Origano je višegodišnja zeljasta aromatična biljka koja se koristi kao začin u mnogim jelima posebno prilikom pripreme talijanskih specijaliteta. Nezaobilazan je začin na pizzi i tjestenini, ali se koristi i za pripremu umaka i juha. Najaromatičniji je u vrijeme prije nego procvjeta kada se bere, prerađuje i skladišti. Konzumiraju se listovi i u nekim slučajevima i stabljike dok se cvjetovi ne koriste u kulinarstvu.
Nakon berbe, listove i stabljike origana najbolje je osušiti i spremiti u staklenke ili limenke kako bi ga mogli koristiti tijekom cijele godine ili se listovi koriste svježi. Intenzivnog je mirisa, ali ugodnog, toplog, malo oštrog i trpkog okusa. Snažan je začin te se kod doziranja preporučuje koristiti manje količine, ali i prilikom pripreme raznih pripravaka kao što su čaj i eterično ulje potrebno je dozirati manju količinu.
Vrste zimnice od origana
Iako je origano najpoznatiji kao sušeni začin, od njega se može pripremati i ljekoviti čaj, koji se kuha od svježih ili suhih listova origana.
Priprema origana za zimnicu
Origano je višegodišnja biljka trajnica koja se može uzgajati u vrtu, stakleniku, ali i u teglici na prozorskoj klupici. Prepoznat ćete ga po uspravnoj stabljici sa tamnijim i svjetlijim glatkim listovima specifičnog mirisa. Ako ste sadnice origana posijali u vrtu, pravo vrijeme za berbu je tijekom ljetnih mjeseci kada ima najviše listova. Biljka voli sunčevu svjetlost i najbolje uspijeva na toplom i sunčanom području, ali ne voli pretjerano vlažno tlo. Origano koji ste uzgojili u stakleniku ili posudi u kući moći ćete brati tijekom cijele godine, samo morate biti oprezni da ne uberete previše listova jer se stabljika origana može osušiti ako ostane bez listova.
Listove origana je potrebno redovito brati, ali ih možete i rezati jer se biljka brzo obnavlja i raste. Berite ih od vrha prema dnu kako bi se razvijali bočni listovi, a berbu otprilike 3 puta godišnje. Ako ga sadite na otvorenom, najbolje ga je brati od početka rujna do početka listopada, i to samo za vrijeme toplog i sunčanog vremena, nikako za vrijeme rose, vlage ili kiše. Svaki list berite ili režite posebno, a ako su stabljike dosta velike onda odrežite cijeli izbojak.
Branje listova i stabljika origana najbolje je obaviti ručno prije nego biljka procvjeta u popodnevnim satima. Osim listova mogu se sakupljati i sjemenke origana, ali one se ne konzumiraju već služe za daljnje razmnožavanje biljke.
Listove i stabljike koje namjeravate pripremati za zimnicu potrebno je odmah nakon berbe staviti na sušenje, usitniti u mužaru, namočiti u vodi ili zamrznuti. Prije prerade operite ih pod mlazom hladne vode kako bi uklonili nečistoće i nakon toga listove možete spremiti za zimnicu.
Sušenje origana
Listovi origana se suše odmah nakon berbe kako bi se sačuvala aroma. Sušeni origano ima jaču aromu, a može se sušiti na zraku, u dehidratoru, mikrovalnoj ili pećnici. Pranje origana prije sušenja se ne preporučuje, osim ako trebate ukloniti nečistoće s listova. Prije sušenja provjerite da neki listovi nisu počeli žutjeti jer oni mogu utjecati na kvalitetu konačnog proizvoda. Odmah ih uklonite i sušite samo one koji su zeleni i zdravi.
Listove ćete najbrže osušiti u mikrovalnoj pećnici, ali najzdraviji način sušenja je u dehidratoru. Najjaču aromu ima origano sušen u dehidratoru i na zraku, ali ako nemate mogućnosti, možete koristiti i pećnicu.
Sušenje na zraku
Listove i stabljike origana možete sušiti na zraku tako da ispletene snopove stavite na sjenovito, ali prozračno mjesto. Potrebno ih je ostaviti da se suše najmanje 1 - 2 tjedna, a vrijeme sušenja ovisi o atmosferskim uvjetima u kojima se origano suši. Ako je u zraku veliki udio vlage vrijeme sušenja može potrajati i do mjesec dana.
Listove posložite na pamučnu tkaninu ili papir za pečenje i ostavite da se suše na sjenovitom mjesto te ih svaki dan okrećite kako bi se listovi ravnomjerno osušili. Također ostavite mjesta između listova kako bi zrak mogao nesmetano cirkulirati. Nakon što se osuše, listove možete spremiti u staklene ili plastične posude.
Sušenje u dehidratoru
Listove origana možete sušiti i u dehidratoru koji se u posljednje vrijeme sve više koristi za izvlačenje vode iz voća i povrća, ali i začinskog bilja. Listove prije sušenja operite i dobro posušite te rasporedite na rešetke dehidratora i uključite ga na 35 - 45°C. Ostavite ih da se suše 3 - 4 sata te ih provjeravajte svaki sat vremena. Kada postanu suhi i lomljivi na dodir izvadite ih iz dehidratora i ostavite da se ohlade, a nakon toga spremite u staklenu ili plastičnu posudu koja se može hermetički zatvoriti.
Sušenje u pećnici
Listove origana možete sušiti u pećnici tako da ih složite na pleh obložen papirom za pečenje. Pećnicu zagrijte na 40°C i stavite sušiti origano. Između listova ostavite dovoljno mjesta i nemojte ih složiti da se preklapaju. Vrata pećnice ostavite malo otvorena tako da para može izlaziti i kako bi se listovi što prije osušili. Ostavite ih da se suše 3 - 4 sata i provjeravajte ih svaki sat. Nakon 2 sata možete listove okrenuti tako da se ravnomjerno osuše s obadvije strane. Suhe listove origana izvadite iz pećnice i ostavite da se ohlade te ih spremite u staklene ili plastične posude.
Sušenje u mikrovalnoj
Sušenje u mikrovalnoj uzrokuje gubitak okusa začinskog bilja, ali je to jedan od najbržih načina pripreme sušenog origana. Listove origana stavite na tanjur i uključite mikrovalnu na 30 sekundi na najjaču temperaturu. Postupak sušenja ponovite 2 - 3 puta sve dok listovi ne postanu suhi i lomljivi. Proces sušenja može potrajati 1 - 2 minute, a vrijeme sušenja ovisi o jačini mikrovalne pećnice. Nakon sušenja ih ostavite da se ohlade te ih spremite u staklene ili plastične posude.
Mljevenje origana
Suhe listove organa možete usitniti u mužaru, sjeckalici ili blenderu. Najbolje ih je mljeti odmah prije konzumiranja jer, dužim stajanjem, mljeveni listovi origana gube aromu. Ako ste samljeli veću količinu listova možete ih staviti u staklenu ili plastičnu posudu koja se može hermetički zatvoriti. Mljeveni origano potrošite u roku od 6 mjeseci jer nakon toga može postati gorak i jelima neće dati pravi okus. Prije nego ih dodate jelu, suhe listove origana možete usitniti i između prstiju.
Cijeđenje origana
Ulje origana dobiva se ekstrakcijom iz lišća biljke tako da se listovi origana prvo izgnječe u mužaru kako bi listovi pustiti svoju aromu i prirodna ulja te se nakon toga miješaju s biljnim uljem. Važno je napomenuti da vam je za pripremu origano ulja potrebno svježe lišće te maslinovo ili suncokretovo ulje i jedna tamna boca ili staklenka s poklopcem.
Prije gnječenja listove dobro operite i stavite u staklenku ili bocu. Ulje zagrijte i nakon toga ga ulijete u bocu ili staklenku u koju ste stavili origano. Sve dobro promiješajte i ostavite da stoji na hladnom i suhom mjestu oko 2 tjedna. Nakon toga ga možete procijediti ili ga koristiti s komadima listova. Ulje obavezno čuvajte na hladnom i tamnom mjestu i u staklenim bocama te daleko od vlage. Možete ga koristiti u ljekovite svrhe, ali i za začinjavanje salata i drugih jela. Prilikom pripreme dozirajte listove i ulje u omjeru 50:50. Ulje origana je žute boje i ima intenzivan miris, a pretežno se koristi za sprječavanje širenja gljivica, ali je dobro i za ublažavanje prehlade i gripe.
Namakanje origana
Origano se može i namakati u vodi te se od njega dobiva čaj intenzivnog i jakog okusa koji antibakterijski i antivirusno djeluje na ljudski organizam te ga je dobro povremeno konzumirati u umjerenim količinama. Čaj od origana je potrebno oprezno dozirati i odmah nakon pripreme popiti. Suhe listove origana prelijte s vrućom vodom i ostavite da odstoje 5 minuta nakon toga čaj procijedite. Možete ga zasladiti medom. Na 250 ml vode preporučuje se oko jedna žličica usitnjenih listova origana ili 3 - 4 cijela suha lista. Zbog intenzivne arome i ljekovitih sastojaka čaj od origana nije dobro skladištiti duže od 12 sati.
Zamrzavanje origana
Ako želite svježe listove konzumirati u zimskim mjesecima svježe listove origana možete i zamrznuti. Nakon odmrzavanja smrznuti listovi origana imat će slabiju aromu i izgubit će dio okusa, ali to nije razlog da ga ne skladištite na ovaj način. Prije stavljanja u zamrzivač listove možete narezati na manje dijelove i staviti u kalupe za led te ih napuniti s vodom ili uljem. Posude stavite u zamrzivač i prije upotrebe ostavite da odstoje bar 24 sata. Po potrebi vadite kockice leda iz posudica i koristite za začinjavanje hrane.
Zamrzavajte samo listove i pažljivo ih uklonite sa stabljika kako ne bi oštetili listove. Cijele listove možete staviti u plastične vrećice i staviti u zamrzivač te ih po potrebi izvaditi, odmrznuti i narezati na manje komade te koristiti za začinjavanje jela.
Skladištenje origana
Svježi listovi origana moraju se iskoristiti u roku od tjedan dana jer će početi venuti, tamniti i propadati. Spremite ih u plastičnu ili staklenu posudu i stavite u hladnjak. Prije spremanja u hladnjak, listove dobro posušite tako da se voda ne kondenzira na listovima tijekom hlađenja.
Suhe listove origana spremite u tamne staklene ili plastične posude koje se mogu zatvoriti. Nemojte ih mljeti sve dok ga ne planirate koristiti u pripremi jela i tako osušene listove možete koristi i do godinu dana. Ako ste ih samljeli, potrošite ih u roku od 6 mjeseci jer će nakon toga aroma jako oslabiti. Suhe listove je potrebno čuvati na hladnom i tamnom mjestu daleko od izvora vlage.
Ulje origana obavezno skladištite u tamnim staklenim bocama ili staklenkama koje se mogu hermetički zatvoriti. Prilikom skladištenja ulja važno je da je dobro zatvoreno i da nije izloženo sunčevoj svjetlosti jer to smanjuje njegovu kvalitetu i aromu. Zamrznuti listovi origana mogu se čuvati do 6 mjeseci, a nakon odmrzavanja ih nemojte ponovo zamrzavati.
Foto: ariesa66 / Pixabay
Odgovori