U svako doba godine - bilo tijekom ljetnih vrućina ili jake zime - citrusi pružaju osvježavajući predah od svakodnevice. Iza guste kore i oštre i živahne opne nalaze se sezonski okusi koje obožavaju sve generacije. No, često se nađemo s viškom naranči koje ne možemo pojesti dok su svježe i propadaju nam zbog vlažnosti zraka jer ih ne znamo pravilno skladištiti ili nam ne padne na pamet da ih preradimo u ukusne marmelade, pekmeze, džemove ili sokove.
Uvele naranče je tužno gledati, i zaista je šteta ne iskoristiti ih i pustiti ih da postanu potpuno beskorisne. U nastavku ćemo vam detaljno objasniti osnove skladištenja naranči koje će vam omogućiti da ih čuvate i uživate u svježim narančama minimalno 3 mjeseca, načine konzerviranja i skladištenja za duže čuvanje i preradu te ideje i savjete kakve sve slatke zimnice možete raditi od njih.
Vrste zimnice od naranče
Uživajte u slatkom džemu, voćnom želeu ili egzotičnom pekmezu od naranče. U nastavku se nalaze svi načini kako možete konzervirati naranče.
Priprema naranči za zimnicu
Poznato je da su citrusi u sezoni od kasne jeseni do početka zime i tada su plodovi najsočniji i najskuplji. Naranča nije izuzetak. Pravilnom pripremom i jednostavnim skladištenjem moći ćete uživati u plodovima i izvan sezone.
Naranče je najbolje skladištiti i čuvati u hladnjaku ili hladnoj prostoriji bez sunčeve svjetlosti, poslagane jedna do druge (ne jedna na drugu). Prije bilo kakve daljnje prerade, naranče je potrebno temeljito oprati i dobro osušiti. Ako se na njima i nakupila plijesan, operite ih, osušite i slobodno koristite za preradu bez kore.
Naranče ne dozrijevaju nakon berbe, pa je važno ubrati plod u pravoj fazi zrelosti. Zrelost naranče povezana je s nekoliko čimbenika, uključujući boju, sadržaj šećera, kiselost i sadržaj soka. Naranča bi trebala imati žuto-narančastu boju na najmanje 25% kore. Možete povremeno provjeriti voće stiskom kako biste provjerili zrelost, ili čak kušanjem ploda da se utvrdi je li spremno za branje. Berite naranče s domaćih vrtnih stabala nježnim rezanjem voća od stabljike.
Za dugotrajnije skladištenje ubranih naranči, vodite računa da izbjegavate rezanje ili struganje kore. Takva ozljeda potiče brže kvarenje ploda. Različite vrste naranče beru se u različito vrijeme pa se neke naranče mogu naći u trgovinama od studenog do lipnja. Odaberite naranče koje su čvrste i teške zbog svoje veličine, s finom teksturom kože i bez mrlja. Na naranči ne smije biti oštećenja ili modrica. Na kori se mogu pojaviti lagani ožiljci kao oštećenja, ali ovi površinski nedostaci ne utječu na kvalitetu ploda iznutra.
Naranče se mogu čuvati 3 do 8 tjedana u hladnjaku na 3 - 9°C, ovisno o stanju ploda. Optimalna vlažnost za skladištenje naranči je 90 do 95%. Kada uzgajate naranče u kućnom vrtu, najbolji način da "pohranite" naranče je da ih ostavite na drvetu tijekom tipične sezone berbe. Kad ova opcija nije praktična, voće spremite u ladicu hladnjaka.
Naranče treba oprati prije guljenja ili rezanja. Za pranje namočite svaku naranču vodom, protrljajte njezinu površinu, isperite je tekućom vodom i osušite papirnatim ručnikom.
Pranje naranči u sudoperu napunjenom vodom ne preporučuje se jer voda koja stoji može proširiti onečišćenje s jedne naranče na drugu. Korištenje sapuna ili deterdženta također se ne preporučuje niti odobrava za pranje voća i povrća jer voće može upiti ostatke deterdženta.
Izrezane ili očišćene naranče trebaju se spremiti u posudu i staviti u hladnjak u roku od 2 sata od rezanja i čišćenja. Na taj način se mogu čuvati 1 - 2 dana, a zatim ih dalje koristite za preradu.
Sušenje naranče
Sušenje (dehidracija) je postupak polakog uklanjanja vode iz hrane i nije preporučena metoda konzerviranja naranči jer su previše sočne i nisu jako čvrste. Međutim, kora naranče se dobro suši. Za sušenje odaberite naranče s debelom korom. A prije svakog sušenja, naranče je potrebno dobro oprati i posušiti papirnatim ručnikom.
Sušenje naranče u dehidratoru
Za razliku od sušenja na suncu, koje ovisi o odgovarajućim vremenskim uvjetima, sušenje u dehidratoru se može napraviti u bilo kojem trenutku. Električni dehidrator može održavati nisku, ujednačenu temperaturu, cirkulirajući zagrijani zrak ventilatorom.
Naranče temeljito operite, ogulite vanjsku koru nožem ili gulilicom za povrće. Izbjegavajte guljenje i bijelog, gorkog albeda (kore). Ako vam je na korama naranče ostalo bijele opne, sastružite nožićem.
Postavite temperaturu dehidratora na 54 - 57°C. Ako vaš dehidrator nema termostat, stavite precizan termometar koji lako možete vidjeti na donju ladicu. Rasporedite pripremljene komade narančine kore na pladnjeve za sušenje, prerezanom stranom prema gore u jednom sloju. Komadići se ne smiju dodirivati ili preklapati. Ostavite 2,5 do 5 cm između ladica u dehidratoru.
Tijekom postupka sušenja možda će biti potrebno okretati i premještati pladnjeve kako bi se naranče što ravnomjernije osušile. Nastavite s dehidracijom sve dok se kore ne osuše. Neki će se komadi mnogo brže sušiti od drugih, zato pazite i uklanjajte pojedine komade dok se suše.
Količina vremena koja je potrebna sušenju narančine kore ovisi o početnom udjelu vlage, količini koja se suši i veličini i debljina komada, vlažnosti zraka tijekom postupka sušenja i učinkovitosti dehidratora. Optimalno vrijeme sušenja naranči u dehidratoru je 8 - 12 sati
Da biste testirali suhoću, izvadite nekoliko komada kore iz dehidratora. Nakon što se ohlade, komade prepolovite - ne smije biti vidljive vlage. Neka narančina kora može ostati podatna, ali ne smije biti ljepljiva. Ako presavijete komad na pola, ne bi se trebao lijepiti za drugu stranu.
Nakon sušenja ohladite naranče 30 - 60 minuta prije pakiranja. Izbjegavajte pakirati toplu koricu, jer bi to moglo dovesti do znojenja i nakupljanja vlage. Provjerite jesu li naranče potpuno suhe procesom kondicioniranja, postupkom kojim se osigurava da su svi dijelovi podjednako suhi. Nakon kondicioniranja koru spremite i skladištite.
Sušenje naranče u pećnici
Narančinu koru moguće je osušiti u kuhinjskoj pećnici, ali ne preporučujemo se, jer je potrebno jako dugo vremena. Da bi se osušila kora naranče bit će potrebno minimalno 24 sata. Proces zagrijava kuhinju, čini pećnicu nedostupnom za drugu upotrebu i nije siguran način za obitelji s malom djecom.
Ako se želite nastaviti sušiti u pećnici, naranče narežite na tanke kriške (kolutiće) ne deblje od 5 mm ili ogulite i narežite koru na tanke trakice. Namjestite temperaturu pećnice na najnižu moguću, obično je to 50 ili 60°C. Na plehove od pećnice stavite papir za pečenje i poslažite kriške naranči ili koru u jednom sloju, bez da se dodiruju kako bi zrak mogao nesmetano strujati. Stavite sušiti i obavezno provjeravajte. Ako primijetite da se gornja strana naranče osušila, okrenite stranu i nastavite sušiti.
Kada su naranče gotove, izvadite ih i ostavite na sobnoj temperaturi da stoje 12 sati, a zatim napravite proces kondicioniranja kako biste provjerili jesu li naranče zaista potpuno suhe prije daljnjeg skladištenja. Ako se na staklenkama pojavljuje vlaga, naranče je potrebno još sušiti, a ako vlage nema, naranče možete spremiti u staklenku s hermetičkim poklopcem ili vrećicu i spremiti na tamno i suho mjesto.
Sušenje naranče u mikrovalnoj
Ne pokušavajte koristiti mikrovalnu pećnicu za sušenje narančinih kora. Sušenju kore je potrebna stalna pažnja tijekom sušenja zbog čega biste morali često otvarati vrata mikrovalne kako bi vlaga mogla izaći. Narančine kore se u mikrovalnoj ne suše ravnomjerno i lako mogu zagorjeti.
Sušenje naranči na suncu
Narančina kora može se sigurno sušiti na otvorenom kada su pogodni uvjeti za sušenje (minimalna temperatura zraka od 29°C i vlažnost manja od 60%). Jedini nedostatak ovakvog načina sušenja je dugotrajnost, činjenica da je vrijeme nepouzdano i to što sušenje kore voća iznimno privlači insekte i ptice. No, ako želite nastaviti sa sušenjem naranči na suncu, naranče dobro operite, narežite na tanke kriške ili ostavite veće komade kore naranče, posložite na rešetke u jednom sloju bez da se dodiruju, prekrijte laganom gazom kako biste onemogućili pristup pticama i insektima i iznesite van na direktnu sunčevu svjetlost.
Ako su noći vlažne, preporučuje se unošenje naranči unutra, a ujutro ih ponovno iznesite na sunce. Cijeli proces sušenja će trajati 4 - 6 dana, ovisno o debljini kore i kriški naranči.
Skladištenje sušene naranče
Dehidrirana kora naranče i kriške naranči zahtijevaju vrlo malo prostora za pohranu. Potpuno osušena kora naranče može se čuvati u zatvorenim plastičnim vrećicama ili hermetički zatvorenim staklenkama. Ako koristite metalne posude, prvo stavite koru u plastičnu vrećicu kako biste spriječili reakciju s metalom.
Osušenu koru treba čuvati na tamnom, hladnom mjestu s optimalnom temperaturom od 15°C. Boja, okus, aroma i hranjiva vrijednost kore počet će se smanjivati nakon otprilike godinu dana.
Za dulje čuvanje možete dobro zamotanu narančinu koru držati u zamrzivaču. Za najbolji okus i kvalitetu upotrijebite u roku od 2 godine od smrznutog skladištenja. Povremeno provjerite osušenu koricu naranče tijekom skladištenja kako biste bili sigurni da je proizvod još uvijek suh. Staklene posude izvrsne su za skladištenje jer se svaka vlaga koja se skupi iznutra lako vidi.
Blanširanje naranče
Blanširanje naranči nije potrebno niti je uobičajeno za bilo koji postupak konzerviranja. No, ako želite zadržati svježu boju duže vremena, možete ih kratko blanširati.
Pripremite lonac s vodom i stavite na štednjak dok voda ne proključa, u drugu posudu stavite led i prelijte vodom. Oprane i narezane kriške naranče uronite u kipuću vodu na 5 - 10 sekundi, izvadite i odmah uronite u hladnu vodu na 20 sekundi. Izvadite ih iz vode i pustite da se osuše na sobnoj temperaturi. Nakon toga ih možete koristiti u daljnjoj preradi ili skladištiti u šećernom sirupu.
Zamrzavanje naranči
Operite i ogulite voće te ga podijelite na dijelove. Uklonite opne i koštice. Narežite naranče po želji. Na pladanj koji vam stane u zamrzivač stavite papir za pečenje i poslažite komade naranče te ih zamrznite (otprilike 6 - 8 sati), nakon čega ih spremajte u vrećice. S obzirom na to da su naranče pune soka, morat ćete kriške zamrzavati u serijama kako ne bi dobili jednu veliku smrznutu kuglu.
Naranče možete zamrzavati i cijele, pogotovo ako vam često treba korica naranče u receptima za kolače. Naranče jednostavno operite, posušite papirnatim ručnikom i stavite u zamrzivač bez ikakve dodatne pripreme. Za ribanje korice naranče, izvadite naranču, naribajte smrznutu i vratite u zamrzivač.
Foto: Luisella Planeta Leoni / Pixabay
Odgovori