Luk je jedna od najpopularnijih biljaka i začin kod pripreme velikog broja jela, a iako se primarno koristi za zgušnjavanje i zaslađivanje raznih jela, priprema se i kao samostalno jelo.
Umaci od luka mogu biti pikantni, slatko-kiseli, ljuti, a pripremaju se od svježeg ili kuhanog luka s dodatkom raličitih začina, no primarno šećera i octa. Izvrsno će se slagati s većinom jela, jer im daje jedinstvenu aromu.
Karakteristike luka
Luk (lat. Allium cepa) je dvogodišnja povrtna kultura zastupljena u svakoj kuhinji i jedna od najčešćih povrtnih kultura koje se koriste u kulinarstvu. Okruglog je oblika s tankom opnom nalik papiru, a boje ovise o sorti (bijela, ljubičasta, crvena). Intenzivnog je mirisa čiji intenzitet ovisi o klimi područja u kojem se uzgaja - luk uzgajan u područjima s blažom klimom imaju blaži okus dok luk uzgajan na područjima sa snažnijom klimom imaju jači, snažniji okus.
Jedna je od najstarijih povrtlarskih kultura koja se danas uzgaja širom svijeta. S obzirom na to da se tijekom rasta stvara razgranato i plitko korijenje, usisna moć nutritivnih svojstava mu je slaba zbog čega je vrlo važan odabir tla na kojem će se uzgajati.
Lukovica je zaobljena i može biti raznih boja, ovisno o samoj sorti luka. Plod je okrugli tobolac koji se dijeli na tri dijela i sadrži sitne sjemenke. Stabljika je izvana prekrivena listovima modrosive do zelene boje, a iznutra šuplja. Od lipnja do listopada se na vrhu stabljike luka formira kuglasti cvat s mnoštvom bijelo-zelenih cvjetova.
Recepti za namaz od luka
Kao namaz, od luka se može raditi džem, marmalda i pekmez, a može ga se i karamelizirati. Znamo da nije namaz već umak, ali pripremili smo i recepte za chutney od luka.
Obavezno proučiti prije pripreme!
Džem od luka
Džem se od marmelade i pekmeza razlikuje po tome što se radi od cijelih komada voća, kuha ga se u kašu s dodatkom šećera, pa tvori gusti namaz. Ako se pravilno napravi, sterilizira i spremi u staklenke, može ga se čuvati do godinu dana (naravno, to je samo preporuka), zbog toga što količina šećera koji se koristi kod kuhanja pomaže u očuvanju.
Džem zato sadrži krupne komadiće luka, koji su jasno vidljivi u glatkom namazu. Od pekmeza i marmelade se razlikuje po tome što je najslađi, jer se šećer u omjeru na luk dodaje 1:1.
Sastojci
- 2 kg ljubičastog luka
- 2 kg smeđeg šećera
- 1 šalica vina
- 1 šalica maslaca
- 1 šalica vina
- sol
- papar
Priprema
- Ubacite maslac u tavicu i pustite da se otopi.
- Dodajte luk i radite ga tako dok ne omekša.
- Dodajte sol i papar (po želji).
- Dinstajte luk 20 minuta na laganoj vatri dok ne postane "proziran".
- Dodajte luku šećer, pa zatim miješajte 10 minuta.
- Usipajte vino i ocat, pa zatim promiješajte.
- Kuhajte još 60 minuta na laganoj vatri. Potrebno je često miješati kako luk ne bi zagorio.
- Kad je kuhan, džem spremite u zagrijane staklenke koje ste prije toga sterilizirali.
- Nakon što se ohladi, čuvajte ga u špajzi ili hladnjaku.
Marmelada od luka
Marmelada za razliku od pekmeza i džema ne smije sadržavati komadiće luka, pa bi bilo dobro da u njenoj pripremi koristite kašu od luka, sok od luka, pasirani luk ili prethodno prokuhani luk. S obzirom da je bez komadića, marmelada od luka je izvrstan namaz.
Recepti za marmeladu:
Pekmez od luka
U pripremi pekmeza od luka mogu se koristiti različite vrste, no baza je svima ista - luk se treba karamelizirati. To je zapravo vrlo jednostavan proces - izrežite luk na tanke ploške, ubacite ga u tavu na prethodno zagrijano ulje i samo posolite. I to je to. Luk je potrebno povremeno miješati dok se dinsta na laganoj vatri i čekati da skroz omekša.
Recepti za pekmez:
- pekmez od luka
- pekmez od luka bez šećera
- pekmez od luka s vinom i acetom
- pekmez od ljutke sa začinima
Chutney od luka
Chutney je popularan zbog toga što je izrazito jednostavan kod pripreme. Poznat je po tome da je jedan od najukusnijih i egzotičnijih umaka. Ako ga ne želite koristiti samo kao zimnicu, ovaj namaz može se spremiti u manjim količinama i posluživati uz mesna jela.
Recepti za chutney:
Čuvanje i skladištenje
Ako je namaz bez konzervansa, onda ga morate čuvati u hladnjaku, ali samo do 2 mjeseca. Rok trajanja možete produžiti tako da u namaz dodate malo konzervansa. Na taj način umak možete čuvati i godinu dana.
Nakon otvaranja hermetički zatvorene posude, namaz čuvajte u hladnjaku kako se ne bi pokvario. Obavezno ga potrošite u roku 7 dana.
Foto: safran7 / Pixabay
Zimnica od luka
Odgovori