Riblju paštetu možete pripremati od bilo koje vrste ribe, a ukusna je kao jelo za doručak ili međuobrok. Može se pripremati od tune, srdela ili bilo koje druge svježe ribe dostupne u ribarnici ili trgovinama. Postupak pripreme je jednostavan, a finalni proizvod ukusan i bogat raznim nutrijentima.
Ova pašteta savršen je izbor namaza jer je bogata Omega-3 i Omega-6 masnim kiselinama, a mogu je konzumirati i djeca. Priprema se već dugi niz godina u primorskim, ali i kontinentalnim dijelovima naše zemlje jer se u pripremi može koristiti slatkovodna riječna riba, ali i morska.
Karakteristike riblje paštete
Riblja pašteta je namaz napravljen od slatkovodne ili morske ribe. Prije pripreme paštete, ribu je potrebno termički obraditi, skuhati ili ispeći u pećnici, i nakon toga izblendati u blenderu ili usitniti vilicom. Riblje paštete blagog su okusa, kremaste i u obliku paste koja se može mazati na kruh, peciva ili koristiti kao dodatak jelima. Imaju intenzivan miris ribe, a nakon termičke obrade potrebno je ukloniti kosti kako bi pašteta imala glatku strukturu. Paštete od kuhane ribe su vodenastije i glađe teksture i neutralnog okusa, dok su paštete od pečene ribe intenzivnije arome, tamnije boje i gušće te je prilikom pripreme potrebno dodavati više dodatnih sastojaka.
Riblja se pašteta može pripremati i od drugih morskih plodova kao što su škampi ili rakovi. Ovisno o vrsti ribe od koje se priprema, pašteta može biti svijetle ili tamnije boje, ali je najčešće svijetlo ružičaste do bež boje. Okusom se slažu s puno drugih namirnica jer nisu preslane i imaju neutralan okus. Mazive su i kremaste, a ovisno o načinu pripreme mogu sadržavati i komadiće ribe. Najviše se priprema riblja pašteta od tune, lososa, srdela, orade i oslića.
Riba za preradu
Ribe se dijele na tri osnovne vrste, a to su: beščeljuste, hrskavičnjače i koštunjače. Sve vrste riba svrstavaju se u jednu od navedenih skupina, a najviše je koštunjača. Ribe se najčešće dijele na slatkovodne i morske vrste. Za pripremu riblje paštete možete koristiti slatkovodne i morske vrste, a kada je u pitanju oblik, možete koristiti ili sušenu ili svježu ribu.
Slatkovodna riba
Slatkovodne ribe su prikladne za kuhanje, ali dobro podnose pečenje i prženje. Imaju veće i više kostiju od morskih riba, a tijelo im je plosnato, suženo i izduženo. Mogu se koristiti za pripremu paštete, ali morate paziti da dodate dovoljno soli prilikom blendanja.
Morske ribe
Morske ribe imaju plosnato i široko tijelo te su različitih veličina ovisno o vrsti kojoj pripadaju. Imaju malo kostiju i izvrsne su za pripremu paštete jer se lako čiste. Dobro podnose termičku obradu i zbog toga se mogu peći, pržiti i kuhati. Zbog morske vode, meso morske ribe je slanje i ukusnije te bolje za prženje i pečenje. Ako pripremate paštetu od morske ribe onda ju je dobro peći ili pržiti i nakon toga izblendati.
Sušena riba
Za pripremu paštete možete koristiti sušenu ribu noć prije namočenu u vodi. Suši se najviše morski pas, bakalar, skuša, komarča, brancin i mnoge druge vrste. Izvrsna je za pripremu paštete jer je slana i ne morate dodavati posebne začine kako bi poboljšali okus paštete.
Svježa riba
Riblju paštetu je najlakše napraviti od svježe ribe, skuhane ili pržene. Meso je mekano i brzo se termički obrađuje. Ako koristite svježu ribu potrebno je koristiti i začine jer je meso neutralnog okusa. Boja paštete od svježe ribe je svjetlije boje i glađe strukture u odnosnu na sušenu i upravo se svježa riba koristi u pripremi paštete.
Riba za pripremu paštete
Za pripremu riblje paštete najbolje su tuna, losos, srdela odnosno sardina, orada, oslić ili skuša. Tuna i srdela odnosno sardina koriste se u konzerviranom obliku dok se orada, oslić i skuša prilikom pripreme kuhaju. Riblje paštete se pripremaju i od manje popularnih morskih vrsta kao što su kozice.
Tuna
Tuna je toplokrvna riba koja se najviše koristi za pripremu paštete. Jeftina je, lako dostupna namirnica koju možete nabaviti u ribarnici ili trgovini. Za pripremu paštete kupite konzervu tune ili svježi file te ga skuhajte u vodi. Boja mesa tune varira ovisno o vrsti, ali može biti od tamnocrvene do bež. Meso tune dobro podnosi termičku obradu, ali ako želite ubrzati proces pripreme paštete, koristite konzerviranu tunu.
Srdela
Srdela je sitna morska riba koju možete kupiti u ribarnicama, a jeftina je namirnica dostupna svima. Meso sardine je neutralnog okusa i nema posebnu aromu, ali se zato može kombinirati s raznim začinima. Od srdela se može pripremati riblja pašteta bez upotrebe blendera jer je meso nakon termičke obrade mekano toliko da se jednostavno može gnječiti vilicom. Konzervirana srdela, sardina, ima mekano i sočno meso i ako se koristi za pripremu paštete mora se prvo ocijediti. Prilikom pripreme paštete ne preporučuje se dodavati puno soli jer je ovako pakirana riba već slana.
Recepti za paštetu od srdela >>
Oslić
Oslić je bijela riba, mesa ružičaste do bijele boje. Meso je nakon termičke obrade mekano i lako se odvaja od kosti. Neutralnog je okusa i zato kod pripreme paštete možete dodati razne začine. Masnija je vrsta ribe i nećete morati dodavati velike količine ulja prilikom blendanja.
Losos
Losos je jedna od nutritivno najkvalitetnijih namirnica korištenih prilikom pripreme jela. Iako ova vrsta ribe sadrži veliku količinu masnoće ipak je riječ o zdravim masnoćama koje su dobre za rad srca. Upravo zbog toga, jela pripremljena od ove ribe su masna i sočna, a pašteta od lososa nije iznimka.
Pašteta od lososa je jednostavna za pripremu kao i ostale vrste pašteta od ribljeg mesa. Zbog masnoća koje losos sadrži, ova pašteta je masnija, mazivija i nije joj potrebno dodavati sastojke poput majoneze, senfa, vrhnja ili sira. Navedene sastojke koristite samo kada želite poboljšati ukus finalnog proizvoda. Začini se mogu dozirati po želji i koristiti one koji se najbolje slažu s ribom, najčešće mediteranske začine. Paštetu možete pripremati od svježeg lososa, zamrznutih fileta ili od dimljenog lososa ovisno o tome koju namirnicu imate u hladnjaku ili zamrzivaču.
Recepti za paštetu od lososa >>
Pastrva
Pastrva je namirnica koja se može kuhati, peći ili pržiti, a odlična je za probavu zbog velike količine masnih kiselina. Nastanjuje brze hladne potoke ili hladna jezera, a u našim krajevima ju možete nabaviti u ribarnicama ili supermarketima.
Ako do sada niste jeli pastrvu, možete se okušati u pripremi paštete jer ne zahtijeva puno vremena za pripremu, a ni iskustva. Pašteta od pastrve je savršen namaz koji možete poslužiti u posebnim prigodama, ali ju možete konzumirati i svaki dan za doručak. Posebna je zbog bogatstva nutritivnim vrijednostima i mnogim pozitivnim utjecajima na ljudsko zdravlje, a posebno na probavni sustav.
Recepti za paštetu od pastrve >>
Bakalar
Bakalar je namirnica koju većina povezuje s Božićem i Badnjakom i odmah se sjete suhe i dugačke ribe neugodnog mirisa. Iako se najčešće može naći sušena kao delikatesa, u ribarnicama je moguće pronaći i svježeg bakalara koji se također koristi za pripremu paštete. Pašteta od bakalara može se pripremati od sušenog, svježeg ili smrznutih fileta bakalara. Ovisno kada ju pripremate odaberite vrstu namirnice koja vam najbolje odgovara i koja vam je trenutno dostupna, jer je suhi bakalar dostupan pretežno samo zimi.
Recepti za paštetu od bakalara >>
Kozice
Kozice su vrsta morskih plodova koje se često koriste u pripremi raznih jela na području Dalmacije. Mogu se pržiti, pohati ili kuhati i brzo su spremne za konzumaciju bez obzira na to kako ih pripremate. Kozice možete koristiti za pripremu hladnih ili toplih salata, a najviše se poslužuju u kombinaciji s tjesteninom i rižom. Ne morate ih koristiti isključivo za pripremu glavnog jela, već od njih možete napraviti ukusnu mediteransku paštetu savršenu za predjelo ili kao namaz za doručak.
Recepti za paštetu od kozica >>
Kupovina ribe
Riba koju kupujete na tržnici ili u trgovin mora imati bistre i sjajne oči i ne smije imati suhu kožu. Mora biti položena i jednim dijelom prekrivena s kockama leda i ne smije imati miris ustajalosti. Ako kupujete filete oni također moraju biti položeni na led i imati boju mesa karakterističnu za vrstu ribe kojoj pripadaju. Ako kupujete tunu ona mora biti od tamnocrvene do bež boje, losos treba imati crveno narančastu boju dok oslić bijelu do bež. Nakon što ga pritisnete, meso se treba vratiti u prvotni položaj, a peraje moraju biti vlažne i neoštećene. Obratite pozornost na škrge koje moraju biti svijetle boje.
U trgovinama možete kupiti konzerviranu tunu ili sardinu (konzerviranu srdelu). Kod kupnje obratite pažnju da pakiranje nije oštećeno i da nije iscurilo ulje ili salamura u kojoj je riba skladištena. Za razliku od svježe ribe koju je potrebno termički obraditi u roku 1 - 2 dana, konzervirana riba se može duže čuvati u hladnjaku. Optimalna temperatura na kojoj se riba čuva je do maksimalnih 4°C i obavezno se skladišti u hladnjaku. Sušena riba ima posebnu aromu i ne smije mirisati na ustajalost već na suho meso. Meso sušene ribe treba biti tvrdo na dodir, a koža i meso ne smiju biti vlažni.
Recepti za riblju paštetu
Riblja pašteta se može pripremati od raznih vrsta riba, a najčešće se priprema od sardine ili tune jer ih je najlakše nabaviti. Recepti za pojedinu vrstu ribe se ne razlikuju i uključuju nekoliko sastojaka koje imate u kuhinji. Duljina termičke obrade ovisi o pojedinoj vrsti ribe tako ćete tunu morati duže kuhati od oslića.
Pašteta od svježe ribe
Ako ste kupili svježu ribu, od nje možete napraviti ukusnu paštetu. Prokuhano meso ribe možete usitniti vilicom jer je jako mekano, ali ako ne volite komade ribe u pašteti onda sve sastojke izblendajte. Za pripremu će vam trebati malo više vremena za razliku od pripreme paštete od konzervirane tune ili srdele. Navedena količina sastojaka dovoljna je za oko 500 g riblje paštete.
Sastojci
- 500 g svježe ribe (orada, oslić ili neka druga vrsta ribe)
- 100 g kiselih krastavaca
- maslinovo ulje prema vlastitoj želji
- 50 g kapara
- 4 žlice majoneze
- 2 žlice alkoholnog octa
- sol po želji
- papar po želji
Priprema
- U veliku posudu ulijte vodu i dodajte alkoholni ocat, malu žlicu soli i malo papra. Ribu stavite u posudu i stavite na laganu vatru da se kuha 15 - 20 minuta, ovisno o vrsti ribe koju kuhate.
- Kada se riba skuha, izvadite ju iz vode, ohladite i očistite od kostiju.
- Kisele krastavce narežite na manje komade, kockice ili kolutiće.
- Skuhanu ribu, krastavce i majonezu stavite u blender uz povremeno dodavanje ulja sve dok ne dobijete željenu strukturu paštete. Ako želite da bude rjeđa dodajte više ulje, a ako želite gušću paštetu, stavite manje ulja prilikom blendanja.
- Sve sastojke dobro izblendajte i dodajte sol i papar po želji.
- Riblju paštetu spremite u plastičnu ili staklenu posudu te ju spremite u hladnjak.
Pašteta od konzervirane ribe
Srdela koja je konzervira naziva se sardina i može se koristiti za pripremu riblje paštete. Kod korištenja ove namirnice, prvo morate izvaditi male kosti iz leđnog dijela ribe. Ako koja kost i ostane to neće biti problem ako paštetu blendate, ali je bolje da očistite sve kosti. Ova riblja pašteta ima intenzivniji okus i miris ribe jer sardine imaju jaku aromu. Navedena količina sastojaka dovoljna je za oko 500 g riblje paštete od sardina.
Sastojci
- 200 g konzerve sardina
- 1 žlica majoneze
- 1 žlica senfa
- 1 jaje
- 2 žlice svježeg soka limuna
- sol po želji
- papar po želji
- 1 žličica narezanog svježeg lista peršina
Priprema
- Sardinu izvadite iz konzerve i stavite na tanjur. Vilicom ju otvorite po sredini donjeg dijela tijela tako da dobijete dvije polovice. Iz sredine sardine izvadite kost koja se proteže od repa do glave. Postupak ponovite sa svim sardinama iz konzerve.
- U posudu stavite vodu, dodajte jaje i kuhajte ga na laganoj vatri.
- Jaje kuhajte 10 -15 minuta sve dok ne bude tvrdo kuhano. Nakon što je kuhano, izvadite ga iz vode ostavite da se ohladi, ogulite ga i narežite na četvrtine.
- Svježe listove peršina operite i narežite na sitno.
- Očišćene sardine, kuhano jaje, majonezu, senf, peršin, sol i papar stavite u blender i sve dobro izblendajte dok ne dobijete kompaktnu smjesu.
- Paštetu spremite u plastičnu ili staklenu posudu te ju spremite u hladnjak.
Pašteta od sušene ribe
Sušena riba ima intenzivan miris i okus, a može se koristiti za pripremu paštete. Ne treba se dodavati puno soli jer je ova namirnica već dovoljna slana i aromatizirana. Po vlastitom ukusu možete dodati neki od začina, ali nije potrebno jer je riba dovoljno ukusna. Vrijeme pripreme bit će duže klasičnog jer zahtjeva namakanje sušene robe u vodi prije kuhanja. Navedena količina sastojaka dovoljna je za oko 700 g paštete od sušene ribe.
Sastojci
- 500 g sušene ribe (morski pas, bakalar ili neka druga vrsta sušene ribe)
- 200 ml mlijeka
- 5 češnja češnjaka
- 1 žličica soka od limuna
- 2 žlice majoneze
- papar po želji
Priprema
- Sušenu ribu narežite na manje komade ili potopite u vodi u jednom komadu. Ostavite da odstoji preko noći ili 2 - 3 dana, sve dok ne omekša. Posudu s vodom i ribom nemojte ostavljati u prostoriji gdje je temperatura viša od 15°C.
- Nakon što je riba odstajala, izvadite ju iz vode i ostavite da se ocijedi.
- U posudu ulijte vodu, stavite posudu na štednjak na laganu vatru i dodajte ribu da se kuha sve dok ne omekša. Vrijeme kuhanja ovisi o vrsti ribe, debljini sušenih filea i stupnju prosušenosti. S vilicom probodite ribu svakih 10 minuta kako bi provjerili da li je riba kuhana.
- Nakon što se riba skuhala, izvadite ju iz vode i ostavite da se malo ohladi, očistite od kostiju i meso narežite na manje komade.
- Češnjak očistite i narežite na manje komade.
- U blender stavite komade kuhane sušene ribe, češnjak, majonezu, sok od svježeg limuna i papar. Polako blendajte i dodajte maslinovo ulje sve dok ne dobijete kompaktnu smjesu.
- Riblju paštetu stavite u plastičnu ili staklenu posudu i zatvorite s poklopcem te ju spremite u hladnjak.
Čuvanje i skladištenje
Riblje paštete čuvajte u plastičnim ili staklenim posudama s poklopcima i držite ih u hladnjaku. Nikada ih nemojte spremati u metalne posude jer nisu predviđene za skladištenje. Metal u dodiru s ribljim mesom može reagirati tako da njegovi spojevi postaju loši za ljudski organizam. Paštete su lako kvarljive namirnice i prilikom skladištenja u hladnjaku, ako posude nisu dobro zatvorene, mogu poprimiti miris drugih namirnica. Nakon pripreme pojedite ih u roku 5 dana jer dužim stajanjem postaju vodenaste i mogu se pokvariti. Nemojte ih dugo držati na sobnoj temperaturi i odmah ih nakon konzumacije vratite u hladnjak.
Riblja pašteta se može i zamrznuti na period oko 3 mjeseca. Ono što je važno i na što se trebate usredotočiti kod zamrzavanja riblje paštete je da ju zamrzavate hermetički zatvorenu. Ako zrak može ući, okus i tekstura će se brzo degradirati. S obzirom na to da pašteta ima nježnu strukturu, istovremeno može biti i osjetljiva za zamrzavanje. Sadrži visok sadržaj masti koji se može tijekom odmrzavanja može prilično lako promijeniti teksturu i okus. Preporučujemo zamrzavanje paštete u manjim porcijama kako biste znatno lakše odmrznuli samo onoliku količinu koja vam je potrebna. Za učinkovito zamrzavanje paštete koristite silikonske kalupe za led, koje ćete zamrznuti u kockicama prije nego ih sve spremite u vrećicu što će spriječiti da se zalijepe jedna za drugu.
Postoje dva načina odmrzavanja paštete. Iako je sporija metoda odmrzavanja, ostavljanje u hladnjaku preko noći najviše preporučuje jer je manje vjerojatno da će se pogoršati okus i struktura paštete. Večer prije nego vam zatreba, izvadite je iz zamrzivača i stavite na tanjur u hladnjak preko noći. Pašteta će se polako odmrzavati pa bi trebala biti savršena do trenutka kada je trebate upotrijebiti.
Ako vam je potrebno da paštetu brzo odmrznete, proces odmrzavanja možete ubrzati uranjanjem paštete u vrećici u vodi sobne temperature. Uzmite zdjelu i napunite vodom te uronite paštetu zamotanu u vrećici za zamrzavanje dok se ne odmrzne. Prije nego što je uronite u vodu, provjerite je li pašteta dobro zamotana ili ćete na kraju dobiti mokru, raspadnutu smjesu.
Pašteta nije nešto što se može iznova zamrzavati. Nježna struktura te sadržaj masti i vlage znači da će se kristali stvarati svaki put kad se zamrzava što mijenja ukupnu teksturu. Zbog toga ne preporučujemo ponovno zamrzavanje paštete.
Savjeti
Prilikom pripreme riblje paštete možete dodati češnjak, čili papričice, kapare, peršinov list ili vlasac. Možete kombinirati nekoliko vrsta ribe, ali pazite da vam se okusi mesa slažu.
Ako ne želite dodati sol, uz svježu kuhanu ribu dodajte nekoliko sardina.
Prije dodavanja u blender, sir i maslac moraju biti potpuno omekšali jer će se tako svi sastojci ravnomjerno pomiješati u kremastu konzistenciju.
Upotreba u kuhinji
Riblje paštete odlično se slažu s prepečenim kruhom, tostom i raznim drugim vrstama suhoga kruha. Možete ih jesti u kombinaciji s grisinima, bruschettama, krekerima za doručak ili kao međuobrok. Poslužite ju kao predjelo, namazanu na šnite bageta. Koristite ju kao namaz za sendviče u kombinaciji s raženim kruhom, kuhanim jajetom i rikolom ili matovilcem.
Riblja pašteta koristi se kao namaz za male zalogajčiće poznate kao finger food. Može se poslužiti u kombinaciji sa svježim povrćem kao što je krastavac, paprika ili rajčica, a odlično se slaže i s raznim začinima i dimljenim sirom.
Ljekovita svojstva
Riblja pašteta je dobar izvor Omega-3 i Omega-6 masnih kiselina, dobrih za ljudski organizam. Ove paštete sadrže masnoće koje pozitivno utječu na ljudski organizam i ne stvaraju naslage na arterijama. Potiču probavu i pozitivno utječe na imunitet jer ga jača s obzirom na to da sadrži brojne vitamine i minerale. Odabirom određene vrste ribe možete povećati unos određenih nutrijenata s obzirom na potrebe vašega organizma.
Riblje paštete ne sadrže puno kalorija i mogu je konzumirati osobe koje su na dijeti. Bogate su raznim vitaminima i mineralima, a uz dodatak raznih sastojaka možete povećati bogatstvo nutritivnim vrijednostima.
Foto: Marco Verch / CC
Recepti za paštete
Odgovori