Rahatlokum je turska slastica od šećera, škrobnog brašna i vode, a izgledom podsjeća na želatinu ili gumene bombone. Na područje Europe donijeli su ga Turci, odnosno Osmanlije tijekom svojih osvajačkih ratova, a na našem području se danas konzumira malo drugačija vrsta ove slastice.
Rahatluk se najviše priprema i proizvodi u Bosni i Hercegovini, ali se raširio i u druge europske zemlje. Od rahatlokuma se razlikuje po strukturi i slatkoći. Rahatluk je mekši i slađi, a postoje i različiti okusi u odnosu na rahatlokum. Naziva se još o lokumom te se smatra da se prvi puta počeo proizvoditi na području Turske i Irana u 18. stoljeću.
Karakteristike rahatluka
Rahatluk je mekani želatinasti desert koji se topi u ustima i skoro ga nije potrebno žvakati. Slađi je od rahatlokuma i može biti okusa ruže, limuna i naranče i puniti s orasima, dok se rahatlokum može naći u puno više različitih okusa i puni se s pistacijom.
Glavni sastojci rahatluka su šećer, škrobno brašno i voda, a kod pripreme mogu se dodati datulje, pistacije, lješnjak ili orasi. Tradicionalni rahatluk najčešće se priprema s ružinom vodicom, mastiksom, bergamot narančom ili limunom.
U komercijalnoj proizvodnji se reže na kockice posipane šećerom u prahu kako ne bi prijanjale za kutije u koje se pakira. Zbog slatkoće se često konzumira u kombinaciji s gorkim okusima. Kocke rahatluka su pomalo prozirne i mogu biti bijele do ružičaste, a boja ovisi o aromama koje se dodaju.
Škrobno brašno i šećer za preradu
Kao glavne sastojke prilikom pripreme rahatluka koriste se škrobno brašno i šećer i potrebno je izabrati prave sastojke kako bi dobili mekanu strukturu rahatluka koji se topi u ustima.
Škrobno brašno
Škrobno brašno naziva se još gustinom ili gussnelom iako postoji mala razlika između ove dvije namirnice. Gussnel se sastoji od čistog škroba dok škrobno brašno sadrži i mast i proteine. Škrobno brašno je prah bijele do svjetložute boje i fine strukture. Najčešće se priprema od kukuruza, krumpira, pšenice, riže i tapioke. Nalazi se u sjemenkama žitarica i predstavlja ugljikohidrat koji se često koristi u ljudskoj prehrani. Za pripremu rahatluka najbolje je koristiti kukuruzni škrob koji se uvijek koristi za slastice i deserte.
Šećer saharoza
Iako postoji nekoliko vrsta šećera, u prahu, kocki ili tekućem obliku, za pripremu ove poslastice koristiti se saharoza, odnosno obični bijeli šećer u kristalima koji nema mirisa, slatkastog je okusa i lako se otapa i miješa s drugim sastojcima.
Kupovina
Škrobno brašno ili gussnel i šećer možete kupiti u trgovini na odjelima gdje se prodaju sastojci za pripremu kolača. Pakiran je u kartonske kutije i važno je da nije vlažan i da se nije zgrudao. Šećer također možete kupiti u trgovini, a prilikom kupnje je važno da je ambalaža suha, da nije zgrudan i da je u obliku sitnih kristala.
Recepti za rahatluk
Rahatluk može biti raznih okusa, ruže, limuna ili naranče i nećete morati izdvojiti puno vremena za pripremu. Također imajte na umu da će vam trebati jedan cijeli dan da se rahatluk stvrdne i bude prikladan za jedenje.
Domaći rahatluk
Jedan od jednostavnijih recepata za pripremu rahatluka je od škrobnog brašna. Uz svega nekoliko sastojaka kao što su šećer, voda i škrobno brašno možete napraviti ukusnu poslasticu uz popodnevnu kavu. Navedena količina sastojaka dovoljna je za oko 20 kockica rahatluka.
Sastojci
- 1 kg šećera
- 2 l vode
- 200 g škrobnog brašna
- 1/2 svježe ocijeđenog soka limuna
- 150 g oraha
- 2 koluta svježeg limuna
- 150 g vanilin šećera
- Šećer u prahu
Priprema
- U posudu stavite 500 ml vode, šećer, vanilin šećer, svježe iscijeđeni sok limuna i kolute svježeg limuna te sve promiješajte i stavite na štednjak na laganu vatru.
- Kad smjesa prokuha smanjite vatru i kuhajte oko pola sata uz povremeno miješanje.
- Kada se smjesa zgusne i pretvori u šećerni sirup, posudu maknite sa štednjaka.
- Dodajte 500 ml vode i škrobno brašno te dobro promiješajte.
- Dobivenu smjesu polako dodajte u šećerni sirup i stalno miješajte kako biste dobili kompaktnu smjesu.
- Vratite na štednjak na laganu vatru, miješajte i kuhajte sve dok se ne počne odvajati od kuhače. Nakon toga smjesu maknite sa štednjaka.
- Nasjeckajte orahe na sitno i dodajte ih u smjesu te promiješajte.
- Prelijte ju u pravokutnu posudu da bude visine 3 - 4 cm.
- Ostavite na hladnom mjestu (ne u hladnjaku) najmanje 24 sata da se stvrdne i zgusne.
- Dobiveni rahatluk narežite na kockice i umiješajte u šećer u prahu.
Rahatluk s ružom
Najpoznatiji rahatluk je onaj s aromom ruže odnosno ružine vodice. Karakterističnog je blago slatkastog okusa i blago ružičaste boje. Navedena količina sastojka dovoljna je za oko 20 kockica rahatluka od ruže.
Sastojci
- 1,5 l vode
- 1 kg šećera
- 200 g gussnela
- 1 svježi limun
- 10 ml arome ruže
- Šećer u prahu
Priprema
- U posudu stavite 1 l vode, šećer, limun narezan na kolutove i sve promiješajte.
- Posudu stavite na štednjak na laganu vatru i kuhajte oko 1 sat dok ne dobijete šećerni sirup.
- U 500 ml vode dodajte gussnel i aromu ruže te sve promiješajte.
- Iz šećernog sirupa izvadite kolutove limuna i polako uz miješanje dodajte smjesu gussnela i arome ruže.
- Vratite na štednjak na laganu vatru i kuhajte uz stalno miješanje.
- Smjesu koja se zgusnula izlijte u pravokutni kalup tako da bude debljine oko 4 cm.
- Ostavite na hladnijoj sobnoj temperaturi da se hladi 24 sata prije nego ga narežete i uvaljate u šećer u prahu.
Čuvanje i skladištenje
Rahatluk se nakon pripreme hladi kako bi se stisnuo i bio prikladan za konzumaciju. Čuva se na hladnijoj sobnoj temperaturi i reže se na manje kocke te se uvalja u šećer u prahu kako se kocke ne bi lijepile jedna za drugu i za podlogu na kojoj se poslužuje. Može se držati u kartonskim ili zatvorenim plastičnim kutijama.
Nakon pripreme najbolje ga je pojesti u roku od 2 tjedna jer se nakon toga počinje sušiti i izgubit će aromu što se duže skladišti. Nemojte ga zamrzavati jer će postati žilav i bezukusan.
Savjeti
Kod miješanja šećernog sirupa i škroba pazite da vam se ne stvore grudice. Polako sjedinite sastojke uz stalno miješanje.
Upotreba u kuhinji
Rahatluk se najčešće konzumira uz gorka pića kao što je kava. Može se jesti uz čaj i slatka pića kao što je topla čokolada. Narezan na manje komadiće dodaje se kolačima ili u kreme, a može služiti i kao dekoracija. Najčešće se konzumira kao samostalna slastica i desert.
Ljekovita svojstva
Ova poslastica sadrži visok udio kalorija i kada ga konzumirate budite posebno oprezni.
Foto: Engin Akyurt / Pixabay
Zimnica od ruže
Zimnica od šipka
Odgovori