Liker od meda, medena rakija, medica ili medenica su nazivi za alkoholno piće koje je u našim krajevima naširoko poznato. Sladak okus i pitkost ovoga likera najčešći su aduti koji nas privlače za njegovu pripremu i konzumaciju.
Dva najzdravija sastojka ovoga pića, rakija i med, u narodu su poznati kao lijek za liječenje prehlada, upala, ali i uspješan dezinficijens za organizam. Kombinacija ta dva sastojka u istom proizvodu ne može prouzročiti negativne efektne na organizam ako se konzumira u adekvatnim količinama što znači ne više od 1 do 2 čašice dnevno.
Često se poslužuje ako aperitiv, a sugerira se da se poslužuje topla kako bi aroma meda bila što jača. Na koji način nastaje i kako je možete sami napraviti možete saznati u nastavku.
Karakteristike meda
Med je gust, sladak sok koji se dobiva iz nektara koji iz cvjetova skupljaju pčele medarice ili slatkastih izlučevina koje se još nazivaju i "medenom rosom kukaca". Sastojci koji se nalaze u medu grade svaki dio ljudskog organizma i smatra se jako zdravom namirnicom za konzumiranje. Boja meda varira od vrste meda koji nastaje od nektara raznih biljaka iz kojih pčele prikupljaju nektar.
Postoje svjetlije i tamnije vrste meda koje variraju od svijetložute do smeđe boje. Tamnije vrste meda u pravilu imaju jaču aromu i miris dok svjetlije nijanse meda su lakše za konzumaciju jer im je aroma malo slabija. Med je tekuća tvar koja ne bi trebala biti ljepljiva na dodir jer ako je ljepljiv to znači da u sebi ima umjetno dodanih sastojaka i šećera. Med je prilikom konzumacije slatkog okusa i s obzirom na biljku iz kojeg pčele skupljaju nektar po toj biljci ima i blagu aromu tako da može imati miris i okus bagrema, kestena, lavande i mnogih drugih biljaka.
Nektar koji pčele skupljaju je bogat ugljikohidratima koje pčele pretvaraju u glukozu i fruktozu od kojih se med sastoji. Med se sastoji od 15% vode, a ostatak čine minerali, aminokiseline, mravlja kiselina, jabučna kiselina, limunska kiselina, jantarna kiselina, vosak, inulin i elementi kompleksa vitamina B.
Med za preradu
Postoje različite vrste meda s obzirom na bilje iz kojega pčele beru odnosno prikupljaju nektar. Neke od vrsta meda su livadski med, vrbov med, vrijeskov med, bagremov med, med od kadulje, suncokretov med i mnogih drugih biljki.
U primorskim krajevima najčešće se proizvodi med od kadulje, med od lavande ili vrijeska, dok se u kontinentalnom dijelu pretežno proizvodi med lipe, med o bagrema, livadski med i med od pitomog kestena.
Neke od vrsta meda koje se mogu koristiti u pripremi likera od meda ovisi o području u kojemu se nalazite i koja vrsta meda vam je dostupna. U kontinentalnom dijelu Hrvatske najbolje bi bilo koristiti bagremov, kestenov ili lipov med, a u primorskom dijelu koristite lavandin, vrijeskov med te kaduljin med. Također možete koristiti i livadni med, ali zbog prisutnosti nektara raznih biljaka ova vrsta meda nema poseban okus i aromu te će vam liker od meda u tom slučaju biti samo slatko piće bez neke posebne arome. Ako želite da liker sadrži i poseban miris na neku vrstu biljke pronađite med koji je nastao ispašom pčela određene biljke.
Bagremov med
Bagremov med je svijetložute boje, blaga te ugodna i lagana okusa. Smatra s jednim od najcjenjenijih vrsta meda s mnogo ljekovitih svojstava te samim tim svakako treba biti jedan od medova koje možete koristiti u pripremi likera od meda. U sebi ova vrsta meda sadrži više fruktoze od glukoze stoga je iznimno zdrav za konzumaciju. Svojom bojom ovaj med piću će dati svijetložutu boju kakvu ovaj liker treba i imati prema domaćoj recepturi.
Kestenov med
Kestenov med je izrazito tamne boje i ako liker pripremate od njega dobit ćete tamniju vrstu likera. Ova vrsta meda ima prepoznatljiv opor miris, ali i pomalo gorak okus te samim tim i piću daje ujedno sladak i gorak okus.
Lavandin med
Lavandin med ima bogat i ugodan okus te bojom može varirati od svijetložute do tamnožute. Ima jaku aromu i ako želite liker od meda koji će mirisati i imati okus po lavandi koristite ovu vrstu.
Kaduljin med
Kaduljin med je tamnožute do zelenkaste boje te je blago gorkog mirisa i okusa po kadulji. Slično kao i lavandin med, možete ga koristiti ako želite da liker ima poseban okus i miris. Osim što ima specifičan okus i miris ova vrsta je iznimno i ljekovita zbog čega će vaš liker ujedno imati i razne zdravstvene dobrobiti.
Dračin med
Dračin med je žute boje i bez mirisa, ali zato je slatkog i malo opora okusa. Ova vrsta meda također ima iznimno veliku količinu zdravih i ljekovitih sastojaka stoga ga se preporučuje koristiti samoga, ali i u pripremi pića ili kolača.
Vrijeskov med
Vrijeskov med je žute do tamnožute boje, slabog miris, ali ugodna specifičnog okusa. Dobar je za korištenje u pripremi likera od meda jer piću daje prozirnu žutu boju i piće neće imati aromatičan miris, ali će mu okus biti slatkast i gorak u isto vrijeme.
Berba i kupovina
Ako sami uzgajate pčele i imate košnice onda o prikupljanju meda sigurno sve znate, ali ako ste početnik u svijetu medarstva morate znati nekoliko osnovnih stvari o nastajanju meda kao i njegovom prikupljanju.
Med je proizvod pčelinjih aktivnosti u prirodi i košnicama. Pčele sakupljajući med i prerađujući ih u svojem organizmu i košnicama stvaraju slatku tekućinu koju pčelari na nekoliko načina vade iz košnica i saća spremaju u staklenke. Prvi način je vrcanjem kada se med iz saća u stroju koji se naziva vrcaljka centrifugiranjem skida u veliku posudu gdje se poslije skuplja i pakira u staklenke. Med se može dobiti i topljenjem kada se saća zagrijavaju kako bi se med otopio nakon čega se pakira u staklenke. Postoji i treći način kada se dobiva muljani med i to je način kada se hladnim gnječenjem saća med vadi na površinu i prikuplja te pakira u staklenke. Nakon što se med izvadi iz saća s vremenom će proći proces kristalizacije u staklenkama. O vremenu koje mora proći do početka kristalizacije ovisi o vrsti meda, ali trajanje ovog procesa ne utječe na kvalitetu meda.
Med prije korištenja treba proći proces kristalizacije koji je potreban za svaki prirodni med. Koliko će brzo doći do kristalizacije ovisi o vrijednosti glukoze i fruktoze kao i temperaturi pri kojoj se med čuva. Med se brže kristalizira u situaciji kada je sadržaj glukoze viši u odnosu na fruktozu. Ako se med nalazi u prostoriji u kojoj je temperatura ispod 20°C ubrzava se proces kristalizacije. Med koji se kristalizirao je čvrsta tvar i lako ga je vratiti u tekuće stanje i to tako da se posuda s kristaliziranim medom stavi u vodu zagrijanu na temperaturu od 40°C na kojoj se ne gube ljekovita svojstva meda. Vraćanje meda u tekuće stanje važno vam je kod pripreme likera od meda jer u slučaju da imate kristalizirani med bolje ga je vratiti u tekuće stanje kako bi se lakše sjedinio s rakijom tijekom stajanja u staklenki.
Ako med kupujete svakako bi bilo dobro kupiti ga od provjerenih pčelara koji će vam dati informaciju o kojoj je točno vrsti meda riječ, a bit ćete i sigurni da je med prirodan. Provjerite i kakav proces kristalizacije med treba proći s obzirom na vrstu meda jer neke vrste meda nakon kristalizacije su čvrste dok neki med se ne kristalizira puno pa ostaje u tekućem stanju. I boja meda treba odgovarati vrsti meda koji je naveden na etiketi proizvoda. Svaki med ima posebnu boju koju treba imati tako da ne može se dogoditi da livadski med bude jako taman ili da kestenov bude jake svijetložute boje. Ako imate priliku, pomirišite med tako da se uvjerite da je to ta vrsta meda koja je navedena na etiketi jer neke vrste imaju specifičan miris i ako ga nemaju to znači da je to med od nektara neke druge biljke, a ne one koja je navedena na etiketi.
Recepti za liker od meda
Liker od meda priprema se na način kao i svi drugi likeri gdje se u rakiju stavlja sastojak od kojega se liker pravi te se čeka da se sastojci sjedine i otpuste svoje arome prije nego što se počne konzumirati. Pravljenje likera od meda je jednostavan proces a struktura likera ovisi o količini, gustoći i kvaliteti meda koji se stavlja u likera.
Liker od meda može biti svijetložute boje kada se radi od meda bagrema pa sve do tamnosmeđe boje kada se radi od meda od kestena. Uz razne vrste meda mogu se dodavati i razni začini kao što su korijander, limun ili čak i propolis, koje možete kupiti u specijaliziranim trgovinama, kako bi se pojačala ljekovitost likera.
Obavezno proučiti prije pripreme!
Domaća medica
Za domaću medicu potrebna će vam biti samo tri sastojka, a to su rakija, med i voda. Za pripremanje ovoga likera trebat ćete pričekati neko izvjesno vrijeme da se sastojci sjedine i nakon toga će ovo piće biti spremno za konzumiranje. Liker od meda možete konzumirati mjesec dana nakon pripreme. Navedena količina sastojaka dostatna je za 1,3 l likera od meda. Uzmite u obzir da će dio vode prilikom kuhanja ispariti.
Sastojci
- 1 l rakije lozovače
- 900 g meda po želji
- 500 ml vode
Priprema
- Prokuhajte vodu u posudi zapremnine veće od 1 l i u nju dodajte med te ga miješajte na laganoj vatri dok se ne rastopi.
- U rastopljeni med i vodu dodajte rakiju lozovaču i miješajte dok se sve ne sjedini.
- Ostavite da se smjesa ohladi te ju prespite u staklene boce.
- Spremite na hladno i tamno mjesto.
Medica s limunom
Ako medicu želite učiniti malo posebnom, ali i dalje ukusnom, u tradicionalni recept uvrstite i limun te ćete dobiti slatkokiseli liker. Navedena količina sastojaka dostatna je za 1 l likera od meda.
Sastojci
- 1 l rakije lozovače
- 500 g meda po želji
- 500 g limuna
Priprema
- Limun operite i izrežite na kolutiće.
- Med zagrijte u posudi zapremnine veće od 1 l, ali pazite da temperatura meda ne pređe temperaturu od 40°C.
- Maknite posudu sa štednjaka i u posudu dodajte izrezani limun i prelijte rakijom.
- Miješajte dok se sve ne sjedini i prelijte sve u veliku staklenku te dobro zatvorite s poklopcem.
- Staklenku ostavite u hladnjaku dva tjedna i svaki dan protresite staklenku.
- Nakon dva tjedna procijedite rakiju u staklene boce i spremite u hladnjak ili na neko tamno i mračno mjesto.
Medica s cimetom
Medica se može kombinirati i s nekim od začina koje imate u kuhinji, a jedan od njih je cimet. Slatkoća meda i aroma kojom odiše cimet savršen su spoj za pripremu ukusnog pića. Navedena količina dostatna je za 2 l likera od meda i cimeta.
Sastojci
- 2 l rakije lozovače
- 500 g meda po želji
- 1 limun - naribati koricu
- 1 mala žličica mljevenog cimeta
Priprema
- Odmjerite 0,5 l rakije lozovače i stavite u posudu koja ima zapremninu veću od 2 l.
- U rakiju dodajte med i zagrijte na laganoj vatri te mjerite temperaturu da ne prijeđe 40°C.
- U smjesu rakije i meda dodajte naribanu koricu limuna i cimet i sve zajedno promiješajte dok se ne sjedini.
- U smjesu dodajte preostalu rakiju i sve dobro izmiješajte.
- Smjesu rakije i ostalih sastojaka prespite u staklenku ili u boce i ostavite na hladnom i tamnom mjestu da odstoji mjesec dana te povremeno protresite.
- Nakon mjesec dana procijedite sadržaj staklenke ili boca u staklene boce i dobro zatvorite s čepom.
- Boce s likerom od meda i cimeta spremite na hladno i toplo mjesto te je nakon mjesec dana spremna za konzumaciju.
Čuvanje i skladištenje
Liker o meda najbolje je čuvati kao i sva ostala alkoholna pića na hladnom i mračnom mjestu kao što je smočnica ili još bolje hladnjak. Neki ga ne preporučuju konzumirati prehladnog odnosno da se ne drži u hladnjaku ako se konzumira uz slatko kao što su kolači i slastice dok ga drugi preporučuju konzumirati iz hladnjaka u slučaju da se poslužuje kao aperitiv.
Nemojte ga konzumirati prvih mjesec dana od pripreme nego ostavite da odstoji mjesec dana i tek tada ga možete piti. Liker je potrebno dobro zatvoriti nakon pripreme kako alkohol ne bi ispario i kako se aroma pića ne bi promijenila.
Savjeti
Med je vrlo osjetljiv na visoke temperature i kada vraćate kristalizirani med iz krutog u tekuće stanje potrebno je zagrijavati med u vrućoj vodi, ali temperatura vode ne smije prijeći 41°C jer će tada med početi gubiti ljekovita svojstva. U takvoj vodi med se ostavlja 1 - 2 minute dok iz čvrstog stanja ne pređe u tekuće.
Med je moguće rekristalizirati i u mikrovalnoj tako da se staklenka stavi u mikrovalnu pećnicu, ali prije toga obavezno otvorite poklopac. Med u mikrovalnoj neka bude 1 - 2 minute na srednjoj jačini nakon čega bi trebao postati tekuć.
Baza likera od meda je rakija za koju se preporučuje da bude lozovača, ali u nedostatku iste preporučuje se korištenje rakije komovice, šljivovice ili čak viljamovke. Ali prvi izbor neka vam bude lozovača jer korištenje bilo koje druge vrste rakije dat će i drugačiji okus likeru.
Ako ste pravili liker od meda i limuna, limun koji vam je ostao nakon cijeđenja smjese možete ostaviti u zamrzivaču te ga koristiti prilikom pripreme kolača.
Upotreba u kuhinji
Medica se često koristi kao aperitiv i zbog svoje slatkoće ugodan je za konzumaciju prije jela. Odlično se slaže i u kombinaciji s ribom, ali i svim ostalim mesnim jelima. Zbog svoje slatkoće ne upotrebljava se u pripremi kolača jer svojom gorčinom i slatkoćom ne daje adekvatan okus slasticama, ali se može konzumirati uz poslastice.
Konzumacijom likera od meda kao aperitiva ne morate se bojati da će negativno utjecati na zdravlje i stvoriti osjećaj opijenosti. Ova vrsta likera ako se konzumira u umjerenim količinama ne stvara ovisnost već zbog svojih ljekoviti sastojaka se preporučuje koristiti kao aperitiv.
Ljekovita svojstva
Liker od meda je ljekovita vrsta pića, a dodavanjem nekih dodatnih sastojaka postaje još ljekovitiji. Iako je iznimno dobar za zdravlje treba pripaziti kako se ne bi pretjeralo s konzumacijom ovoga pića stoga se ne preporučuje konzumacija više od dvije manje čašice dnevno. Potrebno ga je konzumirati isključivo kao aperitiv.
Ljekovitost se može poboljšati i dodavanjem propolisa koji se može nabaviti kod pčelara, u ljekarnama ili specijaliziranim biljnim prodavaonicama.
Foto: Paul Joseph / CC
Zimnica od meda
Odgovori