Riječ rezanci ili špageti većinu ljudi asociraju na tradicionalno tijesto od brašna, jaja i vode koje se valja i suši te prije konzumacije prokuhava u vodi. Ali postoji i druga strana rezanaca odnosno špageta i to ona puno zdravija kada se pripremaju od povrća.
Rezanci ili špageti od tikvica pripremaju se od sirovih tikvica koje su pomoću posebnog uređaja spiralizatora, posebnih kuhinjskih alata ili uz pomoć noža izrezuju na tanke štapiće. Ovaj proizvod postao je popularan u posljednje vrijeme u fitness krugovima jer se tražila adekvatna zamjena za tjesteninu koja se pravi od žitarica.
Tikvice su primjerene za pripremu ove vrste hrane jer su neutralnog okusa, ali i teksturom prikladne za rezanje ne sitne dijelove. Uređaj za pripremu rezanaca od tikvica možete nabaviti u većim supermarketima, ali nedostatak ovoga alata neka vam ne bude ograničavajući čimbenik da ne isprobate sami u vlastitoj kuhinji pripremiti ovaj proizvod.
Karakteristike tikvica
Tikvica je jednogodišnja povrtna biljka grmolikog izgleda, a dolazi iz porodice tikvenjača odnosno tikvovki. Tijekom rasta brzo se širi pomoću vriježe i može zauzeti površinu i do 1 m2.
Stabljika tikve je u obliku vriježe koja je duga oko 10 m sa sitnim dlačicama, a cijelom dužinom se grana u više manjih vriježa. Korijen tikve je plitak pa se čak i glavni korijen nalazi u površinskom sloju zemlje, a maksimalna dubina koju može doseći je 50 cm u dubinu. Listovi su krupni i široki te tamnozelene boje sa sitnim dlačicama, a za vriježu su pričvršćeni s jakim peteljkama.
Cvjetovi tikve su dvospolni što znači da ne treba nikakve posebne oprašivače kako bi razvila plod. Iz velikog žutog cvijeta nastaje plod koji je tikvica, a duguljastog je oblika i tamnozelene boje prošarana s ravnim crtama ili točkicama. Vanjska strana ploda ima tvrdu koru koja se prije konzumacije ne guli jer je jestiva i neutralnog okusa kao i ostatak ploda. Unutrašnjost tikvice je bijele boje s malim ili većim sjemenkama u samoj unutrašnjosti. Plod je za vriježu pričvršćen debelom i širokom peteljkom koja je zelene boje.
Tikvice za pripremu
Za pripremu rezanaca odnosno špageta od tikvica najbolje je birati manje primjerke tikvica kako bi što lakše postigli željeni oblik finalnog proizvoda. Ako imate veći primjerak tikvice nemojte očajavati i ona vam može poslužiti u pripremi samo što ćete onda kao alata za rezanje koristiti nož. Moramo napomenuti da ako koristite veće tikvice da onda ne koristite sredinu tikvice jer zbog toga što je takva tikvica već dozrela, središnji dio ploda će biti gorak.
Ako se govori o sortama tikvica postoji puno sorti i to preko 200, a većina njih je nastala križanjem više njih te pojave hibridnih. Hibridne sorte nastale su i zbog prilagođavanja okolišnim uvjetima u kojima su se uzgajale i rasle pojedine izvorne sorte. Ali dobar dio se pojavio i zbog ljudskoj utjecaja i planiranog križanja sorti zbog povećanja uroda, ali i dugotrajnosti i izdržljivosti ploda prilikom transporta u komercijalnoj proizvodnji. Na našem području sorte koje ćete pronaći i moći koristiti za pripremu rezanaca i špageta su Spaghetti, Odesa i Goldberry tikvice.
Spaghetti
Najbolja sorta za pripremu špageta i rezanaca od tikvica je upravo Spaghetti sorta kojoj i sam naziv upućuje na njenu glavnu karakteristiku. Upravo ova sorta ima vlaknastu unutrašnjost koje se može lako razvlačiti i rezati na tanke špagete. Plod ove sorte raste u toploj klimi i kasna je sorta koja dozrijeva pred kraj ljeta ili u jesen. Za razliku od klasičnih tikvica u fazi pune zrelosti je žute boje, a ne zelene i duguljasto okruglog izgleda. Unutrašnjost ploda je također žuta te ima relativno velike koštice. Jedna biljka ove sorte ima u prosijeku od 6 do 8 plodova koji su veličine od 20 cm do 30 cm, a mogu težiti od 1 kg do 3 kg. Meso tikvice je neutralnog okusa te se nakon termičke obrade razdvaja na tanke vlaknaste trakice.
Odesa
Sorta Odesa je karakteristična sorta tikvice koja ima koru zelene boje i raste u grmu te je biljka otporna na razne vremenske uvijete. Plod je izduženog oblika tamnozelene boje prošaran s tamnijim crtama. Unutrašnjost ploda je od bijele do svjetložute boje s manjim sjemenkama u sredini. Od ove sorte se mogu pripremati rezanci ili špagete te podnosi i konzerviranje.
Goldberry
Goldberry tikvica ima karakterističnu intenzivno žutu boju ploda, a od Spaghetti sorte se razlikuje po obliku. Ova vrsta tikvice ima plod koji je duguljast sa zelenom peteljkom, a pripada u srednje kasne sorte. Unutrašnjost ploda je bijela i ima velike sjemenke koje se nalaze duž cijelog središta. Najčešće naraste do dužine od 15 cm dok težina jednog ploda iznosi oko 500 g, a jedna biljka može dati najmanje 15 tikvica.
Berba i kupovina
Tikvice su biljke jednostavne za uzgoj i zahtijevaju jako malo brige tijekom rasta i dozrijevanja ploda. Vole rasti na toplim i sunčanim mjestima koja imaju vlažno tlo te ih je jedino potrebno zalijevati kako bi se potaknuo i ubrzao rast ploda.
Ako ste u vrtu pronašli jedan dio najmanje površine 1 m2 i posadili ste nekoliko sjemenki koje su vam iznikle i rodile, morate znati da za pripremu rezanaca od tikvica plod morate ubrati na vrijeme. Tikvice se za konzumaciju najčešće beru kada dosegnu dužinu od 10 do 15 cm što vrijedi naravno za sorte koje imaju zelenu i izduženi plod. Sorte koje imaju žutu koru i koje pripadaju kasnim sortama morate brati tek kada su potpuno zrele dok zelene sorte ako potpuno dozru imaju gorku unutrašnjost ploda.
Sorte koje imaju zelene plodove berite dok su još mladi i to 5 do 6 dana nakon oplodnje odnosno dok još na sebi imaju sasušeni ostatak cvijeta. Plod najkasnije berite 2 tjedna nakon što se razvio i kada mu dužina ploda nije prešla 15 cm dužine. Pomoću noža ili škarama odrežite peteljku na dužini 2 cm od ploda kako bi što duže ostao svjež nakon berbe što je dobro ako ga ne namjeravate odmah koristiti u pripremi jela. Tikvice se najčešće beru od početka srpnja, ako je riječ o ranim sortama pa sve do kraja kolovoza odnosno početka rujna kada se beru kasne sorte koje imaju žutu koru. Ako ih redovito berete tikvice konstantno formiraju nove cvjetove koji se pretvaraju u nove plodove.
Tikvice možete kupiti u supermarketima ili trgovinama zdrave hrane, ali najčešće ćete naći klasične zelene tikvice dok ćete Spaghetti tikvice morati potražiti u posebnim trgovinama koji prodaju voće i povrće. Prilikom kupnje obratite pažnju da plod nije sagnjio i da nije oštećena vanjska kora koja mora biti sjajna i glatka na dodir. Svaki plod bi trebao imati peteljku najmanje dužine 2 cm kako bi i nakon kupnje ostao svjež sve do vremena pripreme.
Recept za rezance od tikvica
Rezance ili špagete od tikvica, ali i od raznog drugog povrća kao što su mrkva ili krastavci možete pripremiti uz pomoć nekoliko uređaja ili alata. Ovisno koliko često pripremate ovakvu vrstu hrane možda u kućanstvu posjedujete neke od naprednih uređaja koji su specijalizirani za pripremu špageta od povrća.
Kao najnapredniji kuhinjski uređaj za pripremu rezanaca i špageta od povrća je električni spiralizator koji se svrstava u skupinu kuhinjskih pomagala kao što su blenderi. Ovaj uređaj služi za rezanje poveća, ali i voća na trakice raznih debljina bez da morate uložiti pretjeran fizički napor jer ovaj uređaj radi na struju. Ako niste ljubitelj ovakvih sprava ili vam zauzimaju previše mjesta u kuhinji možete nabaviti i mali ružni spiralizator koji djeluje na principu šiljila za olovku. Možete nabaviti varijantu kada ga držite u ruci i samo vrtite povrće s druge strane kao da šiljite olovku ili imate i stolnu varijantu kada povrće postavite u utor između rezača i ručke koju okrećete te tako režete povrće na rezance.
Korištenjem ovakvih sprava morate uložiti malo napora i proces pripreme će vam biti duži. Kuhinjski nož vam ostaje kao zadnja opcija ako ne posjedujete ništa od navedenog. Rezanci će biti jednako ukusni i ako ih samo narežete na što tanje trakice ili štapiće, samo obratite pažnju da vam svaki izrezani komad prilikom rezanja bude jednak kako prilikom daljnje pripreme jela ne bi imali problema kod procesa kuhanja.
Priprema pomoću električnog spiralizatora
Kao što smo već i spomenuli postoje električni spiralizatori koje je isplativo nabaviti ako namjeravate stalno pripremati svoju vlastitu povrtnu tjesteninu. Ako ga ne namjeravate koristiti barem jednom tjedno nemojte ga kupovati jer s obzirom na cijenu koju ćete platiti za njega neće vam se isplatiti. Živite li zdravim životom onda je ovaj uređaj neophodan prijatelj u vašoj kuhinji. Povrće ili voće koje stavite u ova uređaj izaći će u prekrasnim jednoličnim nitima debljine baš onakve kakvu ste željeli. I još jedna od prednosti ovoga uređaja ja ta da je prilagođen za manje, ali i malo veće povrće što je posebno korisno kada je riječ o tikvicama.
Navedena količina sastojaka dovoljna je za oko 450 g špageta od tikvica.
Sastojci
- 500 g svježih tikvica
Priprema
- Svježe i neoguljene tikvice operite pod mlazom hladne vode.
- Odrežite vrh i dno tikvice te pripremite električni spiralizator.
- Pročitajte upute koje ste dobili uz uređaj i pridržavajte se svih sigurnosnih upozorenja.
- Na poklopac spiralizatora na predviđeno mjesto dobro utisnite jedan kraj tikvice.
- U otvor na vrhu spiralizatora stavite tikvicu i uključite uređaj te lagano pritišćite poklopcem tikvicu.
- U posudi stabilizatora vidjet ćete kako vam izlaze spiralne špagete od tikvica.
- Nakon što ste izrezali cijelu tikvicu podignite poklopac i ostatka tikvice narežite na jako tanke trakice ili iskoristite u pripremi nekoga drugog jela.
- Osvojite posudu od stabilizatora i izvadite dobivene špagete.
Priprema pomoću ručnog spiralizatora
Mali ručni spiralizator ili malo veća stolna verzija izvrsni su za pripremu špageta od voća i povrća svih veličina. S obzirom na to da uz uređaj odbijete i razne vrste noževa ne mora služiti za pripremu samo ove vrste hrane već može služiti i kao rezač drugih oblika što ga svrstava u skupinu multifunkcionalnih kućanskih pomagača.
Navedena količina sastojaka dovoljna je za oko 450 g špageta od tikvica.
Sastojci
- 500 g svježih tikvica
Priprema
- Tikvice operite pod mlazom hladne vode.
- Odrežite vrh i kraj tikvice tako da dobijete ravne rubove.
- Postavite spiralizator na stol ili uzmite ručni spiralizator u ruku.
- Na stolnom spiralizatoru ćete morati postaviti jedan kraj tikvice u utor koji je kod ručke za okretanje a drugi prema oštrici koja je na drugoj djelu uređaja.
- Kod ručne varijante ćete samo jedan kraj tikvice staviti u dio gdje su oštrice i možete odmah početi tikvicu vrtjeti u desnu stranu. U prednjem dijelu će vam se početi pojavljivati tanke niti u obliku špageta.
- Kod stolne verzije nakon postavljanja u utore počet ćete vrtjeti ručicu i tada ćete vidjeti da vam na kraju gdje su noževi izlaze tanke špagete tikvica.
- Ispred i ispod noževa gdje vam izlaze špagete postavite plitki veliki tanjur.
- Proizvod koji ste dobili na tanjuru su špagete od tikvica.
Priprema pomoću Julienne rezalice
Ručna rezalica Julienne je poznata u cijelome svijetu i slična je običnoj alatu za guljenje povrća samo što umjesto ravnoga noža ima cik-cak nož koji pravi tanke trakice prilikom rezanja povrća. Upravo je ovaj mali kućni pomagač savršen za pripremu vrlo tankih špageta od tikvica. Ima karakterističan oblik u obliku slova Y i korištenje ovoga alata iziskuje upotrebu malo veće fizičke sile, ali i određene spretnosti te iskustva. Rezanci koje pripremate na ovaj način bit će ravni, a ne spiralni kao kod ostalih uređaja.
Navedena količina sastojaka dovoljna je za oko 450 g špageta od rezanaca.
Sastojci
- 500 g svježih tikvica
Priprema
- Svježe tikvice operite pod mlazom hladne vode.
- Nemojte ih guliti, ali odrežite vrh i donji dio tikvice.
- Uzmite rezač i prislonite ga na vrh tikvice te pritisnite i povucite.
- Postupak ponavljajte sve dok imate tikvice.
- Ispod tikvice koju režete stavite plitki veliki tanjur te na njega skupljajte izrezane špagete.
Priprema pomoću Mandolina rezalice
Mandolina rezalica je još jedan od ručnih alata koji ima razne nastavke za rezanje pa se pomoću njega mogu napraviti špageti od tikvice. Kao i kod prethodne rezalice špageti pripremljeni na ovaj način bit će ravni, a ne spiralni, ali dovoljno tanki da se mogu lijepo skuhati. Ova rezalica je slična rezalici za kupus, ali samo ima razne nastavke koji se mogu mijenjati te ima kao mali dodatak za pridržavanje povrća prilikom rezanja koji je u obliku kruga s drškom koja sprječava da si porežete prste prilikom rezanja povrća.
Navedena količina sastojaka dovoljna je za oko 450 g špageta od tikvica.
Sastojci
- 500 g svježih tikvica
Priprema
- Tikvice operite i odrežite gornji dio peteljke i donji dio tako da uklonite nejestive dijelove.
- Na Mandolina rezalici postavite julienne nož za rezanje koji stvara cik-cak uzorak prilikom rezanja.
- Ispod rezalice postavite plitki veliki tanjur na koji će špageti padati.
- Prerežite tikvicu po sredini i postavite polovicu na početak rezalice tako da je okomita u odnosu na noževe rezalice.
- Ako ste dobili držač povrća upotrijebite ga kako bi pridržavali tikvicu, ali ju možete i pridržavati prstima dok ju ribate odnosno režete.
- Tikvicu polako povlačite preko noževa tako da vam se ispod rezalice stvaraju špageti od tikvica.
Priprema pomoću kuhinjskog noža
Rezance možete vrlo lako napraviti uz pomoć noža samo što u tom slučaju morate paziti da ih dosta tanko režete, a to zahtjeva malo duži period za pripremu.
Navedena količina sastojaka dovoljan je za oko 450 g špageta od tikvica.
Sastojci
- 500 g svježih tikvica
Priprema
- Tikvice dobro operite pod mlazom hladne vode te ih posušite s papirnatim ručnicima kako vam se ne bi klizale prilikom rezanja.
- Tikvicu prepolovite na pola te narežite svaku polovicu po dužini na tanke ploške.
- Ploške posložite jednu na drugu i režite ih po dužini tako da dobijete dugačke rezance.
Zamrzavanje rezanaca od tikvica
Narezane tikvice možete u odmah podvrgnuti procesu zamrzavanja kako bi što duže ostale svježe i kako bi ih i tijekom zimski mjeseci mogli koristiti. Najvažnije je da ih ne spremate dok su puni vode nego ih nakon rezanja prvo posušite i pomoću soli izvucite višak vode.
Sastojci
- 450 g svježih rezanaca ili špageta od tikvica
- 50 g soli
Priprema
- Rezance od tikvica stavite u duboku posudu i posolite.
- Sve dobro izmiješajte rukama tako da se sol dobro utrlja u tikvice.
- Ostavite tikvice da odstoje 5 minuta dok ne puste sve vodu.
- U cijedilo stavite pamučnu krpu i posoljene rezance stavite na krpu koju preklopite i dobro pritisnite da se iscijedi višak vode.
- Nakon što ste dobro ocijedili rezance izvadite ih iz krpe i stavite ih na suhu pamučnu krpu i ostavite da odstoje oko 30 minuta.
- Rezance nakon cijeđenja spremite u vrećice za zamrzavanje, istisnite zrak te ih dobro zatvorite.
Čuvanje i skladištenje
Nakon pripreme rezance je potrebno čuvati u plastičnim i staklenim posudama koje se mogu hermetički zatvoriti. Takve posude spremite u hladnjak i čuvajte najviše tjedan dana. Stajanjem u periodu dužem od preporučenog počet će se kvariti zbog vode koju sadrže u sebi te će biti gorke.
Ako ste skuhali veću količinu rezanaca od tikvica najbolje ih je odmah pojesti i ne ostavljati u hladnjaku jer tako pripremljeni rezanci odnosno špagete od tikvica tijekom stajanja izgube okus i postanu bezukusne i gorke.
Zamrznute rezance od tikvica možete čuvati do 12 mjeseci u zamrzivaču zato je važno na svaku spremljenu vrećicu napisati datum pripreme kako bi mogli kontrolirati rok trajanja.
Savjeti
Ako koristite električni spiralizator onda vam tikvice moraju biti duguljastog oblika kako bi ih mogli staviti u uređaj i kako bi imali što manje otpada. Ako vam ostane neki dio tikvice koje uređaj nije mogao izrezati onda ga izrežite pomoću noža tako da što manje povrća bacite.
Za pripremu ako je moguće koristite sortu Spaghetti koja ima posebna svojstva i teksturu za pripremu ovoga jela.
Tikvice prije rezanja možete oguliti, ali nije nužno jer je kora jestiva. Rezanci odnosno špageti ljepše će izgledati nakon kuhanja ako ih ne ogulite.
Ako tikvicu pripremate pomoću Julienne rezača dobro ju je prepoloviti po sredini kako bi ju što lakše izrezali na trakice.
Prije zatvaranja vrećica u koje spremate rezance ili špagete važno je istisnuti sav zrak.
Prilikom odmrzavanja rezance je potrebno kratko kuhati pomoću cijedila u kipućoj vodi ne duže od 1 minute.
Upotreba u kuhinji
Tikvica je povrće koje se najčešće priprema u ljetnim mjesecima jer sadrži velike količine vode, neutralnog je okusa i savršena u pripremi laganih jela. Rezanci od tikvica pripremaju se na jednostavan način kuhanjem ili laganim prženjem na ulju u tavi. Nakon što ih se skuha potrebno ih je izvaditi na papirnati ručnik kako bi se ocijedile od viška vode dok prilikom prženja u tavi višak vode ispari.
Rezance je potrebno kuhati do maksimalno 10 minuta, a vrijeme kuhanja ovisi o debljini rezanaca odnosno špageta. Tako skuhani rezanci mogu se poslužiti uz umak od rajčice i špinata, mesne okruglice, pečenu piletinu ili svinjetinu. Mogu se koristiti i prilikom pripreme salata kada se kombiniraju s drugim vrstama kuhanog povrća.
U pripremi jela najčešće služe kao zamjena za tradicionalnu tjesteninu, ali znajte da ju nikada u potpunosti ne mogu zamijeniti jer nemaju istu strukturu.
Ljekovita svojstva
Kao što je već navedeno ova vrsta rezanaca odnosno špageta od povrća koristi se kao zamjena za običnu tjestenu jer na sadrži ugljikohidrate koji se inače nalaze u tijestima. Zbog toga rezance od tikvice u svojoj prehrani koriste ne samo osobe koje imaju zdravstvene probleme prilikom konzumacije glutena, nego i vegani i vegetarijanci.
Pošto ova namirnica nastaje od svježih tikvica obiluje vlaknima i vodom što pozitivno utječe na probavu i rad crijeva. Njihova najveća prednost je što pomažu kod problema s probavom kao što su zatvor i čišćenje crijeva. Osim što uklanjaju i obnavljaju crijevnu mikrofloru, rezanci od tikvica uklanjaju toksine i iz cijelog organizma. Samim tim izvrstan su borac u sprječavanju nastanka raznih bolesti probavnog sustava.
Redovnom konzumacijom rezanci od tikvica mogu smanjiti apetit i razinu šećera u krvi, te samim tim sniziti kolesterol. Uz adekvatnu primjenu drugih namirnica s kojima ih kombinirate možete smanjiti kolesterol i spriječiti pojavu bolesti krvožilnog sustava, što smanjuje pojavu moždanog i srčanog udara.
Rezance odnosno špagete od tikvica mogu konzumirati trudnice, djeca, stariji i mlađi ljudi, sportaši, osobe alergične na gluten i laktozu i mnoge druge. Zapravo sve osobe koje nisu alergične na tikvice mogu bez straha jesti upravo ovu namirnicu koja je iznimno bogata nutrijentima. Neki od najvažnijih su vitamini B i C, te minerali kao što su kalij, mangan, ali i beta karoten.
Foto: MootikaLLC / Pixabay
Zimnica od tikvica
Odgovori