Maleni, okrugli, bobičasti plodovi najčešće se konzumiraju kao svježe voće, ali gotovo da nema kućanstva koje ih ne želi sačuvati za zimu. Bilo da su prerađene u pekmez, džem, marmeladu, sok, sirup ili liker, borovnice se uvijek rado nalaze na policama naših smočnica te su rado viđen gost u naših kuhinjama.
Pekmez od borovnica je pravi užitak za naša nepca, bilo da ga poslužujemo na kruhu, uz šalicu mlijeka ili čaja, ili kao dodatak raznim slasticama, posebno palačinkama. U nastavku ovog članka donosimo vam nekoliko recepata za pravljenje istog te mnogo korisnih informacija o ovoj ukusnoj prerađevini.
Karakteristike borovnica
Borovnica (lat. Vaccinium L.) je listopadni grm iz porodice vrijesovki (Ericaceae) koji može narasti do 50 cm. Vrlo dobro raste na kiselima tlima brdskih listopadnih ili mješovitih šuma, s dovoljno sunca i vlage te zaštitom od vjetra. Porijeklom je iz Sjeverne Amerike koja je i danas njen najveći svjetski uzgajivač.
U Hrvatskoj borovnice možete naći u borovim, smrekovim i bukovim šumama naših planina i gorja (na predjelu Gorskog Kotra i Velebita. Raste i na Medvednici, Ivanščici, Strahinjčici, Samoborskom gorju, na Žumberku, Ličkoj Plješevici, Papuku i Psunju). Uz svoje ime po kojem je najpoznatija, borovnica ima i nekoliko sinonima, kao što su: crna borovnica, mrče divja, mrtovnica, risnica, vresinje.
Grm borovnice čine zeleni korijen i ovalni listovi te plodovi u obliku tamno plavih bobica, promjera 5 - 10 mm, kiselkasto -slatkog okusa. Plodovi dozrijevaju od lipnja do kolovoza, ovisno o nadmorskoj visini i položaju. Bogati su vitaminima C i K, kalcijem, kalijem i fosforom te mnogim drugim hranjivim tvarima.
Borovnice za preradu
Kao što smo već spomenuli, borovnice rastu u šumama i kao takve, u svom prirodnom okruženju daju veoma slatke plodove. No, sve je veći interes za njihov uzgoj na plantažama te se voćari odlučuju za sadnju raznih sorti borovnica koje se razlikuju po karakteristikama grma i ploda, ali i vremenu sazrijevanja.
Iako su šumske borovnice najbolje i najukusnije za pripremu pekmeza, postoje i neke sorte uzgojene na plantažama koje također daju slatke plodove za razne prerađevine i idealne su za pripremu pekmeza, džemova i marmelada.
Blue ray
Blue ray je sorta koja se pojavila 1955.godine kao rezultat američke selekcije. Sazrijeva početkom srpnja pa sve do kolovoza. Plodovi su svijetloplave do sive boje, guste pulpe, otporni na pucanje te daju izvrstan, izrazito sladak okus i ugodnu aromu zbog čega je pogodna sorta za pripremu pekmeza.
Hardy blue
Sorta je prilagodljiva različitim tipovima tla te daje izuzetno rodan grm. Plodovi su tamnoplave boje, izrazito slatkog okusa i vrlo aromatični. Ako pravite zdraviju verziju pekmeza, odaberite ovu sortu jer će svojom slatkoćom srazmjerno obogatiti pekmez bez dodavanja sladila.
Bluecrop
Bluecrop je sorta otporna na niske temperature te je zbog toga iznimno cijenjena. Može narasti u visinu do 1,5 m, zahtijeva kiselo tlo i jaku izloženost suncu. Njeni plodovi srednje veličine, voštano plave boje s visokim udjelom šećera i ugodne arome, savršeni su za pripremu pekmeza.
Coville
Relativno je kasna sorta koja dozrijeva krajem srpnja. Posebnost joj je što je vrlo otporna na bolesti. Ukusni, slatko – kiseli plodovi, dubokih plavih tonova, čvrstih i krupnih bobica te izražene arome, idealni su za daljnju preradu ovog prefinog voća.
Berba i kupovina
Kao što smo već spomenuli, borovnice dozrijevaju u razdoblju od svibnja (rane sorte) i kolovoza (kasne sorte).
Tijekom berbe borovnica treba obratiti pažnju na zrelost plodova što možete prepoznati po njihovoj plavoj boji. Preporučuje se da se berba odvija rano ujutro, prije izlaska sunca ili navečer nakon zalaska, po mogućnosti po suhom vremenu. Idealna ambalaža za odlaganje borovnica je košara koja zbog svojih otvora, omogućuje borovnicama stalnu ventilaciju zraka. Potrebno je strogo paziti da se tijekom branja plodovi ne oštete.
Ako ne možete brati šumske borovnice ili nemate svoje grmove istih, možete ih kupiti na tržnicama ili u trgovinama. Njihovu svježinu prepoznati ćete po plavoj boji i "magličavosti". Još jedan od pokazatelja svježine i neoštećenosti ploda je njihovo slobodno kotrljanje što možete provjeriti potresanjem bobica. Važno je napomenuti kako su borovnice najmanje kvarljive od ostalog bobičastog voća (maline, jagode, kupine) te su kao takve vrlo zahvalno voće.
Svježe borovnice čuvajte u hladnjaku 10 - 14 dana, a možete ih i zamrznuti, tako da ih rasporedite na pladanj te stavite u zamrzivač, a nakon zamrzavanja pospremite u vrećicu za zamrzavanje. Tako zamrznute, možete ih čuvati 10 - 12 mjeseci.
Recepti za pekmez od borovnica
Borovnice će svoju aromu i slatkoću posebno pokazati u prerađevinama. Izuzetno mirisan, slatkasto-kiselkast pekmez, poslužen kao samostalan obrok na tostu, odlična je ideja za fin doručak, a u kombinaciji sa slasticama pravo je savršenstvo. Kako bi uživali u ovoj deliciji, donosimo vam tri recepta jednostavne pripreme.
Obavezno proučiti prije pripreme!
Domaći pekmez od borovnica
Volite li klasiku, starinski način pripreme, bez konzervansa i dodataka za zgušnjavanje, ovo je pravi recept za vas. Od ove količine sastojaka, dobiti ćete oko 1 kg pekmeza.
Sastojci
- 2 kg borovnica
- 400 g šećera
- 0,5 l hladne vode
Priprema
- Borovnice operite i procijedite.
- Rastopite šećer u hladnoj vodi.
- Borovnice dodajte u sirup i kuhajte na laganoj vatri uz često miješanje drvenom kuhačom kako se pekmez ne bi zalijepio za dno.
- Tijekom kuhanja maknite pjenu s površine.
- Pekmez je kuhan kada dobijete jednoličnu masu, što možete provjeriti tako da kap prelijete na tanjurić i uvjerite se da se masa ne razlijeva.
- Vruć pekmez prelijte u vruće sterilizirane staklenke, poklopite poklopcem, okrenite naopako te umotajte u deku ili ručnik i ostavite da se potpuno ohlade.
Pekmez od borovnica bez šećera
Za sve ljubitelje meda, ali i one koji ne preferiraju šećer ili ga ne smiju konzumirati zbog zdravstvenih razloga, pripremili smo recept bez šećera. Od ove količine dobit ćemo oko 400 g mirisnog pekmeza.
Sastojci
- 450 g borovnica
- 1/4 šalice meda
- 1/2 žličice cimeta
- 1 žlica limunovog soka
Priprema
- Borovnice operite i stavite u lonac kao i ostale sastojke.
- Ostavite da prokuha pa nastavite kuhati oko 30-45 minuta uz miješanje.
- Provjerite gustoću prelijevanjem kapi pekmeza na tanjurić.
- Ako nije dovoljno gusto, nastaviti s kuhanjem do željene gustoće.
- Gotov pekmez sipajte u sterilizirane staklenke, poklopite ih, okrenite naopako te umotajte u deku ili ručnik i ostavite da se potpuno ohlade.
Pekmez od borovnica i tamne čokolade
Noviteti su u kuhinji uvijek dobrodošli pa tako i u pripremi zimnice. Okus tamne čokolade dodatno će začiniti ovu već savršenu deliciju. Od ove količine sastojaka, dobiti ćete nešto manje od 1 kg pekmeza.
Sastojci
- 1 kg borovnica
- 150 g tamne čokolade (s 85% kakaa)
- 1 limeta
Priprema
- Borovnice isperite i stavljajte u lonac na srednje jak plamen.
- Vilicom gnječite borovnice dok se lonac zagrijava.
- Koricu limete naribajte, a iz nje iscijedite sok te ga postepeno dodajte borovnicama.
- Kuhajte pekmez uz postepeno miješanje dok se borovnice ne raspadnu.
- Tada ostavite da pekmez zakipi 10 minuta. Želite li gušći pekmez, produžite kuhanje.
- Kada je pekmez kuhan, ostavite ga 15 minuta da odstoji pa mu dodajte sitno sjeckanu čokoladu i koricu limete, dobro promiješajte i ulijte u sterilizirane staklenke.
- Poklopite staklenke poklopcem, okrenite naopako i ostavite da se ohladi omotan u deku ili ručnik.
Čuvanje i skladištenje
Pekmez se sprema u sterilizirane staklenke te se čuva na hladnom i tamnom mjestu u smočnici ili podrumu. Pripravljen bez konzervansa, pekmez može stajati do nekoliko mjeseci, a onaj pripravljen s konzervansom do godinu dana.
Otvoreni pekmez najbolje je čuvati u hladnjaku i potrošiti u roku 2 - 3 tjedna.
Savjeti
Gustoću pekmeza regulirajte dužinom kuhanja, ali imajte na umu da je gušći pekmez teži za mazanje stoga većina domaćica poseže za kraćim kuhanjem kako bi dobile rjeđi pekmez.
Ponestane li vam omiljenog pekmeza, a u zamrzivaču imate smrznute borovnice, možete ih iskoristiti za kuhanje. Dovoljno je samo zagrijati ih sa šećerom da se polako odmrznu i dalje pripremiti po omiljenom receptu.
Upotreba u kuhinji
Borovnice se mogu jesti kao samostalno voće, ali jednako su ukusne i kao nadjev u pitama, kolačima, tortama.
Pekmez od borovnice je zbog svog slatkog okusa i predivnog mirisa, rado viđen gost na policama u smočnici. Odlično se slaže s tostom te uz šalicu omiljenog napitka čini savršen jutarnji obrok. Biskvit za torte ili kolače bit će sočan i mirisan premažete li ga s nekoliko žlica ovog pekmeza, a palačinke će dobiti puno bolji i aromatičniji okus.
Upotpunite okus buhtlama, krafnama, roladama i kiflicama tako što ćete ih nadjenuti pekmezom, a savršeno će se uklapati kao spoj prhkog tijesta u svima znanima Linzerima.
Kada su u pitanju glavna jela, pekmez se često koristi u raznim umacima za meso, posebice divljač, u kojima svojim slatko-kiselim okusom daje posebnu čar i miris.
Ljekovita svojstva
Borovnice su bogate vitaminima C i K te mnogobrojnim mineralima i hranjivim tvarima. Djeluju antibakterijski kod upala probavnog sustava i protiv nadimanja. Sadrže pektin koji snižava kolesterol u krvi, a vitamin C služi kao snažni antioksidans.
Vrlo su zahvalne u borbi protiv anemije koja se često pojavljuje u trudnoći, stoga se trudnicama preporučuje konzumacija soka od borovnice kako bi nadoknadile izgubljeno željezo.
Istraživanja su pokazala kako koncentrat borovnice može povećati aktivnost mozga te tako poboljšati pamćenje, naročito kod starijih osoba.
Foto: WagnerAnne / Pixabay
Zimnica od borovnica
Odgovori