Osušene i konzervirane biljke mirte popularno se koriste za uređenje domova. Osušeni aranžmani, formalni i neformalni, sačuvat će graciozne linije, teksture i boje cvijeća i lišća. No, jeste li znali da je mirta i jestiva biljka? Gotovo svaki biljni dio - cvijeće, lišće ili stabljike - mogu se koristiti za pripremu zimnice, a mnogo je zanimljivih i ukusnih vrsta na koje ćete naići šetajući uz livade, šume ili čak ceste.
Mirta je besplatna namirnica idealna za pripremu hrane. Priroda, sa svojom sezonskom varijabilnošću, nudi ogromnu raznolikost boja, tekstura, oblika i veličina, a na vama je jedino da odaberete kakvu zimnicu želite pripremiti. Ne postoji samo jedno doba godine za prikupljanje mirte, jer se neke vrste mogu sakupljati svakog mjeseca i skladištiti za buduću upotrebu, a za što ih sve možete koristiti, pročitajte u nastavku.
Vrste zimnice od mirte
Mirtu možda znate samo kao ukrasni grm, ali sjajni listovi u obliku sitnih koplja mogu biti izvrstan dodatak i začin jelima. Poput lovorovog lišća, zahvaljujući svojim začinjenim, citrusnim i gorkim okusom, koristimo cijeli list za dodavanje marinadama i juhama. Ako još nikad niste kuhali s ovom biljkom, donosimo vam ideje kako ju pripremiti u zimnici i sačuvati njene okuse što duže.
Priprema mirte za zimnicu
Bobice i listovi se koriste za pripremanje zimnice od mirte, a možete ih pronaći u prirodi u zapuštenim šikarama. Ako imate vrt, možete ju posaditi u jednom dijelu vrta te po potrebi brati listove ili bobice kada budu zrele. Mora rasti na svijetlom i prozračnom mjestu, a ako ju posadite u posudu, potrebno ju je okretati svakih 14 dana tako da biljka ravnomjerno dobiva svjetlost.
Listovi se beru u proljeće prije cvatnje dok se bobice skupljaju kada poprime tamnoplavu boju (najčešće u studenom). Bobice berite jednu po jednu tako da ih ne oštetite, a ako berete listove pazite da ne uberete previše.
Listovi se koriste kao začin jer su pikantnog i aromatičnog okusa, a mogu poslužiti i za pripremu ulja, likera ili octa. Ako se pravilno skladišti, osušeni listovi dugo zadržavaju aromu, zbog toga ih čuvajte u hermetički zatvorenim posudama. Prije nego se dalje prerađuju, listovi se dobro operu u hladnoj vodi kako bi se uklonila prašina i insekti. Listove poslije pranja osušite s papirnatim ručnicima ili pamučnom krpom.
Nakon berbe, bobice mirte nemojte prati jer će početi trunuti i izgubit će svoju svježinu. Prilikom berbe možete ih brati s peteljkama jer se tako mogu duže očuvati svježe. Prije nego ih počnete dalje obrađivati dobro ih operite i osušite s papirnatim ručnicima ili pamučnom krpom.
Sušenje mirte
Čaj od mirte priprema se od sušenih listova, ali i bobica koje se često koriste kao zamjena za papar. Mirta je aromatična biljka i budite oprezni prilikom doziranja. Osim za pripremu čaja, suhi listovi se koriste i za začinjavanje hrane, a posebno mesa.
Sušenje na zraku
Najzdraviji način sušenja listova je na prozračnom mjestu na svježem zraku. Oprane i osušene listove rasporedite na lim obložen papirom za pečenje ili pamučnom krpom te ih ostavite na sjenovito mjesto da se suše 7 - 10 dana uz povremeno okretanje. Svaki dan provjeravajte u kojoj su fazi te po potrebi skratite ili produžite vrijeme sušenja, a ovisno o vremenskim uvjetima ovisit će vrijeme sušenja.
Bobice nisu pogodne za sušenje na ovaj način i za njihovo sušenje koristite pećnicu ili dehidrator. Zbog veće količine vode, sušenje na zraku moglo bi dovesti do truljenja i pojave plijesni.
Sušenje u pećnici
Sušenje mirte u pećnici je jedan od najpraktičnijih načina pripreme zimnice. Prije sušenja listove je potrebno oprati i posušiti te rasporediti na lim obložen papirom za pečenje. Pećnicu zagrijte na 40°C i stavite listove da se suše 4 - 5 sati te ih povremeno okrenite. Vrata pećnice ostavite malo otvorena kako bi para mogla izlaziti, a kada listovi postanu suhi na dodir i lomljivi izvadite ih i ostavite da se ohlade. Nakon toga ih spremite na hladno i tamno mjesto.
Postupak sušenja bobica je isti samo što pećnicu uključite na 50°C jer one sadrže više vode od listova. Sušite ih malo duže nego listove, ali provjeravajte stalno u kojoj su fazi. Nakon što se smežuraju izvadite ih i ostavite da se ohlade. Suhe bobice čuvajte na suhom i tamnom mjestu u hermetički zatvorenim posudama.
Sušenje u mikrovalnoj
Listovi mirte mogu se sušiti u mikrovalnoj pećnici, ali sušenje bobica nije moguće. Bobice imaju previše vode da bi se mogle adekvatno osušiti ovom metodom. Na tanjur posložite oprane i osušene listove, mikrovalnu postavite na najveću temperaturu i stavite ih da se suše 30 sekundi. Provjerite koliko su suhi te postupak ponavljajte sve dok ne budu lomljivi i suhi na dodir. Izvadite ih iz mikrovalne i ostavite da se ohlade te ih spremite u hermetički zatvorene posude
Sušenje u dehidratoru
Dehidrator je najbolji uređaj za sušenje bobica. Na rešetke dehidratora je potrebno postaviti papir za pečenje i na njega poslagati bobice te ga uključite na 40°C na 4 - 5 sati. Svakih sat vremena provjerite koliko su suhe te ih po potrebi protresite ili promiješajte. Kada se smežuraju i postanu suhe i tvrde na dodir, izvadite ih iz dehidratora i ostavite da se ohlade prije nego ih spremite u posude.
Listovi se također mogu sušiti u dehidratoru, ali ih možete slagati na rešetke dehidratora bez papira za pečenje. Ostavite ih da se suše oko 2 - 3 sata na 40°C uz povremeno okretanje kako bi se ravnomjerno osušili. Potrebno ih je ohladiti nakon sušenja i spremiti u posude ili papirnate vrećice.
Mljevenje mirte
Sušene bobice mirte u prošlosti su se mljele i od njih se pripremalo brašno, a u današnje vrijeme se koriste kao začin za jelo. Nakon sušenja bobice čuvajte u jednom komadu i meljite ih po potrebi prije pripreme jela. Možete ih mljeti u mlincu za kavu, mlinu za papar i sol ili ih usitniti u mužaru. Način mljevenja ili usitnjavanja ovisi o jelu koje pripremate, ali i o tome da li želite da jelo ima jaču ili slabiju aromu mirte.
Ako želite da aroma bude jača suhe bobice usitnite u mužaru, a ako želite da se aroma u jelu ravnomjerno rasporedi onda ih sameljite na što manje čestice. Nikada ne skladištite mljevene suhe bobice mirte jer stajanjem gube aromu.
Namakanje mirte
Listovi i bobice mirte se mogu namakati u raznim tekućinama kako bi se dobili proizvodi koji se mogu skladištiti kao zimnica. Jedino eterično ulje ne možete napraviti u vlastitom kućanstvu jer se proizvodi vodenom parom cvjetova i listova, ali zato možete napraviti tinkturu, sirup, sok, liker ili ocat. Svaki proizvod priprema se na isti način samo što se koristi drugačija tekućina.
Sirup i sok od mirte možete napraviti tako da bobice ili listove samo potopite ili prokuhate u kombinaciji sa šećerom. Tekućinu je potrebno ostaviti da odstoji oko 24 sata prije nego ju procijedite i stavite u staklene boce, zatvorite i spremite na hladno, suho i mračno mjesto. Nakon otvaranja, domaće sirupe i sokove spremajte u hladnjak kako se ne bi pokvarili.
Važno je napomenuti da se eterično ulje ne smije primjenjivati oralno za razliku od tinkture. Ona se priprema od bobica i 70% alkohola, a sve sastojke pomiješajte i ostavite da stoje najmanje 30 dana na tamnom i hladnom mjestu. Nakon mjesec dana tekućinu procijedite i možete ju dodavati u čaj ili vodu te koristiti za ispiranje grla i usta.
Liker od mirte se priprema na sličan način samo se koristi rakija neutralnog okusa kao što je lozovača ili šljivovica, ali se može koristiti i votka. Bobice ili listove stavite u tekućinu i ostavite da odstoje 1 - 2 mjeseca ovisno o tome koji dio biljke koristite. Ako liker pravite od listova onda ćete morati koristiti neko bobičasto voće kao bazu. Osim u alkoholu, listove ili bobice možete potopiti u alkoholnom octu te ostaviti da sve odstoji oko 20 - 30 dana i nakon toga ga procijedite kako bi dobili aromatizirani ocat koji možete koristiti kao začin za salate.
Kuhanje mirte
Kuhanjem bobica mirte može se pripremiti ukusnu marmeladu ili džem koji se čuvaju zimi u podrumima i smočnicama. Bobice se ne moraju uvijek sušiti kako bi se skladištile već se mogu kuhati i uz dodati šećera i tako pripremiti ukusan namaz za doručak ili večeru. Svježe bobice operite, ocijedite i stavite u posudu i dodajte šećer i limunov sok.
Smjesu ostavite da odstoji preko noći te ju drugi dan stavite u posudu i kuhajte na štednjaku 15 - 20 minuta. Kada se smjesa ukuha maknite ju sa štednjaka i ostavite da se malo ohladi te ju propasirajte kroz cjedilo kako bi uklonili koštice i kožicu.
Dobivenu marmeladu stavite u prethodno sterilizirane staklenke i zatvorite ih s poklopcima. Okrenite ih naopako i ostavite da se ohlade. Nakon otvaranja, obavezno ju spremite u hladnjak i pojedite u roku od tjedan dana.
Skladištenje mirte
Hladnjak je najbolji uređaj za skladištenje sirovih listova i bobica mirte i tako se može čuvati najduže tjedan dana. Nakon toga ih je potrebno dalje termički obraditi kako bi im produžili rok trajanja. Mirta se najduže može skladištiti kada se osuši i to jedino ako se nakon sušenja čuva u posudama koje se hermetički mogu zatvoriti ili u papirnatim vrećicama. Morate biti oprezni da suhi listovi i bobice ne navlaže jer se može razviti plijesan koja dovodi do truljenja biljke. Sušene bobice čuvajte u jednom komadu i ne meljite ih odmah nakon sušenja nego prema potrebi.
Liker, sok, sirup, ocat i tinktura se obavezno čuvaju u staklenim bocama koje se mogu dobro zatvoriti. Sok i sirup potrošite u roku mjesec dana od dana pripreme, a liker, ocat i tinkturu možete konzumirati i do godine dana. Staklene boce u kojima se čuva tekuća zimnica bi trebala biti od tamnog stakla tako da svjetlost ne utječe na kvalitetu tekućine koju čuvate.
Marmelade i džemovi pripremljeni od mirte čuvajte na hladnom i tamnom mjestu kao što su podrumi ili smočnice. Spremite ih u manje staklenke jer ju je nakon otvaranja potrebno pojesti u roku od tjedan dana.
Foto: Solfaroli Renzo / Pixabay
Odgovori