Medvjeđi luk je jedna iznimno zdrava namirnica koja raste u šumama i na planinskim područjima. Vrlo je ljekovita i okus mu je sličan luku i češnjaku. Vrlo je popularan u kuhinji. Od njega se mogu pripremiti razni umaci, zimnice, rolice i polpete ili druga slična jela. Zbog svog okusa odlično se slaže s ostalim povrćem pa je čest sastojak u salatama. Koristi se i u farmaceutskoj industriji pa se od ove biljke mogu pronaći tinkture i kapi.
Pesto od medvjeđeg luka možda je njegova najpoznatija upotreba. Priprema je vrlo jednostavna, a sam pesto možete koristiti kao namaz za kruh ili krekere, umak za tjesteninu ili rižoto te ga čak možete dodati i u juhe i variva. Izrazito je ljekovit, a i okus mu je fantastičan. Ove godine pripremite sebi i svojim najmilijima pesto od medvjeđeg luka. U nastavku donosimo nekoliko recepata za ovu fantastičnu zimnicu.
Karakteristike medvjeđeg luka
Medvjeđi luk poznat je i pod nazivima srijemuš, divlji luk i crijemuš. Pripada porodici luka, a latinski naziv mu je Allium ursinum. Medvjeđi luk je trajna, samonikla zeljasta biljka koja potječe iz Azije i Europe. Ova biljka dobila je naziv prema legendi koja kaže kako je ova kultura privlačila smeđe medvjede te im pružila potrebnu snagu i vitalnost nakon dugog perioda hibernacije.
Svi dijelovi biljke su jestivi, a okusom je sličan vlascu i češnjaku. Lukovica ove biljke je pomalo duguljasta, vitka i bijele boje. Stabljika je uspravna i može narasti do 40 cm u visinu. Iz lukovice, najčešće u proljeće, rastu dugi, ušiljeni i plosnati listovi. Zelene su boje i glatki na dodir. Proces cvatnje odvija se u travnju i svibnju, a sami cvjetovi su dvospolni, sitni i bijele boje.
Medvjeđi luk raste kao samonikla biljka kojoj odgovaraju sunčana i polusjenovita područja. Često se može pronaći u listopadnim šumama. U Hrvatskoj može se pronaći i na nizinskim i planinskim područjima. Prepoznatljiv je po svom mirisu luka koji ispušta prilikom rasta.
Berba i kupovina
Berba medvjeđeg luka odvija se ručno, prije samog procesa cvjetanja, odnosno u ožujku i travnju. Tada su listovi mladi i njihov okus je najbolji i najaromatičniji. Prilikom berbe morate biti oprezni jer postoji nekoliko biljaka koje slice izgledu medvjeđeg luka, no izrazito su otrovne.
Kupovina medvjeđeg luka bit će malo teža jer se njega baš i ne može pronaći na policama trgovina. No, možete ga kupiti na tržnici ili kod domaćeg uzgajivača. Prilikom kupnje ove biljke, obratite pozornost na njen izgled. Birajte zdrave i čvrste listove, a izbjegavajte one koji su promijenili boju i sadrže oštećenja.
Recepti za pesto od medvjeđeg luka
Pesto je vrlo popularna prerađevina, njegova namjena je široka i možete ga konzumirati u bilo koje doba dana. Umjesto da kupujete gotove namaze, ove godine izdvojite svega nekoliko minuta i napravite svoj domaći pesto od medvjeđeg luka. Priprema nije zahtjevna, potrebno vam je svega nekoliko sastojaka. Začine možete prilagoditi svom ukusu. Prije same pripreme pesta, temeljito očistite staklenke te ih sterilizirajte. U nastavku slijedi nekoliko recepata za ovu domaću zimnicu.
Obavezno proučiti prije pripreme!
Pesto od medvjeđeg luka
U ovom receptu koriste se samo dva sastojka. Za uspješnu pripremu, potreban vam je blender ili štapni mikser. U svoj pesto možete dodati začine poput indijskih oraščića, bosiljka, oraha ili neke druge orašaste plodove. Iz navedenih sastojaka dobiti ćete otprilike staklenku od 370 ml.
Sastojci
- 2 svežnja medvjeđeg luka
- 2 dl maslinovog ulja (domaćeg)
- sol
Priprema
- Medvjeđi luk operite te mu odstranite oštećenja i uvenule dijelove. Nasjeckajte ga na manje komadiće kako bi postupak miksanja bio lakši.
- U blender ubacite nasjeckan medvjeđi luk, dodajte mu maslinovo ulje i sol.
- Miksajte dok ne primijetite da sadržaj dobiva strukturu namaza.
- Gotov pesto prebacite u prethodno sterilizirane staklenke.
- Dobro ih zatvorite te ih okrenite na poklopac i pustite da odstoji 10-ak minuta kako bi se stvorio vakuum.
- Čuvajte u hladnjaku.
Pesto od medvjeđeg luka i pinjola
Medvjeđi luk odlično se slaže s raznim sastojcima, pa vam u ovom receptu donosimo kombinaciju s pinjolima. Ako niste u mogućnosti nabaviti pinjole, možete koristiti i indijske oraščiće. Začine prilagodite svom ukusu, prije samog korištenja pesta, možete dodati parmezan koji će vašem namazu pružiti dodatnu aromu. Iz navedenih sastojaka dobiti ćete otprilike 150 g ukusnog, domaćeg pesta.
Sastojci
- 100 g medvjeđeg luka
- 20 g pinjola
- 30 ml maslinovog ulja
- sol
Priprema
- Medvjeđi luk temeljito operite te ga očistite od korijena i bilo kakvih oštećenja. Nasjeckajte ga na manje komade kako bi proces miksanja bio lakši.
- Pinjole možete malo prepržiti na tavi kako bi pustili dodatnu aromu, no ovaj korak nije obavezan.
- U blender dodajte medvjeđi luk, pinjole, maslinovo ulje i sol.
- Miksajte dok ne primijetite da sadržaj poprima strukturu pesta.
- Gotov pesto prebacite u prethodno steriliziranu staklenku.
- Dobro ju zatvorite, okrenite na poklopac i pustite neka odstoji 10-ak minuta kako bi se stvorio vakuum.
- Čuvajte u hladnjaku.
Pesto od medvjeđeg luka sa začinima
Ovaj recept prilikom pripreme, ne razlikuje se previše od ostalih, osim što je njegov okus aromatičniji. U pripremi se koristi nekoliko začina koji ovaj pesto čine vrlo ukusnim i prepunim okusa. Začine možete prilagoditi svom ukusu. Ako želite gušći pesto, prilikom pripreme dodajte malo maslinovog ulja, a ako ste više ljubitelj rjeđih namaza onda njegovu dozu povećajte. Iz navedenih sastojaka dobiti ćete otprilike staklenku od 370 ml.
Sastojci
- 12 listova medvjeđeg luka
- 10 dag pinjola
- 1 režanj češnjaka
- morska sol
- svježe usitnjen crni papar
- 15 dag sjemenki divlje gorušice
- maslinovo ulje
- limunov sok
Priprema
- Medvjeđi luk temeljito operite, odstranite korijen i oštećene listove. Nasjeckajte ga na manje komade kako bi proces miksanja bio lakši.
- Pinjole nasjeckajte na manje komadiće te ih malo prepržite na tavi kako bi pustili dodatnu aromu.
- U blender ubacite medvjeđi luk, nasjeckan češnjak i prepržene pinjole.
- Dodajte sjemenke gorušice i miksajte.
- Sadržaju dodajte morsku sol, maslinovo ulje, crni papar i limunov sok.
- Miksajte dok ne primijetite da sadržaj poprima strukturu pesta.
- Gotovo pesto spremite u prethodno steriliziranu staklenku.
- Dobro ju zatvorite te okrenite na poklopac i pustite neka odstoji 10-ak minuta kako bi se stvorio vakuum.
- Čuvajte u hladnjaku.
Čuvanje i skladištenje
Pesto obavezno skladištite u prethodno očišćene i sterilizirane staklenke. Postupak stvaranja vakuuma vašem pestu produljit će rok trajanja. Obavezno je čuvanje u hladnjaku kako bi njegov okus ostao fantastičan. Ispravno napravljen i skladišten, pesto može stajati i do 3 - 4 mjeseca u hladnjaku.
Upotreba u kuhinji
Pesto od medvjeđeg luka možete upotrijebiti na više načina. Najpopularnija upotreba je kao samostalno jelo, odnosno kao namaz na kruh, krekere ili uz tortilje i grickalice. Odlično se slaže s drugim povrtnim kulturama i namirnicama pa se često koristi kao umak za tjesteninu ili rižota. Možete ga također dodati u juhe i variva.
Ljekovita svojstva
Medvjeđi luk prepun je ljekovitih svojstva i iznimno je koristan našem tijelu. Koristi se za jačanje imuniteta i tijela. Bogat je vitaminom A, B i C te mineralima – sumpor, magnezij i željezo. Odličan je saveznik za procese detoksikacije organizma jer pomaže pri izbacivanju toksina iz tijela.
Čisti krvne žile i jetru. Pomaže pri probavnim smetnjama i pospješuje rad crijeva. Povećava apetit i štiti sluznicu. Odličan je saveznik pri reguliranju kolesterola i krvnog tlaka. Štiti i jača srce i njegove mišiće te pomaže pri upalama koje se pojavljuju u tijelu. Smiruje upale mokraćnog mjehura te pospješuje rad bubrega, jetre i žuči.
Koristi se i u farmaceutskoj industriji jer pomaže pri kožnim oboljenjima poput dermatitisa. Smiruje alergije i našu kožu čini sjajnom i mekanom. Djeluje smirujuće na kožu pa se smatra odličnim saveznikom kada koža postane nadražena. Pomaže pri liječenju ekcema, rana i modrica.
Foto: ivabalk / Pixabay
Zimnica od luka
Odgovori