Sirup od đumbira je zimnica koju je lako i jednostavno napraviti u vlastitoj kuhinji. Koristeći svega nekoliko sastojaka i malo vremena dobit ćete sirup koji vam može poslužiti za pripremu ukusnog soka. Intenzitet arome đumbira lako možete prilagoditi vlastitom ukusu, a na izbor imate pripremu s bijelim ili smeđim šećerom te medom.
Može se konzumirati u zimskim, ali i u ljetnim mjesecima, a rok trajanja mu je i do godinu dana ako ga skladištite na ispravan način. Zbog ljekovitosti, često se priprema i pije u zimskom periodu kada vladaju prehlade i gripe. Uz dodatak leda, tijekom ljetnih mjeseci dobit ćete ukusan napitak koji ujedno hladi, ali i zagrijava cijelo tijelo.
Karakteristike đumbira
Đumbir je ljekovita biljka trajnica s gomoljastim korijenom podrijetlom iz Kine. Rizom je plod biljke i može se konzumirati oguljen, nariban, mljeven ili sušen. Cvijet je žute boje te počinje venuti kada je rizom spreman za konzumaciju. Rizom je paprenog, gorkog i ljutog okusa, kvrgav i tvrd te žute do ružičaste boje. Brzo se razmnožava pomoću korijena, ali i sjemenja te se može uzgajati u posudama ili vrtu.
Plod đumbira, odnosno rizom, koristi se u kulinarstvu za začinjavanje hrane, ali je izrazito ljekovita biljka koja pomaže kod prehlade i gripe te želučanih tegoba. Bogat je vitaminom B, kalijem, bakrom, manganom i magnezijem.
Đumbir za preradu
Za pripremu sirupa od đumbira možete koristiti sve 3 sorte koje se uzgajaju na našem području. Sorte se razlikuju po boji cvijeta i rizoma i može biti od svijetlo žute do intenzivne žute boje. Za pripremu sirupa možete koristiti žuti đumbir, bijeli đumbir ili hidden đumbir.
Žuti đumbir
Žuti đumbir je najčešće korištena sorta od koje možete pripremiti sirup, ali i ostalu zimnicu. Možete ga kupiti u supermarketima, ali i sami uzgojiti u posudi. Rizom je žute boje i intenzivne arome koja sirupu daje papren i ljutkast okus.
Bijeli đumbir
Ova sorta naziva se i Afričkim đumbirom, a rizom je savršen za pripremu blagog sirupa. Ima velike bijele cvjetove i koristi se kao ukrasna biljka. Korijen mu je bijele boje te će sirup imati neutralnu boju i blagu aromu i miris. Koristi se za pripremu azijskih jela i vrlo je zastupljen u indijskoj kuhinji tako da ga možete nabaviti u specijaliziranim indijskim trgovinama.
Hidden đumbir
Hidden đumbir, kao i Žuti đumbir, ima rizom žute boje te je intenzivnog mirisa i okusa. Sirup od đumbira od ove sorte bit će izrazito žut i papreno-ljutog okusa, a možete ga uzgojiti u posudi u kuhinji ili balkonu.
Berba i kupovina
Đumbir je biljka koja se brzo razmnožava, ali ga možete posaditi u posude i držati u kuhinji ili na balkonu. Najbolje prinose daje ako se uzgaja u tropskom i suptropskom području, ali razne sorte su se prilagodile raznim okolišnim uvjetima. Ako ga uzgajate sami morate znati da ne uspijeva na temperaturama nižim od 12°C, a berba se obavlja tako da se rizom vadi iz zemlje.
Nakon što ga izvadite iz zemlje samo se lagano očetka i ukloni stabljika. Ako ga želite nastaviti uzgajati onda jedan dio stabljike i korijena zasadite u zemlju i on će se nastaviti razmnožavati tako da ćete uskoro imati ponovo namirnicu za pripremu sirupa ili neke druge zimnice od đumbira. Nakon što se korijen zasadi, sljedeću berbu možete obaviti već nakon 6 - 8 mjeseci. Takav đumbir ima dovoljno arome da se od njega priprema sirup i dovoljno je zreo. Da je spreman za berbu znat ćete i po stabljici koja mora biti visoka najmanje 1 m, a latice na cvijetu trebaju otpasti.
Rizom možete čupati iz zemlje tako da ga izvadite sa stabljikom. Možete se poslužiti s lopaticom, ali budite pažljivi da ga ne oštetite. Nakon vađenja možete ga odmah oprati i oguliti i koristiti za preradu, ali u protivnom potrebno ga je samo iščetkati i spremiti u hladnjak.
Đumbir možete kupiti i u supermarketu na odjelu voća i povrća te u specijaliziranim trgovinama zdrave hrane. Prilikom kupnje obratite pažnju na izgled i tvrdoću rizoma koji mora biti tvrd i kvrgav sa suhom korom. Na njemu ne smije biti tragova oštećenja, plijesni te mora biti svijetlo žute do tamno žute boje, ovisno o sorti.
Recepti za sirup od đumbira
Sirup od đumbira možete pripremiti s običnim bijelim šećem, smeđim šećerom ili medom. Koji god sastojak da koristite za sirup, bit će ukusan i jako aromatičan te intenzivnog okusa i mirisa. Ako primijetite da vam je aroma prejaka, prilikom sljedeće pripreme sirupa dozirajte manje određenih namirnica.
Obavezno proučiti prije pripreme!
Domaći sirup od đumbira
Za pripremu domaćeg sirup od đumbira trebate svježi rizom ili korijen đumbira. Priprema je jednostavna i nećete trebati puno vremena za kuhanje. Za doziranje sastojaka koristite šalicu od 240 ml. Navedena količina sastojaka je dovoljna za oko 400 ml sirupa od đumbira.
Sastojci
- 1 šalica oguljenog narezanog korijena đumbira
- 2 šalice bijelog šećera
- 500 ml vode
- 1 svježa limeta
Priprema
- Korijen đumbira ogulite i narežite na ploške.
- Vodu ulijte u posudu te ju stavite na štednjak, dodajte šećer i prethodno pripremljen korijen đumbira.
- Sve sastojke kuhajte na laganoj vatri 15 - 20 minuta i nakon toga posudu skinite sa štednjaka. Ostavite da se dobro ohladi.
- Limetu prepržite na pola i iscijedite sok. Dodajte ga u ohlađenu tekućinu te sve dobro promiješajte.
- Tekućinu procijedite kroz gazu kako bi uklonili komade đumbira.
- Dobiveni sirup ulijte u sterilnu staklenu bocu i zatvorite ju s čepom.
- Nakon ulijevanja u bocu sirup odmah možete i konzumirati, a prije nego ga pijete razrijedite ga s vodom prema vlastitom ukusu.
Sirup od đumbira sa smeđim šećerom
Ako konzumirate smeđi šećer onda ga možete koristiti za pripremu sirupa od đumbira. Neki ga smatraju zdravijom zamjenom za bijeli šećer i boljim izborom za pripremu ovog napitka. Kako biste poboljšali okus i smanjili paprenost đumbira dodajte i nekoliko narezanih kriški nešpricanog limuna. Navedena količina sastojaka dovoljna je za oko 180 ml sirupa od đumbira.
Sastojci
- 100 g korijena đumbira
- 200 ml vode
- 200 g smeđeg šećera
- 100 korijena đumbira
- 1/2 nešpricanog limuna
Priprema
- Korijen đumbira ogulite i narežite na kolutove.
- U posudu ulijte vodu i dodajte šećer te stavite na štednjak na laganu vatru. Šećer miješajte sve dok se ne rastopi i kuhajte 2 - 3 minute.
- Posudu maknite sa štednjaka i dodajte pripremljeni đumbir.
- Polovicu limuna narežite na kriške i dodajte ih u posudu.
- Sve sastojke ostavite da odstoje 20 - 40 minuta ovisno koliko želite da bude jaka aroma đumbira.
- Tekućinu procijedite i ulijte u staklene boce te zatvorite i spremite u hladnjak ili na neko drugo hladno, mračno i suho mjesto. Sirup možete i odmah konzumirati.
Sirup od đumbira i limuna
Đumbir se izvrsno slaže s agrumima kao što su limun ili naranča. Možete ga pripremiti kombinirajući navedene sastojke, a ovako pripremljen sirup može biti savršen dodatak za čaj ili osvježavajući napitak u ljetnim mjesecima. Navedeni sastojci dovoljni su za oko 2,5 l sirupa od đumbira i limuna.
Sastojci
- 500 g svježeg korijena đumbira
- 1 kg šećera (bijelog ili smeđeg)
- 14 svježih limunova
- 3 l vode
Priprema
- Korijen đumbira ogulite i narežite na kolutove.
- Vodu ulijte u posudu i dodajte šećer ili med i đumbir te sve dobro promiješajte i stavite na štednjak na laganu vatru da prokuha.
- Nakon što prokuha ostavite da kuha oko 10 minuta te posudu maknite sa štednjaka i ostavite tekućinu da se ohladi.
- Nakon hlađenja, ostavite ga u hladnjak da odstoji 24 sata.
- Nakon što tekućina odstoji u hladnjaku, izvadite ju i procijedite kroz gazu kako biste uklonili velike komade đumbira.
- Limune prerežite i iscijedite sok te ga dodajte u procijeđenu tekućinu. Sve dobro promiješajte i sirup ulijete u staklene boce.
- Boce sa sirupom od đumbira i limuna dobro zatvorite i ostavite u hladnjak, podrum ili smočnicu.
Čuvanje i skladištenje
Sirup od đumbira skladištite u staklene boce koje ste prethodno sterilizirali i koje se mogu hermetički zatvoriti. Nakon što ga otvorite obavezno ga čuvajte u hladnjaku. Dok su zatvorene boce skladištite na tamnom, hladnom i suhom mjestu kao što su podrum ili smočnica. Probajte ga potrošiti u što kraćem roku, a najduže ga čuvajte do 1 godine.
Savjeti
Ako želite da vam sirup bude gušći, kuhajte ga 5 minuta duže od navedenog vremena u receptu. Ako želite jaču aromu đumbira možete smanjiti količinu šećera ili povećati količinu svježeg đumbira.
Upotreba u kuhinji
Sirup od đumbira služi za pripremu soka od đumbira. Razrjeđuje se s običnom vodom ili mineralnom. Koristi se i za zaslađivanje i aromatiziranje raznih čajeva kao što su čaj od mente ili kamilice. Slaže se dobro i sa zelenim i crnim čajem, ali ga nemojte kombinirati s voćnim.
Možete ga dodati u kreme za kolače ili kada pripremate suhe keksiće. Ako ga dodate prilikom pripreme suhih keksića dobit ćete malo paprene kekse koje možete jesti uz čaj.
Ljekovita svojstva
Đumbir je izrazito ljekovita namirnica koja svoja ljekovita svojstva prenosi i u proizvode koji se pripremaju od njega. Povoljno utječe na probavni sustav te na dišne puteve, a posebno na želudac, gastritis, kolesterol, a pomaže i kod ublažavanje prehlade i gripe.
Konzumacija sirupa od đumbira djeluje protuupalno na organizam, podiže energiju te smanjuje želučanu nervozu, mučninu i povraćanje, ako se konzumira u manjim količinama. Prilikom početka konzumacije posavjetujte se s liječnikom jer je đumbir namirnica koja sadrži mnoge hlapljive i nehlapljive tvari koje dovode do zagrijavanje tijela što može biti i opasno.
Zimnica od đumbira
Odgovori