Namaz od zelenih rajčica poznat je pod nazivom zeleni ajvar i priprema se od nedozrelih zelenih rajčica. Naziva se ajvarom jer se koristi na sličan način i kombinira se sa sličnim namirnicama prilikom konzumacije. Priprema se sa senfom i hrenom, a obavezan sastojak su zelene rajčice koje ovom namazu daju karakterističnu boju. Najčešće se priprema na kraju sezone kada ostaju nedozreli zeleni plodovi koji do kraja ljeta ne mogu sazreti i pocrveniti. U kasnu jesen rajčica više ne dozrijeva te se zeleni plodovi beru i pripremaju kao zimnica u obliku namaza.
U pripremi možete koristiti svježi korijen hrena ili prerađeni koji možete kupiti u trgovini. Prerađeni hren je ljući i morate biti oprezni prilikom doziranja, a osim standardnih začina, kao što su sol i papar, možete dodati neke malo egzotičnije.
Karakteristike zelenih rajčica
Zelene rajčice su nedozrele obične rajčice, a da bi zadržale zelenu boju potrebno ih je brati prije nego počnu sazrijevati. Postoje stajališta da ova vrsta plodova nije dobra za zdravlje i da od njih ne treba pripremati zimnicu jer sadrže alkaloid solanin koji u većoj količini može biti otrovan. Kiseljenjem ili nekom drugom termičkom obradom ovaj otrov nestaje iz ploda te je prikladan za konzumaciju.
Zelene rajčice rastu na istim stabljikama kao i crvene samo još nisu razvile pigmente crvene boje na plodu jer nisu dozrele. Jednogodišnje su biljke sa zeljastom i razgranatom stabljikom koja može narasti do 1 m visine. Na vrhu stabljike formira se cvijet koji je skupljen u grozdaste cvatove te je žute boje. Iz cvijeta se razvija mesnati plod koji je u početku zelen, ali pod utjecajem sunčevih zraka i topline dozrijeva i postaje sočan i mekan.
Zelene rajčice ne smiju se konzumirati sirove i potrebno ih je termički obraditi. Gorke su i bezukusne kada nisu zrele, ali i tvrde te ih je teško rezati. Prikladne su za pripremu namaza i sosova, ali se mogu i kiseliti kako bi postale mekane i jestive.
Zelene rajčice za preradu
Rajčice možemo podijeliti na nekoliko načina, a najčešća je podjela prema obliku i boji ploda. Postoje zelene, narančaste, žute, crne i crvene rajčice te mogu biti okrugle, duguljaste, plosnate ili nepravilnog oblika. Rajčice se mogu podijeliti i s obzirom na vrijeme sazrijevanja tako je za pripremu namaza najbolje izabrati kasne sorte.
Kasne sorte rajčice koje možete koristiti su Hector F1, Sinatra F1 i Brooklyn F1. Ovo su srednje kasne i kasne sorte rajčice koje formiraju plod u rujnu i listopadu te tada možete pripremati namaz.
Hector F1
Hector F1 je patuljasta srednje rana sorta koja daje dobar urod. Može se uzgajati na otvorenom, ali i u plasteniku, a plodovi su jako veliki i mogu doseći masu do 220 g. Zelena rajčica je okruglog oblika i čvrsta te mesnatog mesa maslinasto zelene boje. Može se koristiti za pripremu namaza, a bere se krajem rujna.
Sinatra F1
Ova sorta pripada srednje kasnim hibridima rajčice koja raste na visokim stabljikama. Ima krupne i okrugle plodove koji mogu težiti oko 200 g. Nedozreli plod je svjetlozelene boje i čvrst na dodir te otporan na razne vrste kukaca. Od ove sorte može se pripremati namaz te dobro podnosi termičku obradu.
Brooklyn F1
Brooklyn F1 je rajčica koja pripada srednje ranim sortama te je pogodna za pripremu namaza, ako ga želite jesti i u jesenskim danima. Može se uzgajati na otvorenom, ali i u plasteniku. Okrugli plod je manji nego kod prethodne dvije sorte te može težiti oko 175 g. Prinos je dobar i ova sorta je otporna na razne insekte i bolesti.
Berba i kupovina
Zelene rajčice su mladi plodovi koji nisu potpuno dozreli te ih je najbolje brati pred kraj ljeta i početkom jeseni. Tada ostaju plodovi koji zbog nedostatka sunčeve topline i svjetlosti neće moći dozreti i biti crveni. Plod mora biti tvrd na dodir te svijetlo zelene do maslinasto zelene boje. Potrebno ih je obrati prije nego se noćna temperatura spusti ispod 5°C, a na vrijeme berbe utjecat će i vremenski uvjeti u kojima raste pojedina sorta rajčice.
Rajčice je najbolje brati kada je suho vrijeme te u poslijepodnevnim satima. Nakon branja plodove samo obrišite s pamučnom krpom i spremite na suho i hladno mjesto dok ne počnete pripremati namaz. Plodove berite tako da ih ne oštetite i ne berite one koji imaju oštećenja od kukaca.
Recepti za namaz
Namaz od zelenih rajčica možete pripremati od svježeg ili prerađenog pripravka hrena. Ovisno koji okus vam bolje odgovara, taj sastojak i koristite kod pripreme ovog ukusnog namaza.
Obavezno proučiti prije pripreme!
Namaz od zelenih rajčica
Za pripremu domaćeg namaza od zelenih rajčica najbolje je koristiti svježi hren koji će namazu dati pravi ljutkasti okus. Ujedno će biti izrazito zdrav, ali i ukusan za konzumaciju uz mesna jela. Navedena količina sastojaka dovoljna je za oko 2,5 kg namaza od rajčica.
Sastojci
- 3 kg zelenih rajčica
- 300 g svježeg hrena
- 3 žlice bijelog vinskog octa
- 300 ml suncokretovog ulja
- 3 žlice senfa
- 3 žlice šećera
- 1 žlica soli
Priprema
- Zelene rajčice operite i osušite te narežite na manje komade. Očistite ih od unutrašnjosti koja može biti pretvrda ili od peteljki.
- Komade rajčice stavite u blender i blendajte dok ne dobijete kašastu smjesu. Pazite da ne dobijete vodenastu smjesu.
- Nakon što ste rajčice izblendali, dobivenu smjesu stavite u gazu ili cijedilo te ju ostavite da se ocijedi.
- Hren ogulite i narežite na krupnije dijelove te ga izblendajte u smjesu.
- U posudu stavite izblendane rajčice i hren, bijeli vinski ocat, senf, suncokretovo ulje, šećer i sol te sve stavite na štednjak na srednje jaku vatru i kuhajte oko 1 sata uz konstantno miješanje.
- Pripremljeni namaz spremite u manje sterilizirane staklenke. Potrebno ga je sipati u staklenke dok je još vruć i pazite da ne ostanu mjehurići unutar namaza.
- Staklenke ostavite da se ohlade te ih spremite na tamno i hladno mjesto.
Namaz od zelenih rajčica s hrenom
Senf i hren hrani daju poseban okus, a ako ih inače koristite u pripremi obroka onda ćete obožavati i ovaj ukusan namaz. Zelene rajčice će mu dati lijepu zelenu boju, a prerađeni senf i hren ljutkast okus. Navedena količina sastojaka dovoljna je za oko 600 g namaza od zelenih rajčica.
Sastojci
- 1/2 kg zelenih rajčica
- 2 žlice kupovnog hrena
- 100 ml ulja
- 1 žlica senfa
- 1 žličica soli
- 1/2 žličice mljevenog papra
- maslinovo ulje po potrebi
Priprema
- Zelene rajčice operite i izrežite dio oko peteljke te klonite oštećenja na kori. Narežite ih na manje komade i stavite u blender ili multipraktik i usitnite.
- Dobivenu tekućinu procijedite kroz gazu ili kroz jako sitno cjedilo kako bi se uklonio višak vode i namaz vam neće biti previše tekuć.
- U usku i visoku posudu stavite ulje, senf, hren, sol i papar te sve promiješajte sa štapnim mikserom kako bi dobili kompaktnu smjesu.
- Dodajte ocijeđene i usitnjene zelene rajčice te sve dobro sjedinite štapnim mikserom.
- Pripremljeni smjesu odnosno namaz stavite u staklenke. Na vrh staklene ulijte maslinovo ulje u sloju od 0,5 cm.
- Staklenku zatvorite i spremite u hladnjak.
Čuvanje i skladištenje
Namaz od zelenih rajčica sprema se u manje staklenke i obavezno se čuva u hladnjaku. Ne preporučuje se dugo ga držati na sobnoj temperaturi. Nakon pripreme pojedite ga u što kraćem roku, ali ga možete držati u hladnjaku i do 6 mjeseci. Važno je da nakon što namaz stavite u staklenku, na vrh ulijete maslinovo ili suncokretovo ulje kako se ne bi brzo pokvario. Ako primijetite da je namaz postao gorak i ima čudan miris te da je promijenio boju i potamnio, tada ga više nemojte jesti.
Savjeti
Rajčice je nakon usitnjavanja najvažnije dobro iscijedite od viška vode. Sva voda koja nastaje nakon usitnjavanja nije dobra za umak jer će onda biti pretekući i neće biti dobar za mazanje.
Prilikom pripreme možete dodati i neke začine koji vam odgovaraju i volite tako da možete dodati bosiljak, peršin, usitnjeni ružmarin pa čak i vegetu.
Najbolje je pripremati namaz tako da ga kuhate jer ćete tako biti sigurni da nije ostalo štetnih nutrijenata u zelenim rajčica. Namaz će biti ljući ako koristite prerađeni hren, ali će imati bolji okus ako koristite svježi hren.
Upotreba u kuhinji
Ovaj namaz se poslužuje uz mesna jela, posebno ona s roštilja, kobasice ili suhomesnate proizvode. Može se jesti kao obični ajvar u kombinaciji s ćevapima i pljeskavicama te se tada poslužuje kao prilog. Može se mazati na tost, bruskete ili prepečeni kruh.
Ljekovita svojstva
Namaz od zelenih rajčica je dobar za dišne puteve jer sadrži hren koji je izvrstan za pročišćavanje tih organa. Preporučuje se konzumirati ga nekoliko puta tjedna, posebno u zimskim mjesecima kada su dišni organi najviše izloženi upalama. Zelene rajčice često se smatraju štetnima za ljudski organizam jer je to zapravo nedozreli plod biljke, ali nisu štetni ako se prije konzumacije ispravno termički obrade.
Foto: Lucio Benfante / CC
Zimnica od rajčica
Odgovori