Ljubitelji zdrave hrane znaju da je slanutak namirnica koja bi se često trebala naći na njihovom jelovniku. Mnogima omiljen, vrlo je poznat namaz od slanutka, ali postoji još jedan dobar način pripreme zbog kojeg slanutak može pridobiti vašu pažnju. Njegova priprema u obliku pirea izvrstan je način da zamijenite uobičajeni pire od krumpira. Pire od slanutka iznenadit će vas svojom prilagodljivošću i ugodnim, orašastim okusom.
Osim samog slanutka, ovom pireu možete dodati i drugo povrće. Eksperimentirajte i poslužite ga uz svoja omiljena jela, a probajte i njegovu slatku verziju. Ovaj pire nije uobičajena zimnica, ali njegovu dugotrajnost možete postići zamrzavanjem.
Karakteristike slanutka
Slanutak pripada porodici mahunarki. Jednogodišnja je zeljasta biljka koja može narasti do 80 cm. Listovi su neparno perasti i obrnuto ovalnog oblika. Cvjetovi su mali i uglavnom bijele ili ružičaste boje. Korijen biljke je vretenast i razgranat, a cijela biljka prekrivena je dlačicama. Zrno slanutka nalazi se u mahuni koje su male i obično se u njima nalazi po jedno zrno, najviše dva. Slanutak je jedna od biljaka koja je najotpornija na sušu.
Potječe iz Azije, gdje se i najviše uzgaja, a prepoznat je u brojnim istočnjačkim kulturama kao zdrava i hranjiva namirnica te se svakodnevno koristi u raznim jelima. Osim graha i soje, jedna je od mahunarki koje se najviše uzgajaju.
Slanutak za preradu
Slanutak se može podijeliti u dvije glavne vrste, a to su Desi i Kabuli, koje imaju svoje varijante. Također postoji i zeleni slanutak, koji je zapravo mladi, svježi slanutak. Slanutak koji je potrebno koristiti za pripremu pirea je slanutak Kabuli vrste.
Desi slanutak
Desi slanutak je slanutak malog zrna. Njegova boja je nešto tamnija i ovojnica zrna mu je deblja zbog čega ju je potrebno skinuti. Njegova unutrašnjost žute je boje, a najviše se uzgaja u Aziji, Istočnoj Africi i Meksiku gdje se najviše i konzumira. Koristi se za pripremu raznih juha, variva i za izradu brašna.
Kabuli slanutak
Slanutak koji možemo pronaći u trgovinama pripada Kabuli vrsti. Ova sorta je najpopularniji u Europi i Americi. Zrna su svjetlije, bež boje, a i veća su od Desi zrna. Njihova ovojnica je znatno mekša i glađa. Karakterizira ga blag, orašast okus, a uzgaja se na području Mediterana, Sjeverne Amerike i Jugoistočne Azije. Kabuli se najviše koristi za izradu humusa, dodaje se u mnoga jela, a od njega se pravi i falafel.
Berba i kupovina
Ako imate slanutak u svom vrtu, možete sami odabrati kada ćete ga brati. Slanutak dozrijeva jednolično, tako da vrijeme berbe nije teško odrediti. Slanutak možete brati dok je još djelomično zelen čime ćete dobiti mladi slanutak koji je najbolje odmah iskoristiti ili zamrznuti. Ako ga želite skladištiti duže, najbolje je pričekati dok biljka ne uvene i poprimi žutu boju.
Prilikom berbe, cijele biljke počupajte i skinite s njih mahune u kojima se nalazi slanutak. Zelene ćete morati odmah očistiti, dok osušene trebate ostaviti u mahunama i rasprostrijeti na toplo mjesto da se potpuno osuše. Ostavite ih da se suše nekoliko dana, a zatim ih očistite od mahune. Osušeni slanutak spremite u posude ili plastične vrećice na suho, tamno i hladno mjesto. Tako vam može trajati i do godine dana. Što suhi slanutak duže stoji, to mu je duže vrijeme termičke obrade.
Kupovina slanutka je jednostavna, jer ga je lako naći u svim trgovinama hranom. Odaberite između suhog ili konzerviranog slanutka. Isprobajte konzervirane inačice od nekoliko proizvođača i odaberite onaj koji vam je najukusniji i najbolje odgovara. Prilikom kupovine suhog slanutka, pokušajte provjeriti kako izgleda i birajte slanutak koji nije ni na koji način oštećen.
Recepti za pire od slanutka
Slanutak se može pripremati na razne načine. U obliku pirea, često se podrazumijeva da se priprema kao slani prilog. Najjednostavniji pire je od samog slanutka s dodatkom začina, a odličan je i u kombinaciji s drugim kuhanim povrćem. U nastavku vam donosimo nekoliko recepata za pire od slanutka, od kojih je jedan slatki, desertni pire.
Obavezno proučiti prije pripreme!
Domaći pire od slanutka
Domaći pire od slanutka vrlo je jednostavan za pripremu, osobito ako koristite konzervirani slanutak koji ne zahtijeva dugu termičku obradu. Od nekoliko sastojaka dobit ćete 300 g ukusnog i zanimljivog pirea koji se slaže uz brojna jela, a možete koristiti suhi slanutak ili slanutak iz konzerve.
Sastojci
- 300 g slanutka
- 2 - 3 jušne žlice maslinovog ulja
- list peršina
- kim u zrnu
- sol
Priprema
- Ako koristite suhi slanutak, namočite ga u vodi barem 12 sati prije kuhanja. Najbolje ga je ostaviti preko noći. Konzervirani slanutak ne morate namakati.
- Slanutak koji ste namočili, procijedite, stavite u posudu i skuhajte.
- Namočeni slanutak kuhajte oko sat vremena. Provjerite je li dovoljno mekan prije nego ga skinete s vatre.
- Konzerviranom slanutku bit će dovoljno 10 - 15 minuta kuhanja.
- Slanutak procijedite i sačuvajte malo vode u kojoj se kuhao.
- List peršina sitno nasjeckajte.
- Ocijeđeni slanutak posolite po želji i dodajte ulje, nekoliko zrna kima, nasjeckani list peršina te 2 - 3 žlice vode u kojoj se kuhao slanutak.
- Sve zajedno izmiksajte štapnim mikserom ili u blenderu.
- Pire od slanutka čuvajte u hladnjaku do 3 dana. Ako ga ne možete odmah potrošiti, zamrznite ga.
Pire od slanutka i bundeve
Pire od bundeve je sam po sebi vrlo poseban, a kombinacijom slanutka i bundeve dobiva se savršeno ukusan pire fine teksture. Za ovaj pire potrebno je malo više truda jer se, osim pripremom slanutka, treba pozabaviti i pripremom bundeve. Od ovih sastojaka, dobit ćete otprilike 600 grama pirea.
Sastojci
- 400 g slanutka
- 200 g bundeve
- 4 jušne žlice maslinovog ulja
- 1/2 crvenog luka
- 2 češnja češnjaka
- 2 jušne žlice lista peršina
- 1 čajna žličica sjemenki kumina
- sol
Priprema
- Ako koristite suhi slanutak, potrebno ga je prvo dobro namočiti. Ostavite ga da se namače barem 12 sati, najbolje preko noći. Konzervirani slanutak ne morate namakati.
- Ako ste namakali slanutak, procijedite ga, a zatim i skuhajte. Suhi slanutak koji se namakao kuha se otprilike sat vremena u posoljenoj vodi.
- Probajte slanutak da vidite je li dovoljno mekan i maknite ga s vatre kad je skuhan. Konzervirani slanutak dovoljno je kuhati 10 - 15 minuta.
- Svakako ga probajte kako biste provjerili je li skuhan. Nakon kuhanja ga ocijedite.
- Bundevu očistite od kore i narežite na kockice. Stavite ju u posudu s vodom i kuhajte otprilike 20 minuta. Maknite s vatre kada omekša i procijedite.
- Crveni luk, češnjak i peršin sitno nasjeckajte, a sjemenke kumina dodatno usitnite.
- Pomiješajte kuhani slanutak i kuhanu bundevu i sve zajedno izmiksajte štapnim mikserom ili u blenderu.
- Na ulju popržite nasjeckani luk, češnjak i kumin. Na to dodajte izmiksani pire od slanutka i bundeve. Izmiješajte i probajte. Dodatno posolite ako je potrebno.
- Gotovi pire pospite peršinom.
- Čuvajte ga do 3 dana u hladnjaku ili zamrznite za dulje čuvanje.
Slatki pire od slanutka
Iznenadit će vas da se od slanutka može vrlo jednostavno napraviti brz i zdrav desert. Za sve ljubitelje tamne čokolade, ovo će biti prava zdrava poslastica. Ovaj recept čak ni ne zahtijeva kuhanje slanutka, tako da je spreman u samo 5 minuta. Od ovih sastojaka možete dobiti otprilike 400 grama slatkog pirea od slanutka.
Sastojci
- 1 konzerva slanutka od 400 grama
- 2 jušne žlice maslaca od kikirikija
- 1 čajna žličica cimeta
- 1 - 2 jušne žlice meda
- nekoliko kockica tamne čokolade
Priprema
- Sve sastojke osim čokolade stavite u blender i izmiksajte.
- Alternativno, stavite ih u posudu i izmiksajte štapnim mikserom.
- Tamnu čokoladu nasjeckajte i umiješajte ju u pire od slanutka.
- Pire čuvajte u hladnjaku do 2 dana ili zamrznite za dulje čuvanje.
Čuvanje i skladištenje
Pire od slanutka u hladnjaku možete čuvati svega nekoliko dana. Zbog toga je najbolji način duljeg čuvanja zamrzavanje. Pire možete zamrznuti u bilo kojim posudicama za hranu s poklopcem koje imate ili u plastičnim vrećicama. Odličan način zamrzavanja je u kalupu za led, što vam omogućuje doziranje pirea po potrebi. Nakon što ga zamrznete u kalupu, prebacite ga u neku posudicu ili vrećicu i vratite u zamrzivač kako biste uštedjeli na prostoru.
Pire od slanutka zamrznite dok je još svjež, najbolje onog dana kada ste ga i napravili. Prije zamrzavanja, potpuno ga ohladite.
Upotreba u kuhinji
Pire od slanutka može biti dodatak uz razna jela. Odličan je kao prilog uz sve vrste mesnih jela, povrća, a možete ga jesti i samog. Također se dobro slaže i sa salatama. S obzirom na to da je pire od slanutka jelo koje dolazi i u slatkoj verziji, izvrstan je kao zdravi desert, a slatki pire možete dodatno kombinirati sa svježim voćem.
Savjeti
Suhi slanutak potrebno je namakati najmanje 12 sati prije obrade, a možete ga namakati i do 24 sata. Što ga duže ostavite u vodi, kraće ćete ga morati kuhati. Nakon 12 sati stajanja u vodi, promijenite vodu, a namačite ga u običnoj, hladnoj vodi. Dobro ga isperite prije pripreme.
Konzervirani slanutak također se preporučuje isprati prije obrade.
Ljekovita svojstva
Slanutak je vrlo zdrava namirnica, također pogodna i za dijabetičare zbog svog niskog glikemijskog indeksa. Naime, probavljanjem, glukoza iz slanutka se sporo otpušta, čime se šećer u krvi ne povećava drastično nakon njegove konzumacije. Bogat je nutrijentima: dijetalnim vlaknima te raznim mineralima, a odličan je izvor proteina.
Slanutak pomaže u očuvanju zdravlja i čvrstoće kostiju, a isto tako blagotvorno djeluje na zdravlje krvožilnog sustava. Potiče normalnu funkciju probavnog sustava te se preporučuje svima koji žele imati uravnoteženu i zdravu prehranu.
Foto: RitaE / Pixabay
Zimnica od slantuka
Odgovori