Vrati li vas ponekad miris pekmeza u djetinjstvo i sjećanja na lijepa vremena? Pekmez od kupina predstavlja jednu od najzdravijih voćnih slastica, a osim kao namaz ga možemo koristiti u kolačima, tortama te kao dodatak u raznim smoothiejima.
Klasični pekmez od kupina se priprema sa šećerom, a može se dodatno obogatiti dodatkom cimeta i vanilije. Pri pripremi pekmeza od kupina potrebno je prethodno kupine usitniti u blenderu ili ručnom metlicom, a potom kuhati na štednjaku.
Uz onaj klasični domaći recept za pekmez od kupina sa šećerom, postoje i mnogi drugi, a na vama je da se poigrate raznim začinima. Tko zna, možda vas vaša varijanta oduševi, pa podijelite iskustvo i recept s nama!
Karakteristike kupine
Kupina (lat. Rubus fruticosus) pripada skupini biljaka penjačica iz porodice ruža (Rosaceae), a može narasti od 50 do 300 cm. Idealno mjesto za rast su subovi šuma i živica, te suha i plodna tla nizinskih i brdskih krajeva. Stabljika kupine je većinom prekrivena trnjem, a zbog svoje dužine često možemo vidjeti kako su joj grane povijene na zemlji ili se naslanjaju po drugim biljkama koje je okružuju.
Plod kupine je koštunica promjera od 1,5 do 2 cm koja se sastoji od mnogo sitnih sočnih koštunica koje dozrijevanjem prelaze iz zelene u crvenu boju, a potpunim dozrijevanjem u crnu boju.
Sadnica kupine presađuje se u jesen ili u rano proljeće, a cvate otprilike oko 20 dana u lipnju i kolovozu. Imajte na umu da se ubrane kupine ne mogu dugo čuvati svježe te ih je potrebno što prije preraditi ili pojesti svježe.
Kupine za preradu
U našim krajevima najčešće uzgajane i korištene vrste kupina su Thornless Logan, Thornfree, i Black Satin.
Thornless Logan
Predstavlja jedinstvenu i aromatičnu bobicu. Ova prirodno križana voćka između kupina i crvenih malina daje duge, ukusne, tamno crvene bobice koje su dobre za svježu prehranu, sokove ili pravljenje pita, džemova i želea. Prikladna je za uzgoj u južnim toplijim područjima, dozrijeva rano, a berba traje dugo.
Thornfree
Najvažnija i najrasprostranjenija sorta za uzgoj koja je u Hrvatsku uvezena prije 30 godina. Dosta je bujnog rasta s jakim i uspravnim izdancima koji donose obilne plodove.
Ova sorta ne podnosi dobro zimske mrazeve, a vrijeme cvatnje joj je krajem svibnja ili početkom lipnja. Dozrijeva krajem srpnja ili početkom kolovoza, a plod je poprilično velik (oko 5 g), izdužen, crnosvjetlucave boje s ljubičastim tonovima. Plodovi se mogu koristiti za industrijsku preradu kao i za svježu upotrebu.
Black Satin
Vrsta koja je po svom izgledu vrlo bujnog rasta i rodnosti. Cvate potkraj svibnja ili početkom lipnja, a samooplodna je. Dozrijeva vrlo rano, krajem srpnja, a berba se ponekad može otegnuti do kraja mjeseca rujna. Plod je velik, tamnocrvene boje, izdužena oblika i čvrste konzistencije. Meso je ugodno kiselkastog okusa, izvrsne kvalitete. Plodovi su prikladni za konzumaciju u svježem stanju i za različite prerađevine.
Berba i kupovina
Berba kupine je u period od lipnja do kolovoza, s tim da treba imati na umu da svi plodovi s jednog gram ne dozrijevaju u isto vrijeme pa ih redovito treba brati više puta.
Preporučuje se berba svaki ili svaki drugi dan, a ako su temperature visoke tada i češće kako plodovi ne bi propali. Najbolje ju je brati ujutro ili kasno popodne, a poželjno je izbjegavati berbu u vrijeme velikih vrućina, za vrijeme i nakon kiše.
Ako nemate mogućnosti uzgoja istih, prilikom kupnje treba obratiti pozornost na boju kupine i teksturu iste. Ako se kupina mrvi, više nije svježa. Također savjetujemo da kupine zbog svoje specifičnosti kupujete kod isključivo provjerenih lokalnih uzgajivača.
Recepti za pekmez od kupina
Priprema pekmeza od kupina je jednostavna, a mogućnosti miješanja okusa su beskrajne. U nastavku vam donosimo recepte za tradicionalni domaći pekmez, zdraviju inačicu bez šećera te recepte za pekmez od kupina uz dodatke raznih začina i kombinacijama voća.
Obavezno proučiti prije pripreme!
Domaći pekmez od kupina
Tradicionalni pekmez od kupina vjerojatno znaju svi. Ne sadrži puno sastojaka, bez konzervansa je, a količina šećera se može dodati ili smanjiti ovisno o količini pekmeza kojeg radite i slatkoći koju želite postići.
Sastojci
- 3 kg kupina
- 1,5 kg šećera
- 2 limuna (koristi se limunov sok i korica, ali samo bijeli dio)
Priprema
- Operite i ocijedite kupine, te ih zajedno sa šećerom stavite u dublju posudu.
- Ostavite pola sata kako bi se sve sjedinilo i povremeno promiješajte.
- Nakon toga, uključite štednjak i na srednje jakoj vatri uz povremeno miješanje dodajte limunov sok i koricu te kuhajte dok ne proključa.
- Smanjite na manju temperaturu i kuhajte još 2,5 sata, uz povremeno miješanje.
- Kad je pekmez pri kraju, probajte tako da ga stavite na tanjurić.
- Ako isti klizi nije gotov te ga je potrebno još kuhati uz povremeno miješanje dok se ne dobije željena struktura pekmeza.
- Također, ako ne želite komadiće voća u pekmezu propasirajte ga ili izmiksajte štapnim mikserom.
Pekmez od kupina bez šećera
Za sve ljubitelje kupina koji paze na zdravu prehranu donosimo recept za pekmez od kupina bez šećera.
Sastojci
- 2 kg kupina
- 0,5 kg suhog grožđa za zaslađivanje
- 1 l vode
- 1 želatina
Priprema
- Kupine i litru vode kuhajte sat vremena, skinite s vatre i dodati pola kile suhog grožđa za zaslađivanje.
- Količinu suhog grožđa možete povećati ili smanjiti, ovisno o želji
- Zatim sve to zajedno kuhajte još sat vremena te po potrebi dodajte vode
- Dok se kuha, sa strane u posebnu posudu napravite želatinu s malo vode te pomiješajte s pekmezom i kuhajte još pet minuta
- Kad se skuha, vruće sipajte u teglice budući da se želatina u pekmezu zgusne pa ga je lakše sipati dok se nije ohladio
Pekmez od kupina s cimetom
Idealno za sve ljubitelje mirisa i okusa cimeta, te za one koji žele svoj pekmez malo obogatiti, a opet zadržati prirodan okus.
Sastojci
- 700 g zrelih kupina
- 300 g jabuka
- 500 g šećera
- 1 žlica cimeta
- 1 želin
Priprema
- Kupine i jabuke operite, po želji jabuke ogulite te usitnite u blenderu.
- Šećer, cimet i usitnjeno voće ubacite u posudu za kuhanje i ostavite da proključa te kuhajte oko 15 minuta.
- Prema uputama s vrećice dodajte želin, te kuhajte još desetak minuta.
- Sipajte u oprane i sterilizirane staklenke.
- Po želji možete dodati ekstrakt vanilije ili zakuhajte do željene gustoće bez dodatka.
Čuvanje i skladištenje
Pekmez od kupina se može čuvati nekoliko tjedana u hladnjaku, no ako promjeni boju i teksturu ili se uhvati plijesan ne preporučuje se daljnje korištenje.
Drugi način je spremanje pekmeza u sterilizirane staklenke te pohrana u podrum ili hladnjak gdje se može čuvati najviše 2 do 3 godine.
Treći način je skladištenje pekmeza u plastične posude te spremanje u zamrzivač.
Upotreba u kuhinji
Upotreba kupina u kuhinji je zaista raznolika. Prvenstveno ih možemo koristiti kao odličan dodatak smoothiejima, shakeovima ili voćnim salatama. Nadalje, koristimo ih u sladoledima, raznim tortama i kolačima.
Osim navedenog, idealne kombinacije kupina su s bijelom čokoladom, bademima, jabukama, kozjim sirom i govedinom. Također, popularno je i kupinovo vino, kao i primjena kupina kao dodatka raznim likerima i drugim alkoholnim napitcima.
Ljekovita svojstva
Kupine ubrajamo u jednu vrstu "superhrane" ponajprije zbog njenih ljekovitih antioksidansa. Sadrži obilje vitamin C, E, te raznih kiselina koje prvenstveno pomažu u borbi protiv upalnih procesa u tijelu.
Nadalje, kupina učinkovito djeluje u reguliranju tjelesne težine i štiti kardiovaskularni i kognitivni sustav. Posebno ćemo izdvojiti kupinovo vino koje je od davnina poznato kao lijek za osobe koje pate od anemije.
Također, listovi kupine su idealni u borbi protiv gljivica, ozljeda na koži, jačanju organizma, te se čajevi od istih koriste protiv upale dišnih puteva, akni, a u kombinaciji s koprivom, bazgom i maslačkom čine idealnu kombinaciju za prirodno čišćenje krvi.
Foto: Lola Rudolphi / Pixabay
Zimnica od kupina
Odgovori