Pistaciju mnogi jedu kao grickalicu i savršeno se slaže s tamnom čokoladom zbog toga je čest sastojak kolača, poslastica i raznih deserata. No, jeste li znali da se od pistacija može napraviti i pasta, odnosno namaz koji možete mazati na kruh, palačinke ili uz vafle?
Pasta od pistacija je namaz koji jednostavno možete napraviti i sami, a sve što vam treba su blender, pistacije i malo šećera ili meda. Kao i ostali namazi koje možete napraviti u kućnoj radinosti ne oduzima puno vremena, a može vam koristiti kao namaz na kruh ili tost za doručak, večeru ili kao međuobrok tijekom dana.
Pistacija nije biljka karakteristična za naša područja stoga mnogi nisu ni upoznati s njenim postojanjem. Veću medijsku pozornost zadobila je pojavom na policama trgovina gdje se prodaje kao grickalica. Mnogi ju uspoređuju s bademom, indijskim oraščićem i ostalim orašastim plodovima. Jedina mana koju pistacija ima je visoka cijena, ali ako pratite akcije moći ćete ju naći po nižoj cijeni.
Karakteristike pistacije
Pistacija je drvenasta biljka koja pripada porodici rujevki, grmolikoj voćnoj vrsti stabla. Ova vrsta voća potječe iz jugozapadne Azije te se proširila i na ostatak svijeta. Zato što je biljka toplog podneblja uzgaja se pretežno u mediteranskim područjima. Ovo stablo nije osjetljivo na niske temperature, ali ako se nalazi u hladnijem podneblju donosi manji urod.
Stablo pistacije može narasti do 10 m i doživjeti životni vijek i do 100 godina, iako su najviše rasprostranjene sorte koje su rastom niže i koje imaju grmoliku formu krošnje. Kora drveta je sive boje dok su mlade grane smeđe boje. Korijen je razgranat i može prodrijeti u tlo i do 7 m.
Pistacija je listopadno stablo što znači da lišće gubi jednom godišnje. Listovi su tamnozeleni i neparno perasto raspoređeni te se na jednoj peteljci nalazi od tri do pet ovalnih listova. Cvjetovi su maleni i sitni te su smješteni u metličaste cvatove. Cvijeta u razdoblju od početka ožujka pa da početka travnja prije nego započne listanje stabla.
Plod pistacije je koštunica i duga je između 1 do 2 cm i široka u prosjeku 2 cm. Obavijena je s ljuskom bež boje koja pomalo puca kako plod dozrijeva. Kada plod konzumiramo skidamo ljusku i dolazimo do ploda koji je sjemenka zelene boje.
Pistacija za prerada
Za pripremu paste od pistacije trebat će vam jedina vrsta koja se koristi za konzumaciju, a to je Pistacija Vera poznatija i kao Prva Tršlja. U svijetu trenutačno postoji 11 vrsta pistacija od kojih je samo jedna vrsta jestiva.
Ova vrsta se uzgaja prvenstveno zbog plodova, a prepoznaje se po tome što je niskog rasta te grmolikog izgleda. Lako ju je brati upravo zbog forme njene krošnje, pa se ovo drvo ponekad uzgaja i zbog svog lijepog izgleda. Pistacija Vera je prikladna za uzgoj u vrtovima jer joj visina ne prelazi 10 m. Krošnja je gusta i široka i u obliku lopte dok mu je kora siva i debela. Cvjeta krajem ožujka i početkom travnja. Plod je dug od 1 do 2 cm i širok 1 cm te obavijen s ljuskom koja je svijetložute boje.
Unutrašnjost ploda odnosno sjemenka je zelene boje što je prikladno kod pripreme namaza od pistacije, a plod se bere u srpnju pa sve do kolovoza. Vrlo je plodonosna biljka što znači da ćete od ovog stabla imati dovoljno sirovine za preradu. Plod nije gorak što je iznimno važno prilikom pripreme paste/namaza od pistacije jer to utječe i na okus koji ćete dobiti tijekom pripreme.
Berba i kupovina
Pistacija se una našem području uzgaja u primorskim krajevima jer zahtjeva tropske uvjete. Najbolji urod daje tek nakon dvadesete godine od sadnje mladice.
Kada vam pistacija počne davati prve plodove, u petoj godini rasta, urod će biti malen. Plodovi se beru od srpnja do kolovoza, a najobilniji urod možete očekivati svake treće do pete godina. Plod se bere kada se ljuska sama počine otvarati i sjemenka unutar ploda počinje biti vidljiva. Berba se obavlja tako da se režu skupine u kojima se nalaze plodovi. Berite svaku skupinu, odnosno grozd, posebno te budite pažljivi s njima kako vam sjemenke ne bi ispale iz ljuske.
Pistacije je moguće i kupiti u trgovinama kao sirove ili pržene. Prilikom kupnje obratite pažnju da ako je riječ o sirovim plodovima da je ljuska popucala što je znak da je pistacija zrela i da je sjemenka unutra ljuske zelene boje. Ako kupujete pržene, ako imate mogućnost, probajte ih kako bi se uvjerili da su ukusne, a ne gorke.
Recepti za pastu od pistacije
Pasta od pistacije zahtjeva jako malo sastojaka potrebnih za pripremu. Osim pistacija, šećera i meda i nekih dodataka, potreban vam je i blender stroj kojim ćete sve sastojke sjediniti. Ako nemate blender, poslužit će vam i štapni mikser, ali s njim možete pripremati samo male količine ovoga namaza. Prilikom pripreme važno je za napomenuti da gustoću paste možete regulirati količinom vode koju dodajete, pa to svakako imajte na umu prilikom pripreme.
Prije pripreme, pistacije možete i prepržiti ako želite da pasta ima malo masniju strukturu i jaču aromu. Sjemenke pistacije je u tom slučaju potrebno staviti na tavu i pržiti na laganoj vatri oko 20 minuta. Tijekom cijelog procesa prženja pistacija miješajte ih drvenom kuhačom. Nakon 20 minuta prženja sklonite ih sa štednjaka i ostavite da se ohlade. Nakon procesa hlađenja možete ih koristiti u pripremi paste/namaza.
Pasta od pistacija
Pasta od pistacija nije najpoznatiji namaz i nije u rangu maslaca od kikirikija ili čokoladnih namaza kao što je nutela, ali svakako se isplati isprobati ovaj recept pogotovo ako ste ljubitelj pistacija. Ako želite da vam namaz bude što svjetlije zelene boje, nemojte ih pržiti prije pripreme ili kupiti pržene pistacije nego uzmite svježe. Naravno pistacije prije pripreme izvadite i očistite iz njihovih ljuskica. Navedena količina sastojaka dovoljna je za staklenku zapremnine 450 g.
Sastojci
- 120 g očišćenih pistacija (svježih ili preprženih)
- 140 g šećera u prahu
- 1 vanilin šećer
- 1/4 žličice soli
- 60 ml vode
- 60 ml suncokretovog ulja
Priprema
- Svježe ili prepržene pistacije stavite u posudu.
- Na štednjaku zagrijete vodu i pustite da prokuha.
- Kada je voda prokuhala prelijte pistacije i ostavite da odstoje 10 minuta.
- Pistacije izvadite iz vode i odstranite tamnu kožicu i stavite ih na pamučnu krpu te posušite.
- Stavite ih u blender i isprekidano blendajte 5 - 10 minuta sve dok ne postane sjajna i kompaktna.
- Dodajte šećer u prahu, vanilin šećer i sol. Smjesu blendajte isprekidano još 2 - 3 minute.
- Dodajte ulje i isprekidano blendajte još 3 - 4 minute.
- U nekoliko navrata dodajte malo vode i isprekidano blendajte kako biste dobili kremastu pastu 2 - 3 minute.
- Kada se smjesa sjedinila i voda umiješala,, izvadite namaz iz posude i prebacite u steriliziranu staklenku.
Pasta od pistacija bez šećera
Ako volite zdrave i brze namaze, a ujedno i pistacije ovo je recept za vas. U kombinaciji meda i pistacije moći ćete uživati bez dodavanja raznim umjetnih zaslađivača i aditiva. Naravno, potrebne su vam očišćene pistacije, med i blender. Prilikom izbora meda birajte neki neutralnijeg okusa ako želite da prevlada okus pistacije. Izaberite livadni ili cvjetni med, a ako ipak želite možete uzeti i med od kestena, ali imajte na umu da je on jačeg okusa. Navedena količina dovoljna je za 300 g paste od pistacije.
Sastojci
- 300 g očišćenih pistacija
- 3 velike žlice meda po želji
- 2 velike žlice vode
- 1/4 velike žlice cimeta
Priprema
- U blender stavite pistacije i blendajte ih isprekidano pritiskujući gumb za usitnjavanje 7 - 10 minuta.
- Smjesa koju dobijete mora biti masna i sjajna.
- Dodajte med i cimet te nastavite blendati dok se sve ne sjedini.
- Na kraju dodajte i vodu i blendajte dok smjesa ne bude kremasta.
- Pazite samo da ne izblendate previše kako ne bi dobili tekuću smjesu.
- Prebacite u staklenku i dobro zatvorite s poklopcem.
Čuvanje i skladištenje
Pasta od pistacije pakira se u staklenke kako bi se mogla hermetički zatvoriti. Ako bi se držala u drugim ambalažama doći će do kvarenja.
Ako ga planirate potrošiti u roku tjedan dana, možete ga držati na sobnoj temperaturi, ali ako ga želite sačuvati na duže vrijeme, držite ga u hladnjaku i na tamnom mjestu.
Tijekom stajanja pasta će potamnjeti gdje god da ste ju uskladištili i to je sasvim normalan proces.
Savjeti
Prilikom blendanja pistacija u blenderu nemojte konstantno držati gumb za mljevenje nego ga pritišćite u isprekidanim intervalima. Ako budete blendali stalno možete dobiti vodenastu teksturu, a ne namaz. Dužina procesa blendanja ovisi o količini pistacija i tome koristite li svježe ili pržene pistacije. Važno je da blendate sve dok ne dobijete kompaktnu, sjajnu i masnu teksturu.
Ako pastu od pistacija pravite samo od pistacije, šećera u prahu, soli i ulja dobit ćete gušću smjesu koja će biti jedino maziva odmah nakon pripreme. Stajanjem ova smjesa se zgušnjava i više nije pasta/namaz već postaje teksturom slična marcipanu. Dodavanjem vode prilikom pripreme dobit ćete kremastiju teksturu kakva je potrebna za pastu.
Pasta od pistacije odmah nakon pripreme je rjeđa te se tijekom stajanja zgušnjava, ali ako ste ga dobro napravili trebala bi biti ipak maziva.
Ako nemate belender u kućanstvu za pripremu namaza može vam poslužiti i štapni mikser samo u slučaju ako pripremate manje količine ovoga namaza. Također je moguće da se tijekom stajanja na površini pojavi ulje, što je normalno i ako se to dogodi, namaz samo dobro promiješajte da se smjesa sjedini.
Upotreba u kuhinji
Pasta od pistacija može se koristiti u pripremi kolača kao nadjev ili krema te u pripremi suhih keksića s namazom od pistacija kao krema koja se stavlja u sredinu keksa. Ako ne niste ljubitelj slatkoga možete koristiti ovaj namaz u kombinaciji s kruhom ili tostom.
U pripremi kolača često se koristi i kao nadjev odnosno krema za punjenje Macaronsa, poznatih francuskih keksića koji imaju pjenasto hrskavi vanjski dio dok su unutra punjeni s kremom. Najčešće se ipak koristi samo kao namaz, ali je savršena i u kombinaciji s čokoladom stoga je neki konzumiraju u kombinaciji s čokoladnim namazima.
Ljekovita svojstva
Pistacije su bogate aminokiselinama, škrobom, masnim kiselinama, vitaminima E, A, i B te folnom kiselinom. Obiluju svim tvarima koje su potrebne u razvoju i održavanju zdravlja ljudskog organizma.
Konzumacijom namaza od pistacija, unijet ćete potrebne količine masni kiselina, ali i aminokiselina koje i nakon prerade ostaju u proizvodu.
Važno je napomenuti da postoji i alergija na ovu vrstu namirnice, stoga prije konzumacije provjerite jeste li alergični i budite oprezni. Također nije dobro ni pretjerivati s konzumacijom jer može dovesti do mučnine zbog velike koncentracije ulja i masti.
Foto: Matthew Mendoza / CC
Odgovori