Kad dođe sezona, voćnjaci, tržnice, supermarketi - pa i posude za voće na kuhinjskim stolovima, preplavljeni su kraljicom voća - jabukom. U situacijama kada jabuke nalazimo u izobilju, najčešće se odlučujemo za pripremu sokova, pita ili kolača od jabuka. Međutim, ponekad se nađemo s velikom količinom prezrelih, oštećenih i neprivlačnih jabuka, pa je upravo priprema sirupa od jabuka jedan od najkorisnijih načina za iskorištavanje takvih jabuka.
Sirup od jabuka je gusta, viskozna tekućina zlatne boje koja se proizvodi reduciranjem prirodno slatkog soka od jabuke. Jabuka u prosjeku sadrži 88% vode i 12% šećera, što je čini dobrim izborom za pripremu sirupa. Sirup se jako dobro miješa s drugim tekućinama zbog čega se koristi u pripremi raznih pića, a može se izabrati i kao zdravija i nutritivno bogatija zamjena za šećer ili umjetna sladila.
Karakteristike jabuke
Jabuka (lat. Malus domestica), listopadno drvo - pripadnik porodice Rosacea, daje istoimene plodove slatkog okusa i kuglastog oblika koji dozrijevaju u kasno ljeto ili ranu jesen. Jabuka je rasprostranjena širom svijeta, uspijeva na minimalno zahtjevnim područjima, a dostupna je tijekom cijele godine, pa je jasno zašto ju se naziva kraljicom voća.
Poznato je oko 10 000 sorti jabuka, a proizvodnja pojedine sorte je određena prema potrebama i zahtjevima tržišta. Tako postoje sorte različite veličine, okusa, mirisa i oblika, a svaka od njih ima svoje mjesto u konzumaciji. U Republici Hrvatskoj najviše se proizvode tri sorte: Idared, Jonagold i Zlatni delišes te se upravo te sorte najčešće nalaze na našim tržnicama i u trgovinama.
Idared jabuke se prepoznaju po srednje velikim, kiselkastim plodovima neujednačene boje, najčešće zelenih i crvenih nijansi.
Jonagold jabuke imaju velike, slatke plodove zeleno-žute boje, a tanke su kože i često prošarane nijansama crvene boje.
Zlatni delišes je sorta jabuke čiji su plodovi prepoznatljivi po ujednačenoj žuto-zelenoj boji i veoma slatkom okusu.
Osim navedenih sorti, često se u trgovinama i na tržnicama pronađu sorte poput jabuke Granny Smith koje je poznata po tvrdim, kiselkastim plodovima ujednačene zelene boje ili Honeycrisp sorte koja je prepoznatljiva po plodovima ujednačene crvene boje te okusa koji je savršeni balans između slatkoće i kiselosti.
Od jabuka se najčešće radi sljedeća zimnica: kompot od jabuka, marmelada od jabuka, pekmez od jabuka, sirup od jabuka , sok od jabuke.
Jabuke za preradu
Među prethodno navedenim sortama, postoje sorte koje su pogodnije za sirovu konzumaciju i sorte koje se preferiraju za kuhanje ili pečenje.
Idared
Idared jabuka je pogodna za kuhanje jer dobro zadržava oblik i strukturu nakon izlaganja visokim temperaturama i jer se njen okus, koji je inače blag i neupečatljiv, kuhanjem intenzivira i postaje bogatiji. Osim navedenog, Idared je izvrsna jabuka za čuvanje jer u odgovarajućim uvjetima pohrane ostaje jestiva čak nekoliko mjeseci.
Jonagold
Jonagold jabuka je dobar izbor bilo da se koristi sirova ili da se termički obrađuje. Čest je odabir za pripremu umaka i džemova, a nerijetko se koristi sirova u salatama.
Zlatni delišes
Zlatni delišes je sorta s velikim udjelom šećera pa se često jede sirova ili se koristi za pripremu sokova i sirupa.
Granny Smith
Granny Smith sorta je popularan izbor u pitama zbog svog kiselkastog okusa, a budući da sama ne sadrži veliku količinu šećera, često se koristi i u slasticama zbog mogućnosti dodatnog zaslađivanja.
Honeycrisp
Naposljetku, Honeycrisp je uobičajen izbor za sirovu konzumaciju - odličan je međuobrok i zanimljiv dodatak salatama.
Odabir određene sorte za pripremu ukusnog sirupa od jabuka nije od presudne važnosti budući da se slatkoća sirupa može povećati dodatkom šećera. Međutim, odabir slađih sorti poput Zlatnog delišesa ili Jonagolda se preferira kako bi se izbjeglo dodavanje dodatnog šećera i kako bi sirup bio što zdraviji. Također, preporučuje se izabrati što zrelije jabuke kako bi se dobila što veća količina soka, a samim time i veća količina sirupa.
Naši stari bi rekli da se ništa ne smije bacati, tako da su najbolje jabuke za proizvodnju soka ili sirupa upravo one koje su za baciti, tj. prezrele jabuke ili jabuke koje su oštećene.
Berba i kupovina
Pravo vrijeme za berbu jabuka ovisi o sorti jabuke koja se ubire. Međutim, ako ne znamo sortu jabuke, postoji nekoliko sitnica koje mogu pomoći prilikom procjene zrelosti jabuke. Jedna od njih je boja jabuke. Većina jabuka tijekom dozrijevanja promijeni boju iz zelenih nijansi u žuto-zelene ili potpuno žute nijanse, ako se ne radi o sorti koja dozrijevanjem postaje crvena.
Zrele jabuke se lako ubiru i ne pružaju otpor prilikom skidanja ploda s grane. Ubiranje se provodi tako da se plod obuhvati pri dnu, podigne i zavrti oko peteljke. Ako se nakon toga teško ubire, nije dovoljno zreo i treba pričekati nekoliko dana s berbom. Plodovi koji se pronađu na tlu ispod stabala nisu uvijek nužno zreli. Mnogobrojni čimbenici okoline poput vjetra, hladnoće, bolesti ili insekata mogu dovesti do pada nezrelih plodova na tlo tako da se ne treba pouzdati u zrelost plodova s tla. Naposljetku, najbolji način za provjeru zrelosti ploda je, dakako, zagristi i okusiti jabuku.
Većina jabuka koje se mogu pronaći na tržnicama i u trgovinama su ubrane zrele ili malo prije nego što su dozrele. Zrela jabuka otpušta etilen koji omogućuje nepotpuno dozrelim jabukama koje se nalaze u okolini da dozrijevaju i nakon što su prerano ubrane. Prilikom kupovine jabuka za pripremu sirupa od jabuka, izgled jabuke nije od presudne važnosti, tako da čak i blago oštećene, nelijepe jabuke mogu biti iskorištene za pripremu ove ukusne tekućine.
Recepti za sirup od jabuka
Ovaj zlatni, slatki pripravak od jabuke prava je poslastica u kišnim, hladnijim danima. Za vas smo pronašli tri recepta – klasični recept, recept s cimetom i recept bez dodanog šećera i konzervansa. Recepti su veoma jednostavni, a iziskuju samo malo vremena i dobre volje.
Obavezno proučiti prije pripreme!
Domaći sirup od jabuka
Za ovaj klasični recept vam treba samo nekoliko sastojaka. Od 5 kg jabuka dobit ćete oko 2,5 l soka od jabuke i 350 ml sirupa.
Sastojci
- 5 kg jabuka
- 190 g bijelog šećera (75 g bijelog šećera po 1 l soka)
- sok dva limuna
- 25 g limunske kiseline (10 g limunske kiseline po 1 l soka)
- 1 konzervans
Priprema
- Jabuke ubaciti u sokovnik i ukloniti što više pjene s vrha dobivenog soka.
- U slučaju nedostatka sokovnika, jabuke naribati, pošećeriti i ostaviti dvadesetak minuta na toplom, a zatim ih staviti u čistu gazu i iscijediti što više soka moguće.
- Dobiveni sok od jabuke uliti u široku dublju tavu ili lonac, unutra dodati šećer, limunov sok i limunsku kiselinu.
- Zagrijati do vrenja i kuhati na laganoj do umjerenoj vatri dok se tekućina ne zgusne i ne dobije se konzistencija sirupa.
- Sirup je dobre konzistencije kada kuhačom povučete crtu na dnu posude u kojoj kuhate i dno ostane vidljivo 1 do 2 sekunde.
- Dodati konzervans, promiješati i ugasiti štednjak.
- Gotov sirup ulije se u sterilizirane staklenke i ostavi se da se ohladi prije nego se pohrani u smočnicu ili hladnjak.
Sirup od jabuka s cimetom
Ovaj recept je odličan za izbor ako želite klasičan sirup od jabuka obogatiti okusom cimeta. Od 3 kg jabuka dobit ćete oko 200 ml sirupa.
Sastojci
- 3 kg jabuka
- sok polovice limuna
- 100 g smeđeg šećera
- 1 štapić cimeta
Priprema
- Jabuke ubaciti u sokovnik i ukloniti što više pjene s vrha dobivenog soka.
- U slučaju nedostatka sokovnika, jabuke naribati, pošećeriti i ostaviti dvadesetak minuta na toplom, a zatim ih staviti u čistu gazu i iscijediti što više soka moguće.
- Dobiveni sok od jabuke uliti u lonac ili tavu te unutra ubaciti sok od limuna, smeđi šećer i štapić cimeta.
- Zagrijati do vrenja, a zatim izvaditi štapić cimeta.
- Kuhati na laganoj do umjerenoj vatri dok se tekućina ne zgusne i ne dobije se konzistencija sirupa.
- Sirup je dobre konzistencije kada kuhačom povučete crtu na dnu posude u kojoj kuhate i dno ostane vidljivo 1 do 2 sekunde.
- Gotov sirup ulije se u sterilizirane staklenke i ostavi se da se ohladi prije nego se pohrani u smočnicu ili hladnjak.
Što se sirup duže kuha, to će postati gušći i slađi. Međutim, u jednom trenutku će se pretvoriti u žele od jabuke ili će početi kristalizirati što želimo izbjeći.
Sirup od jabuka bez šećera i konzervansa
Ako želite najjednostavniju i najzdraviju varijantu jabučnog sirupa, bez dodanog šećera i konzervansa, ovo je recept za to. Potreban vam je samo jedan sastojak - jabuke. Od 3 kg jabuka dobit ćete oko 200 ml sirupa.
Sastojci
- 3 kg jabuka
Priprema
- Jabuke ubaciti u sokovnik, a ako nemate sokovnik - naribati jabuke, pošećeriti ih, ostaviti na toplom dvadesetak minuta, zatim ih staviti u čistu gazu i iscijediti što više soka možete.
- U soku dobivenom iz sokovnika ukloniti pjenu i talog s vrha.
- Kada ste iscijedili sav sok od jabuka, uliti ga u široku tavu ili lonac.
- Zagrijati do vrenja i kuhati na laganoj do umjerenoj vatri dok se tekućina ne zgusne i ne dobije se konzistencija sirupa.
- Sirup je dobre konzistencije kada kuhačom povučete crtu na dnu posude u kojoj kuhate i dno ostane vidljivo 1 do 2 sekunde.
- Gotov sirup ulije se u sterilizirane staklenke i ostavi se da se ohladi prije nego se pohrani u smočnicu ili hladnjak.
Čuvanje i skladištenje
Sirup se sprema u prethodno sterilizirane staklenke.
Staklenke se prije upotrebe trebaju dobro oprati vodom i deterdžentom nakon čega ih se obriše i otvorene prema gore postavi na lim za pečenje. Kako bi se sterilizirale, treba ih staviti 5 minuta u pećnicu zagrijanu na 200°C. Zatim se staklenke oprezno vade iz pećnice, jedna po jedna i pune sirupom.
Nakon ulijevanja sirupa u staklenke, vrući sirup u staklenkama treba prekriti krpama ili nekom tkaninom i ostaviti da se ohladi preko noći ili tijekom cijelom dana. Tek nakon što se ohladi se može spremiti u smočnicu ili hladnjak.
Kod čuvanja u smočnici, potrebno je da prostorija bude tamna i suha, a temperatura u njoj između 10°C i 15°C. U takvim uvjetima, u smočnici se čak i sirup bez konzervansa može čuvati nekoliko mjeseci bez da se pokvari. U hladnjaku se sirup može čuvati do 6 mjeseci, a čak se ni sirup bez konzervansa neće pokvariti ako se staklenke pravilno i temeljito steriliziraju.
Nakon otvaranja sirupa, potrebno ga je čuvati u hladnjaku i potrošiti u roku nekoliko dana.
Savjeti
Ako se koriste jako slatke ili jako zrele jabuke, preporučuje se smanjiti količina dodanog šećera.
Potrebno je izabrati što zrelije jabuke jer one sadrže minimalan udio škroba i najveći udio šećera kako bi se talog koji nastaje prilikom kuhanja sveo na minimum i sirup bio što bistriji.
Kako bi površina isparavanja vode tijekom kuhanja bila što veća i tekućina se što prije reducirala, potrebno je sok uliti u što širu tavu ili lonac.
Upotreba u kuhinji
Sirup od jabuka je pripravak koji se može koristiti u kuhinji na različite načine. Već na početku su spomenute neke od mogućnosti.
Budući da sirup sadržava veću količinu šećera, često se koristi kao dodatak jelima kojima nedostaje još malo slatkoće. Tako se može preliti preko palačinki, tosta, preko jogurta, sladoleda ili preko kaše od zobenih pahuljica.
Tijekom pripreme kolača i slastica, koristi se kao zamjena za šećer i umjetna sladila, a može se iskoristiti i za dodavanje boje svijetlim tijestima i biskvitima. Nerijetko se koristi kao zamjena za med.
U veganskoj kuhinji, sirup se koristi kao zamjena za jaja.
Sirup se može razrijediti vodom te se nakon razrjeđivanja dobije ukusan sok od jabuke ili, ako dodamo veću količinu vode – jednostavan sirup, tekućina za prelijevanje biskvita koja biskvitu omogućuje da zadrži svoju sočnost.
Sirup je svoju primjenu pronašao i u pripremi koktela i osvježavajućih pića, a može se upotrijebiti i kao dresing za salatu ili kao baza za slatko-kiseli umak koji će se izvrsno slagati s jelima od svinjetine.
Ljekovita svojstva
Sirup od jabuka gotovo da nema nikakvu ljekovitost jer sve aktivne tvari u jabuci koje imaju povoljan učinak na zdravlje se pripremom sirupa izgube.
Foto: Jenny Bayon / Pixabay
Zimnica od jabuka
Odgovori