Šipak je plod divlje ruže koji mnogi miješaju s narom zbog istog naziva. Često ga pronalazimo uz šumske puteve i cestu, a idealan je za pripremu pekmeza i sokova, no mnogi su ipak čuli za čaj od šipka. Šipak je plod cvijeća i izuzetno se razlikuju u boji i obliku, ovisno o sorti matične biljke. Neki su veliki poput šljiva - tamnog, sočnog i slatkog izgleda, dok su drugi sitni i crveni, ne veći od bobica božikovine.
Iako ga mnogi miješaju za nejestive bobice, šipak je jestiv i vrlo je cijenjen zbog svoje hranjive vrijednosti, posebno zbog sadržaja vitamina C. Međutim, sadrže male dlačice koje mogu izazvati iritaciju kože i probavnog sustava, pa im je potrebna detaljna priprema prije nego što se mogu upotrijebiti i dalje prerađivati u slatke zimnice.
Ako imate vlastiti grm ruže, postoji niz načina na koje možete sačuvati svoje šipke, uključujući sušenje, kiseljenje i pretvaranje u žele! U nastavku se nalaze detaljni postupci i upute za osnovno skladištenje, sušenje i zamrzavanje te ideje i prijedlozi što sve možete napraviti od njega.
Vrste zimnice od šipka
U nastavku se nalaze prijedlozi, ideje i recepti kako iskoristiti šipak na najbolji mogući način i što duže sačuvati njegov okus.
Priprema šipka za zimnicu
Berite šipke kad su svijetlocrvene ili narančaste boje, prije ili nakon što cvjetovi uvenu tako što ćete ih uhvatiti i lagano uviti. Imajte na umu da je šipak važno brati za vrijeme suhog vremena kako biste spriječili da pojavu plijesni. Započnite postupak sušenja ili zamrzavanja što je prije moguće nakon branja, kako na šipku ne bi počele nastajati smeđe mrlje.
Za slađi okus šipka, berite ga odmah nakon prvog mraza. Tada se stanične stijenke počinju raspadati, pa plod postaje slađi i mekši te je ovo vrijeme kada se smatra da je šipak na vrhuncu svog okusa. Također, ne čekajte predugo nakon mraza, ili će se na šipku početi razvijati smeđe mrlje.
Stisnite šipak na vrhu i dnu kako biste uklonili zelene dijelove. Mjesto na kojem je šipak bio pričvršćen za stabljiku, a na drugom kraju cvijet, trebalo bi se lako moću odvojiti od ploda ako stisnete oba kraja i uvijete zeleni dio.
Isperite šipak u hladnoj vodi. Iako ne biste trebali koristiti šipak koji je tretiran neorganskim kemikalijama, ipak ih je dobro oprati u slučaju da je u okolišu bilo nečistoća, uključujući one uzrokovane onečišćenjem, kukcima ili divljim životinjama. Sortirajte ih i bacite one koji su oštećeni, ispucali, mekani ili imaju smeđe mrlje.
Sušenje šipka
Sušenje šipka je najpopularnije kako bi se dobila biljka idealna za konzumaciju u čaju. Mogućnosti za sušenje su mnoge, a najpopularnije su u dehidratoru, pećnici i, prirodno, na zraku. Postupci u nastavku su detaljno opisani, a proces sušenja ne zahtijeva puno truda što je idealno za početnike.
Sušenje šipka u dehidratoru
Sušenje šipka u dehidratoru hrane daleko je lakše i troši manje energije od pećnice. Proberite šipak, isperite hladnom vodom i ostavite da se osuše. Očistite šipak od zelenih dijelova prema koracima opisanim u pripremi, a zatim ih stavite u tanki sloj na rešetke vašeg dehidratora hrane. Prilagodite temperaturu sušenja prema uputama proizvođača dehidratora otprilike 5 - 6 sati. Provjerite ih tijekom sušenja te premještajte pladnjeve ako je potrebno sve dok se potpuno ne osuše. Nakon što se šipak osušio, ostavite ga na sobnoj temperaturi par sati, provedite proces kondicioniranja kako biste znali je li sva vlaga iz plodova izašla, a zatim spremite u vrećice ili staklenke.
Sušenje šipka u pećnici
Šipak operite i očistite te ga prerežite na pola. Držite šipak između palca i kažiprsta na ravnoj površini, a zatim malim nožem pažljivo prerežite šipak na pola. Neki radije izvlače sjeme iz šipka kako bi uklonili dlačice. Međutim, to zahtijeva puno vremena i nije potrebno ako prosijete šipak nakon što se osuši. Osim što je jednostavnija, ova tehnika čuva i sjemenke koje imaju svoje hranjive blagodati.
Raširite svoje šipak na pleh koji ste obložili papirom za pečenje u jednom, ravnom sloju. Ako "nabacate" šipak jedan na drugi, voće na donjem sloju neće se moći dobro osušiti, zato budite sigurni da su svi složeni u ravnomjernom, jednom sloju. Prilagodite temperaturu pećnice na najmanju moguću temperaturu (50 ili 60°C) i uz provjeru sušite sve dok šipak ne bude potpuno suh. Nakon sušenja, izvadite pladnjeve i ostavite šipak da stoji na sobnoj temperaturi otprilike 12 sati. Nakon toga provjerite je li šipak potpuno suh uz proces kondicioniranja.
Prosijte osušeni šipak kako biste uklonili dlačice. Dlake unutar šipka jako nadražuju kožu, usta i probavni sustav ljudi, pa ćete ih morati prosijati kako biste ih uklonili. Stavite ih u fino sito, a zatim protresite ili tapnite sito da sitne dlačice propadnu. Nakon toga ga možete spremiti u vrećice ii staklenke.
Sušenje šipka na zraku
Postoje dva načina sušenja šipka na zraku. Ako je toplo i suho vrijeme prvo ga možete očistiti, prepoloviti i rasporediti na pladnjeve obložene papirom za pečenje. Sunce može osušiti manje komadiće šipka za samo jedan dan. Ako nisu potpuno suhi, unesite pladnjeve preko noći i iznesite ih van opet sljedeći dan. Ako imate staklenik ili polutunel, možete ih unutra sušiti i ostaviti preko noći.
Šipak možete sušiti i na sobnoj temperaturi. Proces će potrajati i do mjesec dana, ali dobra je opcija ako vrijeme nije idealno za sušenje na zraku i suncu. Očistite ih i rasporedite na pladnjeve obložene papirom za pečenje i postavite na neko suho i dobro prozračeno mjesto. Kad se potpuno osuše, možete ih čuvati u staklenkama.
Skladištenje sušenog šipka
Sušeni šipak spremite u hermetičke ili staklene posude. Ako se pravilno čuvaju, mogu se čuvati od 4 mjeseca do 1 godine. Što je hladnije okruženje za pohranu, to će duže trajati. Ako želite da vam šipak traje i do 2 godine, zamrznite ga.
Zamrzavanje šipka
Šipak je plod kojeg vrlo jednostavno možete zamrznuti. Operite ga i očistite, ostavite cijelog ili prerežite na pola i očistite od dlačica, ovisno za što ćete ga kasnije koristiti. Spremajte ga u vrećice za zamrzavanje i stavljajte direktno u dio za brzo zamrzavanje. Zamrznuti šipak možete čuvati i do godinu dana te ga nakon odmrzavanja koristiti za daljnju preradu.
Foto: Tracy Lundgren / Pixabay
Odgovori