Pastrva je namirnica koja se može kuhati, peći ili pržiti, a odlična je za probavu zbog velike količine masnih kiselina. Nastanjuje brze hladne potoke ili hladna jezera, a u našim krajevima ju možete nabaviti u ribarnicama ili supermarketima.
Ako do sada niste jeli pastrvu, možete se okušati u pripremi paštete jer ne zahtijeva puno vremena za pripremu, a ni iskustva. Pašteta od pastrve je savršen namaz koji možete poslužiti u posebnim prigodama, ali ju možete konzumirati i svaki dan za doručak. Posebna je zbog bogatstva nutritivnim vrijednostima i mnogim pozitivnim utjecajima na ljudsko zdravlje, a posebno na probavni sustav.
Karakteristike pastrve
Pastrva je riba koja pripada porodici pastrvki ili salmonida, a postoje slatkovodne i morske vrste. Slatkovodne vrste pastrva žive u čistim, brzim i hladnim potocima, rijekama i jezerima. Morske sorte se mrijeste u slatkovodnim vodama, ali se nakon razmnožavanja vraćaju i nastavljaju živjeti u morima. Ova vrsta ribe ima karakteristične pjege, a cijelo tijelo prekriveno je s malim ljuskama. Na leđima imaju dvije peraje od kojih je jedna glavna dok je druga lažna s uskladištenim masnoćama. Pastrve imaju izdužen oblik tijela i izgledaju kao da su stisnute sa svake strane. Peraje, glava i usta su joj srednje veličine kao i rep. Ima male oči i prema gore zakrivljenu donju čeljust.
Mužjaci su uvijek manji u odnosu na ženke, ali zato imaju više zuba od njih. Boja kože varira ovisno o staništu u kojemu živi, ali i s obzirom na vrstu kojoj pripada tako da srebrno tijelo imaju pastrve koje žive na čistom i svijetlom dnu, dok tamnije one koje žive na muljevitom ili tresetnom. Određenom bojom kože štiti se od grabežljivaca i kamuflira u okolišu. Potočne vrste pastrva su smeđe boje, a glava i leđa im mogu biti crni. Tijelo pastrve prosječno je dugačko oko 40 cm, ali neke vrste dostižu dužinu i do 1 m.
Pastrva za preradu
Postoji nekoliko vrsta pastrva, a svaka ima određene karakteristike koje ovise o staništu u kojemu žive. Na našem području može se pronaći desetak vrsta, a najpoznatije i najrasprostranjenije su Potočna pastrva, Mekousna pastrva koja je endem iz Dalmacije, Zrmanjska pastrva i Kalifornijska pastrva koja je uvezena iz Amerike. Za pripremu paštete izaberite ili Potočnu ili Kalifornijsku pastrvu.
Potočna pastrva
Potočna pastrva je najčešća vrsta pastrve, a možete ju pronaći u ribarnicama i trgovinama. Živi u gorskim vodama, a kao jedna od podvrsta ove sorte je Morska pastrva. Poznata je po tome što živi u sjevernim i sjeverozapadnim morima Europe i migrira u slatke vode kako bi se mrijestila. Tijelo ribe je vretenasto i prilagođeno brzim vodama, a može biti više ili manje bočno spljošteno. Ima dobro razvijenu repnu dršku, a boja tijela joj može biti od zelenkaste do smeđe. Na bočnim stranama i leđima ima pjege dok je s gornje strane i u gornjoj polovici bočne strane crna. Ispod bočne linije tijelo joj je crvene boje s bijelim rubom. Može doseći dužinu 20 - 40 cm i težiti oko 1 kg, a dobra je namirnica za pripremu paštete od ribe.
Kalifornijska pastrva
Još jedna vrsta slatkovodne vrste pastrve je invazivna Kalifornijska pastrva, uvezena iz Amerike. U našim krajevima nastanjuje čiste i bistre rijeke, a može se uzgajati u ribogojilištima. Ima vretenasto tijelo, šire nego kod Potočne pastrve. Tamnozelene je boje, a duž bočne strane tijela pruža joj se linija duginih boja i tijelo joj je prekriveno s tamnim pjegama. Može narasti 35 - 70 cm dužine i težiti 0,5 - 6 kg. Hrani se planktonima i sitnim vodenim životinjama i zbog toga je zdrava vrsta ribe, osim ako se ne uzgaja onda se dodatno hrani s umjetnim dodatcima kako bi što brže dobila na težini. Za pripremu paštete uvijek izaberite Kalifornijsku pastrvu ulovljenu u rijekama i jezerima.
Kupovina pastrve
Pastrvu možete kupiti u ribarnici ili trgovini, ovisno o vrsti ribe od koje želite pripremati paštetu. Svježu pastrvu je najbolje kupiti u ribarnici, pritom obraćajući pažnju na izgled očiju i kože. Oči moraju biti bistre i izbočene dok tkivo i koža moraju biti čvrsti. Riba mora biti sluzava, a ne suha, a miris ribe ugodan i svjež, nikako ustajao. Nakon kupnje, riba se obavezno mora čuvati u hladnjaku u cjediljki na 4°C sve dok se ne počne termički obrađivati.
U trgovinama se mogu kupiti zamrznuti fileti pastrve, vakuumirani i s istaknutim datumom zaleđivanja i datumom do kojega ju je potrebno iskoristiti. Ako pakiranje nema adekvatnu deklaraciju, iz koje nije vidljiva sorta pastrve i gdje je lovljena, nemojte ju kupiti. Prilikom kupnje obratite pažnju na pakiranje jer ako je vrećica probušena i riba nije dobro vakuumirana moguće je da se pokvarila.
Osim svježe i zamrznute pastrve, za pripremu paštete možete koristiti i dimljenu pastrvu koja se prodaje u supermarketima u vakuumiranoj ambalaži, a takva riba se obavezno mora čuvati u hladnjaku. Prilikom kupnje ove namirnice morate znati da mora biti svježe narančaste do crvene boje i unutar pakiranja ne smiju biti vidljive kapljice vlage. Dimljenu pastrvu nećete morati dodatno termički obrađivati nego od nje možete odmah početi pripremati paštetu.
Recepti za paštetu od pastrve
Pašteta od pastrve se može pripremati na nekoliko načina, a sve ovisi o vrsti kupljene pastrve. Možete koristiti svježu pastrvu, zamrznute filete ili dimljene komade pastrve dok prilikom pripreme možete dodati jaja, majonezu, sir, češnjak i mnoge razne začine. Pastrva je slatkovodna vrsta ribe i zato se ne morate ograničavati na upotrebu mediteranskih začina. Priprema paštete od pastrve je vrlo jednostavna i zahtjeva samo malo više iskustva prilikom procesa kuhanja ili prženja ribe, ali daljnji proces usitnjavanja i miješanja sastojaka neće vam oduzeti puno vremena. Za usitnjavanje i sjedinjavanje sastojaka trebat ćete blender, multipraktik ili štapni mikser, ali za pripremu paštete možete se poslužiti i samo s vilicom.
Domaća pašteta od pastrve
Kuhanje ribe je jedan od najlakših i nezahtjevnih procesa termičke obrade, a ako ribu slučajno i prekuhate, neće biti veće štete, jer ćete ju svakako poslije usitniti u blenderu. Navedena količina sastojaka dovoljna je za oko 750 g paštete od pastrve.
Sastojci
- 600 g svježe pastrve ili zamrznutih fileta pastrve
- 5 jaja
- 200 g majoneze
- 2 češnja češnjaka
- 200 g sirnog namaza
- 5 žlica limunovog soka
- sol po želji
- papar po želji
Priprema
- U posudu ulijte vodu i stavite očišćenu pastrvu ili filete pastrve da se kuhaju na štednjaku na laganoj vatri. Ribu kuhajte ovisno o veličini komada na koje je narezana, otprilike 20 - 25 minuta. Kada vidite da je riba omekšala izvadite ju iz posude i ostavite da se ohladi.
- Očistite češnjak i narežite ga na manje komade.
- U posudu ulijte vodu i stavite na štednjak na laganu vatru.
- U vodu stavite jaja i kuhajte ih 10 - 15 minuta dok ne budu tvrdo kuhana.
- Kada su jaja skuhana, izvadite ih iz vode i ostavite da se malo ohlade te ih razrežite na 4 dijela.
- U blender stavite kuhanu pastrvu i dodajte češnjak, majonezu, sirni namaz, kuhana jaja i limunov sok.
- Sve sastojke dobro izblendajte, dodajte sol i papar po želji i još malo blendajte. Kada dobijete kompaktnu smjesu isključite blender.
- Paštetu stavite u plastičnu ili staklenu posudu te zatvorite s poklopcem i stavite u hladnjak.
Pašteta od pržene pastrve
Ako volite okus pečene ribe onda će pašteta od pečene pastrve biti pravi izbor za vas. Pečenje ribe zahtjeva najviše vremena u pripremi ove paštete, ali na kraju se dobije ukusan namaz. Navedena količina sastojaka dovoljna je za oko 600 g paštete od pastrve.
Sastojci
- 400 g fileta svježe pastrve
- 4 žlice majoneze
- 2 žlice senfa
- 60 ml maslinovog ulja
- 6 žlica soka od limuna
- 2 češnja češnjaka
- sol po želji
- papar po želji
Priprema
- U posudi marinirajte pastrvu tako da ulijete oko 20 ml maslinovog ulja, očišćeni i narezani češnjak i malo soli. Sve dobro utrljajte u pastrvu i ostavite da odstoji 5 - 10 minuta.
- Na tavu ulijte oko 40 ml maslinovog ulja i stavite ga na štednjak na laganu vatru da se zagrije.
- Pastrvu stavite na zagrijano ulje i pržite sa svake strane 5 - 10 minuta, ovisno o jačini vatre.
- Nakon što je pastrva gotova, izvadite ju iz tave i ostavite da se ohladi. Ako ima kosti u ribi, obavezno ih uklonite prije nego što započnete s blendanjem mesa.
- U blender stavite ohlađenu pastrvu koju je potrebno raskomadati s prstima, majonezu, senf, sok od limuna, sol i papar. Uključite blender i sve sastojke dobro izmiješajte.
- Paštetu koju ste dobili spremite u plastičnu ili staklenu posudu te ju zatvorite s poklopcem i spremite u hladnjak.
Pašteta od dimljene pastrve
Poseban delikatesan okus paštete možete postići ako umjesto svježe pastrve upotrijebite dimljenu. Dodavanjem vlasca i hrena upotpunit ćete okus dimljene pastrve i dobiti namaz koji možete poslužiti i najzahtjevnijim gostima. Navedena količina sastojaka dovoljna je za oko 400 g paštete od pastrve.
Sastojci
- 250 g fileta dimljene pastrve
- 180 g svježeg sira
- 2 žlice kiselog vrhnja
- 60 g svježeg nasjeckanog vlasca
- 1/2 žlice naribanog svježeg hrena
- sol po želji
- papar po želji
Priprema
- Dimljene filete pastrve narežite na sitnije dijelove i stavite ih u blender.
- Svježi vlasac operite i narežite na sitne dijelove.
- Hren ogulite i naribajte na sitno.
- U blender stavite svježi sir, kiselo vrhnje, narezani svježi vlasac, naribani hren, sol i papar po želji. Sve dobro izblendajte dok ne dobijete kompaktnu smjesu.
- Paštetu stavite u plastičnu ili staklenu posudu te ju dobro zatvorite i spremite u hladnjak.
Čuvanje i skladištenje
Paštetu od pastrve čuvajte u hladnjaku u dobro zatvorenim plastičnim ili staklenim posudama. Možete ju čuvati u zatvorenim staklenkama maksimalno pet dana od dana pripreme. Paštetu pojedite u što kraćem roku nakon pripreme, jer što duže stoji počinje se razvodnjavati i gubi nutritivne vrijednosti, ali se i kvari. S obzirom na to da je riječ o pašteti od ribe, budite oprezni prilikom skladištenja, jer često u sebi sadrži i druge sastojke kao što su majoneza i sir, a oni su osjetljivi na visoke temperature. Ne ostavljajte predugo na sobnoj temperaturi, jer joj tako skraćujete rok trajanja.
Paštete obavezno čuvajte u zatvorenim posudama kako ne bi poprimile mirise iz okruženja ili kako ne bi pustile svoj miris na druge namirnice u hladnjaku. Nikada ju ne stavljajte u metalnu posudu jer može doći do oksidacije što može negativno utjecati na ljudski organizam.
Riblja pašteta se može i zamrznuti na period oko 3 mjeseca. Ono što je važno i na što se trebate usredotočiti kod zamrzavanja riblje paštete je da ju zamrzavate hermetički zatvorenu. Ako zrak može ući, okus i tekstura će se brzo degradirati. S obzirom na to da pašteta ima nježnu strukturu, istovremeno može biti i osjetljiva za zamrzavanje. Sadrži visok sadržaj masti koji se može tijekom odmrzavanja može prilično lako promijeniti teksturu i okus. Preporučujemo zamrzavanje paštete u manjim porcijama kako biste znatno lakše odmrznuli samo onoliku količinu koja vam je potrebna. Za učinkovito zamrzavanje paštete koristite silikonske kalupe za led, koje ćete zamrznuti u kockicama prije nego ih sve spremite u vrećicu što će spriječiti da se zalijepe jedna za drugu.
Postoje dva načina odmrzavanja paštete. Iako je sporija metoda odmrzavanja, ostavljanje u hladnjaku preko noći najviše preporučuje jer je manje vjerojatno da će se pogoršati okus i struktura paštete. Večer prije nego vam zatreba, izvadite je iz zamrzivača i stavite na tanjur u hladnjak preko noći. Pašteta će se polako odmrzavati pa bi trebala biti savršena do trenutka kada je trebate upotrijebiti.
Ako vam je potrebno da paštetu brzo odmrznete, proces odmrzavanja možete ubrzati uranjanjem paštete u vrećici u vodi sobne temperature. Uzmite zdjelu i napunite vodom te uronite paštetu zamotanu u vrećici za zamrzavanje dok se ne odmrzne. Prije nego što je uronite u vodu, provjerite je li pašteta dobro zamotana ili ćete na kraju dobiti mokru, raspadnutu smjesu.
Pašteta nije nešto što se može iznova zamrzavati. Nježna struktura te sadržaj masti i vlage znači da će se kristali stvarati svaki put kad se zamrzava što mijenja ukupnu teksturu. Zbog toga ne preporučujemo ponovno zamrzavanje paštete.
Savjeti
Kada pržite ili pečete pastrvu možete ju začini ili marinirati u limunovom ili narančinom soku. Tako pripremljena riba dati će poseban okus pašteti. Prilikom pripreme paštete možete dodati češnjak, mentu, korijander, bijeli ili obični papar, bosiljak, ali i majčinu dušicu. Pastrvu možete peći i u pećnici na 200°C oko 30 minuta, a zatim napravti paštetu prema receptu za paštetu od pržene pastrve.
Upotreba u kuhinji
Paštetu od pastrve možete poslužiti u kombinaciji s tostiranim ili prepečenim kruhom, bruschettima, dvopekom i svježim kruhom. Zbog posebne riblje arome, slaže se sa svježim kruhom neutralnog okusa kao što je raženi ili obični bijeli kruh. Može se jesti sa svježim povrćem, ali se poslužuje kao predjelo ili dodatak glavnom jelu umjesto umaka. Ako želite upotpuniti okus namirnice možete ju konzumirati s dimljenim sirom ili suhomesnatim proizvodima kao što je pršut.
Može se jesti kao namaz za doručak, međuobrok pa čak i večeru jer je riječ o zdravom proizvodu s malom količinom kalorija. Poslužuje se na zabavama u obliku malih zalogajčića takozvanih fingerfooda tako da se namaže na prepečene komade kruha.
Ljekovita svojstva
Pastrva je bogata esencijalnim ribljim uljima kao što su Omega-3 masne kiseline. Kao i sve druge vrste riba bogata je proteinima. Iiako obiluje masnoćama, ipak sadrži nezasićene masne kiseline, dobre za ljudsko zdravlje.
Pašteta od pastrve je korisna namirnica u ljudskoj prehrani i ako se priprema od probranih i zdravih namirnica može tijelu dati dovoljan izvor energija. Važno je spomenuti da je riječ o namirnici koja ima malu kalorijsku vrijednost i mogu ju konzumirati osobe koje su na dijeti. Osim što obiluje Omega-3 masnim kiselinama, bogata je i s fosforom, selenom, vitaminima B12, vitaminom B6, niacinom i pantotenskom kiselinom. Dobar je izvor vitamina A, a sadrži određeni udio željeza, kalcija, magnezija, cinka i mnogih drugih vitamina.
Foto: Stephanie Chapman / CC
Recepti za paštete
Odgovori