Panko krušne mrvice su slične običnim krušnim mrvicama, ali se pripremaju od pšeničnog bijelog kruha bez kore. Samo su jedna od vrsta krušnih mrvica koja se tradicionalno koristi najčešće u azijskim jelima. Nedavno su postale popularne i u zapadnoj kuhinji jer panko mrvice ostaju dulje hrskavije od tradicionalnih krušnih mrvica. Panko krušne mrvice obrađuju se drugačije od običnih, što rezultira ljuskicama krušnih mrvica, a ne sitnim zrncima.
Zbog povećane popularnosti u zapadnoj kuhinji, danas ih lako možemo pronaći u većini trgovina, na policama pored običnih krušnih mrvica ili na dijelu s namirnicama azijske kuhinje. No, jeste li znali da zapravo možete sami napraviti panko mrvice kod kuće i skladištiti ih kao i obične krušne mrvice? Iako panko i obične prezle stvaraju ukusan hrskavi sloj na mesu ili imaju funkciju veziva u raznim jelima, različite su teksture. Ako nemate panko, možete koristiti i obične krušne mrvice i obrnuto, no imajte na umu da može doći do malih varijacija u teksturi i hrskavosti. Ako nemate pri ruci krušne mrvice ili panko mrvice, na jednostavan i brz način moćete napraviti domaće panko mrvice.
Karakteristike panko mrvica
Panko mrvice su proizvod koji se priprema od pšeničnog bijelog kruha, ali za razliku od krušnih mrvica, ne stavlja se korica kruha. Najprije se uklanja kora, suši se, a zatim usitnjava. Panko mrvice mogu biti različite veličine i ovisi o osobnom ukusu. Obične krušne mrvice imaju duplo više kalorija od panko mrvica, pa su tako panko mrvice zdravija varijanta.
Panko mrvice su svjetlije boje, hrskavije teksture i manje kalorične od tradicionalnih prezla. S obzirom na to da je kao namirnica puno "lakša", upija manje ulja i masti, pa pržena hrana postaje manje teška i kalorična. Tipični sastojci kupovnih panko mrvica su pšenično brašno, kvasac, ulje i sol. Većina je veganska, ali, kao što vidite, panko mrvice nisu bez glutena. Ako želite bezglutenske panko mrvice, možete koristiti bezglutenski kruh ili rižine kekse
U većini recepata koji zahtijevaju panko mrvice možete zamijeniti obične krušne mrvice - ipak neće biti potpuno isto. Druge alternative panko mrvicama su mrvice krekera, zdrobljene kukuruzne pahuljice, mješavina suhih nadjeva, zdrobljeni tost kruh, zdrobljeni tortilja čips ili običan čips.
Razlika između krušnih i panko mrvica
Mrvice su širok pojam, a postoji više vrsta krušnih mrvica, od kojih je jedna panko. Ono što razlikuje krušne mrvice i panko mrvice je njihova tekstura i način izrade. Obične krušne mrvice mogu se napraviti od raznih različitih kruhova i kora. Prerađuju se u finiju strukturu mrvica od panko mrvica. Nisu toliko suhe i hrskave kao panko, a kada se prže, imaju konzistenciju kruha. Krušne mrvice u trgovini često imaju dodatak začinskog bilja i zgodan su dodatak za pohanje, nadjeve, preljeve i vezivo za razna mesna jela.
Panko se obično koristi u azijskoj kuhinji, iako je postao popularniji i široko dostupan u zapadnjačkoj kuhinji. Ono što ga razlikuje od standardnih krušnih mrvica je njegova tekstura i vrsta kruha koji se koristi. Dok se krušne mrvice mogu napraviti od više različitih vrsta kruha, panko se pravi isključivo od bijelog pšeničnog kruha.
Postoje dvije vrste panko mrvica:
- bijeli panko - pravi se od bijelog kruha bez kore
- tan panko - pravi se od cijele štruce kruha gdje se kruh prerađuje u velike pahuljice (ne u mrvice), a zatim se suši
Panko ima laganu, prozračnu i nježnu teksturu koja mu pomaže da ostane hrskav tijekom kuhanja. Tekstura panka čini ga posebno ukusnim za prženu hranu jer upija manje ulja od krušnih mrvica, održavajući hranu hrskavijom i hrskavijom. Sam po sebi, panko ima malo ili nimalo okusa
Obavezno proučiti prije pripreme!
Recept za panko mrvice
Priprema panko i običnih krušnih mrvica razlikuje se samo po tome što je kod pripreme panko mrvica kruh potrebno manje usitnjavati. Naravno, nikad nećete u potpunosti moći napraviti iste panko mrvice kao kupovne, ali je važno da kod pripreme uvijek koristite bijeli pšenični kruh. Navedena količina sastojaka dovoljna je za oko 400 g krušnih mrvica jer se dio kore od kruha kod pripreme ovih mrvica uklanja.
Sastojci
- 500 g bijelog pšeničnog kruha
Priprema
- Bijeli pšenični kruh koji je odstajao 2 - 3 dana izrežite na šnite, najbolje 2 ili 3 dana prije nego namjeravate pripremati krušne mrvice i ostavite u vrećici, a večer prije nego planirate pripremati krušne mrvice rasporedite šnite na pleh i ostavite ih da se suše na zraku.
- Drugi dan odvojite sredinu kruha od kore te ju izmrvite prstima na malo veće komade, dovoljno sitne da se mogu koristiti za paniranje.
- Mrvice stavite na lim koji ste prekrili s papirom za pečenje.
- Pećnicu zagrijte na 150°C i pleh s mrvicama stavite da se suše 10 minuta. Tijekom sušenja nekoliko puta promiješajte mrvice kako bi se ravnomjerno sušile i pazite da ne požute ili izgore. Mrvice moraju ostati bijele boje.
- Nakon sušenja pleh izvadite iz pećnice i mrvice ostavite da se ohlade.
- Nakon sušenja panko mrvice spremite u posudu koja se može hermetički zatvoriti.
Čuvanje i skladištenje
Panko krušne mrvice su vrsta suhih mrvica stoga se mogu čuvati na sobnoj temperaturi najmanje 6 mjeseci u hermetički zatvorenoj posudi i dalje od vlage. Ako živite na posebno vlažnom području, držite panko krušne mrvice u hladnjaku ili zamrzivaču kako biste im produžili vijek trajanja. Panko mrvice možete i zamrznuti. Svježe panko mrvice mogu se čuvati zamrznute 3 - 6 mjeseci, dok se suhe panko mrvice u zamrzivaču mogu čuvati i do godinu dana. Nakon toga mogu početi gubiti okus i teksturu.
Prije nego ih spremite u zamrzivač, potrebno ih je spremiti u plastičnu vrećicu i ukloniti višak zraka. Ako planirate čuvati panko mrvice dulje od nekoliko tjedana, onda se preporučuje koristiti duplo veću vrećicu od količine mrvica ili dodatno umotati plastičnu vrećicu u aluminijsku foliju. Mrvice su premale da se slijepe prilikom zamrzavanja, ali ako ipak naiđete na bilo kakve grudice, lako ćete ih moći razmrviti prstima.
Također ne morate brinuti o odmrzavanju panko mrvica jer se brzo odmrzavaju kad ih izvadite iz zamrzivača. Možete ih koristiti i izravno iz zamrzivača, i ostaviti da se odmrzavaju prilikom pripreme jela.
Savjeti
Za pripremu panko mrvica ne treba vam poseban kuhinjski uređaj. Jednostavno ih možete usitniti staklenom bocom ili valjkom za tijesto. Iako nije popularna opcija, u panko mrvice možete dodati razne kombinacije začina i na taj način napraviti pikantnu smjesu za pohanje.
Upotreba u kuhinji
Panko mrvice se koriste za pripremu mnogih jela, a najčešće za prženje pohanog mesa i povrća. Također se koristi i kao dodatak pri pečenju raznih jela u pećnicama, na primjer zapečenoj tjestenini, zapečenom povrću, zapečenom grahu itd. Na primjer, panko mrvice se mogu dodavati jelima umjesto prženog luka ili običnih krušnih mrvica. Može se kombinirati s parmezanom ili talijanskim začinima, a zatim obilno pospe po tepsiji u koju ćete dodati glavno jelo i peći ga u pećnici.
Panko mrvice se također koriste i za zgušnjavanje juha i umaka, točnije, panko može zgusnuti juhu ili umak upijajući dodatnu tekućinu i dodajući joj pritom zanimljivu teksturu. Neki kuhari koriste panko kao vezivo umjesto jaja, što je odlična alternativa za vegane i svakoga tko ima alergiju na jaja.
Tradicionalno se koristi u japanskoj kuhinji za izradu Tonkatsua i pilećeg katsua. Posljednjih godina panko postaje sve popularniji kao dodatak za Mac & cheese ili kao hrskav posip za zapečeni vege krumpir.
Noo, najčešća upotreba panko mrvica je ipak za pohanje svinjetine, piletine, puretine, pržene škampe ili pohanu cvjetaču i gljive.
Ljekovita svojstva
Usporedimo li 1/4 šalice panko mrvica s 1/4 šalice tradicionalnih krušnih mrvica, panko ima najmanju količinu natrija (50 mg), dok obične tradicionalne mrvice imaju 220 mg. No, panko nema zasićene masti u usporedbi s 0,5 g zasićenih masti koje možemo naći u običnim krušnim mrvicama zbog čega su panko mrvice zdravija opcija.
Foto: congerdesign / Pixabay
Sušene žitarice
Odgovori