Konzerviranje repe nije uobičajeno u pripremi zimnice. Mnogi nemaju mogućnost uzgoja repe kojoj je potreban prostor, zbog čega se često zanemaruje. No, repu je moguće kupiti na tržnici ili kod uzgajivača, konzervirati i tako uživati u ljetnim blagodatima repe tijekom cijele godine. Inače se konzervira u laganoj otopini za kiseljenje koja savršeno nadopunjuje njezin zemljani okus, kao i zbog razloga da se brzo ne kvari.
Pored cikle, repa je mnogima omiljena vrtna kultura. Volimo ih jesti pečene kad su svježe, no da biste sačuvali njenu svježinu što duže, potrebno ju je konzervirati na pravilan način i čuvati u steriliziranim staklenkama. U nastavku se nalaze svi načini skladištenja i konzerviranja repe, kao i ideje i recepti za pripremu zimnice.
Vrste zimnice od repe
Ako imate mogućnost, svakako iskoristite ovo skromno povrće i konzervirajte ju za pripremu hranjivih jela tijekom cijele godine. Dehidrirana, zamrznuta, ukiseljena ili čak usoljena, mogućnosti je mnogo, a potrebno je samo malo vremena i dobre volje kako biste imali bogatiji izbor zimnice u svojoj smočnici.
Priprema repe za zimnicu
Repa je idealna namirnica koja se ubire i priprema za zimnicu. Nutritivno je vrijedna i hranjiva, bogata vlaknima i vitaminima, najčešće se kuha ili kiseli jer se tako može skladištiti i čuvati dugo vremena i postaje pravi izvor zdravlja zimi. Uz pravilno napravljen proces pasterizacije, repi nije potreban konzervans.
Kuhanje repe je osnova za pripremu svake zimnice, a male do srednje velike plodove potrebno je kuhati otprilike 15 - 20 minuta narezane na kocke, a veće plodove čak i duže. Provjeru kada je repa gotova i kuhana možete testirati vilicom i probosti. Ako lagano prolazi, repa je kuhana. Ponovite ovo više puta jer ju ne želite prekuhati.
Skoro sve sorte i vrste voća i povrća mogu se jesti ne samo svježe, već i daljnjom preradom koristeći različite metode konzerviranja. Raznim metodama očuvanja okusa i korisnih, hranjivih tvari podrazumijeva sušenje, soljenje i zamrzavanje biljaka, a metoda sušenja je prikladna za sve biljke, posebno repe
Sušenje repe
Repu možete sušiti na zraku, u pećnici i dehidratoru, a prije svakog sušenja, plodove morate pripremiti. Operite repu mekom spužvom pod mlazom hladne vode i ostavite da stoji u hladnoj vodi nekoliko sati prije daljnje pripreme. Za bolje sušenje repe, preporučuje se plodove prvo blanširati. Nakon blanširanja, repu je potrebno oguliti i izrezati na tanke kriške ili trakice.
Sušenje repe na zraku
Za sušenje repe na zraku zaslužni su naši preci. Ovo je najprirodniji i najstariji način sušenja, a možete ju sušiti na tavanu, u šupi, itd. Da bi se repa što bolje prosušila na zraku potrebno ju je podignuti od tla, a tacne ili tepsije na kojima se suše okrenuti prema jugu. Bit će potrebna 4 dana za sušenje, a kada je gotovo primijetit ćete po njenoj krhkosti i elastičnosti. Ako ste repu rezali na deblje kriške, trebat će joj duže vremena i bit će potrebno okretanje kako bi se svi dijelovi ravnomjerno osušili.
Sušenje repe u dehidratoru
Sušenje repe u dehidratoru je najsuvremeniji i najpraktičniji način za pripremu sušenog voća i povrća. Uštedjet će vam vrijeme i energiju dobivanjem ekološki prihvatljivih i zdravih namirnica za konzumaciju. S obzirom na to da je repu moguće efektivno osušiti na suncu i zraku, potrebe za dehidratorom su minimalne, no ako ga imate, koristite ga. Kriške repe poslažite na rešetke i pripazite da nisu previše blizu jedan drugome tako da topli zrak može što bolje cirkulirati. Za vrijeme i temperaturu sušenja pogledajte upute proizvođača dehidratora, no repa se najčešće suši na 55 - 65°C otprilike 4 sata.
Sušenje repe u pećnici
Sušenje repe u pećnici zahtjeva isti proces čišćenja i priprema kao i drugi načini sušenja. Kriške repe poslažite na papir za pečenje na tepsiju, s dovoljnim razmakom kako bi zrak mogao cirkulirati. Sušite u pećnici na 65°C, a ako je potrebno okrenite kriške repe kako bi se sve moglo ravnomjerno osušiti. Ostavite otvorena vrata pećnice (koristite drvenu kuhaču koju postavite između vrata pećnice) i ostavite povrće u pećnici 4 - 5 sati uz povremeno provjeravanje.
Sušenu repu možete skladištiti u staklenkama ili limenkama s kvalitetnim poklopcima ili polietilenskim vrećicama na tamnim i hladnim mjestima.
Blanširanje repe
S obzirom na to da je repa veći plod, blanširanje će zahtijevati duže vremena. Repu je potrebno oprati i očistiti, potopiti u hladnoj vodi na nekoliko minuta, izliti vodu, dodati novi i staviti u kipuću vodu prokuhati 20 minuta ako ju blanširate cijelu ili 3 minute izrezanu na kocke, a zatim izvaditi i premjestiti u hladnu vodu. Ovom "šok" terapijom omogućit ćete prestanak kuhanja repe i bržu daljnju pripremu.
Kada se repa potpuno ohladi, ogulite ju i izrežite na prikladan način, ovisno o tome kako ćete ju i za što koristiti.
Zamrzavanje repe
Mnoge domaćice traže odgovor na pitanje može li se repa zamrzavati, a odgovori su često nedovoljno točni i nedorečeni. Repa se može zamrznuti, a važno je samo odabrati kvalitetne plodove i sorte. Uštedjet ćete na vremenu i pripremanju jela od repe zimi, spriječiti prerano kvarenje, isplativo je i prikladno. Repa mora biti mala, bez oštećenja i s glatkom kožom.
Prije samog zamrzavanja plodova, repu je potrebno blanširati, oguliti i narezati na željenu veličinu, kriške ili naribati. Nakon toga, pakirajte u manje vrećice prigodne za zamrzavanje i stavite u zamrzivač u dio za brzo zamrzavanje.
Zamrznuta repa ne zahtjeva prethodno odmrzavanje za daljnju pripremu. Posebno ako je repa smrznuta u blanširanom obliku. Jednostavno ju dodajte u jelo pred kraj kuhanja. Ako želite koristiti repu za pripremu salate, možete ju odmrznuti u hladnjaku ili na sobnoj temperaturi.
Foto: bvoyles4 / Pixabay
Odgovori