Razne vrste biljnih mlijeka danas se u svijetu sve više konzumiraju jer se smatraju zdravijima i boljim za ljudski organizam od onih životinjskog podrijetla. Jedno od biljnih mlijeka je i rižino koje se priprema od riže koja može biti integralna ili bijela.
Rižino mlijeko se može kupiti u supermarketima ili trgovinama zdrave hrane, ali takva mlijeka sadrže određene zaslađivače i emulgatore koji ne pripadaju zdravim namirnica stoga ako želite zdravo rižino mlijeko najbolje ga je raditi u vlastitoj kuhinji. A dobra vijest je da ovo mlijeko nije potrebno dodatno zaslađivati jer tijekom pripreme dio škroba iz riže se raspada na šećere stoga je ovo mlijeko slađe i od kravljeg.
Priprema se na isti način kao i većina drugih biljnih mlijeka tako da vam treba sirovina, u ovome slučaju riža, voda i dobar blender te pola sata do sat slobodnog vremena. Često ga pripremaju vegani i vegetarijanci jer je dio njihove prehrane, ali ovaj ukusan napitak možete uvrstiti u doručak ili kao dodatak kavi ako nemate poseban režim prehrane. Ne izaziva alergije kao neke druge vrste biljnih mlijeka kao što su bademovo ili sojino mlijeko stoga ga svakako probajte napraviti i konzumirati, a tako ćete svakako i uštedjeti jer ovakve vrste napitka pripadaju u mlijeka višeg cjenovnog ranga.
Karakteristike riže
Riža je jednogodišnja biljka koja pripada porodici širokolisnih trava i koristi se u ljudskoj prehrani zbog toga je slična pšenici i raži. Jedna je od najstarijih kultiviranih kultura koja se prvi puta pojavljuje na području Kine gdje se i danas najviše uzgaja. Najbolje uspijeva u tropskim krajevima Afrike i Azije,a najveći proizvođači ove biljke su Kina, Indija i Indonezija.
Stabljika riže je zadebljana i suha u gornjem djelu, a može narasti od 50 cm do 150 cm. Visina stabljike ovisi o uvjetima uzgoja i sorti koja se uzgaja. Zeleni listovi su sastavljeni od plojke i rukavca koji je duži za razliku od rukavca nekih drugih žitarica. Riža ima razvijeno žiličasto korijene čiji sekundarni korijenov sustav može rasti do 50 cm u tlo, a veći dio korijenja ipak se razvija prvi površini zemlje i najdublje može rasti do 15 cm dubine. Korijen je prilagođen rastu u vodi, ali se prilagođava i sušnim uvjetima.
Riža cvijeta u obliku skupljenih cvatova dok se metlica sastoji od rebrastih grana na čijim vrhovima se razvijaju klasovi koji se pretvaraju u plod koji je duguljasti ili okruglo zrno smeđe ili bijele boje. Plod je zrno koje je obavijeno s ljuskom koja je jestiva, ali se pri konzumaciji odvaja od ploda zbog boljega okusa finalne sirovine.
Riža za preradu
Riža se dijeli na rižu dugog, srednjeg i kratkog zrna te s obzirom na udio škroba može se reći da je riža kratkog zrna s većim udjelom škroba dok ga riža dugog zrna sadrži manje. Zbog tih svojstava riža dugog zrna se manje lijepi prilikom kuhanja stoga su ove sorte dobre za pripremu rižinog mlijeka ako ga pripremate tako da rižu kuhate.
U svijetu je poznato oko 8.000 različitih sorti koje su nastale prilagođavajući se područjima na kojima su rasla. Za komercijalnu proizvodnju koriste se sorte koje imaju kraću stabljiku. Riža se dijeli na dvije skupine, a to su Indica i Japonica te svaka ima i dodatne podsorte. Indica je skupina riža koje uspijevaju u tropskim i suptropskim dijelovima svijeta, a ima dugačka i čvrsta zrna. Japonica uspijeva u svijem dijelovima svijeta i relativno je otporna skupina riža koje se prilagođavaju svim klimama, a karakterizira ju kratko zrno. Za pripremu mlijeka najbolje je koristiti rižu iz skupine Indice jer su to riže dugog zrna koje se duljim kuhanjem ne lijepe i primjerene su za termičku obradu u vodi. Sorte Indice riže su Basmati riža, Mirisna riža i Bijela riža dugog zrna.
Basmati riža
Pripada skupini Indica riža i potječe iz Indije te ima zrno koje je dugo, a usko. Vrlo je aromatična i nakon kuhanja slatkasta i podnosi dužu termičku obradu. Često se koristi u kućanstvima te se može kupiti u supermarketu, a prepoznat ćete ju po bijelom zrnu. Izrazito je zdrava i ima 8 esencijalnih aminokiselina i smatra se najzdravijom sortom s najviše korisnih nutrijenata.Prikladna je za pripremu rižinog mlijeka jer će mlijeku dati dovoljnu slatkoću.
Mirisna riža
Iako pripada sorti riža dugog zrna ipak joj je zrno kraće od Basmati riže, ali nakon kuhanja daje jednaku slatkoću. Zrno je nakon kuhanja malo ljepljivije jer sadrži više škroba, ali prilikom kuhanja ima ugodan i slatkast miris.
Bijela riža dugog zrna
Najčešća vrsta riže koja se može pronaći u supermarketima je obična bijela riža dugog zrna. Koristi se za pripremu raznih jela, a može se koristiti u pripremi rižinog mlijeka. Nakon termičke obrade nema posebnu aromu niti miris te je blagog okusa i vrlo mekana.
Berba i kupovina
Riža je biljka koja jako teško može uspjeti u našim područjima jer zahtjeva tropsku klimu za rast i razvoj. Prilikom rasta riži je potrebna velika količina sunčeve energije što uključuje minimalno 12 sati svijetla dnevno i velike količine vode kako bi imala kvalitetan plod. Riža ne podnosi temperature niže od 0°C, a minimalna temperatura za rast je od 20°C.
U tropskim krajevima sadi se uz riječna područja ili na poplavljenim terasama koje su najpoznatije na područjima Kine. Može se saditi i na višim nadmorskim visinama, ali uvijek zahtjeva velike količine i navodnjavanje tijekom rasta. Posađena mladica raste od 3 do 9 mjeseci, a nakon cvjetanja čim sazre berba se obavlja žetvom. Ubrana riža se čisti te se odvaja zrno od klasa te se ljuske bruse sve dok zrno ne postane žutocrvene ili žutozelene boje s košuljicom srebrne boje. Takva riža je najzdravija i naziva se smeđom ili prirodnom rižom. Proces koji se provodi nad zrnom riže naziva se rafiniranje, a uključuje odvajanju ljuske od zrna te poliranje do sjajno bijele boje kako bi se dobila bijela riža. Takvim postupkom dolazi se do središnjeg dijela zrna koji se naziva endospermom koja nakon takvog postupka nije bogata nutrijentima.
Zbog naplavnih područja na kojima se sadi i zbog vode u kojoj raste potrebno ju je žeti rukom jer strojevi ne mogu doći na takva područja i ako mogu doći onda je potrebno da se tlo jedno vrijeme osuši nakon što se ispusti voda s polja kroz kanale. Ženje se kada je u punoj zriobi, a rane sorte dozrijevaju početkom rujna, dok kasnije u drugoj polovici rujna te se zrno koje ima više od 14% vode nakon berbe sušiti. Ako se berba obavi prije zriobe zrno riže će biti slabije kvalitete dok ako se žetva obavi kasno može doći do polijeganja biljke i samim tim propadanja ploda.
Rižu se može kupiti u trgovini pakirana u kartonske kutije ili vrećice, a postoji integralna tamna ili rafinirana bijela. Smeđa riža se smatra zdravijom, ali i bijela ima svojih prednosti pa ako namjeravate praviti rižino mlijeko sami odlučite koju ćete sirovinu prerađivati.
Recepti za rižino mlijeko
Rižino mlijeko je najbolje raditi u vlastitom kućanstvu kako bi bili sigurni da ne sadrži razne aditive i dodatna sladila koji mogu biti štetni i nezdravi za ljudski organizam. Priprema ovog mlijeka je isplativa ako ga namjeravate često konzumirati jer pripada biljnom mlijeku koje se rangira u proizvode iz višeg cjenovnog ranga.
Proizvodnjom ovog mlijeka ne samo da ćete pomoći kućnom budžetu već ćete u organizam unositi i manju količinu masti, a za pripremu nije potrebno uložiti veliki napor. Veliki plus je i da ne sadrži laktozu, a ako mu dodate neke dodatke poput vanilije i kakaa možete napraviti ukusno čokoladno ili aromatizirano mlijeko.
Obavezno proučiti prije pripreme!
Rižino mlijeko koje se kuha
Bijela riža koju imate u kućanstvu može poslužiti za pripremu ovoga napitka. Uz osnovni sastojaka i bez šećera i aditiva dobit ćete zdravo rižino mlijeko.
Navedena količina sastojaka dovoljna je za oko 1 l rižinog mlijeka.
Sastojci
- 125 g bijele ili smeđe riže
- 1 l vode
Priprema
- U posudu stavite 1 l vode te dodajte rižu i sve dobro promiješajte.
- Stavite posudu na štednjak i sve zajedno kuhajte na srednje jakoj vatri oko pola sata odnosno sve dok riža ne omekša.
- Ovisno o kvaliteti i vrsti riže ovisit će vrijeme kuhanja.
- Nakon što se riža skuhala posudu sklonite sa štednjaka i pustite smjesu da se ohladi.
- Smjesu nakon hlađenju ulijte smjesu u blender i sve dobro izmiksajte i usitnite da se sve sjedini.
- Nakon blendanja smjesu prelijte u posudu i pustite da odstoji 45 minuta.
- Posudu možete prekriti s čistom pamučnom krpom kako nečistoće ne bi upadale u posudu.
- Gazu postavite nad čistu plastičnu posudu te smjesu procijedite kako bi uklonili veće komade riže koji su ostali nakon blendanja.
- Rižino mlijeko koje ste dobili nakon cijeđenja smjese prelijte u staklene boce te dobro zatvorite s čepom ili ga možete odmah konzumirati.
Rižino mlijeko koje se ne kuha
Ako želite brzi način pripreme koji ne uključuje kuhanje riže možete se poslužiti ovim receptom. Uz pomoć riže, vode i blendera dobit ćete za nekoliko sati ukusan napitak koji možete obogatiti s nekim dodatkom poput kakaa ili voća, ali ga možete konzumirati i kao čisto mlijeko.
Navedena količina sastojaka dovoljna je za oko 500 ml rižinog mlijeka
Sastojci
- 150 g dugozrnate bijele ili smeđe riže
- 950 ml vode
- 1/4 male žlice soli
Priprema
- U posudu stavite 475 ml vode i zagrijte ju do ključanja, ali nemojte da zakuha.
- U drugu posudu stavite rižu i prelijte ju sa zagrijanom vodom i ostavite da stoji minimalni 2 sata.
- Posudu prekrijete čistom pamučnom krpom kako nečistoće ne bi upadale u posudu.
- Nakon što prođe predviđeno vrijeme riža bi trebala omekšati te ju ocijedite i stavite u blender.
- Uključite blender na najjaču brzinu i blendajte dok se ne usitni.
- Ulijte 475 ml čiste vode i dodajte sol i blendajte još oko 1 minutu dok se sve ne sjedni.
- Preko čiste plastične posude postavite gustu gazi i ulijte dobivenu smjesu te ju procijedite.
- Smjesu možete procijediti i pomoću cijedila, ali je tada veća mogućnost da će vam komadići riže završiti u mlijeku.
- Tekućina koju ste dobili je rižino mlijeko koje prelijte u staklenu bocu i dobro zatvorite s čepom.
- Mlijeko možete odmah i konzumirati nakon pripreme.
Čuvanje i skladištenje
Rižino mlijeko, kao i sva biljna mlijeka potrebno je čuvati u hladnjaku nakon pripreme. Najbolje ga je skladištiti u staklene boce po mogućnosti koje su tamne i s čepom kako bi se hermetički zatvorilo. Nakon pripreme može se konzumirati u roku od tri do četiri dana te ga je prije upotrebe potrebno protresti.
Mlijeko je najbolje popiti u roku 2 tjedna od trenutka pripreme jer nakon toga roka umanjuju se njegove nutritivne vrijednosti te više nije niti zdravo, a niti ukusno. Ako ga pak želite duže uskladištiti onda ga možete i zamrznuti u posudama za led te po potrebi odmrzavati i konzumirati u roku od 1 mjeseca.
Savjeti
Mlijeko od riže može se obogatiti nekim dodatcima kao što su datulje, javorov sirup, med, sol pa čak i voće poput jagoda ili malina. Često se koriste cimet i vanilija koji daju posebnu aromu ovakvom napitku.
Ostatke riže koji ostani nakon pripreme rižinog mlijeka možete iskoristiti kod pripreme doručka jer ju možete dodati u kašu i kombinirati s voćem i orašastim plodovima.
Gustoću mlijeka možete regulirati dodavanjem veće ili manje količine vode prilikom kuhanja riže.
Preporučuje se korištenje smeđe riže prilikom pripreme mlijeka jer je ova riža zdravija.
Preporučuje se da se rižino mlijeko priprema tako da se na jednu šalicu nekuhane riže dodaje 8 šalica vode.
Dobivenu smjesu možete cijediti pomoću gaze, ali i cijedila. Ako koristite cijedilo može se dogoditi da vam se u mlijeko procijede i komadi riže što može dovesti do bržeg kvarenja mlijeka.
Upotreba u kuhinji
Rižino mlijeko se koristi kao zamjena za životinjska mlijeka i to posebno u veganskoj i vegetarijanskoj kuhinji. Smatra se najhranjivijim biljnim mlijekom i jednom od prirodno najslađih. Idealno je za pripremu smoothieja i raznih zdravih napitaka koji mogu biti obogaćeni s raznim dodatcima kao što je kakao, vanilija ili cimet.
Koristi se u pripremi pahuljica za doručak, ali i prilikom pripreme kolača i raznih poslastica. Upravo zato što je prirodno slatko, ako ga koristite kao zamjenu za životinjsko mlijeko nije potrebno dodavati dodatne šećere. Može se koristiti i kao mlijeko za kavu, ali svakako će tada dati malo drugačiji okus kavi.
Često se u pripremi kombinira s vanilijom, čokoladom, cimetom i raznim drugim aromatičnim i slatkastim sastojcima.
Ljekovita svojstva
Rižino mlijeko je jako zdravo i puno sadrži puno više ugljikohidrata od kravljeg. Ne sadrži kolesterol i nema masnoća stoga se svrstava u namirnice koje je dobro uvrstiti u svakodnevnu prehranu. Uz pozitivne učinke na organizam ipak se mora spomenuti da ne sadrži kalcij i vitamini D koji se pronalazi u mlijeku životinjskog podrijetla.
Kalorijska vrijednost je relativno niska te 240 ml rižinog mlijeka sadrži oko 115 kalorija od čega najviše ugljikohidrata, masti i bjelančevina. Zbog navedenih svojstava lako se probavlja i povoljno utječe na probavu i ne stvara nadutost te je prikladno za osobe koje su intolerantne na laktozu. Zbog toga što se pravi od riže također ne stvara alergije kao što može biti slučaj sa sojinim i bademovim mlijekom koje može izazvati alergijske reakcije. Ne sadrži gluten pa je dobro za konzumaciju osobama koje pate od celijakalije i imaju intoleranciju na gluten.
Rižino mlijeko se ne preporučuje dijabetičarima jer sadrži visoke razine šećera niti osobama koje su na dijeti. Zbog manjka proteina nije dobro za konzumaciju djeci, starijim osobama ili sportašima, ali se svi ostalim skupinama preporučuje kao zamjena za životinjsko mlijeko, ako ga konzumiraju.
Foto: Daniele Pellati / Wikimedia
Zimnica od riže
Odgovori