Bez obzira na to uzgajate li vlastitu mrkvu ili je kupujete na lokalnoj tržnici ili u trgovini, mrkva je jedno od najzdravijih i najsvestranijih povrća koje možemo jesti. I dok se mogu čuvati u hladnjaku i do mjesec dana, ako ih želite duže sačuvati, možete ih konzervirati, zamrznuti ili dehidrirati.
Od variva i juha do priloga, grickalica, pa čak i slastica, mrkva ili dvije, mogu vam spasiti dan ili jelo. Oni su glavno povrće u skoro svačijoj kuhinji. Mrkva je toliko zdrava i korisna, da bi je svi trebali imati stalno pri ruci! Dakle, kad je vaš urod spreman za berbu ili ih kupite na tržnici, pripremite ju i koristite tijekom cijele zime.
Vrste zimnice od mrkve
U nastavku se nalaze sve osnovne metode konzerviranja i postpuci dehidracije, blanširanja i zamrzavanja, kao i ideje i recepti kako možete konzervirati mrkvu da vam što dulje ostane svježa.
Priprema mrkve za zimnicu
Sirova mrkva sadrži više vitamina i drugih hranjivih sastojaka, pa je čuvanje u prirodnom obliku izvrstan način da osigurate da ćete ju uvijek imati pri ruci. Ako živite na području gdje su kllime toplije, u kojoj zemlja ostaje nesmrznuta do kasne zime, domaću mrkvu možete skadištiti upravo u svom vrtu. Jednostavno ih ostavite neizvađene i pokrijte ih debelim slojem slame, a zatim ih iskopajte po potrebi. Ovo je najprirodnija metoda čuvanja i skladištenja mrkve na duže vrijeme.
Ako živite na području gdje se temperatura spušta ispod 3°C, mrkve ćete morati izvaditi iz zemlje i spremiti ih u hladnjak. Nemojte ih prati, samo ih očistite od zemlje. Odrežite zelene listove i stabljike otprilike 1 cm od vrha mrkve. Možete ih čuvati u plastičnim vrećicama u ladici hladnjaka do 2 tjedna. Da biste ih čuvali duže (do mjesec dana), spremite ih u posudu s vodom, poklopite poklopcem i stavite u hladnjak. Mijenjajte vodu svakih 4 - 5 dana.
Da biste ih čuvali još duže, neopranu mrkvu (bez zelenila) "zakopajte" u posude s vlažnim pijeskom ili piljevinom, ostavljajući između njih dovoljno mjesta da se mrkve ne dodiruju i spremite ih u podrum. Mrkvu treba držati neposredno iznad temperature smrzavanja, a vlažnost zraka treba biti 95%. Vlažni pijesak ili piljevina pomoći će u održavanju optimalne vlažnosti.
Sušenje mrkve
Učinkovit način konzerviranja i skladištenja mrkve je svakako sušenjem ili dehidracijom. Iako komercijalno dehidrirani proizvodi mogu biti skupi, vrlo jednostavno možete mrkvu dehidrirati i kod kuće. Postoje brojni načini za sušenje mrkve, a najpoznatiji su sušenje u dehidratoru, pećnici, u mikrovalnoj ili na suncu ili zraku.
Sušenje mrkve u dehidratoru
Sušenjem mrkve pomoću dehidratora čuva se njena jarko narančasta boja, okus i većina hranjivih sastojaka svježeg povrća. Sušena mrkva odlična je u juhama, varivima i umacima za tjesteninu. Također zauzimaju vrlo malo prostora, što ih čini vrlo jednostavnim za skladištenje.
Ako je zelenilo mrkve još uvijek na plodu, uklonite ga. Također, uklonite krajeve mrkve. Kompostirajte lišće i krajeve ili ih spremite za upotrebu u temeljcu od juhe. Mrkvu očistite pod tekućom vodom i ogulite prije nego što je osušite. Guljenje mrkve nije obavezno, ali gotovo uvijek ju gulimo jer je kora mrkve blago gorka te umanjuje prirodnu slatkoću ovog korijenastog povrća. Ali ako vam kore ne smetaju kada jedete sirovu mrkvu, onda vam neće smetati ni na sušenoj.
Narežite mrkvu na krugove debljine približno 6 mm (nešto manje od 1 cm). Ako su tanji mogu propasti kroz mrežu na nekim ladicama za dehidratore. Što su kriške deblje, to je i vrijeme sušenja duže, što znači veću potrošnju energije i smanjenu hranjivu vrijednost. 6 mm ili nešto manje od 1 cm je gotovo savršena debljina kriške mrkve za sušenje.
Narezanu mrkvu blanširajte 2 minute. Ovaj korak također možete preskočiti, ali vaš konačni proizvod izgubit će jarko narančastu boju. Također, korak blanširanja čini da se mrkva brže rehidrira kad ju budete htjeli koristiti. Nakon blanširanje, poslažite blanširanu i ohlađenu mrkvu na pladnjeve dehidratora tako da se niti jedan komad ne dodiruje.
Prilagodite temperaturu dehidratora na 52°C ili 57°C i sušite dok se komadići potpuno ne osuše. Bit će hrskavo, a vrijeme sušenja trajat će 6 - 10 sati, ovisno o tome kolika je vlažnost zraka i koliko ste debelo narezali mrkvu.
Isključite dehidrator i pustite mrkvu da se potpuno ohladi na sobnoj temperaturi prije nego što je spremite u staklenke ili plastične posude. Zatvorite i čuvajte dalje od izravne svjetlosti i topline. Posljednji dio bitan je: dehidrirana mrkva izložena svjetlosti i toplini ne samo da će izgubiti dio boje, već će izgubiti i dio vitamina A.
Sušenje mrkve u pećnici
Ova metoda sušenja mrkve čuva njezinu svijetlonarančastu boju, okus i većinu hranjivih tvari bez upotrebe dehidratora. Očistite mrkvu od zelenila i operite pod mlazom vode i ogulite prije nego ju osušite. Ni ovdje guljenje mrkve nije obavezno, no ako ne volite gorčinu kore, možete ju oguliti.
Narežite na kolutiće debljine 6 mm (manje od 1 cm). Blanširajte 2 minute i poslažite na pleh od pećnice obložen papirom za pečenje. Prilagodite temperaturu pećnice na otprilike 55 - 60°C. Stavite kuhaču između vrata pećnice kako bi vlaga mogla izlaziti jer bi se u suprotnom mrkva mogla ispeći, ne osušiti.
Sušite dok se komadići potpuno ne osuše, otprilike 6 - 8 sati.Izvadite mrkvu iz pećnice i pustite da se potpuno ohladi na sobnoj temperaturi prije nego što je spremite u spremnike. Zatvorite i čuvajte dalje od izravne svjetlosti i topline.
Sušenje mrkve u mikrovalnoj
Ako nemate dehidrator ili vam ne radi pećnica, sa sušenje mrkve možete koristiti i mikrovalnu pećnicu.
Pripremite mrkvu tako što ćete ukloniti zelenilo, oprati i oguliti mrkvu te narezati na kolutiće debljine 6 mm. Na tanjur iz mikrovalne stavite papir za pečenje i poslažite kriške mrkve u jednom sloju, bez da se dodiruju. Postavite mikrovalnu na srednju temperaturu na 10 minuta.
Nakon 10 minuta okrenite kriške. Postavite mikrovalnu na nižu temperaturu i sušite kriške još 15 minuta. Ostavite da se ohladi na sobnoj temperaturi prije nego što ju stavite u spremnike za skladištenje.
Sušenje mrkve na suncu i zraku
Ako nemate na raspolaganju nijednu kuhinjsku opremu za dehidraciju, također možete koristiti metode sušenja na suncu ili sušenja na zraku.
Očistite mrkvu kako biste bili sigurni da nema prljavštine. Narežite mrkvu na male, jednolike komade. Narežite ih na što manje komadiće jer će za vam za sušenje ovom metodom trebati nekoliko dana. Ribanje je možda najbolja opcija.
Mrkvu blanširajte i poslažite mrkvu na pleh za pečenje i prekrijte gazom. Stavite plehove na izravnu sunčevu svjetlost (sušenje na suncu) ili ih ostavite u dobro prozračenoj sobi (sušenje na zraku).
Sušenje ovim metodama može potrajati i do nekoliko dana, pa s vremena na vrijeme provjerite mrkvu. Nakon što se mrkva potpuno osušila, pravilno je spremite ili spakirajte.
Blanširanje mrkve
Većinu povrća, uključujući mrkvu, prije zamrzavanja treba blanširati. Blanširanje je postupak vrenja povrća u kipućoj vodi nekoliko minuta, a zatim zaustavljanje postupka kuhanja uranjanjem u ledenu vodu.
Djelovanje enzima uzrokuje da sirovo povrće izgubi okus, boju i teksturu, a na kraju bi se mrkva pokvarila; blanširanje zaustavlja ovaj postupak.
Blanširanje mrkve je obavezno prije sušenja ili zamrzavanja kako bi se sačuvala njena narančasta boja i nutritivne vrijednosti. Mrkvu očistite, operite pod mlazom hladne vode, ogulite i narežite na kolutiće debljine 6 mm ili kockice.
U jednom loncu pripremite vodu koju ćete prokuhati, a drugu posudu napunite 1/3 ledom i hadnom vodom. Kada je voda proključala, mrkvu uronite na 2 minute. Nakon toga ih odmah izvadite i stavite u hladnu vodu kako bi se zaustavio proces kuhanja. Držite ih u hladnoj vodi jednako dugo kao i u kipućoj - 2 minute. Izvadite na ručnik ili krpu i osušite prije daljnje prerade.
Zamrzavanje mrkve
Prije zamrzavanja mrkve, potrebno ju je kratko blanširati, posebno ako ju planirate skladištiti na duže od 3 mjeseca. Međutim, ako mrkvu planirate upotrijebiti u roku od 3 mjeseca, možete je zamrznuti bez blanširanja. Imajte na umu da će tekstura biti drugačija ako ih ne blanširate.
Za najkvalitetniju mrkvu koja će zadržati boju, vitamine i ostale hranjive sastojke, a u zamrzivaču će trajati dulje od 3 mjeseca, mrkvu obavezno blanširajte prije zamrzavanja.
Nakon blanširanja, mrkvu dobro osušite i poslažite u jednom sloju na pladanj obložen papirom za pečenje. Bit će potrebno zamrzavanje u serijama, kako ne biste dobili jednu veliku smrznutu "kuglu" mrkve. Kada je mrkva smrznuta, premjestite u vrećice i stavite zamrzavati drugu seriju. Ako planirate zamrzavati u serijama, tako blanširajte i pripremajte mrkvu.
Iz vrećica za zamrzivač uklonite što više zraka i brzo vratite u zamrzivač. Smrznutu mrkvu treba potrošiti u roku od 9 - 14 mjeseci. Nakon 14 mjeseci starija mrkva će izgubiti kvalitetu (teksturu i boju), no još uvijek će biti sigurna za jelo.
Foto: congerdesign / Pixabay
Odgovori