kuhanja, stavite ponovo u posudu i na štednjak kuhati.
- Zagrijavajte tekućinu na laganoj vatri dok ne prokuha. Kada prokuha počnite dodavati šećere i cijelo vrijeme miješajte dok se šećer u potpunosti ne istopi.
- Nakon što se šećer istopi ostavite smjesu da kuha na laganoj vatri. Tekućina mora kuhati sve dok se ne zgusne, čak i do 4 sata.
- Povremeno promiješajte i tako provjeravajte koliko je tekućine isparilo i koliko se med zgusnuo.
- Kada utvrdite da je smjesa dovoljno gusta, odnosno kada na žlicu dignete u zrak cure niti koje se cijede u posudu, skinite ju sa štednjaka.
- Staklenke zagrijte u pećnici i sterilizirajte, pa u njih prespite med, zatvorite s poklopcima i spremite na hladno i tamno mjesto.
Med od maslačka bez šećera
Zdravija varijanta bez šećera koja je najsličnija prirodnoj vrst meda od maslačka je ona koja se priprema s pravim pčelinjim medom. Prilikom pripreme koristite pčelinji med koji je neutralnog okusa kao što je cvjetni ili livadni med. Navedena količina sastojaka dostatna je za 1,5 kg meda od maslačka.
Sastojci
- 1,5 kg pčelinjeg meda
- 150 svježih cvjetova maslačka
- 1 l vode
- 2 domaća, neprskana limuna
Priprema
- Cvjetove maslačka dobro operite pod mlazom hladne vode. U posudu stavite vodu i nju stavite cvjetove.
- Drugi dan cvjetove maslačka procijedite i vodu bacite.
- U posudu stavite cvjetove maslačka. Limun operite i narežite na kriške te stavite u posudu s cvjetovima maslačka.
- Dodajte i vodu i stavite sve zajedno na štednjak da se na laganoj vatri kuha 2 sata uz povremeno miješanje.
- Nakon 2 sata kuhanja, posudu sklonite sa štednjaka i smjesu procijedite kroz cjedilo ili gazu. Dobro pritisnite cvjetove kod cijeđenja tako da iz njih izađe sav sok.
- Ostavite tekućinu da se skroz ohladi, dodajte med i miješajte sve dok se tekućine ne sjedine.
- Kada se sve sjedinilo, med prespite u staklenke i dobro zatvorite. Čuvajte na hladnom i tamnom mjestu.
Med od maslačka i kadulje
Med od maslačka dobar je kod sprječavanja, ali i liječenja upalnih procesa u tijelu. U kombinaciji s kaduljom dobivamo duplu dozu ljekovitih svojstava koja pomažu kod upala u organizmu. Kadulju možete ili sami uzgojiti pa ju za potrebe pripremanja ovoga meda ubrati ili ju kupiti u specijaliziranim trgovinama zdrave hrane.
Navedena količina sastojaka dovoljna je za 1,7 kg meda od maslačka. Imajte na umu da se preradom dio šećera razgrađuje, a voda isparava.
Sastojci
- 2 kg šećera
- 300 cvjetova maslačka
- 5 dag svježih listova kadulje
- 3 prirodna limuna (ne tretirana pesticidima)
- 1,75 l vode
Priprema
- Vodu stavite u posudu i stavite na štednjak te pričekajte da prokuha.
- Operite i narežite limun na ploške. Kadulju operite pod mlazom hladne vode.
- U vodu koja kuha dodajte cvjetova maslačka, limun i kadulju.
- Sve sastojke kuhajte na laganoj vatri pola sata.
- Nakon 30 minuta posudu skinite sa štednjaka i ostavite da se ohladi. Tekućinu procijedite, a sve krute sastojke možete baciti.
- U tekućinu dodajte šećer i vratite na štednjak te miješajte i kuhajte još pola sata.
- Nakon pola sata posudu skinite sa štednjaka i ostavite da se ohladi.
- Staklenke sterilizirajte zagrijavanjem u pećnici i u njih stavljajte med.
Čuvanje i skladištenje
Kao i sve druge vrste meda i ovu je potrebno čuvati na hladnom i mračnom mjestu. Izbjegavajte čuvanje na vlažnim područjima kako ne bi došlo do propadanja meda.
Med se pakira u staklenke koje moraju biti dobro hermetički zatvorene kako ne bi poprimio okus i miris iz okruženja gdje je uskladišten. Ovako spravljen med najbolje je konzumirati u roku od mjesec dana nakon pripreme.
Upotreba u kuhinji
Svaki med se preporučuje konzumirati, kako naši stari kažu, "na žlicu", iz staklenke i bez ikakvih drugih dodataka. Ali ako ga ipak želite upotpuniti s nečim trebate ga uzimati ujutro na prazan želudac uz zeleni čaj.
U kuhinji se koristi i kao namaz te se maže na kruh ili tost za doručak, ali se zbog gorkog okusa ne preporučuje se stavljati ga u kolače ili u neka druga jela.
Ljekovita svojstva
Maslačak posjeduje određena ljekovita svojstva što smo napomenuli i na početku ovoga članka. Dodavanjem maslačka u med i procesom pripreme dio ljekovitih svojstava prenosi se i u med. Kažemo samo dio zato što se dio ljekovitih svojstava gubi u procesu termičke obrade.
Najveći dio ljekovitih svojstava nalazi se u laticama i u peludu ove biljke zbog čega je najbolje konzumirati pravi pčelinji med od maslačka. Ali ako niste u mogućnosti i med iz kućne radinosti će poslužiti jer se priprema od latica maslačka koje imaju u sebi vitamine, gorke tvari, tvari s enzimatskim djelovanjem, saponine, tanine, inulin te mnoge mineralne tvari.
Med od maslačka pomaže u smanjenju upalnih procesa u organizmu, regulaciji koncentracije glukoze u krvi, snižava krvni tlak te poboljšava probavu. Glavna okosnica njegove ljekovitosti je u osnaživanju imuniteta i poboljšanju zdravlja.
Foto: Filip Višić
Zimnica od maslačka
Odgovori