Kada pomislimo na mentu, prva asocijacija su nam često osvježavajući bomboni, žvakaće gume i čajevi. Ono što menti daje taj specifičan miris i okus je mentol, koji u dodiru s kožom i sluznicom aktivira receptore osjetljive na hladnoću, što izaziva osjećaj hlađenja. Naravno, ovo nisu jedine ukusne stvari koje se pripremaju od ove svestrane biljke.
Liker od mente popularno je piće tijekom vrućih ljetnih dana. Poznat i pod nazivom Creme de Menthe, česti je sastojak brojnih osvježavajućih koktela. Lokalno ga nazivaju mentol.
Karakteristike mente
Menta (metvica) je biljka prepoznatljive arome, koja pripada porodici Lamicaea. Brojne su vrste metvice, od kojih su najpoznatije paprena metvica (pepermint) i klasasta metvica (spearmint).
Paprena metvica (lat. Mentha x Piperita) originalno je svojim podrijetlom biljka s područja Europe i Bliskog Istoka, a danas raširena po cijelom svijetu.
Paprena metvica zapravo je hibridna biljka dobivena križanjem vodene i klasaste metvice. Za uzgoj je vrlo zahvalna biljka jer raste u gotovo svim uvjetima, a najviše joj odgovara vlažno i sjenovito mjesto. Metvica često zna biti dosta invazivna, tako da za očuvanje drugih biljaka u vrtu preporučuje se metvicu saditi u zasebne posude.
Poznata je po svojim brojnim ljekovitim svojstvima i širokoj namjeni. Metvica se kao začin koristi u brojnim jelima. Mnogima je favorit pripremljena u obliku ukusnog čaja, a od nje se pripremaju i eterična ulja.
Menta za preradu
Različite vrste mente, osim što drugačije izgledaju, imaju i različite okuse. Prilikom pripreme likera od mente treba i to imati na umu te odabrati vrstu metvice koja nam najbolje odgovara okusom. U nastavku se možete upoznati s nekim od najpopularnijih vrsta koje su odlične za pripremanje likera.
Spearmint ili obična vrtna metvica
Jedna od najpoznatijih i najviše korištenih vrsta metvice. Primarna primjena joj je u kulinarstvu, a okusom i mirisom je blaža od paprene metvice. Poznat je sastojak uz janjeća jela i krumpire.
Pepermint ili paprena metvica
Paprena metvica ima ugodan i sladak miris te jak okus. Poznata je i po svojoj osvježavajućoj aromi. Svježa ili osušena, čest je dodatak slatkim jelima. Odlična je i u salatama. Često se koristi kao dodatak hladnim pićima poput limunada, ledenih čajeva i koktela.
Ove dvije vrste metvice najlakše je nabaviti u trgovinama. Za pravljenje likera, u slučaju da ne možete naći svježu biljku, treba razlikovati i njihove ekstrakte. Ekstrakt peperminta ima snažniji i izraženiji okus. Ekstrakt mente će uglavnom biti mješavina ekstrakta paprene metvice i obične metvice, tako da će imati i blaži okus.
Berba i kupovina
Metvica cvate u periodu ljetnih mjeseci i idealna je za berbu upravo u trenutku cvata. Smatra se da se berbom u tom periodu dobiva najviše od biljke, budući da tada ima najbolji okus i najveću koncentraciju ulja. Za najbogatiji okus, preporučuje se branje u prijepodnevnim satima.
Listove i cvjetove biljke može se odrezati nekoliko centimetara od vrha prema dolje, a također može se brati i postepeno: nekoliko listića po potrebi, ovisno o namjeni. Preporučuje se redovito branje i nakon cvjetanja, kako bi se biljku održavalo i spriječilo njezino nekontrolirano širenje.
Metvica se može kupiti u trgovinama u raznim oblicima. Sušene listove metvice možete potražiti u trgovačkim centrima, a njihove razne vrste dostupne su i u trgovinama začina, čajeva i zdrave prehrane. U obliku sadnica ili sjemenki mogu se pronaći u vrtnim centrima ili lokalnim tržnicama.
Recepti za liker od mente
Liker od mente vrlo je ukusno, osvježavajuće piće jednostavne pripreme. U nastavku možete pročitati nekoliko zanimljivih recepata i odabrati najbolji za sebe.
Obavezno proučiti prije pripreme!
Domaći liker od mente
Za domaći liker od mente, sastojci su lako dostupni, a najveće zadovoljstvo dolazi uz pripremu likera sa svježe ubranom biljkom iz vlastitog vrta. Jedna od prednosti domaćeg likera od mente je to što sastojke možete mjeriti i odokativno, odnosno raditi omjere po želji kako biste dobili liker koji odgovara baš vašem ukusu. Od ovih sastojaka dobit ćete oko 1,5 l likera.
Sastojci
- 50 g listova mente
- 1 l votke ili domaće rakije (lozovače)
- 500 g šećera
- 250 ml vode
- po želji korica limuna, korica naranče i klinčići
Priprema
- Prije pripreme listove mente potrebno je temeljito oprati te posušiti.
- Ako imate nešto manje ili više mente od navedenog u receptu, možete smanjiti ili povećati količinu ovisno kakav intenzitet okusa želite.
- Stabljike odvojite od listova te listove usitnite.
- U veću bocu, idealno veliku staklenku, složite listove mente.
- Po želji možete dodati koricu limuna ili naranče (koju ste prethodno dobro oprali) i nekoliko klinčića.
- Sve prelijte alkoholom po izboru i dobro hermetički zatvorite staklenku.
- Ostavite da stoji barem osam dana. Svaka dva dana staklenku je potrebno dobro protresti kako bi se sastojci bolje pomiješali i lijepo otpustila aroma mente.
- Ako želite jači liker, sadržaj staklenke možete pustiti da odstoji i 2 - 3 tjedna ili dulje.
- Nakon što je dovoljno odstajao, liker procijedite u staklenu bocu po želji, koristeći pritom i gazu kako biste uhvatili i najsitnije dijelove. Sadržaj gaze stisnite i iscijedite za dodatnu aromu.
- Skuhajte sirup od šećera i vode tako da šećer pomiješate s vodom te zagrijavate miješajući dok se ne zapjeni.
- Ohladite sirup od šećera i vode.
- Za kraj, dodajte onoliko sirupa u liker dok ne postignete željenu slatkoću i dobro promiješajte.
Liker od mente bez šećera
Ako niste ljubitelj prevelike količine šećera, liker od mente možete napraviti i koristeći jedan prirodni sastojak - med. Od sastojaka navedenih u receptu dobit ćete otprilike 1,5 l likera.
Sastojci
- 50 g listova mente
- 1 l votke ili domaće rakije (lozovače)
- 350 g meda
- 250 ml vode
- po želji korica limuna, korica naranče i klinčići
Priprema
- Listove mente operite i posušite. Odvojite listove od stabljike i usitnite ih.
- Listove stavite u veliku staklenu bocu ili veću staklenku, dodajte koricu limuna ili koricu naranče i klinčiće (po želji) te ih prelijte odabranim alkoholom.
- Bocu ili staklenku dobro hermetički zatvorite.
- Bocu ostavite na suhom i tamnom mjestu minimalno 8 dana. Svaka dva dana sadržaj staklenke dobro protresite kako bi se otpustila sva aroma mente.
- Ukoliko želite jači liker, sadržaj možete ostaviti da stoji 2 - 3 tjedna ili dulje.
- Nakon što je liker dovoljno odstajao, procijedite ga koristeći gazu kako biste uhvatili sav sadržaj, a gazu dobro iscijedite da biste dobili svu aromu mente.
- Od meda i vode skuhajte sirup. Pomiješajte med i vodu te miješajući, lagano zagrijavajte dok se med ne otopi.
- Pustite da se ohladi. Pomiješajte slatki sirup i liker.
- Tako gotov liker možete ostaviti da stoji nekoliko dana prije prvog posluživanja, ali je i odmah spreman za piće.
Liker od ekstrakta mente
U slučaju da nemate svježe mente pri ruci, za liker od mente odlično će poslužiti i ekstrakt mente. Bočicu ekstrakta možete pronaći u trgovačkim centrima, kao i u trgovinama zdrave prehrane i trgovinama začina. Od ovih sastojaka dobit ćete otprilke 1 l likera.
Sastojci
- 1 bočica ekstrakta mente
- 250 ml vode
- 500 g šećera
- 500 ml votke ili domaće rakije (lozovača)
- po želji zelena boja za hranu
Priprema
- Pomiješajte vodu i šećer. Zagrijavajte miješajući dok se šećer ne otopi.
- U sirup od vode i šećera dodajte odabrani alkohol i ostavite da se ohladi.
- Naposljetku, dodajte ekstrakt od mente i po želji nekoliko kapi zelene boje za hranu.
- Prelijte u staklenu bocu i zatvorite.
Čuvanje i skladištenje
Liker od mente skladištite na suhom i tamnom mjestu. Dobro zatvorenog možete ga ostaviti i da odstoji neko vrijeme prije prvog posluživanja kako bi dobio još bolji okus. Preporučuje se potrošiti liker u roku od dvije godine. Jednom otvoren, čuvajte ga u hladnjaku.
Upotreba u kuhinji
Liker od mente dostupan u trgovinama dolazi u dvije varijante: prozirni i zelene boje. Domaći, napravljen od listova mente, će u većini slučajeva imati lijepu smeđe-zlatnu do zelenkastu boju, osim ako se u njega ne doda koja kap zelene boje za hranu.
Liker se može ohlađen posluživati sam, kao aperitiv te uz razne slastice i kavu, a često je sastojak mnogih popularnih ljetnih koktela. Osim u pićima, liker je svoju primjenu pronašao i u kolačima, čokoladama, keksima i ostalim slasticama.
Ljekovita svojstva
Menta je prepoznata kao biljka s brojnim ljekovitim svojstvima. Sadrži brojne vitamine, među kojima su vitamin A, C i D, a uz to sadrži i kalcij, željezo i magnezij koji pomažu u održavanju normalne i zdrave funkcije tijela.
Eterično ulje mente može se koristiti kao lokalni analgetik. Male količine ulja blago utrljane u kožu glave mogu pomoći kod glavobolja.
Paste za zube i vodice za ispiranje usta s mentolom pospješuju održavanje dobre oralne higijene i djeluju protuupalno. Odlične su i za osvježavanje daha.
Čaj od mente ima široku primjenu. Ispiranjem lica blagim čajem od mente može se umiriti nadražena koža i liječiti bubuljice i akne. Čaj je također dobar za rješavanje probavnih smetnji i smirivanje simptoma iritabilnog kolona, a osim toga, pogodan je za olakšavanje raznih simptoma alergija. Inhalacija čaja povoljno djeluje na nadražene dišne puteve i umiruje kašalj. Menta se može pronaći i u raznim pripravcima koji olakšavaju grlobolju poput pastila za grlo.
Ako želite smršaviti, možete piti i čaj od mente. Takav čaj, osim što je niskokaloričan, smanjuje apetit i želju za specifičnim vrstama hrane. Od čaja dulje ostajemo siti, što, u konačnici, umanjuje naknadnu konzumaciju hrane.
Važno je naglasiti da osobe koje boluju od GERD-a (gastroezofagealni refluks) ne bi trebale konzumirati čaj od mente. Čaj opušta mišiće želuca, što može dovesti do obrnutog toka želučane kiseline, i na taj način mogu se pogoršati već postojeći simptomi. Isto vrijedi i za osobe koje imaju ili su imale problema sa žučnim kamencem.
Kao i sve, čaj od mente treba konzumirati umjereno. Za optimalni blagotvorni učinak preporučuje se 1 - 2 šalice dnevno.
Foto: Antti T. Nissinen / CC
Zimnica od mente
Odgovori