Tuna je namirnica bogata proteinima, ali prema nekim istraživanjima riba s povećanim udjelom žive i teških metala. Ipak, ne trebate izbjegavati meso tune samo ga konzumirajte u manjim količinama, a to ćete najlakše napraviti ako ju jedete u obliku paštete.
Na tržištu se može pronaći kao svježa ili konzervirana riba, ovisno gdje ju kupujete. Sve više trgovina u svojoj ponudi ima svježu ili smrznutu tunu, a ne samo konzerviranu i zato nemate izgovora da ne probate napraviti paštetu od tune.
Ovaj namaz savršen je za doručak ili kao međuobrok kada želite nešto na brzinu pojesti. Ne deblja i nema puno kalorija, a dodatkom začina, okus paštete možete prilagoditi vlastitom ukusu.
Karakteristike tune
Tuna je toplokrvna riba iz porodice skušovki, reda grgečki i pripada ribama grabljivicama. Hrani se drugim manjim ribama, a može narasti i do 4 m dužine i težiti do 650 kg. Tuna se još naziva tun, obična tuna ili tunj, a izvrstan je plivač koji živi na otvorenom moru.
Tuna ima krupno tijelo, vretenastog i okruglog oblika, a njuška joj je šiljasta dok je repna peraja duboko urezana u obliku polumjeseca. Tijelo joj je hidrodinamično, a na repnom dijelu ima male perajice koje joj pomažu za održavanje stabilnosti. Ima dvije prsne peraje, dvije trbušne i bočne peraje kod škržnih otvora. Prsne, trbušne i prvu leđnu peraju, tuna može uvući u mala udubljenja na koži i sakriti ih kako bi bila što brža prilikom plivanja. Koža joj je čelično plave boje, sa zelenim i ljubičastim odsjajem. Meso tune je tamnocrvene boje, a oko trbuha je blago ružičasto.
Živi i lovi u plovama koje plivaju na 1.000 m dubine i uvijek se zadržavaju ispod površine zemlje. Plivaju brzo i dnevno prevaljuju velike udaljenosti pa čak i do 10.000 km.
Tuna za preradu
Postoji nekoliko vrsta tune, a to su: Plavorepa, Žutorepa, Prugasta i Bijela tuna. Vrste tuna se razlikuju prema moru u kojemu žive, veličini i fizičkim karakteristikama, a za pripremu pašete možete koristiti Plavorepu, Prugastu ili Bijelu tunu.
Plavorepa tuna
Plavorepa tuna smatra se najboljim predstavnikom svoje vrste, što zbog ukusnog mesa, ali i visokog udjela Omega-3 masnih kiselina. Naziva se Plavoperajnom tunom i smatra se jedinom pravom tunom u Jadranskom moru. Meso Plavorepe tune je tamnije boje i dobro podnosi termičku obradu zbog čega je idealna za pripremu pašteta.
Prugasta tuna
Prugasta tuna naziva se i Pacifičkom prugastom tunom, a može narasti do 1 m duljine i pripada srednje velikim tunama sa svojom kilažom od 30 kg. U svijetu je jedna od najzastupljenijih tuna i koristi se u japanskoj i indonezijskoj kuhinji. U našem moru smatra se invazivnom vrstom i prijetnja je izvornim vrstama tuna. Ova vrsta tune se najviše konzervira, a ima malo kostiju i mekano, elastično crvenkasto meso.
Bijela tuna
Bijela tuna naziva se Dugokrilcem ili Albacore tunom. Tijelo joj može narasti do 1,5 m, a teži u prosjeku oko 60 kg. Meso bijele tune se koristi za konzerviranje u vodi odnosno salamuri, a blažeg je okusa od ostalih vrsta tune. Svjetlije je boje i od mesa bijele tune možete pripremati paštetu.
Kupovina tune
U Jadranskom moru lovi se tuna koja doseže težinu oko 12 kg pa zato na tržnici nećete pronaći veće primjerke ove vrste. Zbog iznimne kvalitete i velike potražnje u zadnjih nekoliko godina, na području Jadrana osnivaju se nova tunogojilišta. Može se kupiti kao svježa ili konzervirana, a lovi se tijekom cijele godine i možete ju nabaviti u ribarnici ili trgovini.
Tuna koja se konzervira je najčešće Žutorepa, Prugasta i Bijela tuna dok svježa u ribarnici pripada Plavorepim tunama. Na tržnici se prodaje u komadu ili u obliku odrezaka, a prilikom kupnje obratite pažnju na boju mesa. Meso varira od bež, svijetlo crvene pa sve do tamno crvene boje. Boja ovisi o vrsti odnosno sorti tune, dijelu tijela i stupnju oksidacije mišićnog pigmenta mioglobina.
Cijela tuna treba biti uronjena u led, a kada kupujete odreske oni moraju biti položeni na ledenu površinu. Čvrstoću i kompaktnost mesa odredite na dodir i ako je meso tvrdo i na njemu ne ostaju udubljenja nakon što ga pritisnete, to je znak da je meso svježe. Ne kupujte tunu koja ima smeđe mrlje, suhu kožu, veliku razliku u boji na jednom komadu mesa, smeđu boju ili jaku promjenu boje oko središnje kosti.
Miris tune treba biti ugodan i morski, a ustajao miris vode pokazuje da je riba stara. Nakon što kupite svježu ribu, stavite ju u posudu napunjenu s ledom i ostavite u hladnjaku. Led mijenjajte najmanje jedanput dnevno kako bi riba ostala svježa narednih 1 - 3 dana prije nego ju počnete termički obrađivati i pripremati paštetu.
U trgovinama se prodaje tuna konzervirana u ulju ili vodi odnosno salamuri. Jednostavnija je za upotrebu i nije ju potrebno termički obrađivati već se nakon otvaranja konzerve od nje odmah može pripremati jelo. Cjenovno je prihvatljivija od svježe tune i zbog toga je više zastupljena u ljudskoj prehrani. Prilikom kupnje konzervirane tune, provjerite rok trajanja i ambalažu da nije oštećena.
Recepti za paštetu od tune
Tunu možete pripremiti na razne načine, ali jedino paštetu možete jesti i nekoliko dana nakon pripreme. U klasičnim receptima, tuna se najčešće prži ili peče, ali kod pripreme paštete potrebno ju je dodatno usitniti vilicom, blenderom, multipraktikom ili štapnim mikserom. Rustikalniju strukturu paštete postići ćete ako sve sastojke samo izmiješate bez dodatnog usitnjavanja.
Pašteta od tune jednostavna je za pripremu i zahtjeva svega nekoliko sastojaka dostupnih u kuhinji. Tijekom pripreme možete dodati namirnice i začine prema vlastitom ukusu, a ova pašteta ima posebnu riblju aromu. Uz paštetu od tune doručak, međuobrok, predjelo ili večera mogu postati zdravi, lagani obrok.
Pašteta od svježe tune
Pašteta od tune najčešće se priprema od konzerviranog ribljeg mesa, ali se za pripremu prave paštete koristi svježa tuna. Nju je potrebno kuhati prije blendanja, ali se svaka uložena minuta u pripremu ovoga namaza isplati. Navedena količina sastojaka dovoljna je za oko 500 g paštete od tune.
Sastojci
- 250 g svježe tune
- 100 ml maslinovog ulja
- 3 češnja češnjaka
- 1 velika žlica majoneze
- 1 velika žlica senfa
- 1 velika žlica krem sira
- 4 male žlice kapara
- 4 usoljena inćuna
Priprema
- Očistite češnjak i narežite ga na manje komade.
- Svježu tunu narežite na odreske debljine oko 2 cm.
Stavite tunu u posudu i dodajte maslinovo ulje i češnjak. Tunu marinirajte oko 2 sata prije nego što ju počnete pržiti. - U zagrijanu tavu dodajte malo ulja i stavite mariniranu tunu da se prži.
- Ovisno o debljini odrezaka, trebat će vam oko 15 - 20 minuta za prženje.
- Nakon što je tuna pržena, izvadite ju na tanjur i ostavite da se malo ohladi te narežite na manje komade.
- U blender stavite tunu, češnjak i ulje u kojemu se tuna pržila, majonezu, senf, krem sir, kapare i inćune. Sve sastojke dobro izmiješajte dok ne dobijete konzistentnu smjesu.
- Paštetu spremite u plastičnu ili staklenu posudu i spremite u hladnjak.
Pašteta od konzervirane tune
Ako imate 30 minuta slobodnog vremena, provedite ga u pripremi domaće zdrave paštete od tune. Ako nemate vremena ili mogućnosti kupiti svježu tunu, poslužite se s konzerviranom i napravite ovaj ukusni namaz. Navedena količina sastojaka dovoljna je za oko 500 g paštete od tune.
Sastojci
- 224 g konzervirane tune (mogu biti komadi ili komadići tune)
- 125 g maslaca
- 100 g majoneze
- 2 jaja
- 2 češnja češnjaka
- sol po želji
- papar po želji
Priprema
- Otvorite konzervu tune, ocijedite meso i stavite u dublju posudu.
- U drugu posudu ulijte vodu i stavite ju na štednjak na laganu vatru.
- U vodu stavite jaja i pustite da se kuhaju 10 - 15 minuta, sve dok ne budu tvrdo kuhana.
- Nakon što su se skuhala, izvadite ih i ostavite da se ohlade te ih ogulite. Narežite ih na manje komade.
- Češnjak očistite i narežite na sitne kockice.
- U posudu s tunom dodajte maslac koji je prethodno stajap na sobnoj temperaturi. Sve sastojke dobro pomiješajte.
- U smjesu dodajte majonezu, kuhana jaja, češnjak, sol i papar. Miješajte sastojke sve dok se ne sjedine i dok namaz ne postane kremast.
- Paštetu spremite u plastičnu ili staklenu posudu, poklopite i stavite u hladnjak.
Čuvanje i skladištenje
Nakon blendanja paštetu od tune spremite u plastičnu ili staklenu posudu koju obavezno zatvorite poklopcem kako ne bi poprimila miris drugih namirnica, ali i kako ne bi pustila svoj miris na druge namirnice u hladnjaku. Posude u kojima čuvate paštetu obavezno spremite u hladnjak. Nikada ju ne spremajte u metalne posude jer one nisu primjerene za skladištenje ovog namaza. Metal u doticaju s paštetom može ispustiti štetne metale opasne za ljudsko zdravlje.
Riblja pašteta se može i zamrznuti na period oko 3 mjeseca. Ono što je važno i na što se trebate usredotočiti kod zamrzavanja riblje paštete je da ju zamrzavate hermetički zatvorenu. Ako zrak može ući, okus i tekstura će se brzo degradirati. S obzirom na to da pašteta ima nježnu strukturu, istovremeno može biti i osjetljiva za zamrzavanje. Sadrži visok sadržaj masti koji se može tijekom odmrzavanja može prilično lako promijeniti teksturu i okus. Preporučujemo zamrzavanje paštete u manjim porcijama kako biste znatno lakše odmrznuli samo onoliku količinu koja vam je potrebna. Za učinkovito zamrzavanje paštete koristite silikonske kalupe za led, koje ćete zamrznuti u kockicama prije nego ih sve spremite u vrećicu što će spriječiti da se zalijepe jedna za drugu.
Postoje dva načina odmrzavanja paštete. Iako je sporija metoda odmrzavanja, ostavljanje u hladnjaku preko noći najviše preporučuje jer je manje vjerojatno da će se pogoršati okus i struktura paštete. Večer prije nego vam zatreba, izvadite je iz zamrzivača i stavite na tanjur u hladnjak preko noći. Pašteta će se polako odmrzavati pa bi trebala biti savršena do trenutka kada je trebate upotrijebiti.
Ako vam je potrebno da paštetu brzo odmrznete, proces odmrzavanja možete ubrzati uranjanjem paštete u vrećici u vodi sobne temperature. Uzmite zdjelu i napunite vodom te uronite paštetu zamotanu u vrećici za zamrzavanje dok se ne odmrzne. Prije nego što je uronite u vodu, provjerite je li pašteta dobro zamotana ili ćete na kraju dobiti mokru, raspadnutu smjesu.
Pašteta nije nešto što se može iznova zamrzavati. Nježna struktura te sadržaj masti i vlage znači da će se kristali stvarati svaki put kad se zamrzava što mijenja ukupnu teksturu. Zbog toga ne preporučujemo ponovno zamrzavanje paštete.
Savjeti
Prilikom pripreme paštete, majonezu možete zamijeniti s maslinovim uljem, limunovim sokom ili senfom.
Ako dodajte inćune, nemojte dodavati sol kako vam pašteta ne bi bila preslana.
Upotreba u kuhinji
Pašteta od tune se jede kao namaz za doručak ili međuobrok. Možete ju poslužiti kao predjelo ili fingerfood na zabavama. Kombinira se sa svježim ili tostiranim kruhom koji nije slatkastog okusa. Mažite ju na bruschette, krekere ili ostale vrste suhog kruha, a može se jesti i uz grisine. Odlično se slaže sa svježim povrćem poput paprika, krastavaca ili rajčice, a možete ju posuti sa začinima poput vlasca ili peršina za bogatiji okus.
Ljekovita svojstva
Tuna je namirnica bogata proteinima, mineralima i vitaminima B kompleksa. Dobar je izvor esencijalnih Omega-3 masnih kiselina, ali neka istraživanja navode da može biti izvor teških metala stoga trebate biti oprezni prilikom konzumacije ove vrste ribe.
Stručnjaci navode da 100 g konzervirane tune može imati u sebi 10 - 45 mg žive, a u svježoj ribi taj udio može biti i dvostruko viši. Preporučuje se konzumirati ju samo jednom tjedno u manjim količinama, ali prije konzumacije svakako se konzultirajte s liječnikom.
Pašteta od tune je namaz bogat esencijalnim aminokiselinama, lako probavljiv i sadrži manje masnoće od ostalih vrsta mesa poput svinjetine, piletine i govedine. Smatra se da dobro utječe i na krvožilni sustav jer ne sadrži štetne masnoće.
Foto: Blandine Joannic / Pixabay
Recepti za paštete
Odgovori