Mesni narezak je pasterizirani ili sterilizirani proizvod od usitnjenog mesa, a može se pripremati od raznih vrsta mesa. U komercijalnoj proizvodnji se strojevima meso otkoštava, usitnjava masno, vezivno tkivo i iznutrice te se sve zajedno pakira u limenke.
Gotovi mesni naresci koji se kupuju u trgovinama u sebi mogu sadržavati razne vrste mesa upitnog podrijetla te sadrže aditive i konzervanse koji loše utječu na ljudski organizam. Sami možete pripremiti puno zdraviju verziju i to od svinjskog i junećeg odnosno goveđeg mesa.
Mesni narezak može biti pripremljen od usitnjenog ili većih komada mesa i masnog tkiva. Ovisno o načinu mljevenja, meso može biti finije ili krupnije teksture. Kako god ga pripremali dobit ćete ukusnu, ali prije svega zdravu namirnicu koju možete konzumirati u bilo koje doba dana.
Karakteristike mesnog nareska
Mesni narezak priprema se svinjskog, goveđeg i pilećeg mesa. U nekim varijantama mesnog nareska dodaje se mješavina raznih vrsta mesa tako da možete dodati zečetinu ili puretinu. Kod pripreme mesnog nareska važno je da se koristi što više mesa, a manje vezivnog tkiva koje smanjuje nutritivnu vrijednost zbog čega finalni proizvod neće imati dobar okus. Osim mesa potrebno je dodati škrob, a najčešće se dodaje gustin. Za poboljšanje okusa koristi se sol, papar i šećer, a ponekad i neki drugi začin.
Meso za preradu
Za pripremu mesnog nareska koristi se svinjsko, goveđe ili juneće meso.
Svinjsko meso
Jedno od najčešćih vrsta koja se koristi za pripremu mesnog nareska je svinjsko meso. Mesni narezak će biti bolji što je meso masnije i zbog toga se preporučuje korištenje dijela plećke odnosno svinjske lopatice koja je masnija od ostalih dijelova svinjskog mesa. Osim svinjske lopatice možete koristiti i vratinu koja ima dovoljno masnih dijelova koji će dati sočnost naresku.
Junetina ili govedina
Za pripremu mesnog nareska junetina bi trebala biti malo masnija te se zbog toga preporučuje meso plećke ili vrata koji se melju na krupnije komade tako da dijelovi s masnoćom budu vidljivi. Meso treba biti svijetlo crvene boje s bijelim komadima i mirisati svježe. Ako se priprema od govedine onda ga je potrebno što sitnije samljeti kako mesni narezak ne bi bio pretvrd.
Kupovina mesa
Meso za pripremu mesnog nareska kupujte u mesnicama. Svježe svinjsko i juneće meso prepoznat ćete po svijetlo ružičastoj i crvenkastoj boji i ugodnom svježem mirisu. Ako je tamnije boje nemojte ga kupovati, a posebno ako je svjetlo smeđe jer je to znak da već duže vrijeme stoji narezano i da nije dobro uskladišteno.
Svinjsko i juneće meso možete kupiti i u trgovinama, ali obavezno provjerite podrijetlo i kvalitetu mesa. Neke trgovine imaju i mesnice u kojima se prodaje svježe meso, ali je najčešće već izrezano i zapakirano u manja pakiranja koja također možete koristiti za pripremu mesnog nareska.
Recepti za mesni narezak
Mesni narezak zahtjeva malo više umijeća kako bi se pripremila ova ukusna zimnica. Za pripremu ćete trebati kvalitetno i što masnije mljeveno meso. Ako u kućanstvu imate mašinu za mljevenja mesa možete ga sami pripremiti, ali ako nemate onda je najbolje da kupite unaprijed već mljeveno meso. Ako planirate sami mljeti meso sami, prvo ga izrežite na manje komade.
Svinjski mesni narezak
Domaći mesni narezak možete pripremiti od svinjskog mesa i svinjske slanine. Navedena količina sastojaka dovoljna je za oko 4 manje staklenke mesnog nareska.
Sastojci
- 1 kg mljevenog svinjskog mesa
- 300 g mljevene slanine (bez kože)
- 1 mala žlica češnjaka u granulama
- 1/2 male žlice crnog papra
- 10 g šećera
- 10 g soli
- 10 g gustina
- 60 ml hladne vode
Priprema
- Mljeveno meso i mljevenu slaninu stavite u posudu i dodajte papar i češnjak u granulama.
- U drugu posudu stavite šećer, sol i gustin, dodajte hladnu vodu i sve dobro izmiješajte. Kada su se svi sastojci otopili u vodi, tekućinu dodajte u meso.
- Smjesu dobro izmiješajte rukama sve dok se svi sastojci ne sjedine.
- Pripremljenu smjesu stavljajte u staklenke i dobro pritisnite žlicom tako da istisnete zrak između slojeva mesa.
- Napunjene staklenke stavite u vatrostalnu posudu i oko njih ulijte vodu do polovine staklenki.
- Na vrh staklenki stavite papir za pečenje kako mesni narezak ne bi izgorio.
- Pećnicu zagrijte na 150°C i vatrostalnu posudu sa staklenkama stavite da se peče, odnosno kuha oko 1 sat.
- Nakon što je mesni narezak pečen, izvadite ga iz pećnice i odmah staklenke zatvorite s poklopcem.
- Ostavite da se ohlade na sobnoj temperaturi i spremite ih na hladno mjesto.
Juneći mesni narezak
Osim svinjetine, mesni narezak se može pripremati od junetine ili govedine. Ako želite da bude sočniji i ukusniji onda ga pripremajte od junetine jer je mekanija od govedine. Navedena količina sastojaka dovoljna je za otprilike 3 manje staklenke.
Sastojci
- 1 kg mljevene junetine
- 1 žlica soli
- 1/2 male žlice sode bikarbone
- 1 mala žlica bijelog papra
- 1 žlica gustina
- 1 mala žlica češnjaka u granulama
- 1 žlica šećera (može i šećer u prahu)
- crni mljeveni papar po želji
- 150 ml hladne vode
Priprema
- U posudu ulijte hladnu vodu, sol, sodu bikarbonu, gustin i šećer u prahu. Sve dobro promiješajte da se svi sastojci rastope.
- Dodajte mljevenu junetinu, bijeli papar, češnjak u granulama i crnog mljevenog papra po želji.
- Sve sastojke dobro izmiješajte i rukom umijesite meso tako da se svi sastojci sjedine.
- U staklenke stavite pripremljenu smjesu i dobro je pritisnite sa žlicom kako bi višak zraka izašao iz mesa. Na svaki staklenku na vrh stavite aluminijsku foliju i pritisnite ju uz rub staklenke tako da budu potpuno zatvorene.
- Staklenke stavite u dublju tavu i ulijte vodu oko staklenki tako da bude do pola visine staklenki.
- Tavu poklopite s poklopcem i ostavite da se mesni narezak kuha u vodi temperature 70 - 80°C oko 2 sata.
- Nakon što se narezak skuhao, maknite tavu sa štednjaka i staklenke izvadite iz vode. Zatvorite ih poklopcima i ostavite da se ohlade te ih spremite na hladno mjesto.
Čuvanje i skladištenje
Mesni narezak se skladišti u staklenkama koje se mogu hermetički zatvoriti. Preporučuje se koristiti staklenke s ravnim stijenkama kako bi se mesni narezak što lakše mogao izvaditi u jednom komadu. Ova namirnica je lako kvarljiva i zato ju je potrebno čuvati na temperaturi od 4°C. Nakon pripreme stavite ga u hladnjak.
Spremljen u staklenke s hermetičkim poklopcima može se čuvati i do godinu dana pa i duže.
Savjeti
Najbolji mesni narezak je onaj koji se priprema od kombinacije svinjskog i goveđeg mesa. Što je meso masnije to će mesni narezak biti bolji i duže će trajati.
Mesni narezak se može pripremati u jednom komadu tako da se meso ne kuha u staklenkama već se stavlja u kalup za pečenje kruha. Nakon kuhanja ga je potrebno staviti na tanjur ili u posudu i spremiti u hladnjak. Tako pripremljen narezak morate čuvati u hladnjaku najduže tjedan dana.
Upotreba u kuhinji
Mesni narezak se može koristi za pripremu sendviča, ali i kao predjelo posluženo uz dvopek. Može se dodavati u variva ili fritaje te se sam pržiti u tavi i kombinirati sa sirom ili nekim umakom. Narezan na kockice može se poslužiti uz nemasne sireve ili se dodati u povrtne salate.
Najčešće se jede uz doručak narezan na tanke ploške, ali može biti i meso za ručak. Može se i panirati umjesto pilećeg ili purećeg mesa. Tjestenina ili pirjano povrće mogu biti izvrstan dodatak mesnom naresku, a posebno se dobro slaže s jajima i crvenim lukom.
Ljekovita svojstva
Domaći mesni narezak pripremljen od svježeg domaćeg mesa je pun zdravih nutrijenata potrebnih ljudskom organizmu. S obzirom na to da ne sadrži konzervanse i aditive izvrstan je za probavu i doprinosi smanjenju iritacije želudca i pojavi žgaravice.
Osim što je dobar za probavni sustav, sadrži i malo kalorija, ali zbog većeg udjela masnoća ne preporučuje se za konzumaciju osobama koje imaju visoki tlak te probleme s kolesterolom ili povišenim trigliceridima.
Foto: Wikimedia / CC0 1.0
Recepti za paštete
Odgovori