Leća je mahunarka koja je čest gost u svakoj kuhinji. Vrlo je ljekovita i fantastičnog je okusa. Čest je sastojak mnogih jela poput variva, salata ili namaza. Odlično se kombinira s drugim raznim namirnicama što pridonosi njenoj popularnosti.
Ako volite namaze, ovaj će vas zasigurno oduševiti. Vrlo je hranjive vrijednosti, a niskokaloričan. Izrazito zdrav i ukusan, postao je vrlo popularan na tržištu. Možete ga namazati na kruh ili ga kombinirati s tortiljama i grickalicama. Ove godine iznenadite svoje najmilije s pripravkom domaćeg namaza od leće. Osim što je jeftinije i zdravije, sam okus namaza možete prilagoditi svom ukusu. U nastavku donosimo nekoliko recepata za ovaj ukusan i zdrav namaz od leće.
Karakteristike leće
Povrtna ili jestiva leća je jednogodišnja biljka koja pripada porodici mahunarki. Njen naziv dolazi od latinske riječi Lens culinaris. Porijeklom dolazi s Bliskog istoka, a danas je njen uzgoj rasprostranjen diljem svijeta. Vrlo je popularna namirnica upravo zbog svoje ljekovitosti i okusa koji omogućuje njenu upotrebu na razne načine. Najveći proizvođači leće su Indija, Turska, SAD, Kanada i Australija.
Leća ima razgranat korijen i polu uspravnu stabljiku koja naraste i do 40 cm u visinu. Listovi ove biljke su parno perasti, a sami cvjetovi su dvospolni. Pojavljuju se u nekoliko boja - bijeloj, ružičastoj ili ljubičastoj. Proces cvjetanja odvija se od svibnja do srpnja. Sam plod, odnosno zrno nalazi se u mahunama. Zrno može biti zelene, smeđe, crvene, žute i crne boje te prema tome postoji nekoliko vrsta leći.
Razlikujemo 5 vrsta leća: zelenu, crvenu, crnu, smeđu i žutu leću. Svaka vrsta leće ima svoje karakteristike i razlikuju se pri namjeni u kuhinji. Najveća razlika između navedenih vrsti leća je u njihovom okusu i teksturi. Svakoj vrsti leće potrebno je određeno vrijeme kuhanja. Najpopularnija je zelena leća čiji okus odgovara doista svim namirnicama.
Leća za preradu
Prilikom pripreme ovog namaza možete koristiti bilo koju vrstu leće. Crvena i zelena leća izrazito su ukusne i odlično se slažu s različitim začinima. Vrste leća razlikuju se po ukusu i karakteristikama pri uzgoju. Na vama je da odlučite koju sortu ćete koristiti prilikom pripreme ovog zdravog namaza. U nastavku donosimo opis i karakteristike crvene i zelene leće.
Crvena leća
Porijeklom crvena leća dolazi iz Indije. Ova leća naziva se još i narančasta leća jer njena boja varira od crvene do narančaste. Vrlo je popularna na tržištu jer je slatkog okusa i ne kuha se dugo kao ostale mahunarke, potrebno joj je svega 30-ak minuta. Mana ove vrste jest ta što prilikom termičke obrade postaje gnjecava. Odličan je sastojak za indijska jela i fantastično se slaže sa začinom poput currya. Čest je sastojak variva i gustih juha poput bundeve. Vrlo je lagana i niskokalorična te lako probavljiva namirnica. Ova vrsta leće sadrži veću količinu željeza od ostalih.
Zelena leća
Porijeklom, zelena leća dolazi iz malog francuskog grada Le Puy-en-Velay. Originalni naziv ove mahunarke je francuska zelena leća. Okus ove leće je pomalo ljutkast, papren i poprilično aromatičan. Odlično se slaže uz rajčicu, luk, češnjak, maslinovo ulje i druge mahunarke. Ova vrsta čest je sastojak variva i juha. Boja ove mahunarke varira od svijetlo zelene do zeleno-smeđe boje. Ovoj vrsti potrebno je najviše vremena da se skuha, čak 45 minuta. Najveći razlog njenoj popularnosti jest taj što i nakon termičke obrade, zelena leća ima čvrstu strukturu što je čini idealnom namirnicom za salate.
Berba i kupovina
Berba leće razlikuje se kod svake vrste. Na njenu zrelost utječu klimatski čimbenici i uvjeti u kojima je biljka rasla. Plod se bere kada mahuna dostigne stupanj zrelosti, odnosno promjeni boju prema smeđoj. Kada mahune pri dnu postanu smeđe, a one na vrhovima stabljike požute, tada je idealno vrijeme za berbu. Zrna mahune nakon berbe moraju se sušiti.
Prilikom kupovine leće, morate se odlučiti hoće li to biti crvena ili pak zelena leća. Obratite pozornost na sam izgled mahunarki. Najbolje bi bilo kada bi ove mahunarke kupili kod domaćeg uzgajivača ili na tržnici.
Recepti za namaz od leće
Postoji nekoliko različitih recepata za ovaj ukusan namaz. Leća se odlično kombinira i s drugim povrćem i voćem, pa se danas često proizvode namazi od nekoliko povrtnih kultura, a leća je čest sastojak. Prilikom pripreme ovog namaza, možete koristiti i crvenu i zelenu leću. Svoj namaz možete začiniti po guštu i dodati neko vama omiljeno voće ili povrće. Ovo je odličan namaz za početak svakog dana jer je vrlo hranjive vrijednosti, a opet ne sadrži nekakvu “težinu”. U nastavku donosimo nekoliko različitih varijacija i recepata za ovaj fantastičan namaz.
Obavezno proučiti prije pripreme!
Namaz od crvene leće
Ako ste ljubitelji crvene leće, ovo je recept za vas. Namaz je vrlo aromatičan i ukusan upravo zbog raznih začina koji su korišteni prilikom pripreme. Naravno, vi začine možete prilagoditi svom ukusu. Sami odlučite hoćete li koristiti slatku ili čili mljevenu papriku. Osim što namaz možete mazati na kruh i konzumirati ga za doručak, namaz također možete koristiti kao umak za tjesteninu ili rižu. Iz navedenih sastojaka dobiti ćete otprilike 200 g ukusnog namaza od leće.
Sastojci
- 150 g crvene leće
- 1 veći luk
- 2 žlice maslinovog ulja
- žličica kurkume
- žličica mljevene paprika
- 1/2 žličice kumina
- žličica origana
- 1/2 žličice naribanog đumbira
- limenka pelata
- 250 ml vode
- sol, papar
Priprema
- Luk očistite te ga narežite na kockice. Dodajte ga u dublju tavu zajedno s maslinovim uljem i pirjajte dok ne postane staklenast.
- Luku dodajte kurkumu, mljevenu papriku, kumin, origano i đumbir. Sve temeljito promiješajte i pirjajte dok začini ne zamirišu cijelu kuhinju.
- Luku i začinima dodajte limenku pelata, vodu i crvenu leću. Sve temeljito promiješajte i nakon što sadržaj proključa, pustite neka se kuha još 20-ak minuta.
- Nakon što je leća skuhana, dodajte sol i papar te promiješajte.
- Maknite tavu s vatre i sadržaj pretresite u neku dublju posudu.
- Pomoću štapnog miksera, sve dobro izmiksajte dok sadržaj ne dobije strukturu namaza.
- Namaz spremite u prethodno steriliziranu staklenku čiji vrh premažite s malo ulja i dobro zatvorite. Taj postupak omogućuje skladištenje ovog namaza.
- Staklenku okrenite na poklopac i pustite neka odstoji 10-ak minuta kako bi se stvorio vakuum.
- Čuvajte u hladnjaku.
Namaz od leće i slanutka
U ovom receptu koristi se zelena leća u kombinaciji sa slanutkom. Slanutak je namirnica neutralnog okusa no izrazito ljekovitih svojstva. Odlično se kombinira s drugim namirnicama i daje im dodatnu, nježnu aromu. Začine prilagodite svom ukusu. Iz navedenih sastojaka dobiti ćete otprilike 400 g aromatičnog i ukusnog namaza.
Sastojci
- 200 g slanutka
- 200 g zelene leće
- 2 režnja češnjaka
- 3 žlice maslinovog ulja
- 1 - 2 žlice limunovog soka
- sol, papar
- vlasac (svježi ili sušeni)
- sušeni list celera
- malo ljute mljevene paprike
Priprema
- U dublji lonac stavite kuhati slanutak i zelenu leću. Kuhajte dok povrće u potpunosti ne omekša.
- Skuhano povrće prebacite u nekakvu dublju zdjelu. Sa strane pustite malo vode u kojoj se povrće kuhalo.
- Češnjak očistite i narežite ga na sitne komadiće.
- Narezani češnjak dodajte slanutku i leći.
- Pridružite im vlasac, list celera, ljutu papriku, sol, papar, limunov sok i maslinovo ulje.
- Sastojke izmiješajte te ih onda pomoću štapnog miksera usitnite.
- Miksajte dok smjesa ne dobije strukturu namaza.
- Ako je smjesa pregusta, dodajte joj vode u kojoj ste kuhali mahunarke.
- Kremast namaz pretresite u prethodno steriliziranu staklenku. Rub staklenke premažite uljem kako bi se rok namaza produljio.
- Dobro zatvorite staklenku, okrenite ju na poklopac i pustite neka odstoji 10-ak minuta kako bi se stvorio vakuum.
- Čuvajte u hladnjaku.
Namaz od leće i tikvica
Namaz od leće možete doista pripremiti u kombinaciji s raznim, drugim povrćem. U ovom receptu donosimo vam kombinaciju leće i tikvica. Oba povrća daju laganu, nježnu aromu koja odlično odgovara jutarnjim satima i doručku. Začine možete prilagoditi svom ukusu. Iz navedenih sastojaka dobiti ćete otprilike 600 g domaćeg namaza od leće i tikvica.
Sastojci
- 100 g zelene leće
- 500 g tikvica
- 2 - 3 režnja češnjaka
- 100 ml maslinovog ulja
- pola limuna (limunov sok)
- 1 vezica vlasca
- sol, papar
Priprema
1. Opranu i očišćenu leću stavite u vodu i pustite neka se namače 2 sata.
2. U istoj vodi u kojoj se leća namakala, stavite ju kuhati na umjerenoj vatri.
3. Vodu i leću malo posolite i kuhajte dok leća ne omekša.
4. Tikvice temeljito operite te ih nasjeckajte na manje komadiće.
5. Nasjeckanu tikvicu stavite u tavu i pirjajte na maslinovom ulju.
6. Povremeno promiješajte kako tikvice ne bi zagorjele.
7. Pred kraj pirjanja dodajte nasjeckan češnjak, sol i papar.
8. Miješajte kako češnjak ne bi izgorio.
9. Nakon što osjetite fin miris češnjaka, tavu maknite s vatre.
10. Pustite neka se tikvice zajedno s češnjakom malo prohlade.
11. Tikvice i leću usitnite pomoću štapnog miksera.
12. Dodajte maslinovo ulje i limunov sok. Sve promiješajte.
13. Vlasac narežite i dodajte ga u smjesu zajedno sa soli i paprom.
14. Miksajte dok ne primijetite da sadržaj dobiva strukturu namaza.
15. Gotov namaz prebacite u prethodno steriliziranu staklenku.
16. Rub staklenke premažite uljem kako bi rok namaza dio dulji.
17. Staklenku dobro zatvorite, okrenite na poklopac i pustite neka odstoji 10-ak minuta kako bi se stvorio vakuum.
18. Čuvajte u hladnjaku.
Upotreba u kuhinji
Namaz od leće postaje vrlo popularan u kuhinji. Razlog tome je njegova ljekovitost, niskokaloričnost i vrlo ukusan okus. Namaz možete poslužiti uz kruh, krekere, tortilje ili grickalice.
Možete ga poslužiti i kao dodatak glavnom jelu, odnosno umak uz tjesteninu ili rižu. Odlično se slaže s raznim namirnicama pa ga možete koristiti na nekoliko načina.
Najčešće je konzumiran kao samostalno predjelo ili doručak. Vrlo je lagane strukture, a izrazito hranjiv.
Ljekovita svojstva
Leća je vrlo nutritivna grahorica i vrlo ljekovita. Vrlo je niskokalorična namirnica te gotovo ne sadrži nikakve masnoće, a bogata je vitaminima, mineralima, proteinima i vlaknima. Leća smanjuje kolesterol u krvi, pomaže pri jačanju krvnih žila i pospješuje rad srca. Vlakna koja se nalaze u leći pospješuju probavu i rad crijeva. Ubrzavaju metabolizam i smatraju se odličnim saveznikom pri borbi s viškom kila. Leća pomaže pri regulaciji šećera u krvi.
Pomaže pri problemima s nadutosti i grčevima. Ova mahunarka je prirodni laksativ i pomaže pri izbacivanju toksina iz tijela. Pomaže pri jačanju imuniteta te tijelu daje potrebnu vitalnost i energičnost. Povećava cirkulaciju krvi i njeguje i čisti kožu.
Foto: thedabblist / CC
Odgovori