Poriluk je jedno od omiljenih povrtnih kultura koje dodajemo pomfritu, salatama, juhama i mnogim drugim jelima. Imaju predivan suptilan okus i krutu teksturu zbog čega se lako skladišti. Ovisno o tehnikama konzerviranja, može dugo ostati jestiv do godinu dana.
Poriluk je rođak luka, podrijetlom iz Srednje Azije. Nalikuje mladom luku, osim što je veći. Ako ga kupujete u trgovini ili berete u vlastitom vrtu, za preradu odaberite poriluk koji je čvrst i promjera ne manjeg od 6 - 7 cm. Također treba imati ravne, bujne, tamnozelene listove. Izbjegavajte kupovati poriluk sa žutim ili uvenulim vrhovima. Evo kako možete skladištiti poriluk i uživati u njemu tijekom cijele godine.
Vrste zimnice od poriluka
Poriluk se može čuvati u hladnjaku, smrznuti, konzervirati ili ukiseliti. Najbolji okus ima kad se ubere i odmah skuha i konzumira, ali kvaliteta i bogatstvo okusa će ostati skoro ista ako se pravilno pripremi i kao zimnica. Konzerviranje i zamrzavanje poriluka je jednostavno i lako jer je jedno od povrća koje je najlakše sačuvati bez kuhanja, guljenja ili blanširanja. U nastavku pogledajte ideje i recepte na koje sve načine možete pripremiti zimnicu od poriluka
Skladištenje poriluka
Svježi poriluk se ne može dugo čuvati. U hladnjaku se može držati tjedan dana ili možda čak i više, ali najbolji je svjež. Stabljike moraju biti zelene i svježe radi boljeg okusa.
Možda se pitate kako sačuvati poriluk da vam potraje i ostane svjež i tijekom hladnih zimskih mjeseci. Svi se proizvodi najbolje čuvaju u hladnijim uvjetima, koji usporavaju proces propadanja. Poriluk nije iznimka. Za najbolje skladištenje i čuvanje okusa, poriluk treba držati na mjestima s temperaturom od 0 - 4°C.
Blanširanje poriluka
Osim ako ne volite dugotrajni miris oštrog, zrelog poriluka, blanširajte ga kako bi ublažili mirisnu aromu i olakšali njegovo guljenje i rezanje (zaboravite na plakanje). Blanširanje neće omekšati onaj sloj poriluka koji se nalazi u najvišoj unutrašnjosti, pa njega kasnije ostavite za povrtni temeljac.
Operite poriluk i odrežite krajeve. Stavite lonac vode da zavrije i dodajte poriluk. Postavite timer na 4 minute nakon što voda ponovno proključa i uranjajte poriluk u kipuću vodu. Kolutovi poriluka i sjeckani poriluk trebaju samo 10 do 15 sekundi blanširanja. Kratko ocijedite poriluk u cjedilu.
Napunite veliku posudu s 3/4 leda i dolijte hladnu vodu. Poriluk iz cjedila odmah uranjajte u ledenu vodu i hladite ga 4 minute. Izvadite poriluk iz vode. Pustite da se osuši nepokriven na sobnoj temperaturi.
Zamrzavanje poriluka
Ako vam se dogodi da imate poriluk ili uzgajate vlastiti, zamrzavanje je još jedna mogućnost za njegovo skladištenje. Dobra vijest je da nije potrebno blanširati poriluk prije nego što ga zamrzavate, pa je postupak jednostavan. Kao alternativu, možete ih zamrznuti u cijelim kriškama, a zatim odlomiti dijelove po potrebi. Dovoljno je nasjeckati poriluk i staviti ga u vrećice u količini otprilike od jedne šalice, što olakšava vađenje vrećice iz zamrzivača i dodavanje izravno receptu.
Smrznuti poriluk nema dug vijek trajanja (6 do 8 mjeseci), pa ga svakako iskoristite u tom periodu. Još jedna stvar koju treba uzeti u obzir je tekstura. Nakon što se poriluk smrzne, više neće biti hrskav kad se odmrzne. To znači da ga je najbolje koristiti za pirjanje, u juhama ili karameliziranje.
Foto: congerdesign / Pixabay
Odgovori