Uobičajena zimnica, osim povrća, sadržava razne vrste pekmeza ili džemova. Nezaobilazan pekmez svake godine je upravo pekmez od jabuka koji se sprema već dugi niz godina u svim kuhinjama, a pokretači ove tradicije su naši stari.
Ukusna aroma jabuka i njihova raznovrsnost iz godine u godinu uveseljavaju sve generacije, od onih najmlađih do najstarijih. Sama izrada pekmeza nije komplicirana niti zahtjeva puno vremena, zato vam donosimo par recepata kako možete napraviti ukusni namaz od jabuka.
U nastavku teksta moći ćete pronaći recept za domaći, klasični pekmez od jabuka, ali i recept bez šećera koji je pogodan za sve one koji se bore s kilogramima ili pak za dijabetičare. Između ostalog naći ćete i recept za pekmez od jabuke bez kuhanja.
Karakteristike jabuke
Jabuka, jedna od najrasprostranjenijih biljaka na svijetu, pripada listopadnim biljkama, a dolazi iz porodice Rosaceae. Poznata je po istoimenim, okruglim i ukusnim plodovima čija boja može varirati od zelene, žute pa sve do tamno crvene, ljubičaste boje.
Porijeklo ove biljke je Azija no dobro je rasprostranjena diljem svijeta zbog svoje velike tolerancije na promjene tla, klime i slično.
Različite vrste jabuka dobiveno je križanjem određenih vrsta, a uzgajati ju možemo ili na taj način ili pak sadnjom sjemena. Ukoliko odaberemo sadnju sjemena stablo može narasti više nego u slučaju križanja, od 1,8 pa čak do 6 m, a u divljini postoje vrste koje rastu čak i do 12 m visine. Listovi su tamnozelene boje, a krošnje je bujna. Cvjeta u proljeće, a cvjetovi su bijele boje. Plodovi su raznoliki, ovisno o vrsti, o čemu također varira i njezina berba te količina plodova.
Stablo jabuke može se pronaći u skoro svakom domaćinstvu, a zbog količine rada oko ove biljke sve je manje nasada jabuka, no na našim područjima još su česta pojava.
Jabuke za preradu
Jabuka je jedna od najrasprostranjenijih biljaka na Zemlji, samim time njezinih vrsta ima puno, kako na našem području tako i dalje u svijetu. Neke vrste su otpornije na kuhanje i pečenje od drugih zato moramo biti pažljivi kada biramo jabuke za preradu. Često se misli kako nije važno koju ćemo vrstu jabuka koristiti u pekmezu, no često krivi odabir zna dovesti do ne tako glatke i ukusne strukture pekmeza.
Braeburn
Braeburn je vrsta jabuke koja potječe s Novog Zelanda te je jedna od modernijih vrsta jabuke. Glavna karakteristika je njezin krupni plod, crvene boje. Ukusan i sočan iznutra, ima unutrašnjost prljavo bijele boje. Ova vrsta jabuke pogodna je za rast na našim područjima zato što je osjetljiva na jake temperature dok je kod nas umjereno što joj odgovara. Zbog svog slatkog okusa i ukusne arome našla je svoje mjesto u brojnim sokovima, likerima, a ponajviše u pekmezima od jabuke bez šećera.
Empire
Sorta Empire nastala je križanjem dvije stare sorte jabuke, a uzgojena je u zemljama Azije. Njezine glavne odlike su da daje okrugle, čvrste i sjajne plodove koji su tamno crvene boje. Unutrašnjost je jako sočna i slatka što ovoj voćki omogućava da se koristi za preradu. Za preradu se koristi u sokovima, vinima od jabuke, ali i u pekmezima gdje zbog svoje čvrstoće daje finu i čvrstu teksturu.
Gala
Ova sorta jabuke je jedna od najrasprostranjenijih u cijelom svijetu, a uzgojena je u SAD-u. Nešto zbog čega je ova jabuka svima dobro poznata je upravo njena narančasto zelena boja s predivnim crvenim prugama. Osim boje, kupce najčešće privlači sjajna kora ove jabuke, a iznutra je toliko sočna i puna vitamina da ju jednostavno ne prestajemo jesti.
Gala jabuke imaju sladak i blag okus što ih svrstava na sam vrh popisa jabuka za preradu jer ne ispuštaju previše soka i nisu previše slatke, a pekmezu daju božanstven okus.
Zlatni delišes
Ukusna i svima poznata sorta je Zlatni delišes, a smatra se jednom od najzahvalnijih ikada, ima bujno stablo i svake godine rađa velik broj plodova. Boja jabuke je zeleno-žuta te je slatkog okusa. Često je jedna od najprodavanijih vrsta jabuke na našim područjima i upravo zbog toga je česta u izradama pekmeza. U preradi se koristi za sve vrste prerada, a pogodna je za pekmeze jer je jedna od kasnih sorti jabuke i dozrijeva u vrijeme pravljenja zimnice.
Granny Smith
Zelena boja i kiselkasti okus ove sorte privlači brojne ljude da ju sve više uzgajaju i jedu. Ova sorta ima ukusnu aromu, slatko-kiselog je okusa i od nje se izrađuju ukusni pekmezi i sokovi. Vrlo je hrskava i čvrsta što znači da pekmezima daje odličnu strukturu. Često se koristi za preradu, no kombinira se s nekim slađim vrstama kako bi se izjednačili okusi, a ako ju odaberete za pripremu slatke zimnice, nećete pogriješiti.
Idared
Od svih vrsta jabuke na našim područjima ova se smatra najcjenjenijom i svakako je zaslužila taj status. Sorta je jako stara, kiselkastog okusa, a njezina sočnost i svijetlo ružičasta boja mesa daju joj određene posebnosti. Boje plodova se kreću od zelene do svijetlo ružičaste. U preradi se koristi najviše za pekmeze i džemove jer se njezina kora lako guli, a i sama njezina starost joj je omogućila da bude česta pojava u izradama namaza jer su s njom radile i naše bake.
Berba i kupovina
Berba jabuka traje gotovo cijele godine zato što je njezina raznolikost velika i uvijek možemo naći svježe i tek ubrane jabuke. Sama berba se obavlja ručno i nema puno oštećenih plodova, no ipak moramo paziti jer za preradu plodovi moraju biti u potpunosti čisti i bez oštećenja kako ne bi uzrokovalo ranije propadanje proizvoda.
Kupovina jabuka je česta, a oni koji posjeduju nasade jabuka prodaju ju po vrlo niskoj cijeni. Svakako se preporučuje kupovina na lokalnim štandovima i na tržnicama gdje znamo da jabuke nisu štrcane različitim pesticidima.
Cijena jabuke ovisi o vrsti, no u našim krajevima je to otprilike do 10 kn po kilogramu jabuke.
Recepti za pekmez od jabuka
Onaj tko je jednom probao ovaj ukusni namaz htjet će ga ponovno jesti, no nije svaki pekmez isti. Najfinije je kada ga pripremimte kod kuće i koristite sve prirodne sastojke, bez aditiva i konzervansa i zato vam donosimo par recepata kako napraviti sami pekmez od jabuke.
Obavezno proučiti prije pripreme!
Domaći pekmez od jabuka
Kao i svaki drugi recept, klasični recept, bez puno sastojaka, uvijek će nam otkriti što nam se u namazu sviđa ili ne. Što želimo dodati ili izbaciti, pogotovo ako ovu slasticu pripremamo prvi put. U sljedećem receptu koristit ćemo sastojke koji će biti dovoljni za 2 staklenke pekmeza od jabuka.
Sastojci
- 1 kg pripremljenih oguljenih jabuka
- 0,5 - 1 kg šećera (ovisi o slatkoći sorte jabuke koju ste odabrali)
- 1,5 čaša vode
Priprema
- Prije same pripreme pekmeza potrebno je dobro oguliti koru jabuke kako se ona ne bi našla u pekmezu jer nitko ne voli naći ostatke kore u svom namazu.
- Jabuke narežete i izmiksajte štapnim mikserom ili u blenderu.
- Izmiksano voće stavite u dublji lonac za kuhanje, a odozgo stavite šećer.
- Na laganoj vatri kuhajte voće i šećer te dodajte čašu vode.
- Kuhajte oko 30 minuta na laganoj vatri do takvog stanja da sirup postane gust, a kriške jabuka prozirne.
- Vrijeme ključanja ovisi o raznolikosti jabuka i stupnju njihove zrelosti.
- Pekmez sipajte u staklenke koje ste najprije sterilizirali po klasičnom postupku.
Pekmez od jabuka bez šećera
Svatko voli pojesti nešto malo slađe, no ako biramo jabuke koje su same po sebi dovoljno slatke onda nam za pripremu pekmeza ne treba šećer. Ovaj recept odličan je odabir za sve dijabetičare i one koji se žele hraniti prirodnije i zdravije. Ovim receptom dobit ćete 8 staklenki pekmeza od jabuke.
Sastojci
- 4 kg svježih slatkih jabuka
- 100 g meda
- 2 limuna
- žlica cimeta u prah (po želji)
- vanilin šećer
- pola čajne žličice limunske kiseline
- voda
Priprema
- Jabuke ogulite, očistite od koštica, narežite na kriške i posložite u veliki lonac.
- Stavite ih u dublju posudu.
- Limune ocijedite te dodajte njegov sok u jabuke.
- Vode stavite tek toliko da malo natope jabuke.
- Kuhajte sve dok se voda ne reducira, a zatim ih usitnite sa štapnim mikserom ili u blenderu.
- Po želji dodajte med, mljeveni cimet, limunsku kiselinu i ostavite da kuha još 10 - 15 minuta. Pekmez se mora u potpunosti reducirati.
- Nakon kuhanja, vrući pekmez sipajte u staklenke, dobro zatvorite i okrenite naopako.
- Tako ćete napraviti vakuum, a i dodatno će se pasterizirati pekmez.
- Prekrijte s papirom ili celofanom, povežite gumicama, ostavite da se ohladi, a zatim ih pohranite na suho i mračno mjesto.
Pekmez od jabuka bez kuhanja
Ako nemate vremena za dugo stajanje uz štednjak i kuhanje pekmeza, donosimo vam recept koji će vas oduševiti. Ovim receptom uštedjet ćete si vrijeme, a dobit ćete 2 staklenke pekmeza od jabuke.
Sastojci
- 1 kg jabuka
- 1 limun
- 300 g šećera
Priprema
- Ogulite i naribajte jabuke, limunovu koricu i iscijedite sok.
- U posudu stavite jabuke, limunov sok i koricu, šećer i začine. Po želji od začina možete koristiti cimet i klinčić.
- Stavite kuhati, možete dodati malo vode oko 1 dl.
- Kuhajte otprilike 20 - 30 minuta na laganoj vatri uz miješanje dok se pekmez ne zgusne.
- Ulijte u oprane i zagrijane staklenke i odmah zatvorite.
Čuvanje i skladištenje
Jabuke se dugo mogu čuvati na hladnim i tamnim mjestima, no ako ih želite sačuvati od propadanja najbolji je način da ih zamrznete. Nakon odmrzavanja one ostaju sočne kao i prije i najbolje su za preradu, no ovaj način često nije potreban zato što su nam jabuke dostupne tijekom gotovo cijele godine.
Sam pekmez od jabuka najbolje je spremiti na hladno i tamno mjesto te dobro zatvoriti (podrumi, smočnice i hladnjaci). Spremajte ih isključivo u staklenke koje ste najprije sterilizirali i dobro zagrijali.
Ohlađeni pekmez nemojte otvarati dok ga ne želite upotrijebiti. Nakon otvaranja pekmez držite u hladnjaku i nemojte čekati predugo kako bi ga pojeli jer je moguće da dođe do kvarenja, pogotovo ako ste radili pekmez bez konzervansa.
Savjeti
Nema posebnih savjeta koji se razlikuju za pekmez od jabuke od drugih zimnica, no svakako treba naglasiti da za pekmez birate jabuke koje ne pokazuju nikakva oštećenja na kori. Sjajni i veliki plodovi su uvijek najbolji odabir za izradu pekmeza.
Upotreba u kuhinji
Same jabuke se koriste kao sastojak u brojnim jelima i pićima, a i kao ukrasi. Kod prerade najčešće se od nje rade sokovi, likeri, vina, džemovi i pekmezi.
Pekmez od jabuke je dobitna kombinacija u raznim kolačima, desertima, palačinka, a i samostalno je jako ukusna slastica koju obožavaju sve generacije.
Ljekovita svojstva
Svi smo čuli za onu uzrečicu "Jedna jabuka na dan, doktor iz kuće van!" no što ona znači? Jabuka je biljka koja je puna ljekovitih svojstava kao što je vitamin C kojim obiluje, vitamin A, B i E. Isto tako ova malena voćka puna je minerala kao što su kalij, kalcij, fosfor, magnezij i brojni drugi.
Zbog svog velikog udjela ugljikohidrata, opskrbljuje cijeli organizam i čini ga sitim. Često se jede za doručak, a velik broj ljudi kaže da im tijekom večeri "ne sjedne" kako treba te da ih boli želudac od nje.
Jabuke, zbog svojih antioksidansnih svojstava, smanjuju razinu stresa, jačaju imunitet i potpomažu u mršavljenju. Što se tiče ostalih ljekovitih svojstava ove voćke, stimulira rad bubrega, jetre i žuči te štiti od bolesti usne šupljine. Stimulira probavu, a njezina ljekovita svojstva štite i sustav od bakterija i virusa.
Foto: congerdesign / Pixabay
Zimnica od jabuka
Odgovori