Neki tvrde da je alkohol najbolji lijek za sprječavanje želučanih tegoba, a među alkoholima koji prednjače kao lijek za viruse i bakterije je liker od pelina poznatiji i pod nazivom pelinkovac. Osim kao lijek, poznat je i kao vrlo ukusan aperitiv kojim se dočekuju gosti koji vole pomalo gorkasta pića.
Iako se masovno proizvodi u tvornicama alkoholnih pića i većina ga kupuje, liker od pelina se može pripremiti i u kućanstvu. Ako imate biljku pelin, koju mnogi smatraju neprivlačnom i karakterističnog i jakog mirisa te malo alkohola, za tjedan dana možete imati vrlo ukusno i ljekovito piće.
Karakteristike pelina
Pelin je višegodišnja ljekovita i zeljasta biljka koja potječe iz porodice glavočika. Još se naziva i pelen, pelim, gorčika i absint. Više od sto godina koristi se kao insekticid, ali i kao lijek. U narodu se smatra korovom koji divlje raste po livadama i pašnjacima te šumama.
Stabljika pelina je zelene boje i razgranata te može narasti do 1 m visine. Stabljike koje su starije, pri dnu mogu biti i drvenaste dok se biljka prilikom rasta formira u grm. Cijela stabljika je prekrivena dlačicama srebrnastosive boje, a listovi pelina su trostruko perasti te raspoređeni duž stabljike. Kako rastu prema vrhu biljke, sve su manji i zagasito su zelene boje. Kao i stabljika, listovi su prekriveni s kratkim dlačicama sivkaste boje. Listovi pelina imaju karakterističan miris koji podsjeća na kamfor i jako su gorkog okusa kao i cvjetovi. Cvjetovi pelina su trubasti i žute boje. Vrijeme cvatnje je od srpnja do rujna.
Pelin za preradu
U svijetu trenutno postoji oko 480 vrsta biljke pelina dok na našem području moguće je pronaći njih 15. Najpoznatije vrste pelina koje su prikladne za pripremu likera su gorski pelin, sivkasti pelin i divlji pelin.
Gorski pelin
Ovu vrstu pelina na našem području smatraju pravom biljkom pelina i ona se najčešće koristi za pripremu likera. Zbog količine tanina i gorke tvari koju sadrži, gorski pelin ima jak i karakterističan miris te gorak okus. U sebi ima ljekovita svojstva, a može ga se pronaći na kamenitim i suhim staništima. Ako ste u mogućnosti, možete ga uzgajati i u vrtu, a ne zahtijeva nikakvu posebnu njegu.
Sivkasti pelin
Sivkasti pelin je vrsta biljke koja ima intenzivan miris i gorak okus. Još ga se naziva i brodan, broda ili vršikasti pelin. Ima prikladnu količinu gorčine za pripremu pića.
Divlji pelin
Ova vrsta pelina je široko rasprostranjena na našem području pa ćete do listova ove biljke vrlo lako doći. Lako se uzgaja i sam uspijeva u prirodi na livadama i pašnjacima. Stabljika može narasti i do 2 m te ćete moći prikupiti dovoljno dugačke stabljike i dovoljnu količinu lišća. Berba se vrši od srpnja do rujna prije cvatnje.
Berba i kupovina
Listovi pelina beru se od srpnja do kolovoza. Prilikom berbe mora biti suho i sunčano vrijeme kako bi listovi u sebi imali što manje vlage. Važno je napomenuti da se beru gornji zeleni listovi i stabljike, a ostavlja se donji dio. Listovi se također moraju obrati prije cvatnje, posebno ako se planiraju koristiti za pravljenje pelina.
Ako kupujete sastojke za pripremu likera od pelina svježe listove nećete moći kupiti, ali ćete zato u specijaliziranim trgovinama zdrave hrane pronaći sušene listove pelina koji se također mogu koristiti prilikom pripreme ove vrste likera.
Sušenje pelina
Listove pelina možete sušiti na svježem zraku, u pećnici, mikrovalnoj i dehidratoru, a prije sušenja potrebno ih je oprati i staviti na pamučnu krpu da se višak vode upije.
Sušenje na zraku - ne izlažite ga izravnoj sunčevoj svjetlosti već ga sušite u prozračnoj u suhoj prostoriji oko 7 dana
Sušenje u pećnici - sušite ga 3 - 4 sata na 40°C
Sušenje u mikrovalnoj - sušite pola sata na srednjoj jačiniu po 1 minutu 3 - 4 puta
Sušenje u dehidratoru - temperaturu ćete morati postaviti na 45°C i ostaviti ga da se suši 2 - 3 sata.
Prilikom sušenja povremeno provjerite u kojem je stanju te listove nakon određenog vremena okrenite kako bi se ravnomjerno sušili.
Recepti za pelinkovac
Postoji nekoliko recepata za pripremu domaćeg likera od pelina. Kada sami pripremate ovaj liker najbolje je koristiti svježe listove, ali ako niste u mogućnosti pronaći svježe, možete koristiti i suhe koje možete kupiti u specijaliziranim trgovinama zdrave hrane ili svježe listove sami osušiti.
Za pripremu likera od pelina ipak koristite svježe listove pelina jer se prilikom sušenja dio ljekovitih svojstava gubi što umanjuje kvalitetu ovoga likera.
Domaći liker od pelina
Najstariji recept za liker od pelina sadrži nekoliko sastojaka. Vrijeme pripreme nije ni toliko dugo te ćete već za tjedan dana imati liker od pelina. Prilikom pripreme možete koristiti ili svježe grančice pelina i sušene listove pelina. Navedena količina sastojaka dovoljna je za 3,2 l likera od pelina.
Sastojci
- 1,5 kg šećera
- 4 grančica svježeg pelina ili 4 velike žlice sušenog pelina
- 5 dl vode
- 3 l rakije
Priprema
- U posudu stavite šećer i na laganoj vatri na štednjaku miješajte sve dok se šećer ne rastopi.
- U otopljeni šećer stavite 3 grančice pelina ili 3 velike žlice sušenog pelina. Ostavite da se sve zajedno karamelizira.
- Kada se smjesa karamelizirala, u posudu ulijte vodu i sve kuhajte dok se šećer ne rastopi u vodi
- Kada se šećer otopi, posudu sklonite sa štednjaka te u vruću tekućinu stavite još jednu grančicu pelina ili žlicu suhog pelina.
- Ostavite tekućinu da se skroz ohladi te dodajte rakiju.
- Liker od pelina ulijte u staklenke, dobro zatvorite i sljedećih 7 dana sadržaj boce protresite. Staklenke držite na tamnom mjestu.
- Nakon što prođe 7 dana, liker od pelina procijedite u čiste boce i zatvorite te možete konzumirati piće.
Aromatizirani liker od pelina
Volite li razne začine i ljekovite biljke onda pelinkovac možete napraviti i dodavanjem drugih raznih biljaka čime ćete dobiti manje gorak okus likera od pelina. Prilikom pripreme koristite rakiju lozovaču kako ne bi neka druga vrsta preuzela aromu. Navedeni sastojci dovoljni su za 800 dl likera.
Sastojci
- 7,5 dl rakije lozovače
- 150 ml vode
- 375 g šećera
- 2 grančice pelina
- 100 g listova svježe kadulje
- 50 g listova svježe mente
- 50 g listova svježeg matičnjaka
- 1 štapić cimeta
- 1 mala žlica mljevenog korijandera
- 3 klinčića
- 1 zvjezdasti anis
- 1 sjeckana kora naranče (koristiti nešpricanu naranču)
Priprema
- U posudu stavite šećer i nasjeckajte grančicu pelina te stavite na laganu vatru na štednjak. Cijelo vrijeme miješajte kako bi se šećer otopio i kako pelin ne bi zagorio.
- Kada se šećer karamelizirao odnosno kada je postao tamnosmeđe boje i tekući, ulijete polako vodu u smjesu te pustite da se šećer otopi u vodi.
- Prilikom pripreme budite oprezni jer karamelizirani šećer u doticaju s vodom reagira i pazite da vas ne oprži.
- Nakon što se šećer potpuno otopio u vodi, maknite posudu sa štednjaka i dodajte drugu nasjeckanu grančicu pelina.
- Tekućinu ostavite da se potpuno ohladi.
- U veliku staklenku stavite kadulju, mentu i matičnjak, cimet, klinčiće, anis, korijander i koricu naranče.
- Prije stavljanja u posudu, sve začine koji su u obliku svježih listova, dobro operite pod mlazom hladne vode.
- Sve zajedno prelijte s rakijom i dodajte ohlađenu tekućinu koju ste prethodno pripremili i ohladili.
- Sadržaj staklenke dobro promiješajte, zatvorite s poklopcem i ostavite da stoji 5 dana na tamnom mjestu.
- Sadržaj staklenke procijedite kroz cijedilo ili gazu nakon 5 dana i liker koji ste dobili spremite u staklene boce i dobro zatvorite. Piće možete odmah konzumirati.
Čuvanje i skladištenje
Pripremljeni liker od pelina čuvajte u staklenim bocama ili staklenkama koje se mogu dobro zatvoriti kako alkohol ne bi ispario i kako se ne bi izgubila aroma pića. Ovako pripremljeno piće potrebno je spremiti na hladno i tamno mjesto kako se ne bi izgubila smečkasto-crvena boja tekućine. Većina likere sprema i skladišti u podrume ili smočnice gdje mogu stajati i do godinu dana, pa čak i duže.
Savjeti
Ako nemate rakiju, prilikom pripreme likera od pelina možete se poslužiti i s votkom s obzirom na to da ona ima neutralan okus, ali visok postotak alkohola.
Grančice pelina koje koristite u pripremi likera od pelina neka budu dužine oko 20 cm. Ako vam ne stanu u posudu u kojoj kuhate liker, možete ih izrezati na manje dijelove.
Ako niste ljubitelj gorkih pića, prilikom pripreme ovog likera možete dodati arome koje su same po sebi slatkaste ili kiselkaste kako bi umanjili gorčinu likera.
Pelin se slaže s metvicom, kaduljom, stolisnikom, koprivom, ali i gospinom travom. Želite li povećati ljekovitost ovoga pića, pelin kombinirajte s nekom od navedenih biljaka.
Upotreba u kuhinji
Liker od pelina pretežno se koristi kao aperitiv upravo zbog svoje gorčine iako ga se nerijetko koristi i u pripremi kolača i torti, posebno kada se želi smanjiti slatkoća. Možete natopiti kore za torte ili dodati u kremu. Kao aperitiv poslužuje se prije ručka ili se može konzumirati i uz razne čokoladne kolače i torte. Gorčina likera od pelina odlična je u kombinaciji s čokoladom i vanilijom.
Ljekovita svojstva
Pelin je vrlo ljekovita biljka te se najčešće koristi za liječenje bolova i reumatizma. Poznata je od davnina te ju je i Hipokrat koristio kao lijek. U današnje vrijeme najčešći je lijek prilikom problema sa želucem i stomačnih problema. Uspješno umiruje želudac te smanjuje mučnine i bolove.
Ova biljka može biti ljekovita samo ako se dozira u pravilnim omjerima, dok u većim dozama pelin ima opojno djelovanje. Listovi i cvjetovi se mogu sušiti i zahvaljujući sadržaju aktivnih tvari i tanina smanjuje probavne smetnje i bolove u želucu. Zbog svog kemijskog sastava, listovi ne trule zbog čega se često koristi u antiseptičkim pripravcima.
Foto: Pixabay
Zimnica od pelina
Odgovori